12/05/2009 22:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Παπακωνσταντίνου επικεφαλής του ψηφοδελτίου ΠΑΣΟΚ;

Ο εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ κ. Γ. Παπακωνσταντίνου θα είναι κατά πάσα πιθανότητα επικεφαλής του ευρωψηφοδελτίου του Κινήματος.

Κρατάμε μόνο μια μικρή επιφύλαξη για τον κ. Μ. Χρυσοχοίδη.

Στην περίπτωση πάντως που θα είναι επικεφαλής ο κ. Παπακωνσταντίνου, ποιος θα αναλάβει εκπρόσωπος;

(Ενημέρωση 13/5) Σύμφωνα με τον σημερινό Τύπο, ισχυρά πολιτικά πρόσωπα επιστρατεύουν ως επικεφαλής των ευρωψηφοδελτίων τους Ν.Δ. και ΠΑΣΟΚ, καθώς λόγω του υφιστάμενου κλίματος το πολιτικό διακύβευμα της αναμέτρησης της 7ης Ιουνίου είναι σαφώς μεγαλύτερο της ανάδειξης εκπροσώπων στη νέα Ευρωβουλή. Στη Ν.Δ. στην πρώτη θέση φέρεται να οριστικοποιείται η τοποθέτηση της πρώην υπουργού Μαριέττας Γιαννάκου. Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπανδρέου καταλήγει σε πρόσωπο που θα σηματοδοτήσει ότι προτεραιότητα για τον ίδιο αποτελεί, στην παρούσα φάση, η οικονομία. Με βάση το «προφίλ» του επικεφαλής, τις περισσότερες πιθανότητες συγκεντρώνει ο εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπακωνσταντίνου, παρότι ακούγονται επίσης τα ονόματα του κ. Μιχάλη Χρυσοχοΐδη και της κ. Λούκας Κατσέλη.Όπως τονίστηκε από συνεργάτες του Γ. Παπανδρέου, όλες οι φήμες των τελευταίων ημερών περί επιλογής προσώπου εκτός κομματικού πυρήνα είναι ανυπόστατες. Υπό την έννοια αυτή, διευκρινίστηκε σε κατ' ιδίαν συζητήσεις ότι ούτε τα όσα ακούστηκαν περί του σκηνοθέτη Κ. Γαβρά ευσταθούν ούτε οτιδήποτε άλλο σχετικό με πρόσωπα από τον χώρο του θεάματος. «Επικεφαλής του ευρωψηφοδελτίου θα είναι κομματικό στέλεχος το οποίο θα ανταποκρίνεται στα κριτήρια του δημοψηφισματικού χαρακτήρα των ευρωεκλογών» σημειώθηκε από συνεργάτες του κ. Παπανδρέου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. daris avatar
    daris 12/05/2009 22:19:30

    Θα μπορουσε να ειναι ο Αρσενης?
    Αυθαιρετη σκεψη αλλα μου περασε απο το μυαλο.
    Αληθεια που ειναι αυτη η ψυχη?

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/05/2009 22:22:52

    ποιος θα αναλάβει εκπρόσωπος;
    Mα η Μαίρη Ματσούκα of course.

  3. daris avatar
    daris 12/05/2009 22:25:49

    Το σκεφτηκα επειδη ακουσα οτι το ΠΑΣΟΚ ψαχνει ατομο που θα συμβολιζει την οικονομια...

  4. daris avatar
    daris 12/05/2009 22:27:02

    ....και ειναι και ατομο που μπορει να τραβηξει ψηφους απο δεξια.

  5. neos agrotis avatar
    neos agrotis 12/05/2009 22:42:05

    Σωθηκαμε. Με τέτοια στελέχη (Παπακωνσταντίνου)το ΠΑΣΟΚ σίγουρα θα ...σώσει την χώρα.

  6. nyfitsa avatar
    nyfitsa 12/05/2009 22:49:58

    Στα καινούργια γραφεία του ΠΑΣΟΚ έχουνε, άκουσα, και γυμναστήριο και έτσι θα μπορέσουν και Πάγκαλος και ο Βενιζέλος να χάσουν κανένα κιλό για να μην σπάσουν το ασανσέρ.

  7. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 12/05/2009 22:51:14

    1,4,5,8,11 τα εγραψε ο τρια πουλακια καθονταν
    δεν ξερω γιατι δεν καταχορηθηκε το νικ.

