#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/05/2010 21:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Παπανδρέου επέτρεψε στον Ερντογάν να πλήξει Έλληνες πολιτικούς !!!



Η κυβέρνηση έχει μπει πλέον σε επικίνδυνες ατραπούς. Όπως αναφέρθηκε στα ΜΜΕ ο Ερντογάν αποκάλυψε κατά τη συνάντησή του με τον Γ. Παπανδρέου, ότι το 2004, στις συνομιλίες στην Ελβετία για το σχέδιο Ανάν, ο τότε πρωθυπουργός, Κ. Καραμανλής και ο κύπριος πρόεδρος, Τάσος Παπαδόπουλος, είχαν ζητήσει από τον Ανάν να μην προβεί καν σε δημοψήφισμα.

Είναι φυσικό βέβαια, η τουρκική πλευρά να προβάλλει αυτό το γεγονός ως αρνητικό. Είναι όμως, φυσικό να το δέχεται ως τέτοιο η ελληνική;

Και, άραγε, η "αποκάλυψη"  κάνει κακό ή καλό στον Καραμανλή;  Δεδομένου βέβαια, ότι ο Γ. Παπανδρέου ήταν αναφανδόν υπέρ του σχεδίου Ανάν, είναι φυσικό να ταυτίζεται με τις τουρκικές θέσεις.

Ανεξαρτήτως των προπαγανδιστικών στόχων που εξυπηρετεί αυτή η "αποκάλυψη", η οποία φαίνεται ότι ήταν ένα πολιτικό "δωράκι" του Ερντογάν προς τον Γ. Παπανδρέου, στην αντιπαράθεσή του με τη ΝΔ, εύλογα προκύπτει ένα ερώτημα: Μήπως Καραμανλής και Παπαδόπουλος, οι οποίοι γνώριζαν πολύ καλά τα αισθήματα του κυπριακού λαού, δεν ήθελαν να κάψουν μια πρωτοβουλία, όπως αυτή του σχεδίου Ανάν, που εμφανώς αποδοκιμάστηκε;

Υπάρχει προπαγάνδα και ωμή, ρεαλιστική πολιτική σκέψη. Και η κυβέρνηση επέλεξε το πρώτο. Είναι όμως, απαράδεκτο σε εθνικά θέματα, οπότε η Ελλάδα πρέπει να εμφανίζει ένα ενιαίο και αρραγές μέτωπο, να δέχεται ο πρωθυπουργός δωράκια υπονόμευσης σε βάρος του Ελληνα πρώην πρωθυπουργού. Αυτό δείχνει ότι στον βωμό των μικροκομματικών συμφερόντων, το ΠΑΣΟΚ είναι πρόθυμο να θυσιάσει και την εθνική ομοψυχία, για την οποία δήθεν κόπτεται, και τα ίδια τα εθνικά ζητήματα. Κρίμα. Τουλάχιστον ας διδαχθεί -ευκαιρίας δοθείσης με την επίσκεψη Ερντογάν- από τους Τούρκους, πως αυτοί, ενιαία, και ανεξάρτητα από τις εσωτερικές διαφορές τους, αντιμετωπίζουν όλους τους άλλους όταν πρόκειται για τα εθνικά τους θέματα και συμφέροντα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vassilis avatar
    vassilis 14/05/2010 22:02:40

    Οταν ο λαος αποφαζιζει με δημοψηφισμα δεν επιδεχεται ερμηνιες η αποφαση του.Ορθοτατα ειπαν οχι στο σχεδιο Αναν και το ιδιο πρεπει να ξανακανουν σε παρομοιο σχεδιο.Οταν συζητας με τον εχθρο κυριαρχικα σου δικαιωματα καλα κανει και σου κανει παρεναισεις για την πολιτικη σου κατασταση.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/05/2010 22:08:50

    Δεν καταλαβαίνω προς τι η απορία ... το βαθύ ΠΑΣΟΚ πάντα μια ονείρωξη είχε και μια επιθυμία την εξουσία ...ο σκοπός και τα μέσα επίτευξης και διατήρησης δεν έχουν σημασία...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 14/05/2010 22:10:54

