Ο Προκόπης Παυλόπουλος υποψήφιος για Πρόεδρος της Δημοκρατίας
17/02/2015 18:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Προκόπης Παυλόπουλος υποψήφιος για Πρόεδρος της Δημοκρατίας

O πρώην υπουργός της Νέας Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος,θα προταθεί για την Προεδρία της Δημοκρατίας, όπως ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας κατά τη συνεδρίαση της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ .

Ο κ. Τσίπρας έκανε λόγο για επιλογή ευρύτερης συναίνεσης και στην κοινωνία και στη Βουλή η οποία ,όπως σημείωσε, δεν είναι τυχαία με την πολιτική συγκυρία.

"Ζούμε την γέννηση μιας νέας εποχής και γι' αυτό είναι αναγκαία όσο ποτέ άλλοτε η ενότητα του λαού μας. Η ενότητα στην κοινωνία. Η συναίνεση είναι απαραίτητη προϋπόθεση και η επιλογή του νέου προσώπου για ΠτΔ δεν μπορεί να είναι ανεξάρτητη από την συγκυρία" ανέφερε χαρακτηριστικά ο κ.Τσίπρας.

"Άκουσα την εύλογη πρόταση για εκλογή αριστερού Προέδρου προφανώς όχι από την πρώτη ψηφοφορία και όχι με τον αριθμό που απαιτείται κανονικά. Ξέρετε, αυτή η πρόταση είναι εύλογη γιατί δεν υπήρξε ποτέ στην χώρα αριστερός πρόεδρος. Όμως η Αριστερά, στις πιο κρίσιμες στιγμές θα έλεγα σε όλη την ιστορία της δεν υπήρξε ποτέ αλαζονική απέναντι στην ιστορία. Η δύναμη της ήταν πάντα ότι δεν διεκδικούσε τα αξιώματα για τον εαυτό της. Διεκδικούσε έμπνευση. Έτσι πιστεύω ότι το πιο κατάλληλο πρόσωπο για την θέση του Προέδρου της Δημοκρατίας, το πρόσωπο που εμπνέει και ενώνει είναι αυτό του Προκόπη Παυλόπουλου"πρόσθεσε ο πρωθυπουργός.

Η ΝΔ δια του εκπροσώπου της Κ. Καραγκούνη δήλωσε ότι θα στηρίξει την υποψηφιότητα του Π. Παυλόπουλου για την Προεδρία της δημοκρατίας.

«Στην εκλογή Προέδρου Δημοκρατίας το Δεκέμβριο, προτείναμε την υποψηφιότητα του Αντιπροέδρου της Νέας Δημοκρατίας Σταύρου Δήμα, ενός γνώστη των Ευρωπαϊκών θεμάτων, μετριοπαθούς πολιτικού και πρώην υπουργού Εξωτερικών.

Σήμερα, ο ΣΥΡΙΖΑ προτείνει τον Προκόπη Παυλόπουλο, πρώην υπουργό και βουλευτή της Νέας Δημοκρατίας, κατ’ εξοχήν Ευρωπαϊστή και μετριοπαθή πολιτικό.
Είναι αυτονόητο ότι η Νέα Δημοκρατία θα στηρίξει την υποψηφιότητα του ιστορικού στελέχους της.

Είμαστε βέβαιοι ότι ο Προκόπης Παυλόπουλος θα επιτελέσει στο ακέραιο τα καθήκοντά του», τόνισε ο κ. Καραγκούνης

Την ίδια ώρα, το Ποτάμι, προτείνει για Πρόεδρο της Δημοκρατίας τον καθηγητή του Συνταγματικού Δικαίου στο Πανεπιστήμιο Αθηνών Νίκο Αλιβιζάτο, όπως ανακοίνωσε ο Σταύρος Θεοδωράκης.Την πρόταση του Ποταμιού θα στηρίξει και το ΠΑΣΟΚ.

