#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/12/2010 06:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Παπακωνσταντίνου άνοιξε θέμα μισθών στον ιδιωτικό τομέα



Θέμα μισθών στον ιδιωτικό τομέα έθεσε ο υπουργός Οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου μιλώντας αργά την Δευτέρα το βράδυ σε εκπομπή του Mega. Άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο για απόδοση πολιτικών ευθυνών σε σχέση με το έλλειμμα, ενώ παραδέχθηκε καθυστερήσεις στο κυβερνητικό έργο λόγω του ανασχηματισμού.

Ο Γ. Παπακωνσταντίνου, αναφερόμενος στο θέμα των αποδοχών είπε ότι αρνήθηκε την περικοπή του 13ου και 14ου μισθού, αλλά πρόσθεσε ότι υπάρχει όντως θέμα μισθών. Εξήγησε ότι έχει σημασία πώς εξελίσσεται το κόστος εργασίας σε σχέση με τις άλλες χώρες και ότι η συγκράτησή του ή εναλλακτικά η σύνδεσή του με την παραγωγικότητα είναι στη σωστή κατεύθυνση.

Δεν απέκλεισε και μείωση των αποδοχών στο δημόσιο στο μέλλον. Σχολιάζοντας δηλώσεις του Π. Τόμσεν (εκπροσώπου του ΔΝΤ στην Τρόικα) περί πιθανότητας νέας μείωσης, ανέφερε ότι ο πρωθυπουργός ξέρει ότι θα γίνουν αυτά που πρέπει να γίνουν και δεν θα γίνουν αυτά που δεν πρέπει, χωρίς να αποκλείσει το ενδεχόμενο άλλων κινήσεων αν δεν γίνουν όσα έχει υποσχεθεί η κυβέρνηση.

Διευκρίνισε ότι η δόση του Μαρτίου δεν κινδυνεύει «αν κάνουμε τη δουλειά μας σωστά» προσθέτοντας ότι υπάρχουν πολλά νομοσχέδια που πρέπει να πάνε στη Βουλή τον Ιανουάριο και το Φεβρουάριο. Είπε ότι είναι δρομολογημένα αλλά παραδέχθηκε ότι ο ανασχηματισμός προκάλεσε κάποιες καθυστερήσεις.
Άσκησε κριτική για την αντιμνημονιακή στάση της αντιπολίτευσης και αναφερόμενος στην εξεταστική για τα στατιστικά δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο να υπάρχουν και πολιτικές ευθύνες.
Κράτησε τέλος αποστάσεις από τη πιθανότητα αναδιάρθρωσης του χρέους θεωρώντας τη καταστροφική για την οικονομία και επιβλαβή για το τραπεζικό μας σύστημα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/12/2010 08:33:43

    Άλλο θέατρο... λες και ο ιδιωτικός τομές έχει ανάγκη από τον Παπακωνσταντίνου να μιλάει για αποδοχές, ή για απολύσεις. Ο ιδιωτικός τομέας (ο πραγματικός, όχι ο κρατικοδίαιτος) έχει ανάγκη από λιγότεορους φόρους, λιγότερη απομύζηση κεφαλαίων από κρατικές "δουλειές", λιγότερους νόμους... αλλά αυτά είναι χαζά φιλελεύθερα... Αν δηλαδή έχει μείνει ιδιωτικός τομέας...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 01/12/2010 08:58:39

      φίλε μου δεν μιλάτε για το ίδιο θέμα, ο Υπουργός που δεν πέτυχε ούτε ένα στόχο του προυπολογισμού του 2010 αναφέρεται στον άλλο ιδιωτικό τομέα: Τράπεζες, ΜΜΕ, κατασκευές, εργολάβοι, υγεία, ανάδοχοι συμβάσεων ....
      Αυτόν εξυπηρετεί και για αυτόν ανησυχεί γιατί αυτοί είναι οι συνδαιτυμόνες συνομιλητές του.
      Τι να μιλήσει; για τη βιοτεχνία ή για το εμπορικό της γειτονιάς;
      Ο καθένας φροντίζει τους φίλους του πρώτα .
      Για αυτό λέω τόσο καιρό ότι έχουμε οικονομία σοβιετικού τύπου...οι επώνυμοι παίρνουν δουλειές από το κράτος, δανείζονται μεταξύ τους και αν κάτι πάει στραβά τους σώζει το κράτος.
      Σερβιτόρους έχουμε τους πραιτοριανούς φίλους του κόμματος που εξασφαλίζουν τις εξυπηρετήσεις, αμειβόμενοι με θεσούλες και όλοι οι υπόλοιποι είμαστε απλά το ...φαγητό τους

  2. ανετος avatar
    ανετος 01/12/2010 08:40:26

    δεν χρειαζεται τον υπουργο...το εχει ανοιξει προ πολλου απο μονος του...

