02/09/2008 22:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Πούτιν συνεχίζει την πλάκα στους Αμερικάνους.

Την ημέρα που στις Βρυξέλλες συζητείτο εάν θα ασκηθούν κυρώσεις εις βάρος της Ρωσίας ή όχι, ο Πούτιν βρισκόταν στην ανατολική Σιβηρία και ασχολείτο με τη διάσωση της … σιβηριανής τίγρης. Ο ρώσος πρωθυπουργός, φωτογραφιζόμενος να πυροβολεί με αναισθητικό βελάκι μια σιβηριανή τίγρη και κατόπιν, μαζί με τους επιστήμονες, να συζητάει πάνω από το ναρκωμένο ζώο, προφανώς ήθελε να στείλει, κυρίως στις ΗΠΑ, αλλά και στην Ευρώπη, το μήνυμα πως Ρωσία κέρδισε αυτόν τον γύρο και τώρα είναι καιρός να ασχοληθούμε με κάτι … σοβαρότερο. Την σιβηριανή τίγρη, για παράδειγμα! Αυτό βέβαια, για τις κάμερες και για τον επικοινωνιακό πόλεμο με τις ΗΠΑ. Στην πραγματικότητα, ο Πούτιν πήγε στη Σιβηρία για τους αγωγούς που θα μεταφέρουν ρωσικούς ενεργειακούς πόρους προς το Βλαδιβοστόκ, απέναντι ακριβώς από την Ιαπωνία. Οι αγωγοί θα διακλαδώνονται και προς την Κίνα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 03/09/2008 06:25:31

    alages politikon sishetismon stin bouli tis Oukranias

  2. Greek citizen avatar
    Greek citizen 03/09/2008 08:19:15

    Αθανατε Πουτιν! Που να βρεθει ενας ΠΟΥΤΙΝ να διοικησει την Ελλαδα! και να δωσει αξιοπρεπεια στον Ελληνα Πολιτη!

  3. Σαος avatar
    Σαος 03/09/2008 09:36:47

    Άτσα ο τίγρης...

  4. mesas avatar
    mesas 03/09/2008 10:04:26

    διαφωνώ ότι αυτό ήθελε να πει!!

    ο μπεκρής us πρόεδρος πριν κάτι χρόνια λιπούμησε ενώ έτρωγε πρέτσελς μπροστά στη τιβί!
    ο λαδιάρης αντιπρόεδρος ξέρει τόσο καλά να χειρίζεται όπλο που σκότωσε κάποιον...

    τι σχέση έχουν αυτοί οι άχρηστοι με ένα Πρόεδρο τζουντόκα που στοχεύει τίγρη;

    Ελ ετοιμαστείτε!
    Το ΞΑΝΘΟ ΓΚΕΝΟΣ έρχεται μας να σώσει!

  5. σαρδανάπαλος avatar
    σαρδανάπαλος 03/09/2008 11:54:00

    Φαντάζεστε κάποιος να νόθευσε το ηρεμιστικό και η τίγρης να ξυπνήσει ξαφνικά, την ώρα που την χαϊδεύουν!!!

    έχει να γίνει τσιμπούσι.....

  6. ntinos avatar
    ntinos 03/09/2008 14:07:44

    Αντιγράφω από ΣΚΑΙ gr:

    Την προστασία των δημοσιογράφων από μια "επικίνδυνη" τίγρη, σε ένα πάρκο της ρωσικής Άπω Ανατολής, ανέλαβε αυτοπροσώπως την Κυριακή ο Βλαντιμίρ Πούτιν, όπως μετέδωσαν τα ρωσικά μέσα ενημέρωσης.

    Οι δημοσιογράφοι επισκέπτονταν μαζί με τον Πούτιν, εθνικό πάρκο στη ρωσική Άπω Ανατολή για να ενημερωθούν για το κρατικό πρόγραμμα προστασίας της τίγρης, πλησίασαν όμως πιο πολύ από όσο θα έπρεπε το άγριο ζώο.

