#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/10/2010 20:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Παπανδρέου καλύπτει Σημίτη στην εξεταστική για την οικονομία



Πριν από λίγες ημέρες ο πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου είχε δηλώσει ότι η εξεταστική για την οικονομία θα αφορά τη χρονική περίοδο από το 2001 και μετά. Με αποτέλεσμα να βγουν τα μαχαίρια στο ΠΑΣΟΚ επειδή συμπεριέλαβε στο κάδρο και τον πρώην πρωθυπουργό, Κ. Σημίτη, ο οποίος διαφώνησε δημοσίως με τον κ. Παπανδρέου λέγοντας: «Εξεταστική Επιτροπή για την Οικονομία θα πρέπει να γίνει για την περίοδο από το 1996 και μετά. Δεν μπορεί η ίδια κυβέρνηση και τα ίδια πρόσωπα να ήταν έντιμα πριν από το 2001 και ύποπτα μετά. Υπονοούμενα, μισόλογα και πολιτικές εντυπώσεις δεν είναι αποδεκτά.» (http://www.antinews.gr/?p=64187)

Ο κ. Παπανδρέου δεν έχει όμως άλλες εφεδρείες, δεν τολμά να συγκρουστεί με το σημιτικό κατεστημένο στο ΠΑΣΟΚ και έτσι σήμερα ανέκρουσε πρύμνα και δήλωσε ότι η εξεταστική θα αφορά μόνο την διετία 2007-2009.

«Το επίκεντρο της Εξεταστικής Επιτροπής που θα γίνει δεν μπορεί να μην είναι όχι η γενική αξιολόγηση της οικονομικής πολιτικής όχι των τελευταίων είκοσι και τριάντα ετών, αλλά οι συγκεκριμένες πολιτικές ενέργειες και αποφάσεις που οδήγησαν στην κατάφωρη παραποίηση των στοιχείων της περιόδου 2007 - 2009, που τελικά μας οδήγησε στη μεγαλύτερη δοκιμασία που γνώρισε η χώρα μας ποτέ», είπε στην Βουλή επιτιθέμενος ως συνήθως στη ΝΔ.

Η ΝΔ διαφώνησε φυσικά επισημαίνοντας πως ο Αντώνης Σαμαράς με δηλώσεις του έχει καταστήσει σαφές, πως η Εξεταστική Επιτροπή πρέπει να καλύψει την περίοδο από το 1981 μέχρι και σήμερα. Η ΝΔ θα επιμείνει ιδιαίτερα στην ανάγκη να εξεταστεί και η τελευταία περίοδος της διακυβέρνησης του Γιώργου Παπανδρέου, έτσι ώστε, να χυθεί άπλετο φως στο πώς η χώρα αναγκάστηκε να μπει στην τριμερή επιτήρηση και γιατί τα spreads εκτινάχθηκαν μετά το μπαράζ δυσφήμησης της χώρας στο εξωτερικό από τον Έλληνα πρωθυπουργό και τους συνεργάτες του.

Ο εκπρόσωπος της ΝΔ Πάνος Παναγιωτόπουλος σχολιάζοντας τα όσα είπε στη Βουλή, ο πρωθυπουργός για την εξεταστική επιτροπή για την οικονομία, δήλωσε ότι δεν είναι δυνατόν να γίνουν εξεταστικές «αλα κάρτ», σύμφωνα με το κομματικό συμφέρον του ΠΑΣΟΚ.

Επανέλαβε δε ότι όποιος θέλει την αλήθεια για τα ελλείμματα και το χρέος πρέπει να ψάξουμε όλοι μαζί από το 1981 έως σήμερα.