      ...και για να συνεχίσω, γιατί είναι χτύπημα κάτω από τη ζώνη; τιμή είναι για την παράταξη τα δύο ΟΧΙ και ντροπή τα ΝΑΙ σε όλα του ΓΑΠ

  3. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 14/05/2010 22:15:29

    Επειδη δεν μπορεσα να παρακολουθησω την συνεντευξη, ο Ερτογαν ειπε οτι ο Καραμανλης και ο Παπαδοπουλος ηθελαν το σχεδιο αλλα οχι να παει σε δημοψηφισμα ή οτι ο Καραμανλης και ο Παπαδοπουλος δεν θελαν καν το σχεδιο;Μπορει καποιος να διαφωτισει;

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 14/05/2010 22:40:42

      Ξανακανω το ιδιο ερωτημα.

      • trellokamperos avatar
        trellokamperos @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 14/05/2010 22:50:17

        ήθελαν αναβολή του δημοψηφίσματος για μεταγενέστερο χρόνο

        και συνέχιση των διαπραγματεύσεων

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/05/2010 22:22:04

    Αν δεν το γνωρίζετε, οι αμερικάνοι γίνονται πολύ εκδικητικοί σε όσους τους αντιστέκονται ή τους έχουν χαλάσει μια φορά τα σχέδια.

    • ΣΟΦΙΑ avatar
      ΣΟΦΙΑ @ αλλενάκι 14/05/2010 22:38:16

      Το γνωρίζουμε! Το γνωρίζουμε! Το αποτέλεσμα των εκλογών του 2009 και το πώς οδηγηθήκαμε εκεί το καταλάβαμε πλέον καλά, αλλενάκι!!

      • Μαρία avatar
        Μαρία @ ΣΟΦΙΑ 14/05/2010 23:03:45

        Σωστή!

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/05/2010 23:07:04

    Η Νέα Τάξη σύσσωμη, με όλα τα στρατιωτάκια της, εκστρατεύει κατά ενός νεκρού και ενός παροπλισμένου πολιτικού.

    Του ενός έκλεψαν ακόμα και τη σορό!
    Τον άλλον προσπαθούν αδιάκοπα να μετατρέψουν σε ζόμπι.

    Κούνα το κορμί σου Ρετζεπ Ταγίπ χανούμ, χόρεψε κι εσύ φαλακρό γιουσουφάκι.

    Η τύχη σας είναι γνωστή.

    • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
      I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ Προφήτης 15/05/2010 01:15:21

      Αυτό δείχνει πόσο τους έτσουξε ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ η στάση του Τάσσου Παπαδόπουλου (και έμμεσα του Καραμανλή) που ματαίωσε τα σχέδιά τους με το σχέδιο Ανάν...

      • laz avatar
        laz @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 15/05/2010 01:20:34

        εννοεις πως ο ΟΗΕ και η βρεταννια δεν θελουν το καλο της ανθρωποτητας?

      • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
        I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 15/05/2010 01:32:37

        laz, και βέβαια το θέλουν, αρκεί να είναι αγγλοσαξωνική (η ανθρωπότητα)

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Προφήτης 15/05/2010 11:47:03

      Πιγκουίνε ρίξε μια ματιά, τι σημαίνει ηγεσία
      http://www.guardian.co.uk/world/2010/may/07/putin-snub-west-war-celebrations

      • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
        I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ Προφήτης 15/05/2010 14:34:16

        "I think the Conservatives will not escape a review of relations with Russia. And the review as such will lead to healthier relations between Britain and Russia," Gleb Pavlovsky, an analyst closely connected to the Kremlin, told the news agency Interfax, adding that Labour had "aggravated" ties with Russia.

        Ο Πούτιν ξέρει καλά ότι οι Ευρωπαίοι 'σοσιαλιστές' είναι τα κατ' εξοχήν κατοικίδια (pets στη ΓΑΠεια διάλεκτο) των Αμερικανών. Τα ίδια έκανε και στον ΓΑΠ. Πήγε εκεί για δανεικά (δήθεν τάχα μου) και ο Πούτιν έβαλε τον Μεντβέντεφ να του πει να πάει να ΔΝΤθεί.

