25/08/2011 11:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Παπανδρέου δεν πάει Θεσσαλονίκη χωρίς ονόματα φοροφυγάδων

Εντολή στον Βενιζέλο να κρεμάσει στα μανταλάκια όσους φοροφυγάδες βρει, έδωσε χθες ο Γ. Παπανδρέου. Ο Πρωθυπουργός δεν θέλει να πάει στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης και να βρεθεί (πάλι) αντιμέτωπος με την ίδια ερώτηση: «πόσο θα πληρώνουν ακόμα οι μισθωτοί;» και «πότε επιτέλους θα πιάσετε όσους φοροδιαφεύγουν». Και για το λόγο αυτό στη σύσκεψη για την πάταξη της φοροδιαφυγής που πραγματοποιήθηκε χθες υπό την προεδρία του στη Βουλή ήταν ξεκάθαρος: «δώστε μου ονόματα».

Ο κ. Βενιζέλος του υπενθύμισε πως σύμφωνα με την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομάτων.

Ο Πρωθυπουργός ήταν ανένδοτος και φέρεται να έδωσε εντολή να βρεθεί η φόρμουλα ώστε να αρθεί το απόρρητο της δημοσιοποίησης ονομάτων όσων παρανομούν. Ίσως γι’ αυτό στη σύσκεψη μετείχε και ο  υπουργός Δικαιοσύνης Μιλτ. Παπαϊωάννου. Να σημειωθεί ότι στην έρευνα για την αποκάλυψη των φοροφυγάδων θα συμμετάσχει και το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη συμβάλλοντας με την υπηρεσία δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος.

Όμως, το ερώτημα που τίθεται είναι το εξής: Αφού διαθέτουν τα στοιχεία, έχουν τα ονόματα και τις αποδείξεις (όπως οι ίδιοι ισχυρίζονται), γιατί δεν εισπράττουν τα χρωστούμενα και περιμένουν να δημοσιοποιήσουν τα ονόματα;

Νομίζουν ότι έτσι μπορούν να εκβιάσουν τους φοροφυγάδες;

Μάλλον προσπαθεί με επικοινωνιακά τεχνάσματα να μετακυλήσει το πρόβλημα δήθεν στην Αρχή προστασίας Προσωπικών δεδομένων

Στη σύσκεψη μετείχαν επίσης ο ο γγ του υπουργείου Οικονομικών, αρμόδιος για τις φορολογικές υποθέσεις Ι. Καπελέρης και ο Ειδικός Γραμματέας της σώματος Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος Ι. Διώτης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. alakran avatar
    alakran 25/08/2011 11:59:50

    http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=141385

    Με αυτό να πάει.

  2. Aggelos avatar
    Aggelos 25/08/2011 12:11:40

    ο μπομπολας κοκκαλης αλαφουζος κλπ δεν φοροδιαφευγουν να υποθεσω?

  3. maria avatar
    maria 25/08/2011 12:23:39

    τάκης, νίκος, μαρία, βασίλης, παναγιώτης...
    σου φτάνουν αυτά τα ονόματα ή θες κι άλλα;

    • ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
      ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ @ maria 25/08/2011 14:59:10

      Τα επωνυμα είναι.
      Περιπτεράς,καθηγητής,δάσκαλος,ταξιτζής,εφοριακός,κομμωτής,θαλαμηπόλος,
      υπάλληλος ΔΕΗ ή ΕΛΤΑ ή ΟΠΑΠ κ.λπ. ανάλογα με τον στόχο επιλογής.
      Αρκεί να μη θίξουμε προσφιλείς και ημέτερους.
      Το σενάριο έχει και στοιχεία θρίλλερ .
      Η συμμετοχή του γνωστού οικογενειακού συγγραφέα της ελεεινής μορφής και νομιζόμενου (από την οικογένεια και τους αυλόδουλους) πολιτικού σημαντική.

