26/11/2011 10:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Παπανδρέου και η παρέα του δεν θα λογοδοτήσουν;

Γιατί ξαφνικά όλοι έπαθαν απώλειας μνήμης για τα δύο χρόνια διακυβέρνησης, για όσα ζήσαμε, πάθαμε αλλά και για όσα θα αποκαλυφθούν τα επόμενα χρόνια;

Για παράδειγμα, πήγε χθες ο Καπελέρης Γενικός Γραμματέας. Φορολογικών & Τελωνειακών Θεμάτων και σημαίνον στέλεχος του ΠΑΣΟΚ να απολογηθεί στον ανακριτή για την υπόθεση με τα ανείσπρακτα πρόστιμα από τα βενζινάδικα. Και είπε ότι δεν είναι τίποτε, δεν πρόκειται για λαθρεμπόριο αλλά για φορολογικές παραβάσεις. Κι έτσι να είναι, θα μάθουμε ποτέ ποιος ήταν ο ρόλος του ανθρώπου του Παπανδρέου και του Παπακωνσταντίνου; Θα μας πει ποτέ αυτός που ήταν αρμόδιος να εισπράττει λεφτά για το κράτος γιατί άραγε είχε «ξεχάσει» να το κάνει;

Επίσης, υπάρχουν πολλά σενάρια για εμπλοκή παραγόντων του υπουργείου Οικονομικών στην υπόθεση του Alter και στην καθυστέρηση που υπήρξε για να αποκαλυφθεί το σκάνδαλο. Ο κόσμος το είχε τούμπανο ότι ο Γιαννίκος χρωστά λεφτά και το κανάλι ήταν χρεοκοπημένο αλλά κάποιοι «ξέχασαν» να λάβουν τα απαραίτητα μέτρα.

Λέγεται επίσης ότι πολλοί από αυτούς που συλλαμβάνονται τελευταία ή από αυτούς που δε θα συλληφθούν ποτέ, είχαν χρόνια τα χρέη και στο υπουργείο τα γνώριζαν. Γιατί άραγε αυτή η δραματική καθυστέρηση;

Το εντυπωσιακό είναι ότι πριν από μερικές ημέρες ο Άρειος Πάγος έβγαλε απόφαση που λέει ότι αν ένα φορολογικό αδίκημα δεν δικαστεί σε 5 χρόνια τότε πρέπει να παραγραφεί. Στη συγκεκριμένη απόφαση ο οφειλέτης του δημοσίου χρώσταγε 4 εκατ. ευρώ και τα… γλίτωσε.

Επί δύο χρόνια λοιπόν το ΠΑΣΟΚ «πολεμούσε» τη φοροδιαφυγή και τη διαφθορά αλλά αποτέλεσμα μηδέν επιδεικνύοντας ύποπτη καθυστέρηση αν και η οικονομία είχε τόσο ανάγκη από λεφτά.

Ξεχάσαμε επίσης υποθέσεις όπως τα μαύρα ταμεία του υπουργείου Εξωτερικών ή ακόμη και τις καταγγελίες Μπεγλίτη ότι κάποιοι δημοσιογράφοι τα έπαιρναν από το υπουργείο Άμυνας.

Και το πιο βασικό: Μήπως έχουμε λησμονήσει ότι επί δύο χρόνια που το δράμα της Ελλάδας πάει κι έρχεται κάποιοι έχουν πλουτίσει; Κάποιοι που είχαν τις τύχες της χώρας στις πλάτες τους και λάμβαναν αποφάσεις για τα ομόλογα, το ευρώ, τα Μνημόνια άραγε τι όφελος είχαν;

Πέρα λοιπόν από την πολιτική αποτυχία της κυβέρνησης Παπανδρέου θα πρέπει κάποια στιγμή να κάνουμε ταμείο και για το ηθικό και νόμιμο αυτής της κυβέρνησης.

Όταν όλα ηρεμήσουν, ο κ. Παπανδρέου και η παρέα του πρέπει να λογοδοτήσουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ikaros avatar
    ikaros 26/11/2011 10:23:09

    Όσο λογοδότησαν οι υπεύθυνοι του χρηματιστηρίου όταν κυβέρνηση έγινε η ΝΔ του Κ. Καραμανλή άλλο τοσο θα λογοδοτήσουν οι υπεύθυνοι του σορταρίσματος, των εμπριστικών δηλώσεων και των στοιχείων της ΕΛΣΤΑΤ που εκτόξευσαν τα ομόλογα και διέλυσαν την αξιοπιστία της χώρας. Είναι τόσο ισχυρά τα συμφέροντα που ούτε ένας πανίσχυρος πρωθυπουργός Σαμαράς δε θα μπορέσει να τους αγγίξει. Ο λαός το ξέρει και για αυτό δεν πείθεται εύκολα και απορρίπτει συνολικά και τα δύο μεγάλα κόμματα.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ikaros 26/11/2011 13:38:56

      +1000

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ ikaros 27/11/2011 13:43:32

      Μην βαζεις τα φτερα σου στοιχημα ως προς τον Σαμαρα ενδχεται να βυθιστεις στο Αιγαιο!Οσο για τα 2 μεγαλα κομματα και τον λαο εδω ειμαστε και θα το δουμε οτι και παλι αυτα θα πρωταγωνιστησουν στις εκλογες , που ερχονται γρηγορωτερα απο οσο ευχονται η απευχονται μερικοι ,εναντι των κραυγων των ΛΑγΩν, Συριζαιων και Κουκουεδων!