  6. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 14/05/2010 23:07:43

    Ναί ἀλλενάκι,ἔχεις δίκιο,αὐτό τό γνωρίζω πολύ καλά.
    Σκέπτομαι καί δέν μπορῶ νά ἀπαντήσω ἐγώ(Ἡ Ἱστορία θά τό γράψη),τί ἄλλο τούς ἔχει κάνει ὁ Καραμανλής,διότι κατά τήν γνώμη μου,ἀκόμη καί τώρα θέλουν νά τόν ῖσοπεδώσουν.

    • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
      I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ Kὀριννα 15/05/2010 01:27:07

      Νούμερο 1 και σημαντικότερο αμάρτημα οι αγωγοί με τη Ρωσσία (οι πλανητικοί νταβατζήδες δεν ανέχονται οι υφιστάμενοί τους να ερωτοτροπούν με τους ανταγωνιστές τους). Επίσης, (έμμεσο) ΟΧΙ στο σχέδιο Ανάν και ΟΧΙ στο Βουκουρέστι για τα Σκόπια. Αν είχαν και σοβαρή αφορμή, π.χ. αιματηρή καταστολή στα Δεκεμβριανά του 2008, μέχρι που θα τον είχαν στείλει στο Γκουαντάναμο (ή έστω στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης...)

  7. anhsyxos thrakas avatar
    anhsyxos thrakas 14/05/2010 23:18:10

    Απόλυτα σωστός "ο Προφήτης"...!!!

  8. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 14/05/2010 23:29:05

    Εκτός από την πολιτική ανεπάρκεια του κ. Παπανδρέου που ήταν ήδη γνωστή, σήμερα απεδείχθη ότι ο άνθρωπος είναι και εμπαθής.

    Επέτρεψε στον Τούρκο πρωθυπουργό να προβεί σε άθλιους υπαινιγμούς, όπως πολύ εύστοχα το θέτει ο Προφήτης, "εναντίον ενός νεκρού και ενός παροπλισμένου πολιτικού"
    Χωρίς να διαμαρτυρηθεί.

    Είναι πολιτικά απαράδεχτο και ηθικά ανεπίτρεπτο.
    Πολλώ δε μάλλον που ένας εξ αυτών δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον ευαυτό.

    Σήμερα ο κ. Παπανδρέου δεν τίμησε το αξίωμά του και φάνηκε κατώτερος των περιστάσεων.
    Είναι επικίνδυνος για τη χώρα.

    Υ.Γ. Είναι νομίζω υποχρέωση του κ. Καραμανλή να βάλει τα πράγματα στη θέση τους. Το οφείλει στον εαυτό του, στον μεγάλο απόντα, το οφείλει και στη χώρα.

    • scarab avatar
      scarab @ Κώστας Ροδινός 15/05/2010 00:44:47

      Εγώ θα πω ότι το χάρηκε για να μην πω ότι το επεδίωξε ο ¨κ¨.Παπανδρέου.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ scarab 15/05/2010 00:53:03

        Σκέφτηκα να το γράψω, αλλά μου φάνηκε πολύ βαρύ. Τώρα που το ξανασκέφτομαι έχεις δίκιο!

  9. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 14/05/2010 23:49:20

    Κώστα Ροδινέ,

    ἔχει ὁ καιρός γυρίσματα,αὐτό μοῦ ἔλεγε πάντα ὁ παπποῦς μου,ἴσως γιά νά μήν

    ἀπελπίζομαι.Ὅμως εἶχε πάντα δίκιο.

  10. mara avatar
    mara 15/05/2010 00:49:59

    Το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου τους τα δελτία ειδήσεων όλων των καναλιών τον αφιέρωσαν στην επίσκεψη του Τούρκου Πρωθυπουργού.
    Μάλιστα.....
    Όταν όμως είχε έρθει ο Κινέζος Πρόεδρος επί Καραμανλή τον Νοέμβριο του 2008, δεν αφιέρωσαν οι ΑΛΗΤΕΣ ούτε μισό λεπτό αναφοράς στην επίσκεψη.
    Να επισκέπτεται την χώρα ο Πρόεδρος μιας Υπερδύναμης και δεν βρήκαν να πούν τίποτα....
    ΤΟΣΟ ΔΟΣΙΛΟΓΟΙ ΠΙΑ?????

