30/03/2011 18:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Παπανδρέου καταγγέλλει τον ... Παπανδρέου

Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Ακούμε βουλευτές του ΠΑΣΟΚ να καταγγέλλουν υπουργούς της κυβέρνησής τους.

Ακούμε υπουργούς να καταγγέλλουν υπουργούς.

Αλλά να ακούμε τον κ. Παπανδρέου να καταγγέλλει τον … Παπανδρέου είναι πρωτάκουστο.

Στη χθεσινή ομιλία του στους Ευρωπαίους σοσιαλιστές παραδέχεται ότι ένας από τους λόγους που αντιδρούν αρνητικά οι αγορές και τα spreads παραμένουν υψηλά είναι τα “σκληρά μέτρα λιτότητας”, που έχει πάρει ο ίδιος, τα οποία “δεν βοηθούν στην ανάπτυξη”.

Μετά από αυτό, ποια άλλη ομολογία χρειάζεται για την αποτυχία της πολιτικής του;».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 30/03/2011 18:07:56

    Σε λίγο ο Παπανδρέου θα καταγγέλει την τρόϊκα οτι καταδυναστεύει τον ελληνικό λαό και υποσκάπτει την ευημερία του!

    • loretta avatar
      loretta @ Κώστας Ροδινός 30/03/2011 18:12:29

      Κε Ροδινε

      μην απορείτε καθολου διοτι ειναι ικανος να το κανει και αυτο οταν θα παει για εκλογες...τοσο ζωα θεωρει τους ελληνες.

      • ΚΑΝΕΝΑΣ avatar
        ΚΑΝΕΝΑΣ @ loretta 30/03/2011 20:08:17

        τοσο ζωα μας θεωρει η τοσο ζωα ειμαστε;

        • loretta avatar
          loretta @ ΚΑΝΕΝΑΣ 30/03/2011 20:59:50

          φιλε μου εγω δεν τον ψηφισα δεν τον υποστηριζω και ουτε τον...εκτιμησα ποτε!!

        • Greece Pleading avatar
          Greece Pleading @ ΚΑΝΕΝΑΣ 31/03/2011 02:37:52

          ειμαστε

    • thanasis avatar
      thanasis @ Κώστας Ροδινός 30/03/2011 22:11:19

      ας θυμηθουμε ποιος ηταν παραμονες εκλογων στις
      ηνωμενες πολιτειες και συνετρωγε μετο διοικητη του
      δντ

  2. Έρεβος avatar
    Έρεβος 30/03/2011 18:14:05

    Αλήθεια ποιοι να είναι οι "εγκέφαλοι" που γράφουν τους λόγους που απαγγέλει;...

    • zio avatar
      zio @ Έρεβος 30/03/2011 18:37:44

      παλιότερα ήταν η Μπιρμπίλω. φαντάσου.

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 30/03/2011 18:14:09

    Loretta,
    όχι μόνο δεν απορώ, αλλά το θεωρώ και πιθανό!

  4. tasos avatar
    tasos 30/03/2011 18:31:08

    Μα αφού είναι αντιεξουσιαστής στην εξουσία. Είναι αντίθετος στην εξουσία, δηλαδή στον εαυτό του. (και άλλα σουρεαλιστικά).

    • sofia or8h avatar
      sofia or8h @ tasos 30/03/2011 18:41:06

      ναι,το είπε και αυτό είναι αντιεξουσιαστής ,σαν να μας λέει και εσεις είστε ζώα που με πιστεύετε,{αυτοί που τον ψήφισαν}

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ sofia or8h 31/03/2011 02:39:15

        Γιατι? Σαμπως αρκετοι απο αυτους που τον ψηφισαν ηξεραν ελληνικα?

  5. Y. avatar
    Y. 30/03/2011 18:37:59

    Γειά σου Λορέττα
    “Τα σκληρά μέτρα λιτότητας, δεν βοηθούν στην ανάπτυξη”.
    Φωστήρας ο άνθρωπος (όπως τα είπε κι ο Μητσικώστας). Δεκαοκτώ μήνες για να το καταλάβει.

    • loretta avatar
      loretta @ Y. 30/03/2011 21:00:34

      ειναι επειδη εκανε μαστερς στο ΧΑΛΒΑΝΤ!!

