#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/04/2010 19:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Παπαδόπουλος στο γύψο, ο Καραμανλής στην ΕΟΚ, ο Σημίτης στην ΟΝΕ και ο Γιώργος στο… ΔΝΤ



Κυκλοφορεί ένα ανέκδοτο τις τελευταίες ώρες και είναι: Κάθε Έλληνας πρωθυπουργός που άφησε καλό ή κακό όνομα, έβαλε την Ελλάδα κάπου: Ο Βενιζέλος στη Μεγάλη Ιδέα, ο Μεταξάς στον πόλεμο, ο Παπαδόπουλος στο γύψο, ο Καραμανλής στην ΕΟΚ, ο Σημίτης στην ΟΝΕ και ο Γιώργος στο… ΔΝΤ. Έκαστος εφ’ ω ετάχθη δηλαδή.

Το χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου, αφού εδώ και μήνες τα γράφαμε και πλέον γίνεται πραγματικότητα. Ο Γ. Παπανδρέου έλαβε την οριστική απόφαση για ένταξη στον μηχανισμό στήριξης και η ενεργοποίησή του ξεκίνησε με την επιστολή Παπακωνσταντίνου. Η αρχή των παθών θα ξεκινήσει τη Δευτέρα με την έλευση του κλιμακίου του ΔΝΤ και με τα παζάρια που θα ξεκινήσουν.

Σύμφωνα με πληροφορίες μας, η επίσημη αίτηση για ένταξη στον μηχανισμό, το τυπικό δηλαδή της υπόθεσης, θα κατατεθεί ίσως και σε 15 ημέρες από τώρα. Τις επόμενες ημέρες θα πέσουν οι προτάσεις για τους όρους του δανεισμού, θα προσπαθήσει η κυβέρνηση να «μαλακώσει» κάπως τις επιταγές του ΔΝΤ και να τρενάρει νέο επώδυνο πακέτο. Αυτό θα γίνει πιθανότατα στις αρχές του 2011. Μέχρι τότε ίσως πορευτούμε με αυτά που έχουν ανακοινωθεί εκτός απροόπτου. Αυτό το απρόοπτο ακούει στο όνομα ασφαλιστικά ταμεία. Αν το καλοκαίρι κηρύξουν στάση πληρωμών και η κυβέρνηση αναγκαστεί να βάλει από τον προϋπολογισμό χρήματα τότε θα τιναχθεί το Πρόγραμμα Σταθερότητας στον αέρα. Τότε θα υπάρξει η παρέμβαση του ΔΝΤ και θα ξεκινήσει η μακρά και βασανιστική πορεία της χώρας προς το άγνωστο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παντακης Γιωργος avatar
    Παντακης Γιωργος 16/04/2010 19:15:47

    Στο 23 Συνέδριο της Σοσιαλιστικής Διεθνούς στην Αθήνα, το 2008, ο γενικός γραμματέας κ. Αγιάλας είχε δηλώσει: «Δεν υπάρχει άλλη πολιτική οικογένεια, όσο η Σοσιαλιστική Διεθνής, που να έχει στηρίξει τόσο τον ΟΗΕ.» Ο Γιώργος Παπανδρέου δεν έχει τυχαία επιλεγεί ως πρόεδρος αυτής της διεθνούς οργάνωσης και δεν είναι άρα συμπτωματική η αποδοχή που απολαμβάνει στον κύκλο των λοιπών σαλτιμπάγκων της διεθνούς...Αλιτ ! !

    • diasapollon avatar
      diasapollon @ Παντακης Γιωργος 16/04/2010 20:43:28

      Σωστός ο παίκτης.Ο ΓΑΠ είναι ο ανεπίσημος ύπατος αρμοστής των ΗΠΑ στον ΟΗΕ,για αυτό και έκανε τον γύρο του κόσμου,όχι γιά την Ελλάδα αλλά γιά τις ΗΠΑ ρε γαμώτο γιά την πατρίδα ρε μάγκες.

  2. Justin Case avatar
    Justin Case 16/04/2010 19:57:12

    Φανταστείτε τώρα ο Βενιζέλος να μην είχε "μεγάλες ιδέες", ο Μεταξάς δεν έκανε τον πόλεμο του αλλά συνεπής στις φασιστικές γιαλαντζί ιδέες είχε αφήσει τον Μπενίτο να περάσει. Μάλλον τότε δεν θα είχε προκύψει Παπαδόπουλος και αν ο Καραμανλής δεν είχε τη δική του "μεγάλη ιδέα" να μας κάνει ευρωπαίους σε μια Ένωση που τελικά δεν υπήρξε ποτέ αλλά μια αγορά που τώρα καταρρέει, δεν θα είχαμε φτάσει στον ανεκδιήγητο Γιωργάκη και σίγουρα όχι στην κατάσταση που είμαστε σήμερα.