  2. bromoskylo avatar
    bromoskylo 26/11/2011 10:27:59

    δείτε το "σοσιαλιστικό κώμα"
    http://www.pasok.gr/portal/resource/contentObject/id/4b8a31eb-b7a0-4559-b009-9caabea40a97

  3. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 26/11/2011 10:46:01

    Ίσως ακόμα δεν έχουμε καταλάβει ότι οι προ ημερών ευχαριστίες του Ομπάμα προς το πρόσωπο του Παπανδρέου δηλώνουν ότι ο Παπανδρέου εκτέλεσε επιτυχώς την αποστολή του. Κατάστρεψε το Ευρώ. Απόδειξε σε όλο το αμερικανοεβραικό σύστημα την αξία του. Δίκαια κομπάζει στα διεθνή φόρα και δίνει συμβουλές. Σίγουρα έχει την προστασία τους και κάποια τρανταχτή θέση.
    Όσο για την οικογένεια η μαμά και τα τέκνα δεν θα αφήσουν στους απογόνους μόνο το ρολόι που άφησε ο παππούς. Όσα δεν κατάφερε να μας μάθει ή ασυγχώρητη μαμά Φρειδερίκη μας τα έμαθε η μαμά Μαργαρίτα.
    Περαστικά μας.

  4. aurora3363 avatar
    aurora3363 26/11/2011 11:06:22

    Κάποια στιγμή πρέπει να πούμε φτάνει...Δέν έιναι ίσως οι μοναδικοί στην ιστορία της Ελλάδας που έφαγαν λεφτά,αλλά αυτό δεν είναι άλλοθι για τον λαό να απαιτήσει τιμωρία για αυτούς που έφαγαν και τα περισσότερα ίσως.Και έφτασαν την χώρα σε αυτή την εθνική τραγωδία! Θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε σαν λαός που έχει υποστεί την μεγαλύτερη ηθική,πολιτική και πολιτιστική σύψη στην ιστορία του,οτι μετά το έγκλημα ΠΡΕΠΕΙ, είναι καθήκον,είναι το στοίχημα με τον εαυτό μας και την αξιοπρέπειά μας, ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΑΝΥΠΟΧΩΡΗΤΑ ΤΙΜΩΡΙΑ !! ΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ...ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΝΑΖΙ!

  5. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 26/11/2011 11:10:27

    "Το εντυπωσιακό είναι ότι πριν από μερικές ημέρες ο Άρειος Πάγος έβγαλε απόφαση που λέει ότι αν ένα φορολογικό αδίκημα δεν δικαστεί σε 5 χρόνια τότε πρέπει να παραγραφεί. Στη συγκεκριμένη απόφαση ο οφειλέτης του δημοσίου χρώσταγε 4 εκατ. ευρώ και τα… γλίτωσε."

    Νομίζω ότι παραγράφεται το ποινικό μέρος και όχι το χρέος. Τα χρέη προς την εφορία "τακτοποιούνται" - "ρυθμίζονται" - "αναδιαρθρώνονται" - "κουρεύονται" και κάποιες φορές με διοικητικές αποφάσεις "παραγράφονται", ανάλογα με το "ειδικό βάρος" του οφειλέτη. Το σίγουρο όμως είναι, ότι αν κανένας φτωχοδιάβολος χρωστάει κανένα πρόστιμο για οδική παράβαση και δεν έχει να πληρώσει, πάει στο Κορυδαλό.

  6. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 26/11/2011 11:23:37

    Κορακας κορακου ματι δεν βγαζει και οι ενδειξεις δεν ειναι αποχρωσες ειναι σαφεις ,μεταξυ τους υπαρχει συγκοινωνια και οχι μονο επικοινωνια,το χρημα χρωμα πολιτικο δεν εχει ειναι απλα χρημα και διαφθειρει απο αριστερα εως δεξια ολο το φασμα της πολιτικης διαχρονικα.
    Να μην ακουω λοιπον αριστεριστικες κορωνες και εκει ολα ακολουθουν το δρομο τους και μια χαρα τα καλοβρισκουν με την εκαστοτε εξουσια καιτον παρα.

  7. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 26/11/2011 11:23:55

    +100000000!!!

  8. ΜΠ avatar
    ΜΠ 26/11/2011 11:59:00

    "...ο Άρειος Πάγος έβγαλε απόφαση που λέει ότι αν ένα φορολογικό αδίκημα δεν δικαστεί σε 5 χρόνια τότε πρέπει να παραγραφεί".
    Παρακαλώ μπορώ να έχω τον αριθμό της απόφασης αυτής και ίσως ένα link ?