«Από την εποχή, δηλαδή, που δημιουργήθηκε το πρόβλημα, όπως υπέδειξε και ο πρόεδρος του Εurogroup κ. Γιούνκερ. Να τα ψάξουμε όλα, προς κάθε κατεύθυνση και προς όλους. Αλλά δεν πρόκειται να συνεργήσουμε σε ένα παιχνίδι εντυπώσεων και αποπροσανατολισμού, όπως αυτό που θέλει να δρομολογήσει το ΠΑΣΟΚ», συμπλήρωσε

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/10/2010 20:46:02

    Το 2009 που θα εξετασει η επιτροπη του Παπανδρεου περιλαμβανει ΟΛΟ ΤΟ ΕΤΟΣ 2009 ή μερος του;
    Nομιζω οτι η περιβοητη αλλαγη απο Τ +3 σε Τ + 10 εγινε μεσα στο 2009.
    Σε καθε περιπτωση η ΝΔ πρεπει να επιμεινει στην εξεταστικη μεχρι την ημερα ψηφισης του μνημονιου.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/10/2010 20:46:10

    Τον πατερα του καλυπτει..
    Ο Σημιτης τον απειλησε ανοικτα !! απο το 81 και μετα να ψαξεις Γιωργακη μου..

    Που να τα βρει να τα γυρισει ο ΓΑΠ και του Ρεκεφελλερ.. να παρει δανειο απ το Σαλλα?

    ΠΠ

    • Astefan avatar
      Astefan @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/10/2010 12:15:49

      Ο Παπανδρέου δεν φοβάται το Σημίτη.
      Φοβάται την αποκάλυψη των ψεύτικων στοιχείων, με τα οποία μπήκαμε στην ΟΝΕ. Γιατί εκεί θα τελείωνε οριστικά το ΠΑΣΟΚ.

      Αυτό του είπε ο Σημίτης, εάν έχεις κότσια, ξεκίνα από το 1996 και όχι από το 2001, που είμασταν ήδη μέσα.
      Και επειδή, φυσικά, ο Γιωργάκης δεν έχει κότσια, έκανε πίσω.
      Και έτσι, σήμερα, μπορείτε να διαβάσετε και περισπούδαστο άρθρο του Σημίτη στα Νέα, ως επισφράγηση των νέων σχέσεων μεταξύ τους.

  3. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 15/10/2010 20:46:14

    Ετσι μπράβο! Άπλετο φως παντού!

    Μη μας λεν και φοβιτσιάρηδες!

    Μετά το "λεφτά υπάρχουν", η μύτη του Γκαπινόκιο μεγάλωσε άλα 2-3 μέτρα...

  4. Aggelos avatar
    Aggelos 15/10/2010 20:46:28

    αρχισε η πτωση του...

  5. Alex avatar
    Alex 15/10/2010 22:12:15

    Μπραβο Τζεφρυ.........μεγαλε ηγετη που θα εξυγιανεις την Ελλαδα.....

  6. panos133 avatar
    panos133 15/10/2010 22:25:27

    factora αυτο το θεμα, θα ειναι το βατερλο του βασιλεια του ψευδους,λεγε με ΓΑΠ.σηκωσε το οσο μπορεις γιατι απο τα μμε δεν υπαρχει περιπτωση,μονο κατα πολυ ακατανοητο λογο,το ALTER το σηκωσε και ακομα για πιο δυσνοητο λογο,ο φον χατζηλαλακης υποστηριξε τον τραγκα σε κοντρα με την κυρα ΚΑΤΙΑ-ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ-ΜΑΚΡΗ.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ panos133 16/10/2010 13:57:22

      έχεις ακουστά για το ΣΔΟΕ?

  7. youresd avatar
    youresd 15/10/2010 22:35:46

    Εξεταστική για το 2007-2009!!! αχαχαχαααα!!!!!!!! Έλεος!
    30 χρόνια βουλευτής/υπουργός... και κει είδε το πρόβλημα? [πως το είπε ακριβώς στη βουλή? δεν θυμάμαι!]

    Πάρτε και ένα βιντεάκι για τρελό γέλιο με το γαπ! Το κλάμα μετά.

    http://www.youtube.com/watch?v=THwBlqnab7k&feature=recentlik

  8. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 15/10/2010 22:47:31

    Δυστυχώς εξευτελίζει τον θεσμό του πρωθυπουργού αυτό το ... πως να το χαρακτηρίσω, ας το πω κατασκεύασμα.
    Προκαλεί σιχαμάρα και αηδία. Εύχομαι να μείνει στις επόμενες γενιές ως υπόδειγμα πολιτικής αήθειας, ενδοτισμού και τσαρλατανισμού.

    • tiramola avatar
      tiramola @ (A)θανάσης 15/10/2010 23:14:51

      Θανάση, τα αποτελέσματα αυτής της έρευνας θα αποτελέσουν σενάριο θεατρικής επιθεώρησης.
      Δεν θέλεις να μάθεις λεπτομέριες να γελάσουμε?