  6. pikras57 avatar
    pikras57 30/03/2011 19:01:49

    pikras57 είπε:
    29/03/2011 στις 6:21 pm
    Άν πράγματι λέχθηκαν αυτά …βρίσκεται σε παράκρουση!

    «Οι οίκοι αξιολόγησης πέρασαν από τη φούσκα της ευφορίας στην απόλυτη απαισιοδοξία και τον πανικό», δήλωσε ο πρωθυπουργός κ. Γ. Παπανδρέου, απαντώντας σε ερώτηση σχετικά με την νέα υποβάθμιση της πιστοληπτικής ικανότητας της χώρας.

    O Πρωθυπουργός τόνισε ότι υπάρχει μεγάλη διάσταση μεταξύ αγορών και πολιτικής και πρόσθεσε ότι τίθεται ζήτημα για το ποιός κυβερνά τον κόσμο.

    Σε ότι αφορά την Ελλάδα είπε ότι ι οίκοι αξιολόγησης αυτή τη στιγμή δεν είναι αξιόπιστοι και τόνισε ότι η χώρα βρίσκεται στο σωστό δρόμο.

    «Η υποβάθμιση δεν οφείλεται στο τι κάνει ή δεν κάνει η Ελλάδα, δείχνει ότι οι αποφάσεις στην ΕΕ δεν είναι επαρκείς. Εως τώρα οι αγορές προηγούνταν. Ας ελπίσουμε ότι μετά της πρόσφατες αποφάσεις της ΕΕ δεν θα συνεχίσουν να προηγούνται των πολιτικών αποφάσεων».

    Λίγο νωρίτερα ο κ. Παπανδρέου σημείωσε ότι σε ευρωπαϊκό επίπεδο απαιτείται αλλαγή πολιτικής και σημείωσε ότι «η μονομερής πολιτική λιτότητας θα μας οδηγήσει σε αδιέξοδο αν δεν υπάρξει σαφής αναπτυξιακός προσανατολισμός».

  7. pikras57 avatar
    pikras57 30/03/2011 19:04:09

    ΕΥΓΕ ΜΙΧΕΛΑΚΗ!
    ..τίποτε δεν αφήνεις να πάει χαμένο!

  8. cveng avatar
    cveng 30/03/2011 19:12:51

    μην του κανουμε τη χαρη να νομίζουμε :πως την πατησε ετσι,αναιρει τον εαυτο του κτλ
    πολυ καλα ηξερε τι εκανε,αυτος και ο συρφετος του οταν παρεδιδε τη χωρα αμαχητι και τους ελληνες στα σκλαβοπαζαρα που ερχονται.

  9. pikras57 avatar
    pikras57 30/03/2011 19:18:22

    Τα καραγκιζιλίκια του Παπακωνσταντίνου με τις εγγυήσεις στις τράπεζες , τις επιστολές "απολογισμών" , και τις ερωτήσεις "αντιστασιακών βουλευτών του ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ.

    Επιτρόπους στις τράπεζες και ελέγχους προέβλεπε και το σχέδιο των 28 δις της ΝΔ.
    Παρά την καλύτερη θέση των τραπεζών τότε στις Αγορές στην πραγματική οικονομία ... δεν μπήκε σχεδόν τίποτε!

    Μην περιμένουμε ρευστότητα στην αγορά τώρα από τις τράπεζες που η θέση τους και οι Αξιολογήσεις είναι χάλια!

    ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ ΔΙΑΣΩΣΗΣ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΑΙΑΚΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΣΟΥΝΑΜΙ!

  10. stefanos avatar
    stefanos 30/03/2011 19:43:55

    Αν δεν ήταν ολα αυτά τοσο τραγικά για την πατρίδα θα ήταν η καλύτερη κωμική ταινία βλακείας όλων των εποχών. Ο <> μπροστά τους θα ήταν δράμα.

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/03/2011 21:53:04

    Εδώ, ο Πρόεδρος της Δ Σοσιαλιστικής θα διαδήλωνε ενατίον των μέτρων του Ελληνα Πρωθυπουργού...

    Οταν κάποιος δηλώνει ότι διαφωνεί και συνομιλεί με τον καθρέπτη, γιατί απορούμε;

    • thanasis avatar