  3. Σαος avatar
    Σαος 16/04/2010 20:51:18

    Οι τούρκοι μας απαγορεύουν να κάνουμε αποστολές Έρευνας και Διάσωσης στα Ψαρά!!! Κατά τ' άλλα δεν έχει κάνει συμφωνία διχοτόμησης για τον 25ο παράλληλο ο ΓΑΠ!!!

    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=11664&Itemid=139

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 16/04/2010 20:52:43

    Κάποια στιγμή, που νομίζω ότι έφτασε, οι Έλληνες πρέπει να κάνουμε έναν απολογισμό για τις φορές που ασέλγησαν επάνω μας και επάνω στη χώρα, οι διάφοροι εθνοπατέρες, μέχρι τελικά να φτάσουμε στο σημερινό "μηδέν εις το πηλίκιο".
    Όλοι αυτοί πρέπει να αποκαθηλωθούν, λιγότερο ή περισσότερο και ειδικά οι λεγόμενοι "δημοκρατικοί", όπως η οικογένεια Παπανδρέου.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ εναςάσχετος 16/04/2010 21:11:22

      Αγαπητέ ασέλγησαν, αφού εμείς τους ...κουνηθήκαμε. Δεν θα έβγαινε Γιωργάκης αν ο ελληνικός λαός απέρριπτε τα παραμύθια του (ενώ το ήξερε)και ακολουθούσε τον Καραμανλή στα δύο χρόνια (μπορεί και παραπάνω)λιτότητας. Λοιπόν το τραβάει ο οργανισμός μας....

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 16/04/2010 21:18:10

        Και ο Καραμανλής ασέλγησε. Λιγότερο, αλλά ασέλγησε και αυτός και οι συν αυτώ.

      • ΤΖΕΦΡΥ avatar
        ΤΖΕΦΡΥ @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 17/04/2010 10:02:06

        ΑΣ ΜΗΝ ΤΟΥ ΕΔΙΝΕ Ο ΛΑΟΣ 11 ΜΟΝΑΔΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠ ΤΟ ΚΚ, ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΜΑΖΕΜΕΝΟΣ

    • anonymous avatar
      anonymous @ εναςάσχετος 16/04/2010 21:15:40

      Αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Ο Έλληνας έτσι θέλει να ζει. Ακόμη κι αν τους αποκαθηλώσεις θα βρεθούν άλλοι στη θέση τους.

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ anonymous 16/04/2010 21:42:41

        Ο Μάρξ το έχει διατυπώσει απλά και απόλυτα.
        Μια κοινωνία, ή μετασχηματίζεται, ή εξαφανίζεται.
        (απο κει το έκλεψε και το ΓΑΠ)

      • Orestios avatar
        Orestios @ anonymous 16/04/2010 21:48:37

        Κι ο Χίτλερ για μετασχηματισμό μιλούσε.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ εναςάσχετος 16/04/2010 21:18:21

      “μηδέν εις το πηλίκιο” πιστεύω ότι δεν ήταν σαρδάμ απλά περιγραφική ειλικρίνεια .....

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 16/04/2010 21:20:28

        Αγαπητέ φίλε ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ πιστεύω ότι είναι θεία δίκη να σκάσει η βόμβα στα χέρια των κατασκευαστών...
        Πέρα από πολιτικές ρητορείες στη δεκαετία του '80 οικοδομήθηκε η παράγκα

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ Ο Ιθαγενής 16/04/2010 21:26:17

        Έλα βρε Ιθαγενή!!
        Δεν είμαι δα και τόοοσο άσχετος!
        Όσο για το σκάσιμο της βόμβας στα χέρια αυτών που την δημιούργησαν, συμφωνώ απόλυτα.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 16/04/2010 21:37:55

        χαχαχα
        είμαστε κακοί καθώς ο πρώτος πολιτικός που μας περιέγραψε τις ικανότητές του με ειλικρίνεια είναι αντικείμενο σχολιασμού
        ;-)

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/04/2010 21:30:41

    Μα την μεγάλη αλήθεια την είπε σήμερα ο κ Λοβέρδος (των 3 ΔΕΝ του Ιανουαρίου αν το θυμάται) στο Μεγάλο κανάλι: από τον Δεκέμβριο επικοινωνούν και επικοινωνία δεν σημαίνει μόνο αλληλογραφία...

