Ο Παύλος Χαϊκάλης παραδέχθηκε ότι έχει off shore εταιρεία στην Κύπρο
27/08/2015 20:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Παύλος Χαϊκάλης παραδέχθηκε ότι έχει off shore εταιρεία στην Κύπρο

Σε μείζον πολιτικό θέμα για τον Παύλο Χαϊκάλη και τους Ανεξάρτητους Ελληνες, εξελίσσεται η καταγγελία για την ύπαρξη off shore που διατηρούσε ο πρώην υπουργός. Ο κ. Χαϊκάλης παραδέχθηκε ότι έχει εξωχώρια εταιρεία έπειτα από την ερώτηση που κατέθεσαν 18 βουλευτές της ΝΔ με επικεφαλής τον Λευτέρη Αυγενάκη.

Σύμφωνα με το δελτίο ειδήσεων του Mega ο υπουργός παραδέχθηκε ότι διαθέτει offshore εταιρία με έδρα στην Κύπρο, υποστήριξε όμως ότι την ίδρυσε για να προστατέψει πνευματικά δικαιώματα που είχε ως ηθοποιός κατά την περίοδο που συμμετείχε σε θεατρικές παραστάσεις στην μεγαλόνησο.

Ο ίδιος υποστήριξε επίσης ότι η συγκεκριμένη εταιρία δεν έχει κέρδη γι αυτό και δεν την δήλωσε στο «πόθεν έσχες» που κατέθεσε στην Βουλή. Είπε επίσης ότι δεν έχει αποκρύψει από τις αρχές φορολογητέα ύλη. Ανέφερε τέλος ότι η offshore είναι ουσιαστικά ανενεργή από το 2011.

Ωστόσο, παρά τους ισχυρισμούς του κ. Χαϊκάλη προκύπτει παραβίαση του σχετικού νόμου καθώς απέκρυψε από το αρμόδιο Συνταγματικά όργανο την κατοχή της εξωχώριας εταιρίας. Εκτός αυτού ο ίδιος νόμος απαγορεύει σε υπουργούς να έχουν στην κατοχή τους offshore εταιρίες.

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΣ Π. avatar
    ΝΙΚΟΣ Π. 27/08/2015 20:52:55

    Το ερώτημα δεν είναι αν και ο Χαικάλης έχει Offshοre εταιρελία, αλλά ποίος πλούσιος Έλληνας δεν έχει τουλάχιστο μία Offshοre εταιρεία, δεδομένου οτι πρόσφατα ο τύπος ανακάλυψε τουλάχιστο 23.000 Offshοre στην Ελλάδα. Μην ξεχνάμε το Κρανίδι και την Κύμη που έχουν περισσότερες Offshοre απο κατοίκους...Και γιατί να απαγορεύονται οι Offshοre στους υπουργούς τη στιγμή που δικαιούνται αφορολόγητα αυτοκίνητα, οικοσκευές και μισθούς?

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ ΝΙΚΟΣ Π. 27/08/2015 23:42:04

      Χαχαχα. Καλά τώρα. Αφήστε το, δεν σώζεται. Με τόσες ...παροχές που τους προσφέρει ακόμα και σήμερα η πτωχευμένη χώρα, θέλουνε και Offshore οι άπληστοι αρλεκίνοι.

      • ΝΙΚΟΣ Π. avatar
        ΝΙΚΟΣ Π. @ Άλυτη Εξίσωση 28/08/2015 08:55:05

        Όντως, δεν θα ξαναγίνει Υπουργός ο Χαικάλης και θα στεναχωρηθούμε πάρα πολύ γι αυτό...

        • Άλυτη Εξίσωση avatar
          Άλυτη Εξίσωση @ ΝΙΚΟΣ Π. 28/08/2015 15:19:39

          Να μην ξαναγίνει υπουργός πλέον κανένας από αυτούς που τυχόν θα επιλέγατε, πως το βλέπετε; Μιλάμε για ..ριζική αντιμετώπιση του προβλήματος.

          • ΝΙΚΟΣ Π. avatar
            ΝΙΚΟΣ Π. @ Άλυτη Εξίσωση 28/08/2015 16:58:25

            Χαχαχα. Καλά τώρα. Αφήστε το, δεν σώζεται. Οπως λέτε και 'σεις...Ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τις ποδοσφαιρικές προβλέψεις και πληγώνομαι ιδιαίτερα όταν μου λένε οτι ο δικός μου θα χάσει...

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ ΝΙΚΟΣ Π. 28/08/2015 17:35:46

            Γελάστε όσο θέλετε, αλλά να ξέρετε οτι γελάει καλύτερα εκέινος, που γελάει τελευταίος :-). Δεν υπάρχει ''δικός σας'' και ''δικός μας''. Υπάρχει μόνο η αναξιοπιστία, η εξουσιομανία και ο αυτοεξευτελισμός, απέναντι στη συνέπεια, στην ανυστεροβουλία και στην αξιοπρέπεια. Εκεί δίνεται η μάχη. Και δεν πρόκειται για .... ποδόσφαιρο, αλλά για μάχη αρχών και αξιών, ενάντια στη χυδαιότητα και στη συμπαιγνία. Αν με εννοείτε τελικά....

  2. λαέρτης avatar
    λαέρτης 27/08/2015 21:38:31

    καλέ ο ακομβίωτος υπερεθνικιστής που στήριζε τα λάθρο νομοσχέδια των ΣΥΡΓΕΛΑ πως και δεν ήξερε τίποτα?????