    "Ξαφνικά οι δημοσιογράφοι είδαν ότι το ζώο ήταν ελεύθερο και υπήρχε κίνδυνος να τους επιτεθεί", αναφέρει ρωσική εφημερίδα, η οποία προσθέτει ότι ο Πούτιν, ντυμένος με στρατιωτική στολή, "έφτασε εγκαίρως και πυροβόλησε την τίγρη με ένα αναισθητικό όπλο".

    Επιφυλακτικά και με δόση ειρωνείας εμφανίζονται τα δυτικά μέσα ενημέρωσης για τα νέα κατορθώματα του απόμαχου της KGB. Εδώ βέβαια, όποιος τα βάζει με τους αμερικάνους είναι αυτοδίκαια ήρωας, δε πα να δουλεύει ψιλό γαζί πρώτα απ' όλα τους πολίτες της χώρας του (και να τους δολοφονεί αν δε κάθονται καλά).

    Έχασε τη μάχη με το θάνατο ο Μαγκόμεντ Εβλόγεφ, ιδιοκτήτης μίας ειδησεογραφικής ιστοσελίδας που ασκούσε έντονη κριτική στην υποστηριζόμενη από το Κρεμλίνο τοπική διοίκηση της Ινγκουσετίας, στο ρωσικό Καύκασο.

    Ο Βλαντίμιρ Μακίν, υπεύθυνος της επιτροπής ερευνών της εισαγγελίας, δήλωσε πως "γίνονται εξακριβώσεις για το θάνατο του Εβλόγεφ έπειτα από τις οποίες θα αποφασισθεί εάν θα ξεκινήσει έρευνα".

    Σύμφωνα με τον ίδιο, ένα "επεισόδιο" συνέβη στο αυτοκίνητο της αστυνομίας τη στιγμή που ο Εβλόγεφ, ιδιοκτήτης του διαδικτυακού τόπου www.Ingushetiya.ru, μεταφερόταν στο αστυνομικό τμήμα.

    "Κατά το επεισόδιο, τραυματίστηκε στο κεφάλι από πυροβόλο όπλο και υπέκυψε στο νοσοκομείο", συνέχισε.

    Όπως δήλωσε τηλεφωνικώς στο Reuters ο Καλόι Αχίγκοφ, ένας δικηγόρος που εργαζόταν για την ιστοσελίδα, η αστυνομία παρέλαβε τον Εβλόγεφ στα σκαλιά του αεροπλάνου στο αεροδρόμιο της Ινγκουσετίας και τον έβαλε σε ένα αυτοκίνητο τύπου σεντάν.

    "Κατά τη διαδρομή τον πυροβόλησαν στον κρόταφο.... Τον πέταξαν έξω από το αυτοκίνητο κοντά στο νοσοκομείο".

    "Τον βρήκαν εκεί και τον μετέφεραν γρήγορα στο χειρουργείο, όπου και κατέληξε", είπε.

  7. ταρίφας avatar
    ταρίφας 03/09/2008 14:55:11

    Πίσω είσαι. Κι άλλος δημoσιογράφος φαγώθηκε στην Ινγκουσετία. Όποιος μαντέψει πόσοι αντικαθεστωτικοί Ρώσοι δημοσιογράφοι δολοφονήθηκαν τα τελευταία χρόνια από "αγνώστους" κερδίζει ένα DVD με τον πρόεδρο-Κόναν να δείχνει τα μπράτσα του και να εξοντώνει τίγρεις, αρκούδες, δεινόσαυρους και γραβατοφάγους ανισόρροπους προέδρους, σώζοντας τον αθώο λαουτζίκο.

  8. Politkofskaya avatar
    Politkofskaya 03/09/2008 19:27:12

    Χαίρεστε Ελληναράδες με τον Τσάρο Πούτιν, έ!
    Όμως πίσω έχει η αχλάδα την ουρά. Προσέξτε μή ξυπνήσει καμμιά ναρκωμένη και επισυμβεί ξανά κάτι σαν τη συνθήκη του Αγίου Στεφάνου.