#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/08/2010 19:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Παπανδρέου υποψήφιος για Γ.Γ. του ΟΗΕ;;;



Λέτε να αληθεύει και να ήρθε η ώρα που περιμένουν όλοι οι Έλληνες;

Το περιοδικό “Επίκαιρα” δημοσιεύει σήμερα ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον ρεπορτάζ για πιθανή αξιοποίηση του Γιώργου Παπανδρέου στη διεθνή πολιτική σκηνή. Το ρεπορτάζ επικαλείται θετικά δημοσιεύματα του ξένου τύπου για τον Έλληνα Πρωθυπουργό (financial times, οι οποίοι πρόσφατα χαρακτήρισαν τον Παπανδρέου ως “τον δικό τους άνθρωπο στην Ευρώπη”) καθώς επίσης και πρόσφατες διεθνείς πρωτοβουλίες του Έλληνα Πρωθυπουργού (και για το Παλαιστινιακό με αφορμή την επίσκεψη του Μπέντζαμιν Νετανιάχου στην Αθήνα) για να καταλήξει στο συμπέρασμα ότι “ο πρωθυπουργός προορίζεται να μετεξελιχθεί σε διεθνή παράγοντα.

Ρόλο για τον οποίο, από ότι φαίνεται, προορίζει και ετοιμάζει ο... ίδιος τον εαυτό του. Εξάλλου, οι πιθανότητες που έχει ο κ. Παπανδρέου, στο ενδεχόμενο που δοκιμάσει την “τύχη” μιας πιθανής υποψηφιότητάς του για τη θέση του Γ.Γ. του ΟΗΕ είναι μάλλον με το μέρος του και για έναν επιπλέον λόγο : ο επόμενος πρόεδρος του Οργανισμού θα πρέπει να προέρχεται από την Ευρωπαϊκή Ήπειρο” υπογραμμίζει το περιοδικό.

http://citypress-gr.blogspot.com/2010/08/blog-post_3155.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 19/08/2010 20:01:19

    Αμάν και πότε να απαλλαγούμε εμείς και άσε τους άλλους να κουρεύονται.
    Εσωσε εμάς,ας πάει να σώσει και την Υφήλιο.Καλά τόσο καραγκιόζηδες είναι εκεί στον ΟΗΕ;

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ Γιώργος Γκ. 19/08/2010 20:10:25

      Το ποιόν των Γ.Γ. του ΟΗΕ είναι γνωστό…
      Άντε, με το καλό, κι εμείς θα κουνάμε μαντηλάκια…

    • Γιούσεφ avatar
      Γιούσεφ @ Γιώργος Γκ. 20/08/2010 00:14:35

      χαχαχα. Γιώργο τα σπας

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 19/08/2010 20:06:31

    Μην το γελάτε.
    Θέλει προσπάθεια για να βρεθεί κάποιος πιο άχρηστος από τον Μπαν Κι Μουν.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ Στέργιος 19/08/2010 20:15:11

      Εμ, λίγο το ΄χεις αυτό;

  3. Κρης avatar
    Κρης 19/08/2010 20:09:39

    Γαλλικά μιλάει ;

    αν θυμάμαι καλα ειναι προυποθεση για ΓΓ του ΟΗΕ

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Κρης 19/08/2010 20:25:30

      Ελληνικά μιλάει; Θα έπρεπε να είναι προϋπόθεση για να γίνει πρωθυπουργός τής Ελλάδας...

  4. liotsos avatar
    liotsos 19/08/2010 20:19:53

    Αν θυμαμαι καλα καθε φορα που δυσκολευαν οι καταστασεις και ο Σιμιτης ηταν υποψηφιος για προεδρος στην ευρωπαικη ενωση.

    • Ολντ Τραφορντ avatar
      Ολντ Τραφορντ @ liotsos 19/08/2010 20:23:53

      πρέπει να ήταν ψυθιρίσματα με νόημα, για να δείξει το κατεστημένο οτι τον στηρίζει.
      Είπαμε τη μισή ζημιά την έκανε ο Σημίτης (χρηματιστήριο, ευρώ, ίμια) και την άλλη μισή ο ΓΑΠ (μνημόνιο, χρεωκοπία, ξεπούλημα)

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Ολντ Τραφορντ 19/08/2010 20:49:51

        +1000

        Όλοι οι διεθνείς οργανισμοί ελέγχονται από τους banksters.
        Όλοι οι χρήσιμοι ηλίθιοι στηρίζονται παντοιοτρόπως μέχρι να επιτελέσουν το έργο τους και παράλληλα τους ετοιμάζεται και μια συντάξιμη θεσούλα σε κάποιον οργανισμό ανάλογα με το μέγεθός τους.