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ (A)θανάσης 15/10/2010 23:19:15

      Προς το παρόν είμαι απασχολημένος με το να κλαίω...
      Όταν θέλω να γελάσω βάζω λίγο την παράσταση του θεάτρου του Πράσινου Ήλιου "Λεφτά Υπάρχουν" στο βίντεο, και, πράγματι, δεν μπορώ να κρατηθώ...

      • tiramola avatar
        tiramola @ (A)θανάσης 15/10/2010 23:26:56

        Μα για αυτό σου λέω...
        Σταματάς το κλάμα και αρχίζεις να γελάς αφού για μεγάλο χρονικό διάστημα στα τηλεπαράθυρα της ηχορύπανσης το έλλειμμα θα ανεβοκατεβαίνει σαν ασανσέρ με εκατέρωθεν ατράνταχτα επιχειρήματα.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 15/10/2010 23:30:17

        Δηλαδή μου λες ότι το Γκαπ μπαίνει στον κόπο να κάνει την εξεταστική καίτοι "πνίγεται" για να μας διασκεδάσει..

        Ταιριάζει, δε λέω.

      • tiramola avatar
        tiramola @ (A)θανάσης 15/10/2010 23:45:20

        Δεν ασχολείται με αυτά ο ΓΑΠ.
        Μετά τον Ερντογάν που απεδέχθει την πρόσκληση να έρθει στην Ελλάδα προσπαθεί να ψήσει και τον Νετανιάχου για την ίδια περίοδο με αφορμή τη σύνοδο για την κλιματική αλλαγή.
        Παίζει μπάλα σε υψηλό επίπεδο, champions league.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ (A)θανάσης 16/10/2010 14:00:12

        αχ πασοκάνθρωποι, αυτή η μεγαλομανία θα σας φάει

      • Minnie avatar
        Minnie @ (A)θανάσης 16/10/2010 14:02:50

        "απεδεχθη", tiramola

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 16/10/2010 17:13:56

        Τουλάχιστον το πράσινο χιούμορ (θέλει δεν θέλει) γίνεται καλύτερο... Κάτι είναι κι αυτό!

  9. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 15/10/2010 23:25:50

    Αγοράστε τα πιο μαύρα γυαλιά ηλίου που θα βρείτε.
    Θα κάνουν εξεταστική επιτροπή.
    Θα λάμψει η αλήθεια.
    Τόσο δυνατά που δεν θα βλέπουμε μπροστά μας.

    Θραξ Αναρμόδιος

  10. Χρήστος avatar
    Χρήστος 15/10/2010 23:31:01

    Τα πράγματα είναι πολύ σόβαρα. ήδη έχουμε πάθει ανεπανόρθωτη ζημιά εξαιτίας του γαπ. Είναι χρέος του Σαμαρά, όταν γίνει πρωθυπουργός να τον κυνηγήσει τον γαπ μέχρι εκεί που δεν πάει. Δεν πρέπει να κάνει το λάθος και να τον αφήσει. Αν το κάνει αυτο θα μας προκύψει νέος γαπ στο μέλλον.

  11. anonymos avatar
    anonymos 16/10/2010 00:27:00

    Μαύρος σκύλος, ασπρος σκύλος όλοι οι σκύλοι μια γενια

  12. pikras57 avatar
    pikras57 16/10/2010 12:06:04

    Ο Σημίτης χτύπησε με Χριστοδουλάκη… και δικαίωσε τον Σαμαρά

    (Σάββατο πρωί στο Mega)

    Σε ερώτηση πως σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα οι Τράπεζες βγήκαν στις αγορές εκθείασε το ελληνικό τραπεζικό σύστημα που δεν επένδυσε σε φούσκες και τοξικά όπως κάνανε όλες οι ευρωπαϊκές τράπεζες με ελάχιστες εξαιρέσεις. Σ αυτό συνετέλεσε και το γεγονός ότι η ελληνική οικονομία …συγκυριακά –περιστασιακά -λόγω κρίσης- βρέθηκε σε δύσκολη θέση, έχει αντοχές , και για τον λόγο αυτό , η ανάκαμψη και η αλλαγή στάσης των αγορών μπορεί να συμβεί με κατάλληλο μίγμα πολιτικών πολύ σύντομα! Η χώρα μας το 2009 δεν ήταν η κατεστραμμένη και αναξιόπιστη χώρα που φιλοτέχνησε με μαεστρία ,για τους δικούς της λόγους, η σημερινή κυβέρνηση στο εξωτερικό.

