#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/06/2011 21:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Παπανδρέου μιλάει για ... πατριωτισμό !!!



O πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου ανέφερε σήμερα από το βήμα της Βουλής ότι η ψήφος του μεσοπρόθεσμου αποτελεί μοναδική ευκαιρία που έχει η χώρα να ορθοποδήσει, είναι ένα αναγκαίο ενδιάμεσο στάδιο για να λειτουργήσει η χώρα και θα μας πάει από τα ελλείμματα στα πρωτογενή πλεονάσματα.

Απευθυνόμενος στην Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ εμφανίστηκε βέβαιος για στάση της: "Ξέρω ότι η κοινοβουλευτική ομάδα θα κάνει το καθήκον της απέναντι στα παιδιά μας". Και πρόσθεσε: "Ζητώ να ακούσετε την πατριωτική σας συνείδηση. Πατριωτική στάση είναι να μη το βάζεις στα πόδια".

Όποιος δηλαδή δεν ψηφίσει το νόμο – έκτρωμα δεν είναι πατριώτης, δεν αγαπάει την πατρίδα ενώ ο Γ. Παπανδρέου και η παρέα του οι οποίοι πάνε κόντρα στο λαϊκό αίσθημα είναι πιο πατριώτες. Και δεν ντρέπονται να χρησιμοποιούν τον πατριωτισμό και την αγάπη για την Ελλάδα, όπως ο καθένας την εννοεί και την πιστεύει, για να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντα των δανειστών και παίξουν τα μικροκομματικά τους παιχνίδια.

Κι αφού επανέλαβε τον εκβιασμό με την πέμπτη δόση, είπε και για τις επιτυχίες της κυβέρνησής τους να δανειστούμε τόσα δισ. ευρώ είπε και την ατάκα τους: «Ψήφος για μία νέα σελίδα, μία νέα υγιή αφετηρία».

Κι εμείς που πιστεύουμε το αντίθετο δεν είμαστε Έλληνες. Που πιστεύουμε ότι απλά μετατίθεται η χρεοκοπία τη χώρας για αργότερα. Που στραγγαλίζεται η αγορά, που οι φτωχοί γίνονται φτωχότεροι και η μεσαία τάξη διαλύεται.

Όλα αυτά για περισσότερα από 10 εκατ. Έλληνες είναι η αλήθεια, κι όχι η αλήθεια του κ. Παπανδρέου.

Αλλά τους έχει διαψεύσει ήδη το Reuters.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 27/06/2011 21:53:30

    Τέτοια υποκρισία,απίθανο φαρισαϊσμό,τόση θρασύτητα,ΔΕΝ εποίησε η φύση....

    • Orestios avatar
      Orestios @ Komis Montechristo 27/06/2011 22:44:33

      Το αστείο είναι πως ο Παπανδρέου θα πληρώσει για τον γραφολόγο του.
      Και θα πληρώσει πολύ ακριβά

  2. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 27/06/2011 22:19:54

    Πολύ τον κάνω χάζι τον ΓΑΠ όταν το παίζει..... εθνίκι!

  3. Δεξιός avatar
    Δεξιός 27/06/2011 22:37:03

    Αφού τόσα χρόνια τους αφήσατε να καπηλεύονται τα πάντα, τη δημοκρατία, την πρόοδο, το καλό του τόπου, το συμφέρον του λαού, τώρα σας πειράζει που καπηλεύονται και την έννοια "πατρίδα";;;;
    Αλλά ξέχασα, για όλα τα δεινά του τόπου φταίνε οι "μοναρχοφασίστες", η επάρατος Δεξιά!!!!!!!!!

    • ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
      ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ @ Δεξιός 28/06/2011 01:03:15