  9. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 26/11/2011 13:54:49

    Αν ΔΕΝ λογοδοτήσουν αυτό θα σημαίνει ότι, πράγματι, η μεγάλη ιστορική περίοδος της αυτοδιάθεσης των λαών έχει παρέλθει, τουλάχιστον στην Ελλάδα.

  10. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 26/11/2011 14:49:36

    Βλέπω, ότι αρκετοί εδώ μέσα βιάζονται να συμπεράνουν, πως ο ΓΑΠ και η ...παρέα του δεν θα λογοδοτήσουν. Το θεωρούν ως δεδομένο, ή εκφράζουν τους μύχιους ...πόθους τους?
    Μην βιάζεστε (κρυφο)σύντροφοι! Έρχονται εκπλήξεις!

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ ΙΩΝΑΣ 26/11/2011 18:58:59

      μπράβο βρέ Ίωνα!!χεχε

    • Michal.V. avatar
      Michal.V. @ ΙΩΝΑΣ 27/11/2011 10:49:53

      Ποιες είναι οι εκπλήξεις Ίωνα; Να σου θυμίσω μερικά, που οπωσδήποτε οι νεώτεροι τα αγνοούν; ΛΟΓΟΔΟΤΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ για: Την ΠΡΟΜΕΤ της τότε Βασ....; Για το καλαμπόκι Απστ......; Για τα πανωτόκια Ανω...; Για τους πυραύλους Λού...; Για τη φωτιά της Μαλακάσας; Για την αγορά του αιώνα; Για τα λέοπαρντ και τα υποβρύχια; Για τα 500 εκατομμύρια δώρο στον εαυτό του, του Μαυράκη;Για το Χρηματιστήριο και το κτηματολόγιο;Για το φαγοπότι των Ολυμπιακών αγώνων, που θα το πληρώνουν ακόμα και τρισέγγονά μας; (Αλήθεια τι έγινε εκείνη η πολυσχιδής κυρία, που άλλαζε καθημερινά τουαλέτες και συνολάκια και γενικά του λουκ της); Για τη Ζήμενς, τα C 4 I, τα τοξικά ομόλογα και τα βατοπέδια; Όχι παρηγοριές και αυταπάτες λοιπόν περί λογοδοσίας και τρίχες. Ο ΓΑΠ και οι παρέα του και όχι μόνον αυτοί, αλλά όλοι διαχρονικά από το 1981 και μετά, θα απολαμβάνουν τους καρπούς του .....μόχθου τους, που τόσο κουράστηκαν να καταστρέψουν την Ελλάδα, κάπου εντός ή εκτός των τειχών χωρίς να τους ενοχλεί κανένας, ενώ μας κατάντησαν Βουλγαρία του Ζίβκοφ και Ρουμανία του Τσαουσέσκου.
      Τέρμα λοιπόν τα περί λογοδοσίας. Έχουν θωρακιστεί έτσι ώστε ποτέ κανένας και τίποτα να μην τους αγγίζει, αν και θα έπρεπε να μπουν μερικοί στη φυλακή, έστω και παρακατιανοί, αν όχι πρωτοστατήσαντες και πρωτοκλασάτοι, για να ικανοποιηθεί έστω στοιχειωδώς το περί δικαίου αίσθημα του λαού μας.-

  11. lornion avatar
    lornion 26/11/2011 18:52:35

    Στο σημείο που φτάσανε την χώρα όποιοι κι'αν είναι υπεύθυνοι θα πρέπει να λογοδοτήσουν ,άλλως η χώρα δεν έχει μοίρα και μέλλον. Αυτός ο λαός θα ζητήσει δικαιοσύνη.

  12. a.p. avatar
    a.p. 27/11/2011 02:00:23

    Η ευκαιρια για το ελικοπτερο χαθηκε... και ηταν μοναδικη , τωρα θα τον απολαυμανουμε στα ευρωπαικα και οχι μονο σαλονια να μας λεει για σοσιαλισμο και αλλα παραμυθια................

  13. anideos avatar
    anideos 27/11/2011 14:49:15

    Αυτοι που πρεπει να δωσουν λογοδοτησουν πρωτοι απο ολους ειναι το συνολο της Ελληνικης δικαιοσηνης απο το 90 και μετα.
    Το μεγαλητερο χαρτι της διαπλοκης δεν ειναι καποιοι πολιτικαντιδες η καποιες δυνατες οικογενειες, αλλα το δικαστικο συστημα και οι υπηρετουντες, ας υποθεσουμε την δικαιοσηνη.
    Η μονη υπηρεσια που παρηχαν τοσοι εισαγγελεις, δικαστες καο δικηγοποι στην τυφλη Δικαιοσηνη ειναι να την φερουν μεχρι τον γκρεμο, ισως δε και να την ρηξαν σ' αυτον.