  4. avanti avatar
    avanti 25/08/2011 13:05:09

    Το δούλεμα καλά κρατεί. Να εισπράξουν τι? όταν πχ το ΙΚΑ (Πειραιά) παίρνει τηλέφωνο μία ημέρα πριν, την εταιρεία στην οποία προτίθεται να πάει για έλεγχο, που ακούστηκε να κλείνει ραντεβού με τις επιχειρήσεις το κλιμάκιο ελέγχου του ΙΚΑ? Και φυσικά την επομένη έχουν εξαφανιστεί όλοι οι ανασφάλιστοι και οι αδήλωτοι εργαζόμενοι από την επιχείρηση και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Εύγε!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ avanti 25/08/2011 16:13:19

      Το σκηνικό χθες το απόγευμα στις Σπέτσες: πασίγνωστο κατάστημα-"χρυσωρυχείο" αποκλειστικής πώλησης σπετσιωτικων αμυγδαλωτών δεν εκδίδει αποδείξεις, επικαλούμενο σχετική επίσημη απαλλαγή από την υποχρέωση έκδοσης αποδείξεων επειδή, λέει, είναι "παραδοσιακό"!

      Αν όντως υπάρχουν τέτοιες επίσημες εξαιρέσεις, τι να λέμε τώρα;

  5. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 25/08/2011 13:30:24

    Στην Θεσσαλονίκη έχει τα κότσια να πάει με ονόματα ΚΛΕΦΤΩΝ για παράδειγμα ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ - ΜΠΕΤΑΤΖΗΔΩΝ - ΕΚΔΟΤΩΝ;

  6. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 25/08/2011 14:31:21

    Πρέπει να καταλάβουμε ότο ΠΑΣΟΚ=επικοινωνικά τεχνάσματα + 0 ουσία. Σιγά, άμα ήθελαν να "πιασουν" τους κατα συρροήν φοροφυγάδες δεν θα χρειάζονταν όλη αυτή η μπουρδολογία. Απλά, στοιχειώδη πράγματα...

  7. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 25/08/2011 14:32:56

    Τα 41 δις βεβαιωμένα ληξιπρόθεσμα και όχι 30 με πλήρη κατάλογο ονομάτων ,όχι μόνο επιτρέπεται να τα δώσει στη δημοσιότητα ,αλλά όπως και οι ιδιοι έλεγαν πρίν από 1 μήνα ,για οφειλές πάνω από 5000 ευρώ θα ίσχυε η σύλληψη βάσει του νόμου και όπως είχε δηλώσει ο υπουργός για τους οφειλέτες πάνω από 150.000 ευρώ η σύλληψη θα ήταν άμεση.Θα εκαναν ανώνυμες συλλήψεις;
    Οι συνενοήσεις και τα λοιπά είναι στάχτη στα μάτια της τρόικα και αποφυγή γνωστοποίησης γνωστών ονομάτων μεγαλοοφειλετών.
    Οι καινούργιοι έλεγχοι που τάχα δεν φέρνουν βεβαιώσεις εσόδων είναι άλλη υπεκφυγή.
    Τι έσοδα να βεβαιώσουν οι ελεγκτές ,όταν οι κυβερνητικοί δεν εισπράτουν ούτε ευρώ από τα ήδη βεβαιωμένα 41 δις!!!!
    Όσα περίμεναν να εισπράξουν από την πώληση όλης της δημόσιας περιουσίας!!!!
    Για τα 600 δις της Ελβετίας βέβαια σιγή ιχθύος.
    Όταν βγούν τα ονόματα θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 25/08/2011 15:20:29

    Ελπίζω, τα ονόματα να μην είναι ο "εξηνταοκτάχρονος", ο "εβδομηκοντούτης", ο "λαγός εκατοχρονίτικος" κτλ, κατά την Ελληνοπρεπή παγκόσμια πρωτοτυπία που ισχύει στο αστυνομικό δελτίο (κατανοητό ίσως για τους υποδίκους, αλλά το έχουν επεκτείνει και στα βεβαιωμένα ποινικά).
    Ελπίζω επίσης, να μη προτείνει κάποιος πονηρός, ότι και στη φοροδιαφυγή ισχύει η τελεσιδικία στα φορολογικά διακστήρια αλλοιώς σύλληψη, κατάσχεση και διαπόμπευση γιόκ.
    Διότι άν ήταν έτσι, ίσως και ο Άλ Καπόνε θα τριγύριζε ακόμα ελεύθερος και θα μεγαλουργούσε.

  9. Orestios avatar
    Orestios 25/08/2011 23:52:11

    O Παπανδρέου δεν θα πάει Θεσσαλονίκη.
    Αυτό.