Η ονομαστική ψηφοφορία για την εκλογή του νέου πρόεδρου της Δημοκρατίας θα διεξαχθεί αύριο το βράδυ στις 7:30 μ.μ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Pgm avatar
    Pgm 17/02/2015 17:15:14

    Μήπως πίσω από την επιλογή αυτή κρύβεται ότι είναι ο μοναδικός πολιτικός που παραλίγο (εάν σηκωνόταν) να διαλύσει τον Κασιδιάρη;;;

  2. Naruto avatar
    Naruto 17/02/2015 17:20:25

    Ο Πάκης για πρόεδρος !!! Δηλαδη γιατί οχι και ο Σαμαρας ? Αυτό τωρα θα θεωρηθεί κωλοτούμπα ή ευελιξία ? Εκείνο το οπωσδήποτε αντιμνημονιακός για πρόεδρος τι έγινε ?

    • ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ avatar
      ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ @ Naruto 17/02/2015 17:48:01

      Tελικά έκανε την κωλοτούμπα ο Τσίπρας για να μη δυσαρεστήσει το Λαφαζάνη που δεν ήθελε με τίποτα τον Αβραμόπουλο. Οπότε, Εθνάρχης ο Τσίπρας. Με μία κίνηση ικανοποιεί και την Αριστερή πλατφόρμα και την Ν.Δ. Δεν έχει απλά φτάσει τον Αντρέα, αλλά μάλλον το έχει ξεπεράσει κατα πολύ και οι 2 τετραετίες θα του πέφτουν λίγες...

    • Κίττυ avatar
      Κίττυ @ Naruto 17/02/2015 18:30:42

      Αν οι απόψεις του Παυλόπουλου είχαν εισακουστεί από την συγκυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ ... η μεσαία τάξη θα είχε υποστεί λιγότερες απώλειες....!!!!! Αξιος ....για τη θέση του Προέδρου της Δημοκρατίας! Στωικός, σοβαρός, πολιτισμένος, δεν προκαλεί, δεν διχάζει, ξέρει να γεφυρώνει και να ηρεμεί τα πλήθη... ας είναι και καλότυχη η Προεδρία του!!!!

      • Παναγος Α avatar
        Παναγος Α @ Κίττυ 17/02/2015 18:57:21

        Πές μου σε παρακαλώ οτι κάνεις πλάκα. Δεν ειναι δυνατόν.

        • Κίττυ avatar
          Κίττυ @ Παναγος Α 17/02/2015 21:31:03

          Πανάγε, σε τι διαφωνείς;;....

      • ΙΦΘΙΜΟΣ avatar
        ΙΦΘΙΜΟΣ @ Κίττυ 17/02/2015 19:01:19

        Και το περίφημο"Διάταγμα Παυλόπουλου" με το οποίο μονιμοποιήθηκαν καμιά 200.000 "μιλημένοι" συμβασιούχοι στο Δημόσιο, που το πάτε κύριε;

        • ΙΚΟ avatar
          ΙΚΟ @ ΙΦΘΙΜΟΣ 17/02/2015 22:12:45

          32.000, υποχρεωτικά από το ευρωπαϊκό δικαστήριο.

        • kapoios avatar
          kapoios @ ΙΦΘΙΜΟΣ 18/02/2015 12:41:47

          200.000 ??? μονο ???? ελεος

    • Fotini avatar
      Fotini @ Naruto 17/02/2015 21:44:26

      ᾿Εξήγησε ἡ ῎Αλυτη. :)

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ Naruto 18/02/2015 00:25:35

      Αντιμνημονιακός γιατί http://justar-lawblog.blogspot.gr/2015/02/blog-post_17.html?spref=fb

  3. UncleStgm avatar
    UncleStgm 17/02/2015 17:30:50

    Η "πασοκονεοδημοκρατική συναίνεση" στο πελατειακό κράτος, 1981-2014, συνεχίζεται. "Νόμος περι ευθύνης υπουργών" και άλλα κόλπα. Με τρόπο συμβολικό, για να καταλαβαίνουν και οι αδαείς. Νά 'μαστε πάλι εδώ. Τι λέγαμε;

  4. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 17/02/2015 17:35:25

    Ε βέβαια.....να μην προτείνει η ριζοσπαστική Αριστερά τον άνθρωπο που μπορούσε να θεωρηθεί και ηθικός αυτουργός για το κάψιμο της Αθήνας τον Δεκέμβριο του 2008 με την περίφημη αμυντική στάση της Αστυνομίας. Απο τότε η Ά Αθηνών δεν ξανάβγαλε ΝΔ πρώτη δύναμη.... Ευγε....