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ mara 15/05/2010 00:54:10

      Εχεις κάτι απαιτήσεις και συ Μάρα!
      Λές και δεν τους ξέρεις τόσα χρόνια!

      • mara avatar
        mara @ Κώστας Ροδινός 15/05/2010 01:04:21

        Δεν πάει άλλο!!! Μέχρι εδώ... Δεν μπορεί κάτι... θα γίνει.
        Κάποιοι... θα τους σταματήσουν. Αδύνατον να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση. Είμαι πλέον πιό σίγουρη από ποτέ. Έρχεται η ώρα τους Κώστα. Κοντοζυγώνει...

      • anonymous avatar
        anonymous @ Κώστας Ροδινός 15/05/2010 01:42:59

        Κάνεις λάθος Μάρα. Η δική μας ώρα έρχεται. Θα τα διαλύσουν όλα και μετά θα την κοπανήσουν και θα πάνε να φάνε τα κλεμμένα. Εμείς θα μείνουμε να τα τραβήξουμε όλα. Να ευχηθούμε μόνο να μην έχουμε θανάτους.

  11. tiramola avatar
    tiramola 15/05/2010 01:22:49

    Δεν πιστεύω σε αυτά που διαβάζω...
    Αφού διαστρεβλώσαμε όσα είπε ο Ερντογάν ζητάμε και τα ρέστα.

    Για να μην θυμηθώ και τη μη θέση που έγινε θέση από τα τηλεπαπαγαλάκια που στήριζαν τότε τον "πατριώτη" Καραμανλή...

    • Factorx avatar
      Factorx @ tiramola 15/05/2010 01:47:02

      Για πες μας που ειναι η δισατρέβλωση;
      Για τον Πάγκαλο εχεις να πεις τίποτα;
      Για τα αμερικανικά του Γιώργου;

      • laz avatar
        laz @ Factorx 15/05/2010 01:49:46

        εννοει αντι για "ελληνες πολιτικους"επρεπε να γραψεις Ελλαδα

    • anonymous avatar
      anonymous @ tiramola 15/05/2010 02:23:38

      Ρε τιραμόλα με τα πολλά ψευδώνυμα εγώ πραγματικά σε λυπάμαι. Εδώ μέσα σε 6 μήνες έγινε τέτοια ζημιά στην Ελλάδα όση δεν έγινε κατά το Β' παγκόσμιο και τον εμφύλιο κι εσύ μας μιλάς ακόμη για το ΓΑΠ και δε ντρέπεσαι.

      ΥΓ. Από τα γραφόμενά σου μάλλον μπαίνεις με 2-3 ψευδώνυμα εδώ μέσα.

  12. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 15/05/2010 01:25:40

    Αντί να λακωνίζουν οι Μήδοι, μηδίζουν οι καραγκιόζηδες. Ευτυχώς όχι οι Λάκωνες.

  13. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 15/05/2010 02:35:59

    Ο ανεκδιήγητος, δεν αντέδρασε για να του πει πως η Κύπρος μπήκε ΟΛΟΚΛΗΡΗ στην ΕΕ και όχι μόνο το νότιο τμήμα, όπως ισχυρίστηκε. Καλές οι φιλίες των γειτόνων, άντε να φάμε από το ίδιο πιάτο αν πεινάσουμε κι οι δυο, αλλά όχι και να μας πηδήξουν τη γυναίκα.

  14. tiramola avatar
    tiramola 15/05/2010 13:17:22

    Γράφεις
    ...ο τότε πρωθυπουργός, Κ. Καραμανλής και ο κύπριος πρόεδρος, Τάσος Παπαδόπουλος, είχαν ζητήσει από τον Ανάν να μην προβεί καν σε δημοψήφισμα.

    Αυτό που ελέχθει στην πραγματικότητα ήταν ...στη Σύνοδο που έγινε το 2004 στην Ελβετία η ελληνική και ελληνοκυπριακή πλευρά επιθυμούσε την αναβολή του δημοψηφίσματος".

    Και ο νοών νοείτω...