  5. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 19/08/2010 20:21:42

    Έλεγα κι εγω!
    Που θα βρούν τόσο ανθέλληνα εκεί στον ΟΗΕ όταν θα έρθει ο καιρός να κομματιάσουν την Ελλάδα!
    Νάτος νάτος ο γραμματέας! (πως έλεγαν κάποτε νάτος νάτος ο πρωθυπουργός)

  6. Σολιαληστής avatar
    Σολιαληστής 19/08/2010 21:02:59

    Για να πάρεις την θέση του Γ.Γ. πρέπει να σε επιβάλουν οι Αμερικάνοι οπότε βγάλτε τα συμπεράσματα σας.

  7. Βασίλης avatar
    Βασίλης 19/08/2010 21:20:05

    Ίσως είναι η ευκαιρία του ΓΑΠ για να προωθήσει τις ιδέες του για παγκόσμια διακυβέρνηση. Ίσως να γίνει και ο πρόεδρος αυτής της παγκόσμιας διακυβέρνησης. Το σκέφτεστε; Αντιλαμβάνεστε την μεγάλη τιμή για τη χώρα μας; Ένα λαμπρό τέκνο της να αναλαμβάνει πρόεδρος της πρώτης παγκόσμιας κυβέρνησης; Αντιλαμβάνεστε πόσο θα ανέβουν οι μετοχές μας;

    Αλλά και τη τιμή για αυτό το άξιο και ακούραστο παιδί από τη Μινεσότα που οι ρίζες των προγόνων του κρατούν από ένα ασημάντο χωριό της Ελληνικής επαρχίας, το Καλέντζι!!!!! Πολύγλωσσος, κοσμοπολίτης με λαμπρές σπουδές στα οικονομικά, σοσιαληστής που διακατέχεται από τις πανανθρώπινες αξίες του σοσιαλησμού, πρόεδρος της σοσιαληστικής διεθνούς, λαμπρός πολιτικός με πολισχιδή δράση και εγνωσμένων δυνατοτήτων στο διαχείριση πολύπλοκων διεθνών κρίσεων, αφιερωμένος στην ειρηνική επίλυση των Ε/Τ διαφορών με όσες παραχωρήσεις απαιτούνται για πεισθούν οι Τούρκοι για τις ειρηνικές μας προθέσεις, κολυμβητής κωπηλάτης δρομέας, αφιερωμένος στη προστασία του περιβάλλοντος και άλλα πολλά προσόντα και χαρίσματα.

    Ειλικρινά αισθάνομαι βαθιά υπερηφάνια!!!! Ζήτω η Ελλάς

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/08/2010 21:22:33

    Έχουν δημοσκοπήσεις καθίζηση του πασοκ στις εκλογές γι' αυτό διαχέουν αυτή την είδηση;

  9. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 19/08/2010 22:56:25

    Και τι, καινούργιο είναι αυτό, η, παράξενο; Ο άνθρωπος μια ζωή αυτό κάνει. H φιλοδοξία του δεν ήταν ποτέ πως θα φανεί χρήσιμος στην Ελλάδα, αλλά πως θα χρησιμοποιήσει τις ευκαιρίες που το προσέφερε η Ελλάδα να την εκμεταλλευθεί σαν μπανανία και να κάνει δημόσιες (διεθνείς) σχέσεις, με το αζημίωτο, με απώτερο σκοπό μια διεθνή καριέρα.

    Μήπως και ο πατέρας του τα ίδια δεν έκανε ‘αγκαλιάζοντας’ τον Αραφάτ αλλά και τον Ηονεκεν της Α. Γερμανίας, την Γκαντι αλλά και τον Τίτο. Δεν έλεγε ‘έξω από το ΝΑΤΟ και την ΕΟΚ’ πριν τις εκλογές, και μετά τις εκλογές σφυραγε αδιάφορα; Δεν έπιασε γκόμενα το παιδάκι του και κοκορευότανε και από πάνω για τον ‘αντρισμό του’; Τι δείχνουν όλα αυτά; Δείχνουν ότι έδινε δεκάρα για τις συνέπειες της ανευθυνότητας τους, του άκρατου λαϊκισμού του, και της μεγαλομανίας του στην πορεία της πατρίδος μας.