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/02/2015 17:48:03

    Aσφαλώς είναι επιβράβευση για την αμυντική στάση της αστυνομίας που άφησε τους γνωστούς άγνωστους να κάψουν την Αθήνα το 2008. Είναι και άνοιγμα προς το καραμανλικό μπλοκ,ο Τσίπρας θα προτιμούσε τον ίδιο τον Καραμανλή εάν δεχόταν. Η ΝΔ πρέπει να τον ψηφίσει αναγκαστικά για να μην υπάρξει εσωτερικό ζήτημα.

    • Κίττυ avatar
      Κίττυ @ ψυχραιμια 17/02/2015 21:36:50

      ,,,για την άριστη στάση της αστυνομίας, που σε μιά φλεγόμενη πόλη ανάμεσα σε εκστασιασμένους εφήβους σε μανιοκαταθλιπτικό ξέσπασμα,.... δεν είχε ανοίξει ούτε ρουθούνι!!!! Μόνο για αυτό, το επίθετο "ψυχραιμία" το έχει κερδίσει επάξια!!!!

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Κίττυ 18/02/2015 01:44:02

        Πές' το στα αμέτρητα θύματα της "φλεγόμενης πόλης" (εσύ το είπες), που σίγουρα δεν θαυμάζουν πιά τον αποσβωλωμένο Πόντιο Πιλάτο σου. Ξέρω ΠΟΛΛΟΥΣ! Και αν η επόμενη "ψυχραιμία" του αφορά και το δικό σου σπίτι, μας ξαναλές.

  6. Ο Επιπόλαιος avatar
    Ο Επιπόλαιος 17/02/2015 17:51:54

    Πολύ συντηρητικά μας την βγαίνει ο Αλέξης, ο Παυλόπουλος για Πρόεδρος, απορίας άξιο είναι το πως θα ταιριάζει απ΄εδώ κι εις το εξής το " πρώτη φορά αριστερά ", Πρόεδρος από την ΝΔ, Υπουργός ' Αμυνας επίσης προερχόμενος από την ΝΔ, Τέρενς Κουίκ κλπ. Εχουμε μπερδευτεί εντελώς, η ΝΔ από την άλλη όπου εύρισκε ορφανό Πασόκο κοίταζε να τον τακτοποιήσει μην τυχόν και μείνει αμανάτι. Τέλος πάντων η ΝΔ θα τον ψηφίσει τον Παυλόπουλο ?

    • Κίττυ avatar
      Κίττυ @ Ο Επιπόλαιος 17/02/2015 22:39:43

      ...όχι "ορφανό πασόκο".... σημιτικό πασόκο είναι το σωστό!!!!

  7. Nop avatar
    Nop 17/02/2015 17:56:31

    Απλά τα πράγματα. Ο κ. Τίποτα δεν δέχτηκε γιατί γλυκοκοιτάει την καρέκλα στην ΝΔ και ονειρεύεται άλλο ρόλο. Ο ΠΠ ήταν λύση απλά και μόνο για να πάρει ο Τσίπρας και την ψήφο της ΝΔ.

    • Fotini avatar
      Fotini @ Nop 17/02/2015 21:53:13

      Ματαιοπονεῖτε, διάσπαση δέν θά δεῖτε. Πονάει, ἔ;;;

  8. Eva avatar
    Eva 17/02/2015 18:02:02

    Μήπως επειδή είχε ευχαριστήσει τους μετανάστες? Πρεπει να παραδεχθούμε όμως οτι ειναι πολυ cool...αναφέρομαι στο χαστούκι Κασιδιάρη στην Κανέλλη όπου δεν κουνήθηκε καν.

  9. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 17/02/2015 18:29:53

    Δηλαδή προ των εκλογών ο Δήμας ήταν πολύ νεοδημοκράτης για ΠτΔ και μετά τις εκλογές ο Πάκης είναι λιγότερο; Ουαί υμίν συριζαίοι και ανέλ υποκριτές και καταστροφείς της Πατρίδας μου.