      Καλά, πού κολλάνε τώρα όλα αυτά; Ή αν το θες αλλοιώς, πάντα κάποιοι καπηλεύονται κάτι. Απλά, είναι αστείο ο ΓΑΠ και όλος ο εθνομηδενιστικός θίασος γύρω και τριγύρω του να μιλάνε τώρα και γιά πατρίδα. Και για να έρθω και στο τελευταίο, είναι η προηγούμενη κυβέρνηση τού Κ.Κ. πού ψήφιζε στην αρμόδια επιτροπή τής βουλής και επέβαλλε σαν πρόεδρο τού Εθνικού Συμβουλίου Παιδείας για δύο θητείες τον δεξιό Βερέμη (τού ΕΛΙΑΜΕΠ και τού Ιδρύματος Σόρος - CDRSEE βεβαίως βεβαίως), μετέπειτα ιστορικό τού ΣΚΑΙ και που τώρα βρίζει τον Σαμαρά σε κάθε ευκαιρία... Και να μη ξεχάσω φυσικά και την καραδεξιά (εκ Λακωνίας μάλιστα) Μαριέττα Γιαννάκου (προστάτιδα της Ρεπούση), που έδινε τον υπερ πάντων αγώνα για να περάσει αυτή η αθλιότητα - βιβλίο Ιστορίας τής ΣΤ Δημοτικού, όταν είχε ξεσηκωθεί όλη η κοινωνία εναντίον τού κωλοβιβλίου. Είναι βλέπεις μερικά πράγματα που μένουν αξέχαστα γιατί χτύπησαν κατευθείαν στο νεύρο τού κόσμου. Και ενώ οι ψηφοφόροι συμπεριφέρθηκαν σωστά και την έστειλαν στο σπίτι της να καθαρίζει φασολάκια, τσουπ, αμέσως μετά την έκανε ο Κ.Κ. και αρχηγό τών Ευρωβουλευτών!

      Επειδή όμως όλα εδώ πληρώνονται, ο Κ.Κ. την πλήρωσε ακριβά αυτή τη χντρομλκία, πολύ ακριβά. Αυτή η ιστορία έδωσε ζούπιτο 1% στον φύρερ και τον έβαλε στη βουλή. Καί έτσι έμεινε ο άλλος με 151 συν τον Τατούλη. Και μετά τον πήρε ο διάολος... (ας πρόσεχε, οι μεγάλες αμαρτίες επισύρουν και μεγάλες τιμωρίες)

      • Δεξιός avatar
        Δεξιός @ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 28/06/2011 09:53:54

        Άρα, για όλα τα δεινά του τόπου φταίνε οι μοναρχοφασίστες και η επάρατος Δεξιά......

  4. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 27/06/2011 22:52:25

    ΠΑΤΡΙΔΟΚΑΠΗΛΟΣ ΚΑΙ ΨΕΥΤΟΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗΣ: Καταστρέφεις την χώρα Γιώργο και μας λες ότι είσαι και πατριώτης. Έφερες το ΔΝΤ Γιώργο και μας είπες ότι νιώθεις και πιό σοσιαλιστής από ποτέ. Μας λες συνεχώς ότι το μαύρο είναι άσπρο και νομίζεις ότι είσαι ο καλλίτερος πρωθυπουργός της Ελλάδος. Σιγά ρε Γιώργο. Όλοι σε έχουν πάρει χαμπάρι τι είσαι: Πατριδοκάπηλος και ψευτοσοσιαλιστής!!!

  5. Κρης avatar
    Κρης 27/06/2011 23:11:03

    h**p://search.ancestry.com/cgi-bin/sse.dll?db=MNBirth&rank=1&new=1&so=3&MSAV=0&msT=1&gss=ms_db&gskw=papandreou&uidh=000

    google >
    All Minnesota Birth Index, 1935-2002 results

    Ο πατριώτης της Μινεσότας
    George Jeffrey Papandreou
    Gayle Sofia Papandreou

    • captain avatar
      captain @ Κρης 28/06/2011 01:23:55

      Αρα το σωστο ειναι GJAP και ουχι GAP.
      Γεια σου ρε Τζι-τζεϊ global thinker.
      Παρακαλώ να διορθωθεί παντου: Τζι-τζεϊ.

      Εδω παει....

  6. hotdog avatar
    hotdog 27/06/2011 23:15:20

    ...πατριωτική στάση είναι να τον κάνουμε να το βάλει στα πόδια!!!

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 27/06/2011 23:17:12

    Οταν ο εκ πεποιθήσεως άθεος συνοδεία κάμερας ανάβει τ'άγιου κερί και του διαβόλου πέντε. Oταν ο άπατρις μιλάει γιά πατριωτισμό και τη πατρίδα μας, την οικονομία μας, τη χώρα μας, τη παιδεία μας, τη κυβέρνησή μας... όλα τα «μας» εν γένει, είναι να είμαστε σε κόκκινο συναγερμό, να κρατάμε σφικτά το πορτοφόλι μας, και να τρέχουμε με χίλια.

  8. δημης avatar
    δημης 27/06/2011 23:25:08

    "Ο Παπανδρέου μιλάει για … πατριωτισμό !!!"
    ΠΑΝΤΩΣ...ΑΝ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΟ...DVD....ΚΑΛΑ ΝΑ ...ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΚΟΠΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ.....