    Για το θέμα της ανάπτυξης μίλησε για αδικαιολόγητη καθυστέρηση και εστιάστηκε στα μέτρα της «μετατόπισης» για 4 χρόνια της εθνικής μας συμμετοχής στο ΕΣΠΑ για να ενεργοποιήσουμε άμεσα τον πυροδοτικό μηχανισμό για δημόσιες και ιδιωτικές επενδύσεις, καθώς και στο θέμα των αποκρατικοποιήσεων και της αξιοποίησης της δημόσιας περιουσίας που μέχρι σήμερα δεν έχει γίνει τίποτε.

    Για το θέμα του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων επισήμανε την λάθος πολιτική των περικοπών και εκτίμησε ότι η υλοποίηση του θα είναι χαμηλότερη των πετσοκομμένων προβλέψεων και του Προϋπολογισμού 9 δις.

    Μίλησε φανερά εκνευρισμένος για τους συμβούλους και τους παρασυμβούλους από το εξωτερικό και το εσωτερικό που με το μακρύ τους και το κοντό τους μπερδεύουν αντί να βοηθούν!

    Για το θέμα της εξεταστικής για την οικονομία εμφανίστηκε πολύ επιφυλακτικός, μίλησε για το ενδεχόμενο εσωστρέφειας και επαναφοράς στο προσκήνιο άσχημης εικόνας για την χώρα, προέβλεψε ότι στην περίπτωση αυτή τα πορίσματα θα είναι όσα και τα κόμματα γεγονός που θα τραυματίσει εκ νέου την εικόνα μας στις αγορές.
    Αναφερόμενος στην περίοδο αναφοράς της εξεταστικής υποστήριξε ότι …η αλήθεια
    δεν τεμαχίζεται και πρότεινε την σύσταση μίας επιτροπής ειδικών, επιστημόνων να διερευνήσουν επί της ουσίας το οικονομικό πρόβλημα της χώρας. Άφησε δε αιχμές η κουβέντα για τα στατιστικά στοιχεία να επεκταθεί και στην Eurostat και στις άλλες χώρες υπονοώντας ότι Γερμανία, Λουξεμβούργο, Ιταλία, Ιρλανδία, Δανία έκαναν αποδεδειγμένες στατιστικές λαθροχειρίες για την είσοδό τους στην ΟΝΕ. (απόκρυψη εισροών, χρεών, απόκρυψη οφειλών νοσοκομείων, δημόσιων φορέων και επιχειρήσεων, Swaps κα).

    Σχετικά με την υπόθεση Γιούνκερ, απέφυγε να αναφέρει ακόμη και το όνομά του, είπε ότι το μικρό Λουξεμβούργο έχει το πιο αδιαφανές, μαύρο τοξικό τραπεζικό σύστημα και κανένας δεν μιλάει γι αυτό . Αν τα λόγια του Γιούνκερ τα είχε πει Έλληνας πρωθυπουργός η δημοσιότητα των δηλώσεων αυτών θα ήταν μηδενική μέσα και έξω από το Λουξεμβούργο.

    Αναφερόμενος στην αξιοπιστία και την αποτελεσματικότητα του Μνημονίου, ουσιαστικά συμφώνησε με την απόψη ότι αυτοί που το υπέγραψαν δεν ήξεραν τι υπογράφουν. Η πρόβλεψη του Μηνομονείου για επιστροφή των 110 δις το 2013 και 2014 δείχνει ανάγλυφα ότι στόχος του ΔΝΤ δεν είναι η έξοδός της χώρα μας από την κρίση αλλά η «διασφάλιση» των δανειστών μας.

    Όσο πλησιάζει η ώρα της κρίσης, όλες οι αλήθειες θα βγαίνουν στον αέρα!

  13. Δάφνη says avatar
    Δάφνη says 16/10/2010 19:19:53

    Από αυτό το πλευρό να κοιμάσαι!