  10. Ακης avatar
    Ακης 17/02/2015 18:34:08

    Νομίζω οτι είναι καλή επιλογή, το είπε και ο Αντώναρος (χα χαχα χαχαχαχα)

  11. ΙΚΟ avatar
    ΙΚΟ 17/02/2015 18:51:56

    Αξιος!!! Ο εντιμότατος και πολυμαθέστατος, ευπατρίδης πολιτικός, άξιος Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας.

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 17/02/2015 19:10:38

    H πολύπαθη Ελλάδα επείγεται για Πρόεδρο της Δημοκρατίας, καταξιωμένο Έλληνα Στρατιωτικό Ηγέτη που να εμπνέει, να είναι σεβαστός από τις 'Ενοπλες Δυνάμεις μας, που να γνωρίζει κάθε γωνιά της Ελληνικής Επικράτειας, αποδεδειγμένα «να το’ χει», που να φροντίζει τον Στρατό μας, την Άμυνά μας, τη προστασία και του τελευταίου, απόμακρου νησιού μας. Και όταν λέει Όχι! και χτυπάει το χέρι στο τραπέζι, οι άγρυπνοι Ταγίπ κι Αχμέτ απέναντι, να τον ακούν με προσοχή αμέριστη! Από στελέχη γραφείου έχουμε πληθώρα. Όμως, η κυκλωμένη από γείτονες-εχθρούς, η στρατηγικής σημασίας Ελλάδα, ΔΕΝ νοείται να διοικείται από τα γραφεία. Γι αυτό και επείγεται για Πρόεδρο της Δημοκρατίας, καταξιωμένο Έλληνα Στρατιωτικό με εχέγγυα, Τώρα. Οι καιροί ου μενετοί.

  13. Panos avatar
    Panos 17/02/2015 20:57:05

    Ο Αβραμοπουλος σαν Προερδος θα επισκιαζε το Τσιπρα παντου. Αυτος ειναι ο κυριος λογος αποριψης του. Προτειναν τελικα εναν τριτης διαλογης.

  14. πΔπ avatar
    πΔπ 17/02/2015 21:01:34

    Έμεινα... Παυλόπουλος, στο άκουσμα! Το αυτό και αρκετοί της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΣΥΡΙΖΑ!

    • Κίττυ avatar
      Κίττυ @ πΔπ 17/02/2015 23:28:43

      Το όνειρο για εθνικό διχασμό ξεχάστε το...!!! ...ξυπνήστε, χάραξε ανάγκη για εθνική ομοψυχία!

      • πΔπ avatar
        πΔπ @ Κίττυ 18/02/2015 06:48:50

        Πιστέψτε με, δεν είναι στις προθέσεις μου ο διχασμός. Δείτε όμως στο βίντεο , πόσοι εκ των Βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ έμειναν "κάγκελο" aka Παυλόπουλοι και δεν χειροκρότησαν. (θα ήταν αστείο να έμεναν "κάγκελο" στο άκουσμα του ονόματος, του γνωστού κου. Καγκελόπουλου!!!)

        • Κίττυ avatar
          Κίττυ @ πΔπ 18/02/2015 13:58:19

          Επίσης, μην υποβαθμίζεται για τις εδώ γκρίνιες, ότι ο θιγμένος Κυριάκος, που για ευνόητους οικογενειακούς λόγους, περιφέρεται και εκφράζει τις επιφυλάξεις του για το πρόσωπο του ΠΠ ως νέου ΠτΔ καταντά περισσότερο γραφικός, από τους προβληματισμένους, αλλά συντεταγμένους με την πρόταση συριζαίους....

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ πΔπ 17/02/2015 23:53:03

      Γλιτώσαμε τη Ντόρα,λίγο τό 'χεις;

      • Naruto avatar
        Naruto @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/02/2015 00:05:59

        Τώρα που το σκέφτομαι δίκαιο έχεις .