  9. kp8 avatar
    kp8 27/06/2011 23:42:18

    Βεβαίως μιλάει για πατριωτισμό ....αλλά όχι για την Ελλάδα ως πατρίδα !

  10. Δήμος avatar
    Δήμος 27/06/2011 23:48:39

    “Ξέρω ότι η κοινοβουλευτική ομάδα θα κάνει το καθήκον της απέναντι στα παιδιά μας“

    Το ελάχιστο κόστος διαβίωσης είναι το ίδιο, είτε παίρνεις 1.000, είτε 10.000 ευρώ. Με μία διαφορά: άλλο να χάνεις το 10% από τα 1.000 και άλλο από τα 10.000. Κοντολογίς, άσε τα παιδιά της Ελλάδας ήσυχα και να μη μας γράφεις.

  11. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 28/06/2011 00:11:31

    Ο άνθρωπος αυτός δεν πρέπει να φύγει από την Ελλάδα. Πρέπει να δικαστεί και να σαπίσει στη φυλακή.

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/06/2011 00:54:51

    Ε καλά τώρα, είπε αυτός, έπιασε στο στόμα του και τη Γαλανόλευκη, και μεις τον πιστέψαμε.

    Αλλά και πάλι, πες πες, κάτι μπορεί να του μείνει...

    Ρε σεις, μήπως τον έχουμε παρεξηγήσει τον άνθρωπο;...

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 28/06/2011 00:59:46

    Ο ΓΑΠ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟ, Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΓΙΑ ΘΕΟ..ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΖΟΥΜΕ ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΠΕΙΡΟΥ ΚΑΛΛΟΥΣ (ΜΗ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ..ΚΑΛΟΥΣ; -Ο ΤΟΝΟΣ ΣΤΟ Α!)

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΕΥΑ 28/06/2011 01:58:00

      Έτσι όπως πάει, σε λίγο θα αρχίσει και ο Πάγκαλος να μιλάει για δίαιτα.

  14. captain avatar
    captain 28/06/2011 01:14:03

    Αρα το σωστο ειναι GJAP και ουχι GAP.
    Γεια σου ρε Τζι-τζεϊ global thinker.
    Παρακαλώ να διορθωθεί παντου: Τζι-τζεϊ.

  15. kiki avatar
    kiki 28/06/2011 07:24:37

    Ο πατριωτισμος ειναι το τελευταιο καταφυγιο των φασιστων, και πολιτικων απατεωνων.

  16. αστροκρητης avatar
    αστροκρητης 28/06/2011 07:38:52

    Μιλαει για ''πατριωτισμο'' αυτος που εχει δηλωσει πως δεν πειραζει αν χασουμε μερικα τετραγωνικα χιλιομετρα Εθνικου εδαφους , αρκει να τα εχουμε καλα με την Τουρκια ! Απορω γιατι δεν τον σιγονταρε κι ο Παγκαλος , αφου την σημαια θα την επαιρνε ο αερας , οπως τοτε - στα Ιμια !!
    Ριξε , Θεε μου , ενα αστροπελεκι και καψε τους πατοκορφα , μηπως και γλυτωσουμε !!!!

  17. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 28/06/2011 10:19:42

    Πασοκορφα θα ελεγα μην παρει κατα λαθος και κανενα αθωο χριστιανο.

  18. Αυνανιας avatar
    Αυνανιας 28/06/2011 10:48:14

    Για κοιταξτε ενα πατριωτη,ενα εθνοσωτηρα
    που εχει να εμφανιστει δημοσια στον λαο του κατι μηνες
    και που αμφιβαλλω αν θα εμφανιστει ποτε αλλοτε.
    ετσι ειναι οι ΕΘΝΟΣΩΤΗΡΕΣ ? ?

  19. Γιάννης Ρειχιώτης avatar
    Γιάννης Ρειχιώτης 28/06/2011 18:10:57

    Γιατί ειρωνευόμαστε τον πατριώτη? Πατριώτης Εβραίος είναι, μια που ποτέ δεν αισθάνθηκε ούτε κατ' ελάχιστον Ελληνας. Ρωτήστε και το Soros για να σας το επιβεβαιώσει....με τι ¨πατριωτισμό" προστατεύει τα συμφέροντα των ξένων τοκογλύφων και κερδοσκόπων....