#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/06/2011 12:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Παπανδρέου αμφιβάλλει αν θα περάσει το Μεσοπρόθεσμο από την Βουλή !

[caption id="attachment_108266" align="alignnone" width="600" caption="Ραντίκοβα αριστερά, ΓΑΠ δεξιά."][/caption]

Τηλεγράφημα του Reuters από την Μπρατισλάβα αναφέρει ότι η πρωθυπουργός της Σλοβακίας Iveta Radicova δήλωσε σήμερα ότι σε τηλεφωνική συνομιλία τους ο πρωθυπουργός της Ελλάδας Γ. Παπανδρέου εξέφρασε σοβαρές αμφιβολίες για το αν η ελληνική Βουλή θα εγκρίνει το Μεσοπρόθεσμο !!!.

Η δήλωση της Radicova έγινε στην κοινοβουλευτική επιτροπή "ευρωπαϊκών υποθέσεων" της χώρας της. "Ο ίδιος ο (Έλληνας) πρωθυπουργός δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι οι προτάσεις του θα τύχουν υποστήριξης στο Κοινοβούλιο" δήλωσε συγκεκριμένα

BRATISLAVA, June 23

(Reuters) - Greece's prime minister has expressed serious doubts over whether his parliament will pass an austerity package demanded by Athens' international lenders, Slovak Prime Minister Iveta Radicova said on Thursday.

Radicova said Greek Prime Minister George Papandreou had expressed the doubts in a phone conversation on Wednesday.

"Prime Minister Papandreou has serious doubts about whether the necessary steps will pass in parliament," Radicova told the Slovak parliament's committee for European affairs.

"The prime minister himself cannot guarantee the proposals he will submit will find support in parliament."

(Reporting by Martin Santa; editing by Michael Winfrey)

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/06/2011 12:41:20

    "Παίζει" κι άλλο σενάριο. Να έχει διαβρωθεί τόσο από την εθελοδουλία του, ώστε το πιθανότατο ενδεχόμενο να μην υπάρξει η συναίνεση για την οποία πιέζουν λυσσασμένα οι ευρωπέοι, να το μεταφράζει ως "έλλειψη υποστήριξης"!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Αυριανιστής 23/06/2011 12:49:17

      και οιΈλληνες αμφιβάλλουν

      6 στους 10 είναι πεπεισμένοι ότι εξυπηρετεί ξένα και όχι ελληνικά ενδιαφέροντα

      σπεκουλαδόρος είναι ο άνθρωπος!

      τέλος!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 23/06/2011 12:58:06

        Απλά έβαλε το Βενιζέλο να πνιγεί στα δικά του απόνερα και πετάει το προσωπείο.

        Αυτό είναι σαφής δήλωση αποστασιοποίησης από τα Ελληνικά πράγματα.

        Ως να μιλούσε ξένος αξιωματούχος, ο διεθνής παράγοντας.

        Είναι δήλωση που επιταχύνει το CED - credit event default.

        Δουλειές πρέπει ήδη να κλείστηκαν στο συνέδριο που έγινε σε μεγάλο ξενοδοχείο της Πλ. Συντάγματος την Τετάρτη 15 Ιουνίου της απεργίας.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ αλλενάκι 23/06/2011 13:06:53

          Ακριβώς αυτό, αλλενάκι. Διαβρωμένος από την εθελοδουλία, "σπρώχνει" την Ελλάδα ακόμα περισσότερο στο γκρεμό.

          Ας τους προλάβουμε λοιπόν, κι ας πάρουμε μαζί στον πάτο και τους πάτρωνές του. Δε χρωστάμε, δεν πουλάμε, δεν πληρώνουμε!

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ αλλενάκι 23/06/2011 13:28:18

          Καί τό ποσοστό τῆς commission, Ἀλλενάκι, πού συνεφωνήθει;; :lol:

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Φωτεινή 23/06/2011 13:33:30

            θα ξέρει ο J.Stiglitz, να τον ρωτήσουμε όταν θα έρθει για το φετινό "συμπόσιο της Σύμης"...

  2. ο ξένος avatar
    ο ξένος 23/06/2011 12:47:30

    Θα βάλει πλάτη ο Κυριάκος.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ο ξένος 23/06/2011 12:48:26

      Και όχι μόνον...

  3. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 23/06/2011 12:49:19

    Δύσκολο το βλέπω...οι Πασόκοι ειναι μουτζαχεντίν....θα κάνουν οτι διαφωνούν και στο τέλος θα το υπερψηφίσουν όλοι...
    Θυμηθείτε τους Κουκουλόπουλο, Οικονόμου κλπ...εμένα με ειχαν πείσει...είναι μάστορες στην πολιτική απατεωνιά...

  4. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 23/06/2011 12:51:14

    Τους αγχώνει για να πιέσουν τον Σαμαρά περισσότερο.

  5. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 23/06/2011 12:56:39

    Η ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΝΩ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ!!!ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝΕ ΝΑ ΕΚΒΙΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΙ.ΙΔΙΕΤΕΡΑ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΡΚΕΛ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟΥΣ .ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΤΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΗ ΤΙΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΧΡΕΩΚΟΠΌΥΣΕ ΑΡΑ ΑΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΖΗΤΟΥΣΑΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΙΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/06/2011 13:04:37

    την προηγούμενη εβδομάδα που δήθεν σταθεροποίησε την κυβέρνησή του μετά τη εξάωρη τεχνητή αποσταθεροποίηση τα spreads έπεσαν ίσως περισσότερο από το σχεδιασμένο, σημείωσαν μια πτώση 200 μ.β. και στο καπάκι άλλη μία άλλες 200 μ.β.