    Το ίδιο δεν κάνει και ο νεότερος; Πριν της εκλογές ‘λεφτά υπάρχουν’ και μετά όργωσε την υφήλιο με κρατικά έξοδα για να ‘βρει δανεικά’. Συγχρόνως, έκανε και τις δημόσιες (διεθνείς) σχέσεις του, τόσο απαραίτητες για να εδραιώσει την θέση του σαν σημαντική διεθνή προσωπικότητα και μελλοντικά να διεκδικήσει και εφάμιλλη διεθνή καριέρα. Είχαμε ποτέ πρόβλημα να δανεισθούμε πριν γίνει ο ΓΑΠ πρωθυπουργός; Μάλιστα, αν θυμάμαι καλά, η προηγούμενη κυβέρνηση, παρόλο ότι ήταν καθαρό ότι το ΠΑΣΟΚ επρόκειτο να κερδίσει τις εκλογές, με περησιο αίσθημα ευθύνης δανείσθηκε 5 Δις επιπλέον των άμεσων αναγκών ώστε η νέα κυβέρνηση μετά τις εκλογές να πέσει στα μαλακά.

    Προφανώς, δεν έχω πεισθεί ότι πρωταρχική φροντίδα των Παπανδρέου υπηρξε ποτέ το εθνικό συμφέρον. Πάντα κατευθύνονταν από την μεγάλη ιδέα που είχαν/έχουν για τον εαυτό τους και την ψυχολογική τους ανάγκη να ακούν τα πλήθη να αλαλάζουν σε κάθε τους κάλεσμα. Πάντα υπήρξαν λαοπλάνοι ‘χαρισματικοί ηγέτες’ που ποτέ δεν νοιάσθηκαν για τις συνέπειες των πράξεων τους.

    Τώρα βεβαία θα πει κανείς, ‘Καλά βρε αδερφέ, είναι κακό να έχουμε και Έλληνες που διαπρέπουν στο Εξωτερικό’. Βεβαίως και όχι. Έχουμε πολλούς τέτοιους ήδη στο εξωτερικό που διαπρέπουν με το σπαθί τους, και, χωρίς να γίνουν ποτέ παράσιτα της Ελληνικής οικονομίας και κοινωνίας.

    Εφόσον όμως πατήρ και υιός κατορθώνουν να πείθουν ότι ‘ότι είναι καλό για την διεθνή τους προσωπική προβολή και καριέρα είναι καλό και για την πατρίδα,’, από μια μεριά, καλά κάνουν. Ας προσέχατε!

    Ο θεός να μας φυλάει από ‘χαρισματικούς ηγέτες’!. Παραδείγματα υπάρχουν πολλά: Μεταξάς, Βενιζέλος, Χίτλερ, Λένιν, Παπαδόπουλος, Μακάριος, Παπανδρέου, και άλλοι, από όλα τα πολιτικά φάσματα. Στην αρχή φέρνουν την αποθέωση και μετά τον όλεθρο. Και ας μην βιασθεί κανένας να αρχίσει τον λιθοβολισμό επειδή έβαλα στην ίδια λίστα ακρως αντίθετες προσωπικότητες. Κατά γενική ομολογία, όλοι τους ήταν ‘χαρισματικοί ηγέτες’, διαφορετικά δεν θα είχαν κατορθώσει να επιβληθούν,…ο καθένας με τον τρόπο του.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Agrofylakas 21/08/2010 21:26:36

      Εεεεπ, Αγροφύλαξ, το να βάζεις τους πάντες στον ίδιο τορβά δείχνει απλώς εμπάθεια απέναντι σε κάθε λαοπρόβλητη η μη προσωπικότητα, που ξεπερνά σε αίγλη την... δική σου. Και ακυρώνει , γενικεύοντας, και την 'οποια αντικειμενικότητα του σχολίου σου.
      Ο Μεταξάς, ας πούμε, για τα τέσσερα χρόνια του έχει, εξ' όσων γνωρίζω, μόνο θετικά σχόλια, με εξαίρεση, όσα υπερπροβάλλονται από τους επίσημους πολιτικούς αντιπάλους του (προσωπικούς ή συστημολογικούς). Στο κάτω-κάτω, μόνο μερικές εκτοπίσεις -κανόνα στον καιρό του- έκανε -ούτε καν εκτελέσεις σαν τους κοινοβουλευτικούς μεταπολεμικούς διαδόχους του.

      • Αγροφυλακας avatar
        Αγροφυλακας @ ΠΗΛΕΑΣ 21/08/2010 23:00:57

        Πηλεας,
        Ομολογώ, δεν μπορώ να παρακολουθήσω την λογική σου, και δεν το λέω αυτό για να σε μειώσω η προσβάλω. Πως είναι δυνατόν να ακυρώνεται η αντικειμενικότητα μου όταν π.χ κατακρίνω και τον Μεταξά και τον Βενιζέλο (δηλ. δυο από τους στυλοβάτες του μεγάλου διχασμού) και εσύ να μιλάς για την ‘αγιότητα’ μόνο του Μεταξά. Όπως είδες εγώ δεν πείρα θέση υπέρ η κατά κανενός των αναφερθέντων (παρότι έχω και εγώ τις απόψεις μου για τον καθένα τους) επειδή ήθελα να επικεντρώσω την προσοχή στην άποψη μου ότι δεν πρέπει να περιμένουμε κανένα ‘χαρισματικό ηγέτη’ για να μας γλυτώσει από την βλακεία μας. Η δουλειά για να πάμε μπροστά σαν χώρα ανήκει σε όλους μας. Παίρνω όμως κουράγιο από το ότι ήσουν ο μόνος που ενοχλήθηκε από το τορβά μου (στο χωριό μου τον λέγαμε ‘ντορβά’) και τα περιεχόμενα του.

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ ΠΗΛΕΑΣ 21/08/2010 23:47:41

        Φίλε Αγροφύλαξ, στον Μεγάλο Διχασμό πήρε μέρος σχεδόν κάθε επώνυμος Έλληνας. Και σου θυμίζω ότι, οι απόψεις που εξέφρασε τότε, και μετέπειτα, για την αδυναμία στηρίξεως μεταγενέστερης Μικρασιατικής Εκστρατείας (έναντι της οποίας πρότεινε την πρόωρη και αιφνιδιαστική "ιαπωνική" κύρηξη πολέμου υπέρ των Συμμάχων με ταυτόχρονο κτύπημα στην ανοχύρωτη -τότε, αλλά όχι αργότερα- Καλλίπολη, κατάληψη της Αν.Θράκης και Κωνσταντινουπόλεως και μετά άμυνα) και στήριξε, παραιτούμενος από επιτελάρχης του Βενιζέλου και από τον στρατό, απεδείχθησαν προφητικές και, εκ των υστέρων σχολιάστηκαν ως ιδιοφυείς. Δεν μπορούμε, λοιπόν, να καταδικάσουμε συλλήβδην τους πάντες. Σε τελική ανάλυση, άγιοι δεν υπάρχουν και σε κάθε υπεύθυνη πορεία υπάρχουν και λάθη. Άμεση Δημοκρατία με απ'ευθείας αποφάσεις για όλα από τον Λαό είναι έως και ανοησία, αφού τα περισσότερα προβλήματα απαιτούν χειρισμούς που δεν προσφέρονται να γίνουν με την "κοινή λογική" (που όπως ξέρεις, όταν γίνεται λογική του όχλου κατεβαίνει ολέθρια χαμηλά). Αλλά, κυρίως, τους κρίνουμε ανάλογα με το πόσα καλά και πόσα κακά άφησε η πορεία τους.

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ ΠΗΛΕΑΣ 21/08/2010 23:50:34

        Και ο Βενιζέλος, βέβαια, ήταν εξαίρετος, πολύ όμως πιό ασυνεπής με τα λεγόμενά του και με καταστροφικές προεκτάσεις κάποιων, ξέρεις φαντάζομαι, λαθών του.

  10. anonymos avatar
    anonymos 20/08/2010 01:50:28

    Φόλες είναι όλα αυτά ούτε για κηπουρό δεν θΑ ΤΟΝ ΠΆΡΟΥΝΕ

  11. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 20/08/2010 03:21:58

    Ας τον γευθουν και άλλοι για να μαθουν απο πρωτο χερι τι τραβηξαν οι Ελληνες

  12. akomatistos!!!!!!!!!!!!! avatar
    akomatistos!!!!!!!!!!!!! 20/08/2010 10:17:29

    ΟΧΙ ΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ,ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΚΑΙ ΣΑΜΑΡΑΣ(ΜΗ ΞΕΧΑΣΩ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ!!)ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ!!!!!!!!!!!!!!ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ

  13. φοροφυγας avatar
    φοροφυγας 20/08/2010 10:48:07

    old trafford? μηπως καπου αναμεσα στον σημιτη και τον ΓΑΠ βρισκεται και ο χοντρος? γιατι απο οτι φαινεται εχεις επιλεκτικη μνημη

  14. PELIAS avatar
    PELIAS 20/08/2010 12:23:34

    Μακάρι,

    άν και

    βλέπω τον Νετανιάχου Πρόεδρο στην Ελλάδα. Φαίνεται ότι - άν συμβεί αυτό το τρελό - να έφθασε η παγκόσμια κυριαρχία - λέγε με διακυβέρνηση - των σιωνιστών. Και μήν ακούσω ξανά για παλιά ολοκαυτώματα !