    Οι άνθρωποι τελικά έλεγαν αλήθεια:

    είχαν σχέδιο

    Να πάμε στο ΔΝΤ. Ο ΓΑΠ θα γραφεί ως ο πρωθυπουργός που θα οδηγήσει τη χώρα στην αγκαλιά του ΔΝΤ, αφού είχε τόσες μεγάλες επιτυχίες....

    ΥΓ

    οικονομία (κόστος δανεισμού και "μέτρα)
    αλλοίωση κοινωνικής σύνθεσης με το νομοσχέδιο για Ιθαγένεια (η χώρα παύει πλέον να είναι η μόνη με τόσο μεγάλο ποσοστό πληθυσμιακής ομοιογένειας)
    ασφαλιστικό

    Βήμα βήμα το σχέδιο ξεδιπλώνεται και εφαρμόζεται...γιατί λάθη επαναλαμβανόμενα υποκρύπτουν σκοπιμότητα...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 16/04/2010 21:47:54

      Είναι οφθαλμοφανές πια.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Ο Ιθαγενής 17/04/2010 11:48:33

      το σχέδιο είναι αντίστοιχο με τη διανοητική τους ικανότητα (ευτυχώς για την πατρίδα): στο απώγειο της ύφεσης, όσο κι αν το επιτρέπει ο νόμος, πόσοι είναι αυτοί που θα ζηλέψουν και θα αποζητήσουν την ελληνική ιθαγένεια, αντί μιας προσφορώτερης?

  6. zame avatar
    zame 16/04/2010 21:31:30

    ο Καραμανλής "ασέλγησε" στην επι πολλα χρονια παραπαιουσα πολιτικη συνειδηση..κανοντας τον "ανικανο"

    • Rasta avatar
      Rasta @ zame 16/04/2010 21:38:54

      Kι όταν ήταν ικανός, έκανε τον κουρασμένο.

  7. neotera avatar
    neotera 16/04/2010 22:10:18

    Και ένα σκασμό φράγκα έβγαλαν με προμήθειες επί των δις που άρπαξαν οι περιούσιοι ποντάροντας στη χρεωκοπία της ελλαδίτσας και εξετέλεσαν πλήρως την αποστολή τους επιβάλοντας τον αμερικανικό ζυγό του ΔΝΤ σε χώρα μέλος της ευρωζώνης, η οποία αντιμετωπίζει τώρα σοβαρούς τριγμούς...

    Μάγκες ! Οργανωμένη δουλειά. Θα μάθουμε ποτέ ποιοί συμμετέχουν στην ομάδα στήριξης του αμερικάνου φίλου μας ? Πέρα από τη Γκόλντμαν, ή έμπνευση ο σχεδιασμος των κινήσεων, που ανήκουν ?
    Ποιό επιτελείο κρύβεται πίσω απ' το παιχνίδι πόκερ που παίζει ο ΓΑΜΑΠ με τους γαλλογερμανούς και την Κομισιόν έχοντας "πλάτη" τις αγορές ?

    • Sic transit glorai mundi avatar
      Sic transit glorai mundi @ neotera 16/04/2010 22:19:48

      Πιθανότατα ένα Γάλλος και ένας Ιταλός είναι πίσω από τον "αμερικάνο":
      Jean-Claude Trichet, le président de la Banque centrale européenne
      et Lorenzo Bini Smaghi, membro del Comitato esecutivo della Banca centrale europea.
      Όπως στα καλά ανέκδοτα. Αλλά οι παρτίδες πόκερ είναι πολλές, η μία μέσα στην άλλη σαν ρωσικές κούκλες. Στο τέλος θα καταλάβουμε τι και πώς παιζόταν, ημείς οι "κοινοί θνητοί".

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ neotera 17/04/2010 07:07:23

      Μπρεζινσκι

  8. zame avatar
    zame 16/04/2010 22:15:09

    αυτο που εζησε.. &.. ζησαμε μαζι και εμεις ..?
    επρεπε η δεν χρειαζοτανε αλλαγη.. γιατι οντως ειχε "χτυπηματα" και κατω απο την "μεση".