  3. tassos avatar
    tassos 01/12/2010 09:13:31

    Όλοι αυτοί οι κηφήνες που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους ας κατεβάσουν πρώτα τους μισθούς τους (βουλευτική αποζημίωση!!!) στα 1500 ευρώ και μετά να μιλάνε. Εξάλλου οι μισθοί είναι από τους χαμηλότερους στην Ευρώπη. Δεν καταλαβαίνω κι αν μπορεί κάποιος να εξηγήσει , πώς γίνεται στις άλλες χώρες με βασικό 1500 να υπάρχει ανάπτυξη κι εδώ με 700 να μην μπορεί να γίνει και πρέπει να μειωθεί.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ tassos 01/12/2010 09:19:23

      γιατί εδώ βαφτίζουν ανάπτυξη τις δουλειές με το Δημόσιο, όσο μειώνει το ΠΔΕ και τις καταναλωτικές δαπάνες του Δημοσίου, όσοι έκαναν μαζί του δουλειές κλείνουν...και σε βεβαιώνω ότι ήταν πάρα πολλοί...

  4. ΔΟΥΦΟΥ avatar
    ΔΟΥΦΟΥ 01/12/2010 10:21:19

    Το επόμενο είναι να μας πουν ότι θα μειωθούν οι μισθοί αλλά θ αυξηθούν οι εισφορές και οι φόροι για να μην υπάρχουν απώλειες για τα έσοδα των ταμείων (που τα έχασαν) και του κράτους (που τα έφαγαν - ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ όχι μαζί μας). Θα αποτελειώσουν και την αγορά κι έτσι τα Τροϊκάκια θα πετύχουν το σχέδιό τους. Θα ισοπεδώσουν πληρως τη χώρα για να την αγοράσουν μετά για ένα κομμάτι ψωμί....Ξανά υποθήκη η Πελοπόννησος, η εκμετάλλευση νησιών / αιγιαλών και δρόμων δικιά τους, κατοχή στα δωδεκάνησα και λοιπές ηρωικές εποχές....

  5. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 01/12/2010 10:31:07

    Ομιλώ ως ιδιωτικός υπάλληλος σε μεγάλη εταιρεία της λεγόμενης βαριάς βιομηχανίας (χάλυβας): Ρε Παπακωνσταντίνου, μετά βίας τα καταφέρνουμε να επιβιώσουμε μη έχοντας πάρει αύξηση για φέτος, θες να κόψεις κι άλλα; Μετά αν δεν πληρώσω τις υποχρεώσεις μου ή δεν καταναλώσω πώς θα πάρεις ΦΠΑ ρε γραικύλε; Μα τι διάολο! Πρέπει να πάει κανείς πανεπιστήμιο για να λέει τότες παπαριές ταυτόχρονα;

    • Maximilien avatar
      Maximilien @ Χαλκιδέος 01/12/2010 11:57:41

      Γιατί εσύ πιστεύεις ότι δεν ξέρουν αυτά που περιγράφεις; Χαζοί είναι; Αλλά εσύ είσαι αμελητέα ποσότητα-υπήκοος ενώ το αφεντικό σου είναι κοινωνικός εταίρος που άμα λάχει θα στείλει και το δωράκι τους στο ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ για προεκλογικά έξοδα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Χαλκιδέος 01/12/2010 12:11:48

      Ξέρει αυτός τι κάνει. Αν δεν καταναλώσεις, θα σου (περι)κόψει το αφορολόγητο. Δεν θα τα πάρει από το ΦΠΑ, αλλά απευθείας από το φόρο εισοδήματός σου.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/12/2010 11:36:43

    Το που το παει ο Παπακ/νου το δειχνει με τα χερια του ! και τα χειλη του !..
    σατυρος ! χαχαχα

    ΠΠ

  7. Pankalos avatar
    Pankalos 01/12/2010 11:49:45

    Το καλύτερο που θα είχε να κάνει ο "κύριος" "υπουργός" είναι να το ΒΟΥΛΩΣΕΙ. Οχι τπτ άλλο, δεν φτάνει που δεν τον πιστεύει κανένας, αλλά και ο ίδιος πλέον δεν πιστεύει τον ευατό του... Και αν δεν έχει όρεξη ή δεν μπορεί να βάλει κάτω τον πισινό του και να δουλέψει, ας αφήσει όλους εμάς τους υπόλοιπους ήσυχους να ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ: Δεχτήκαμε επίσκεψη από το ΥΠΟΙΚ για έλεγχο για... ΕΞΑΓΩΓΕΣ που κάναμε σε τρίτη χώρα.

  8. against New World order avatar
    against New World order 01/12/2010 13:02:39

    πληροφορία που μπορείτε να την ελέγξετε αν είναι σωστή ή όχι : 2008 το ΑΕΠ της Ελλάδας ήταν 306 δις € . Το ΑΕΠ της φίλης χώρας του ΓΑΠ, Τουρκία 630 δις € με επταπλάσσιο πληθυσμό η Τουρκία. Τι γινόταν με τους Έλληνες; γιατί τέτοια διαφορά; μήπως γι αυτό τώρα μας συνταξιοδοτούν; για να μας βγάλουν από τη μέση και να πάνε το ΑΕΠ του 2010 στα 265 δις €; και το 2011 στα 230 δις €; δηλαδή πραγματικά να μας διαλύσουν την χώρα; Λεφτά υπάρχουν για υποχρεωτικές συντάξεις, λεφτά για ανάπτυξη δεν υπάρχουν. ΞΥΠΝΕΙΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΣΕΙ ΠΑΓΙΔΕΣ