      • airman avatar
        airman @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/02/2015 07:13:09

        Δυστυχώς δε μας γλύτωσε από τη Ντόρα ο Αλέξης. Αν μπορούσε με κάποιο τρόπο να την προτείνει και να μας απαλλάξει θα έκανε ευεργέτημα. Με τον τρόπο αυτό και θα αποχωρούσε και θα αναβαθμίζονταν και ο επίτιμος θα ησύχαζε κάποια στιγμή εν γαλήνη.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ πΔπ 18/02/2015 00:18:20

      Δείτε το θετικά.. ο κ. Παυλόπουλος δεν υστερεί σε τίποτε από τους προκατόχους τους ΠτΔ. Είναι άριστος συνταγματολόγος, ακαδημαϊκός, έχει σημαντική εμπειρία, έχει την ευρεία αποδοχή (κυβέρνηση, ΝΔ τουλάχιστον), είναι ήπιων τόνων και πράος χαρακτήρας. Ο τρόπος που άσκησε κυβερνητικό έργο κατά το παρελθόν ως μέλος κυβερνήσεων, είτε κρίνεται θετικά είτε αρνητικά δεν πρόκειται να επηρεάσει τη θητεία του στην Προεδρεία της Δημοκρατίας, αφού δεν θα έχει αντίστοιχες αρμοδιότητες.

  15. UncleStgm avatar
    UncleStgm 17/02/2015 22:25:45

    Ευχαριστώ ω Εταιρεία, εν αφθονία μου παρέχεις... 50 έδρες bonus είναι αυτές, όχι αστεία, λέμε !

  16. Naruto avatar
    Naruto 18/02/2015 00:46:34

    Το πολιτικό σύστημα της χώρας αρχίζει να μοιάζει με το επαγγελματικό ποδόσφαιρο . Μεταγραφές ,πουλημένα παιχνίδια και τα γνωστά και εμείς απο την εξέδρα κουνάμε τα σημαιάκια , αγανακτούμε , ελπίζουμε , βρίζουμε . Η πολιτική σούπα ανακατεύεται κανονικά . Τα μόνα υλικά που έμειναν απ´ εξω ειναι το ΚΚΕ και η ΧΑ . Αυτά ομως ούτε βράζουν ούτε τρώγονται . Όσο περισσότερο παρατηρούμε την σούπα τόσο δυσκολότερο είναι να αναγνωρίσουμε τα υλικά της .

  17. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 18/02/2015 01:16:07

    Δηλαδή δεν θα έχουμε πρόεδρο τον κύριο Τίποτα; Που συντονίστηκε προεκλογικά με τον Αλέξη στο στόχο χαλάρωσης του μνημονίου και επισκεφθείς την Πατρίδα, δήλωσε ότι δεν του επέτρεπε η θέση του να τοποθετηθεί για τις εκλογές - ο Αντιπρόεδρος. Δηλαδή, τελικά, ο Αλέξης του επεφύλαξε μεταχείριση ανάλογη του κυρ - Φώτη. Ρε Αλέξη δεν σε συγκίνησε ούτε η σύγκρουσή του με την ολιγαρχία (φαρμακοβιομήχανους), 3,5 χρόνια στο Υπουργείο Υγείας;

  18. Λιψ avatar
    Λιψ 18/02/2015 01:36:05

    Άκουσα και αυτό: Με τον Προκόπη Πρόεδρο της Δημοκρατίας, μήπως να αρχίσουμε να ξανασκεφτόμαστε τη Βασιλευομένη;

    • Naruto avatar
      Naruto @ Λιψ 18/02/2015 09:41:50

      Θεωρητικά συζητώντας αν είχαμε βασιλιά με εξουσία να ακυρώνει νόμους θα φθάναμε στην χρεοκοπια ? Προσωπικά πιστεύω πως θα έβαζε φρένο στα δανεικά απο την δεκαετία του ΄80 .

  19. airman avatar
    airman 18/02/2015 07:18:57

    Ο Πρωθυπουργός τελικά βρήκε ΠτΔ στα μέτρα του. Ούτε κρύο ούτε ζέστη ο διάδοχος του προκάτοχου. Μήπως ξέρει και ποιος θα είναι ο επόμενος Παπαδήμος;

  20. ΙΩΑΝΝΗΣ Κ. ΤΣΑΝΑΣ avatar