  8. nyfitsa avatar
    nyfitsa 12/05/2009 22:53:27

    Τελικά , ποιος θα αναλάβει εκπρόσωπος; ….BOLEK & LOLEK;

  9. Τρύπης avatar
    Τρύπης 12/05/2009 22:54:17

    Π. Τσίμας.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/05/2009 00:03:39

    Δεν σας κάνει εντύπωση ότι όσο πιο ευπρεπής και μη εκβιάσιμος είναι ένας πολτικός τόσο απομακρύνεται (τον απομακρύνουν) από την εξουσία? Βρε μπας και είναι σικέ το παιχνίδι?

  11. isnogood avatar
    isnogood 13/05/2009 00:07:11

    Είναι τελειωμένο Φάκτορα.
    Όπως το έγραψες.
    Την επιβεβαιώνω την πληροφορία :))

  12. kanis avatar
    kanis 13/05/2009 00:30:06

    @ archaeopteryx 17
    ΕΥΓΕ !
    Αυτή την ρήση, να την επαναλαμβάνεις άπαξ τουλάχιστον ημερησίως!
    Λέγε, λέγε, κάτι θα μείνει!

  13. thanos avatar
    thanos 13/05/2009 00:56:50

    12-nyfitsa Says:
    May 12th, 2009 at 10:49 pm

    Το γυμναστηριο ειναι ανοιχτο και για σενα...αλλα προσεξε σε τι σελλα θα καθησεις.

  14. thanos avatar
    thanos 13/05/2009 01:03:57

    17-archaeopteryx Says:
    May 13th, 2009 at 12:03 am

    Παντως καποιος ειναι εκβιασιμος...διαβασα για καποιον κοσμηματοπωλη με κατι φωτογραφιες απο Θεσσαλονικη.

  15. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 13/05/2009 01:07:53

    Έτσι εξηγείται τόση σκέψη. Σχεδόν συγκλονιστικό.

  16. Fandis Bastounis avatar
    Fandis Bastounis 13/05/2009 01:41:35

    Δεν είναι κακός ο μικρός. Μια χαρά για ευρωβουλή. Το πρόβλημα είναι ότι πολιτεύεται με το Πασόκ.
    Αλήθεια, η εσωκομματική διαδικασία ποιά ήταν; Ενός ανδρός αρχή πάλι;

  17. Le canard avatar
    Le canard 13/05/2009 01:44:30

    Πράγματι, καλός μπούλης είναι.

  18. βαγγελης avatar
    βαγγελης 13/05/2009 07:51:24

    δεν ξερω κατα ποσο προσεγγιζει την πραγματικοτητα, αλλα ακουστηκε και το ονομα του Αλεκου Παπαδοπουλου...
    καλος σαν εικονα, αλλα αν κρινω απο το υπουργικο του εργο πολυ λιγος και πολυ... αλογοσκουφικος (αγυριστο κεφαλι κοινως)

  19. ZHTA avatar
    ZHTA 13/05/2009 08:34:10

    ΦΑΚΤΟΡΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
    ΜΕΡΑ-ΝΥΧΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ;
    ΔΕΝ ΒΑΡΕΘΗΚΕΣ ΝΑ ΜΕ ΚΟΒΕΙΣ;
    ΜΕ ΤΗΝ [ΤΣΕΚΟΥΡΑΤΗ] ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΑΣΚΕΙΣ
    ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ
    ΓΙΝΩ ΑΝΤΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗΣ.

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

  20. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 13/05/2009 09:03:08

    Ωραία ! Κόβεις τον έτοιμο να γίνει αντιεξουσιαστής με τα κεφαλαια κόβεις κι εμένα.
    Και τι ...κακά λέω ? Να πάει ο κόσμος το τριήμερο στας εξοχάς, να μην ψηφίζει τα επηρμένα λαμόγια που τον κοροϊδεύουν.
    Τι καλημέρα, Καληνύχτααα !

  21. Hase avatar
    Hase 13/05/2009 09:16:13

    Ο Παπακωνσταντινου απο τεχνοκρατης του Σιμητη εγινε κυβ. εκπρσωπος του ΓΑΠ και μεχρι τωρα τα εχει παει αρκετα καλα. Αρα θα πρεπει να αναβαθμιστει. Δεδομενου οτι στην εκλογικη του περιφερεια (Κοζανη) υπαρχει (σημερινος δημαρχος) ο Χαρης Κουκουλοπουλος που εχει εκτος απο προσοντα και πολλους ψηφους και την αμεριστη υποστηριξη του Μπεννυ και περιμενει, αλλα και η Frau Διαμαντοπουλου (αν θυμαμαι καλα), ειναι λογικο ισως να προωθηθει στην Ευρωπη. Αν θυμαμαι καλα ο Παπακωνσταντινου μετα απο δυο αποτυχημενες προσπαθειες την τριτη φορα βγηκε πρωτος αλλα οπως ειπα και πιο πανω ο Χαρης περιμενει.