    γι' αυτό κάποιος έπρεπε να χειριστεί το μοχλό (leverage...)

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/06/2011 13:08:36

    ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΑ!

    Δεν γιατρεύεις το χρέος με άλλο χρέος!

    Με δάνεια πάνω σε άλλα δάνεια!

    • co avatar
      co @ αλλενάκι 23/06/2011 13:19:56

      ++ ναι ρε παιδια δεν γουσταρουμε δανεια τελος. ας κανουμε απολυσεις ας κανουμε μειωσεις αλλα δεν θελουμε αλλο τα λεφτα τους,. μηδενικο ελλειμα πρωτογενες τωρα και τελος. Αντι για μισθο των ΔΥ ας θεσπισουν μερισμά ώστε παντα το πρωτογενες ελλειμα να ειναι 0%

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/06/2011 13:12:25

    Εγώ βάζω στοίχημα ότι θα γίνει πάλι κάποια παπάντζα, και μέχρι κι ο... Αθανασιάδης θα ψάχνει να δικαιολογήσει την κωλοτούμπα του!

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ Αυριανιστής 23/06/2011 17:45:12

      Είμαι από την Κοζάνη και μέχρι στιγμής του δίνω συγχαρητήρια για την επιμονή του!
      Θα ξενερώσουμε πολύ άσχημα αν αλλάξει στάση!

      Ο λαός δεν μασάει άλλο, με την κοροϊδία και την ψευτιά!

      Δεν θ΄ανεχτούμε πολιτικούς της παπαρολογίας στην περιοχή μας!
      Δεν υποφέραμε όλα αυτά τα χρόνια με τις κακές συνθήκες του περιβάλλοντος, με την κακοποίηση του τοπίου κλπ, για να έρθουν τα όποια λαμόγια να κάνουν ¨έξυπνες¨ αγορές!

      Ο πλούτος του λιγνίτη είναι του Ελληνικού λαού, του λαού της Δ. Μακεδονίας και δεν τον ξεπουλάμε!

      • tpe avatar
        tpe @ Απλή σκέψη 23/06/2011 20:02:46

        Του τα είπατε; Ή απλά τα λες εδώ; Η διαφορά η δικιά σου κι η δικιά μου είναι πως εσύ (κι ο κάθε εσύ στην επαρχία) έχεις άμεση επαφή με τον βουλευτή. Πες του τα... Για να το καταλάβει κι αυτός κι όλοι τους μετά από αυτόν, πως η μέση ευφυΐα σε αυτή τη χώρα ανέβηκε.

        • Απλή σκέψη avatar
          Απλή σκέψη @ tpe 23/06/2011 21:00:01

          Δυστυχώς δεν έχουμε άμεση επαφή!
          Αλλά δεν νομίζω οτι πρέπει να έχει κάποιος υποχρεωτικά άμεση επαφή, για να κατανοήσει τα αυτονόητα.

  9. gap avatar
    gap 23/06/2011 15:03:39

    Ε μετα τους "τιτανικους"...ειχαμε φετος την τελευταια προβοκατσια που προκαλεσε παλι πανικο στις αγορες..και εφερε την Ελλαδα στο στοχαστρο..με την τεχνητη κυβερνητικη κριση και την "παραιτηση"...
    Τωρα συνεχιζει ακαθεκτος ο γιωργακης το καταστροφικο εργο του...
    ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΙΑ ,ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΑΓΟΡΕΣ ΟΤΙ Ο ΜΑΝΑΖΕΡ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΕΧΕΙ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ ΤΗΣ.....

  10. Αποκαλυψη avatar
    Αποκαλυψη 23/06/2011 15:14:03

    ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΦΙΛΕΤΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΞΕΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΨΩΜΙ ΜΕ ΠΡΟΣΧΗΜΑ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΞΕΧΡΕΩΣΟΥΜΕ ΘΑ ΜΑΣ ΞΕΣΦΙΞΟΥΝ ΤΟ ΛΟΥΡΙ. ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Αποκαλυψη 23/06/2011 23:42:30

      Και γιατί "μετά" να σου ξεσφίξουν το λουρί; Στο χρωστάνε;

  11. cds avatar
    cds 23/06/2011 15:46:33

    Σήμερα τα CDS βρίσκονται στις 2200 μονάδες βάσης δηλαδή νέα ιστορικά υψηλά.
    Τα καταφερε παλι ο πρωθυπουργος μας...
    Μετα τους τιτανικους, την τεχνητη κυβερνητικη κριση, συνεχιζει ακαθεκτος το καταστροφικο του εργο.
    ΟΣΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΑΓΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΝΤΑΡΕΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.

  12. Χαμενος avatar
    Χαμενος 23/06/2011 16:08:49

    Εννοεί ότι αμφιβάλει αν θα περάσει με 181 ψήφους...

  13. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 23/06/2011 18:00:18

    Kανένας βουλευτής του Ελληνικού κοινοβουλίου δεν έχει την εξουσιοδότηση του λαού, να ξεπουλήσει τον εθνικό πλούτο και να καταδικάσει 3 γενιές Ελλήνων στην φτώχεια και τον μαρασμό!

    Είναι πολύ κατώτεροι των περιστάσεων και δεν δικαιούνται να διαπράξουν αυτό το έγκλημα!

    Να παραιτηθούν τώρα και να ζητήσουν την εξουσιοδότηση από τον λαό!
    Εκλογές τώρα πριν να είναι αργά!

  14. aliki avatar
    aliki 24/06/2011 16:15:32

    ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΚΡΕΜΑΣΜΑ?........

  15. aliki avatar
    aliki 24/06/2011 16:16:54

    ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝΕ ΑΠΟ ΤΑ ΑΔΕΙΑ ΜΑΣ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙΑ?