#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/08/2011 16:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Παπανδρέου των...ΗΠΑ



Δεν μπορώ να πω οτι εξεπλάγην!
Κάποτε είχα συναντήσει ενα υψηλόβαθμο στέλεχος της Αμερικανικής Διοίκησης, που δεν είχε στη ζωή ταξιδεύψει εκτός ΗΠΑ!

Ετσι η ομολογία του Μπαράκ Ομπάμα, οτι δεν γνωρίζει το Κυπριακό, μου φάνηκε ...φυσιολογική!

Βέβαια, το Κυπριακό είνα θέμα που απασχολούσε, λίγο ή πολύ, αλλά πάντως τους απασχολούσε, όλους τους Αμερικανούς Προέδρους από το1974 και εντεύθεν!

Ετσι έλεγαν τουλάχιστον δημοσίως.
Και είμαι βέβαιος, οτι ο κ.Ομπάμα θα έχει (προεκλογκά) δηλώσει δημοσίως οτι θα εργαστεί για την επίλυση του Κυπριακού!

Θα μου πείτε οτι μπορεί σε τελική ανάλυση να είναι θετικό που δεν γνωρίζει το Κυπριακό ο κ. Ομπάμα!
Γιατί είδαμε τι έκανε με τα άλλα θέματα που..γνωρίζει και ασχολήθηκε!
Και καλά δεν ήξερε.
Τρία χρόνια Πρόεδρος, δεν ενδιαφέρθηκε να μάθε;

Ομως, η δήλωση αυτή του Αμερικανού Προέδρου,έτσι όπως έρχεται καθυστερημένα, δημιουργεί πολλές απορίες:
Πρώτον, τι έκαναν όλοι αυτοί οι ελληνοαμερικανοί υποστηρικές του και λομπίστες της Ουάσιγκτον; Ούτε τα βασικά δεν είπαν στον Πρόεδρο;

Δεύτερον, όλοι αυτοί οι ελληνοαμερικανοί φίλοι του που...αγιογραφούσαν τον κ. Ομπάμα προεκλογικά, δεν τον ενημέρωσαν ποτέ οτι υπάρχει και ένα πρόβλημα κατοχής στην Κύπρο;

Τρίτον, τι έκανε ο κ.Παπανδρέου; Τόσες συναντήσεις και τηλεφωνικές συνομιλίες είχε μαζί του; Δεν βρήκε ευκαιρία να εξηγήσει στον Ομπάμα το Κυπριακό; Ηταν και υπουργός εξωτερικων και υποτίθεται ο,τι γνώριζε τα θέματα

Αυτή η κυνική ομολογία του Προέδρου αποδεικνύει και κάτι άλλο, ακόμα περισσότερο ανησυχητικό.
Είναι λυπηρό βεβαίως για τον Πρόεδρο μιας υπερδύναμης να αγνοεί βασικά προβλήματα της διεθνούς πολιτικής σκηνής.
Δυσυτχώς, όμως,αυτή η άγνοια συνήθως καλύπτεται από επαγγελματίες των διεθνών σχέσεων, λομπίστες και συμφέροντα.
Ολοι αυτοί εκμεταλλευόμενοι την άγνοια, χαράσσουν πολιτική, διαμορφώσουν θέσεις και εξυπηρετούν συμφέροντα.
Τώρα εξηγείται γιατί η πρώτη χώρα που επισκέφθηκε ως Πρόεδρος ο κ.Ομπάμα, ήταν η Τουρκία!
Αφού αγνοούσε το ρόλο της στο Κυπριακό;

Ωρες ώρες σκέφτομαι οτι ο Ομπάμα δεν είναι παρά ένας Παπανδρέου των ΗΠΑ...

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ignoramus avatar
    Ignoramus 04/08/2011 16:22:43

    Καλα να λες που δεν τη ξερει τη Κυπρο γιατι αλλιως μπορει και να την βομβαρδίσει τωρα που πηρε φορα. Και ο ΓΑΠ θα τον χειροκροτουσε.