  22. Lavazza avatar
    Lavazza 13/05/2009 09:21:09

    Εμένα δεν με ανησυχεί αν ο Παπακωνσταντίνου πάει στην Ευρωβουλή να ψηφίζει μαζί με τους Νεοδημοκράτες να μπούνε τα Σκόπια στην Ε.Ε ή να μην απομακρυνθεί ο στρατός Κατοχής στην Κύπρο.

    Αυτό που με ανησυχεί είναι οτι θα κληθούν η Βάσω Παπανδρέου και η Λούκα Κατσέλη να λύσουν το οικονομικό πρόβλημα της χώρας μεσούσης της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης...

  23. hantise plisou avatar
    hantise plisou 13/05/2009 10:01:32

    babis takounas for evraioparliament
    nikos alefantos for president
    and jeffrey-giorgo arkadasimiz for translation!

  24. ZHTA avatar
    ZHTA 13/05/2009 10:05:03

    ΦΑΚΤΟΡΑ
    ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙΣ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΜΑΣ
    ΠΟΥ ΕΚΟΨΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ
    ΤΩΝ ΣΥΝΣΧΟΛΙΑΣΤΩΝ.
    ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΘΙΓΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑ
    ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΧΟΛΙΑ ΕΓΩ ΔΗΛΩΝΩ ΟΤΙ
    ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ.

    Υ.Γ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
    ΣΟΥ ΑΥΤΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΛΑΚΙΣ.

  25. Factorx avatar
    Factorx 13/05/2009 10:21:19

    @ZHTA: Νομίζω οτι κόλησες ήδη. Συνέχισε έτσι και θα κοπείς μονίμως - αν μη τη άλλο θα γλυτώσουμε και την προπαγάνδα του ΛΑΟΣ. Το έχουμε ξαναπεί. Οποιανού του αρέσει - για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε. Ενας χρόνος λειτουργίας ως antinews.gr kai 111.281 δημοσιυμένα σχόλια μέχρι στιγμής. Λες να μας λείψεις;

    ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΆ ΣΤΟΥς ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΕΣ, ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΥΒΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΗΛΙΘΙΑ ΣΧΟΛΙΑ

  26. ΓιαννηςΚ avatar
    ΓιαννηςΚ 13/05/2009 11:11:55

    Kόντρα σε κάθε πολιτικάντικη-στενοκομματική λογική που υφίσταται μέχρι σήμερα και στην πόλη του και στην Ελλάδα και στο ίδιο το ΠΑΣΟΚ ο κ.Παπακωνσταντινου λάμπει.Και λάμπει διά της αξίας,της ηθικής,της κατάρτισης και της γνώσης.Το κακό για όλους τους εθισμένους στο στεγνό φαίνεσθαι έιναι πως ο κόσμος το καταλαβαίνει αυτό και έχει την καλύτερη άποψη για αυτό το πρόσωπο.Προφανώς σε πολλούς θα φανεί βαρύγδουπο αυτό που θα πω αλλά είναι σίγουρο πως:είναι ο αναμορφωτής του πολιτικού σκηνικόύ στην Ελλάδα.Περιμένετε λίγο καιρό και θα το δείτε εμπρός στα μάτια σας ξάφνικα εφόσον δεν το βλεπετε ήδη

  27. Lavazza avatar
    Lavazza 13/05/2009 11:16:59

    @31

    Factora έχεις πρόβλημα με το ΛΑΟΣ ή γενικώτερα με την "προπαγάνδα" (υπέρ οιουδήποτε Κόμματος) και μάλιστα όταν στηρίζεται σε υβριστικά σχόλια;;;

  28. jjjjj avatar
    jjjjj 13/05/2009 11:19:02

    jh

  29. Lavazza avatar
    Lavazza 13/05/2009 11:21:46

    Πριν 5-6 μήνες "αναμορφωτής" του πολιτικού σκηνικού στην Ελλάδα ήταν ο Τσίπρας...

    Τώρα (κατά τον ΓιαννηΚ στο σχόλιο 32) "αναμορφωτής" του πολιτικού σκηνικού στην Ελλάδα είναι ο Παπακωνσταντίνου!

    Τί άλλο θα ακούσουμε.........

  30. kanis avatar
    kanis 13/05/2009 11:25:01

    @35 Lavazza
    ...ότι, ο Παπακωνσταντίνου συνεργάζεται με τον Τσίπρα, για την αναμόρφωση του πολιτικού σκηνικού..,ίσως;

  31. ZHTA avatar
    ZHTA 13/05/2009 11:43:24

    ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ
    ---------------

    ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΦΑΣΙΣΤΑΣ.

    Ο/ΟΙ ΦΑΚΤΟΡΕΣ Ο Χ Ι.
    -----

    Υ.Γ
    ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΟΥΠΩΣΕΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ
    ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΒΑΝ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ
    ΣΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΣΟΥ.

    ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΩΜΕΝΑ.

  32. ataktos avatar
    ataktos 13/05/2009 11:59:12

    Η οικογενειοκρατία έχει ρίζες και καλά κρατά

  33. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2009 11:59:46

    Nαι ,
    ως μελος του ΔΣ του ΟΤΕ επι Μιζενς, εχει πολλα να προσφερει στην Ευρωπη και στο κομμα φευγοντας μακρια.



    ΠΠ

  34. Lavazza avatar
    Lavazza 13/05/2009 13:01:11

    Μέλος του Δ.Σ του ΟΤΕ επί SIEMENS;

    Δηλαδή υποψήφιος για "μέσα";

  35. Hase avatar
    Hase 13/05/2009 14:18:02

    @28 Anonymous

    Εχω σπουδασει εξω στην Ευρωπη, εχω παντρευτει Γερμανιδα αλλα δεν εχω κερατα σαν και σενα.
    ΒΛΑΚΑ

  36. Lavazza avatar
    Lavazza 13/05/2009 14:44:08

    @43 Ανωνυμε

    ποιοί δικοί μου;;;

    Εγώ δεν ανήκω πουθενά όπως εσύ ανήκεις στο ΠΑΣΟΚ γιατί πολύ απλά ΔΕΝ περιμένω βόλεμα από κάποιον...

    Συνεπώς, τα παράπονά σου στο ΠΑΣΟΚ που σε άφησε εκτός "μάσας"...

  37. Hase avatar
    Hase 13/05/2009 15:05:29

    Ανωνυμε στο 45
    Τα παιδια μου μιλανε Γερμανικα, εγγλεζικα και Ελληνικα και εχουν βγαλει δημοτικο και λυκειο στην Ελλαδα. Η μια ειναι οδοντιατρος και η αλλη ειναι γιατρος που κανει διδακτορικο σε πανεπιστημιο της ΕΕ. Συνεπως αν δεν εχεις κερατα, βγαλε τουλαχιστον τις παρωπιδες.

  38. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 13/05/2009 15:32:59

    Σημειωσατε ενα ονομα που ακουγεται τις τελευταιες ωρες για ευρωβουλευτης επι κεφαλης του φηφοδελτιου του Πασοκ...Αλεκος Παπαδοπουλος.Ιδωμεν.

  39. Lavazza avatar
    Lavazza 13/05/2009 15:33:16

    Ηase

    μπράβο που έδωσες στα παιδιά καλό δρόμο.

    Θα σου 'λαχε μάλλον και καλή Γερμάνα γιατί εγώ που γεννήθηκα και μεγάλωσα στη Γερμανία ξέρω πολλούς Έλληνες που πήραν Γερμάνες αλλά οι περισσότεροι χωρίσαν και τα παιδιά είναι γερμανάκια (όχι απαραιτητα με την καλή έννοια).

  40. kanis avatar
    kanis 13/05/2009 15:34:58

    Smash Direct

    Τα μιλάει τα ξένα;

  41. thanos avatar
    thanos 13/05/2009 16:02:04

    27-Lavazza Says:
    May 13th, 2009 at 9:21 am

    Αγαπητε μου τα οικονομικα προβληματα της χωρας εχουν λυθει προ πολλου απο Αλογοσκουφη και Σουφλια(Παπαθανασιου).Εσυ μπορει να επιθυμεις κανενα Λοχαγο για να τα αποτελειωσει,αλλα να ξερεις δεν θα σου γινει η χαρη αυτη.

  42. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 13/05/2009 16:22:25

    Για την θέση του εκπροσώπου του ΠΑΣΟΚ προτείνω τον Ριρή, ώς μία μικρή επιβράβευση της δουλειάς που έχει κάνει τόσα χρόνια για το κόμμα.
    Ασε που αυτό θα μετρήσει πάρα πολύ και στον Συνασπισμό.

  43. theo1611 avatar
    theo1611 13/05/2009 17:13:07

    Ο ΓΑΠ επικεφαλής του ψηφοδελτίου του ΠΑΣΟΛΚ στις ευρωεκλογές!!!

    Πριν χλευάσετε, σκεφτείτο το!!!

  44. ataktos avatar
    ataktos 14/05/2009 10:29:27

    http://www.kozani.net/points.php?p_id=696

  45. Lavazza avatar