    Και εις ανώτερα Γιωργάκη

    ΠΕΛΙΑΣ

  15. KLE avatar
    KLE 20/08/2010 12:57:52

    Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΕΚΑΝΤΟΠΥΛΙΑΝΗ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ

    ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΕΛΛΗΝΕΣ

  16. PELIAS avatar
    PELIAS 20/08/2010 13:38:43

    Eπανέρχομαι. Γιατί ύστερα απο αρκετά χρόνια θητείας ανακάλυψα-βρήκα στο αρχείο μου ότι, ο σημερινός καλοκάγαθος την όψιν Γ.Γ. του ΟΗΕ κ. ΠανΚιΜούν έχει ή είχε πατέρα (ή μάνα) τον ή την ΠανΚιΜουνί!

    Την ημέρα λοιπόν που ο Γιωργάκης μας θα λάβει το χρίσμα του Γ.Γ.του ΟΗΕ σίγουρα θα ακουσθούν τα ανωτέρω που θα προηγούνται του ΓΑΠ.

    Τα σχόλια δικά σας

    ΠΕΛΙΑΣ

  17. eiraman avatar
    eiraman 20/08/2010 20:47:26

    Δεν ξέρω εαν αληθεύει αλλά δεν θα με εξέπλητε...
    Το γιατί δεν με εκπλήσει προκύπτει από τα όσα συμβαίνουν σήμερα που η χώρα έχει παραδοθεί στο Δ.Ν.Τ.
    Ο Ο.Η.Ε ουδέποτε έδωσε λύση σε κρήσιμα ζητήματα που αφορούν και τη χώρα μας και τόσα χρόνια πάντα είχαμε την απορία γιατί δεν εφαρμόζονται οι τα "ψηφίσματα" που λαμβάνει...
    Χρήσιμο θα είναι να παρακολουθήσει κάποιος το παρακάτω βίντεο και ιδιαίτερα ένα λεπτό του, από το 17:10 έως το 18.10.....
    Απολαύστε το:
    http://video.google.com/videoplay?docid=-387184764550286718#

  18. thalassodarmenaypsi avatar
    thalassodarmenaypsi 21/08/2010 09:27:18

    O ΓΑΠ δεν είναι Έλληνας, μην γελιέστε, είναι Εβραίος. Πως; ο παππούς του. ο άλλος ΓΑΠ, είχε νυμφευτεί την Σοφία (Σάρα)κόρη του Εβραιοπωλονού Ζίγκμουντ Μινέικο. Ως γνωστό τα παιδιά των Εβραίων κατάγονται από την μάνα τους και όχι από τον πατέρα τους. Όσο για την μάνα του την κυρία Τσαντ, μην μου πείτε ό,τι είναι Ελληνίδα, εν ζωή είναι η πολυχρονημένη, όποιος αμφιβάλει, ας πάει να την ρωτήσει.Οπότε με τέτοια προσόντα και Αμερικανός πρόεδρος μπορεί να γίνει.....

  19. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 21/08/2010 13:37:04

    γενικα στη συγκεκριμενη θεση του ΟΗΕ βαζουν ατομα πειθηνια που δε θα δημιουργησουν προβλημα στο κατεστημενο της εξουσιας και θα κανουν οτι τους υπαγορευσει η αμερικανικη εξωτερικη πολιτικη. πιστευω ο ΓΑΠ ειναι η ιδανικη λυση, αντε στο καλο και παρατα μας ησυχους

  20. pikos avatar
    pikos 21/08/2010 18:59:56

    Κάτι τέτοια δεν έλεγαν και για το Σημιτη;

  21. tony avatar
    tony 18/09/2010 16:33:59

    Παει και ο ΟΗΕ?
    Μακάρι μπράβο το Γιώργο.
    Άντε και πρόεδρος των ΗΠΑ

    • ΚΛΑΡΑ avatar
      ΚΛΑΡΑ @ tony 24/01/2011 00:14:52

      ΜΗΝ ΤΡΩΤΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙ

  22. ΚΛΑΡΑ avatar
    ΚΛΑΡΑ 24/01/2011 00:13:47

    ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΤΕ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΤΟΥ!!!ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΗΛΩΝΕΙ ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΚΑΛΟ Ε???!!!