  2. Πητ avatar
    Πητ 04/08/2011 16:28:00

    Το Κυπριακό είναι βασικό πρόβλημα της διεθνούς πολιτικής σκηνής; Στον ύπνο σου, ίσως.
    Ποτέ δεν είπε ότι δεν γνωρίζει το Κυπριακό. Είπε ότι αν δεν γνωρίζεις ένα θέμα π.χ. το Κυπριακό το παραδέχεσαι και φροντίζεις να ενημερωθείς μετά. Αναφέρθηκε στο Κυπριακό ως παράδειγμα.

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Πητ 04/08/2011 16:52:40

      Καλώς τον ....συνήγορο του "πλανητάρχη"!
      Μάλλον ξέρεις απο ...διεθνές δίκαιο, όσο εγώ από ...πυρηνική φυσική.
      Το Κυπριακό είναι όντως ένα από τα βασικά προβλήματα της διεθνούς πολιτικής, λόγω της φύσης του.
      Είναι το μοναδικό διαιρεμένο κράτος της Ευρώπης.
      Υπάρχει ζήτημα κατάλυσης κυριότητας ανεξαρτήτου κράτους μέλους του ΟΗΕ, μετά από εισβολή κράτους μέλους του ΟΗΕ.
      Ακόμα και οι προτεινόμενες λύσεις (δεν αναφέρομαι στο σχέδιο Ανάν) αποτελούν case study.
      και πολλά άλλα ζητήματα που δεν είναι του παρόντος.

  3. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 04/08/2011 16:41:32

    Ο Πρόεδρος μιας υπερδύναμης (ακόμα και ο Μπους) τίποτε δεν το λέει τυχαία. Εδώ δεν τα λέει τυχαία ο ΓΑΠ. Σκεφτήκαμε, αντί να τον κατακρίνουμε, ότι μήπως εξέφρασε δημόσια το ενδιαφέρον του να "ενημερωθεί" από τους "ενδιαφερομένους" νοουμένου ότι επίσημος "ενδιαφερόμενος" είναι μόνο η Κυπριακή Δημοκρατία; Μήπως επίσης εξέφρασε δημόσια το ενδιαφέρον του να "ενημερωθεί" από τους "ενδιαφερομένους" επειδή οι δικοί του συνεργάτες έχουν καταφανώς μεροληπτήσει υπέρ της Τουρκίας (Κλίντον υπέρ της απομόνωσης των Τουρκοκυπρίων) και μάλλον δεν τους πολυεμπιστεύεται; Αλλά και έτσι να μην είναι, δεν πρέπει ένα σοβαρό κράτος να ζητήσει αμέσως ακρόαση, για να "ενημερώσει"; Εκτός βέβαια και αν περιμένουμε να αρχίσουν οι ΗΠΑ διπλωματική εκστρατεία υπέρ της Κύπρου.

    • tpe avatar
      tpe @ Bodinus1576 04/08/2011 17:10:10

      +1000

  4. θοδωρης avatar
    θοδωρης 04/08/2011 17:01:14

    Τωρα που ενημερώθηκε, φυλαχτείτε.

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 04/08/2011 17:50:01

    Πητ
    κι εγώ έχω ακούσει για τη σχάση του πυρήνα του ατόμου..ξέρω και να την κάνω;
    Οι Έλληνες της Αμερικής για ποια θέματα φρόντισαν , προεκλογικά , να τον ενημερώσουν; Η Χίλαρι πήγε καμιά βόλτα από την Κύπρο, έστω και τυπικά;

  6. manos avatar
    manos 04/08/2011 17:56:21

    Εντάξει ρε παιδιά.
    Εδώ ο δικός μας δεν ήξερε τη Σπιναλόγκα και ενημερώθηκε από τη σειρά του Μέγκα.
    Πάλι καλά δηλαδή.

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/08/2011 18:01:36

    Kαλά αυτός ο Μιχάλης Ιγνατίου που ξημερωροβραδυάζεται στο Λευκό Οίκο, δεν του έστειλε ένα briefing του Προέδρου;

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ Κώστας Ροδινός 05/08/2011 05:34:08

      Μάλλον στον Λευκό Πύργο της Αστόρια ξημερωροβραδυάζεται.

  8. Σοφία avatar
    Σοφία 04/08/2011 19:36:42

    o bush δεν ηξερε που ειναι τα σκοπια και τα ελεγε μακεδονια, αυτος επισημοποιησε, μαζι με την προδοσια των "αρχων" μας την προδοσια της ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΜΑΣ. ο obama ξερει αραγε τουλαχιστον που ειναι η κυπρος στον χαρτη; παιδια οι "πολιτικοι" εχουν 800 συμβουλους και ενα ματσο "χορηγους", τραπεζιτες, τοκογλυφους κ.λπ. και πια ΜΟΝΟ εντολες αυτων εκτελουν...

  9. dimitris avatar
    dimitris 04/08/2011 22:25:30

    Pou ise re pit "PHT" giati den apantas ston adeksio?;;

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/08/2011 23:39:58

    O ΑΓΠ των ΗΠΑ!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ archaeopteryx 05/08/2011 00:25:36

      Ή ο Ομπάμα της Ελλάδας; μπερδεύτηκα..

  11. anonymous avatar
    anonymous 04/08/2011 23:42:21

    Νομίζω ότι κάποια πράγματα τα παρεξηγείτε. Άλλο να ενημερώσουν τον οποιοδήποτε για τις Ελληνικές θέσεις-απόψεις κι άλλο να σχηματίσει πλήρη εικόνα για ένα θέμα και μάλιστα να το συλλάβει σε σχέση με τα συμφέροντα της χώρας του.

    Δυστυχώς για το Κυπριακό διεθνώς έχουν γίνει αποδεκτές οι θέσεις της Τουρκίας.

  12. Decodex avatar
    Decodex 05/08/2011 00:28:07

    Μαλλον υπαρχει καποιος λογος που εγινε με αυτο το τροπο η αναφορα στο Κυπριακο. Αναμενονται μαλλον περιεργες εξελιξεις...

  13. δημης avatar
    δημης 05/08/2011 00:30:16

    ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΤΟΥ Ω...ΟΠΩΣ ΓΚΙΩΡΓΚΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Η...ΥΒΕΤ...

  14. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 05/08/2011 01:35:20

    Αδέξιε, ενώ έχεις κατα βάση δίκαιο, δεν μπορείς να συγκρίνεις την ευφυΐα του ΓΚΑΠ με αυτή του Ομπάμα. Στην Ελλάδα ξεχνάμε κάτι θεμελειώδες: Την πολιτική την χαράσει κυρίως το κατεστημένο και ο πρόεδρος την ΕΚΤΕΛΕΙ. Είναι ήδη εκπονημένη.

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/08/2011 13:03:54

    Διαβλέπω διακριτική νοσταλγία για τον Μπούς junior.
    Οπωσδήποτε, ένα ΙQ 80 σε προεδρική καρέκλα, είναι φαινόμενο αξιομνημόνευτο και ελκυστικό pour l' Orient.

    • hotdog avatar
      hotdog @ Ο Θείος 06/08/2011 18:57:08

      Νοσταλγείς γιατί εκείνος ήταν ηλίθιος & αήττητος. Αυτός φαίνεται πιο θνητός (με ανθρώπινη προβιά) αλλά ΑΚΡΩΣ ΕΠΙ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ!!!

  16. hotdog avatar
    hotdog 06/08/2011 18:55:23

    Obama! Η μαριονέτα των Μπρεζίνσκι, Σώρος & Ροκφέλερ;;; (Έκαναν θαύματα στην εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ την εποχή του Κάρτερ)
    Ποιός τον είχε καν ακουστά 2-3 μήνες πριν τις εκλογές; (Η μάνα του άραγες...)