  9. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 16/04/2010 23:25:03

    Ας μην απογοητευόμαστε. Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει χώρα μέχρι σήμερα, που να έχει επιτύχει να αποτινάξει τα δεσμά της διεθνούς αλήτ. Όλα τα επαναστατικά κινήματα μέχρι σήμερα ήταν δοτά και ελεγχόμενα. Κάποιες πολιτικές προσωπικότητες που τόλμησαν να διαφοροποιηθούν, τις έφαγε το μαύρο φίδι, όπως ο Αβραάμ Λίνκολν, η Γκάντι , ή ο Όλοφ Πάλμε.
    Η επανάσταση του 1821 διακρίνεται από τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά όπως το ΕΑΜ. Και στις δύο περιπτώσεις έδρασαν δυο ομάδες, η μια χειραγωγούμενη από τους Ρώσους, ή άλλη από τους Άγγλους. Οι Ρώσοι έδρασαν υποθαλπτικά απέναντι σε όσους προσπάθησαν να ανεξαρτητοποιηθούν για την λαϊκή υπόθεση και προσπάθησαν να τους χρησιμοποιήσουν ή να τους εξουδετερώσουν, όπως τον Κολοκοτρώνη, τους Υψηλάντηδες, τον Παπαφλέσα και τον Άρη Βελουχιώτη.
    Η Ελλάδα αποτελεί ιδιαίτερο στόχο για λόγους που έχουν ήδη από αρκετούς αναλυθεί και είναι γνωστοί. Η ξενοδουλεία και ο ραγιαδισμός μας οδήγησαν μόνιμα σε μαράζωμα ή και συμφορές. Φυσικά υπάρχει κατανόηση γι αυτούς, που βλέποντας το δαιδαλώδες του εγχειρήματος της απελευθέρωσης, υποκύπτουν και επιλέγουν μια κατά το δυνατόν αποδοτικότερη (κύρια για το άτομό τους, πέραν των όσων προφασίζονται) προσαρμογή. Είναι επόμενο ανάλογα στον τρόπο με τον οποίον αντιμετωπίζουμε τα ατομικά μας οφέλη, να επεκτείνουμε και στις κοινωνικές μας θεωρήσεις.
    Όμως η ζωή αποτελείται και από ιδέες και οράματα. Όσο δύσβατος κι αν είναι ο δρόμος της χειραφέτησης, κάποιοι θα ξεπερνούν πάντοτε την προοπτική μιας συντεχνιακής διαπραγμάτευσης με το σύστημα. Σε αυτή την προδσπάθεια οφείλουν:
    - Να μελετήσουν συγκεκριμένα, με κριτική διάθεση και χωρίς προκαταλείψεις το παρελθόν και την εποχή τους.
    - Να παρέμβουν με μακροπρόθεσμη προοπτική. Είναι προτιμότερο να γίνονται λιγότερα, αλλά συγκεκριμένα, στην βάση μιας στρατηγικής, η οποία δημιουργεί ολοένα ευνοϊκότερα δεδομένα, χωρίς συναισθηματικές επάρσεις, αποκλειστικά σε ρεαλιστική προοπτική.
    - Να αποφύγουν σχολαστικά κάθε είδους κηδεμονία.
    - Και φυσικά να συντονιστούν μεταξύ τους, πέρα από λάβαρα και τυμπανοκρουσίες, με μίνιμουμ βάση την αναγκαιότητα χειραφέτησης σε αγωνιστική προοπτική.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Μποτίλια στο πέλαγος 17/04/2010 00:36:48

      Μια και ανέφερες τον Πάλμε, να θυμίσω ότι δεν ήταν και τόσο "περιστέρι της ειρήνης" όσο ήθελαν κάποιοι να νομίζουμε. Ξέρεις τι lobbying έκανε, αλλά και τι μίζες σε διεφθαρμένους ηγέτες χωρών έπεφταν κατ' εντολή του (έστω και για το καλό της χώρας του) για να έχει η Bofors καλές πωλήσεις στη διεθνή πιάτσα οπλικών συστημάτων;

      • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο Πέλαγος @ Αυριανιστής 17/04/2010 09:33:20

        Είναι γνωστό ότι ο Πάλμε δολοφονήθηκε επειδή εκτόπισε την Τζένεραλ Νταϊνάμικς για λογαριασμό της Σουηδικής Μπόφορς από την αγορά οπλικών συστημάτων σε κάποιες χώρες των "αδεσμεύτων". Στο σχόλιο έγινε λόγος για "διαφοροποίηση", η οποία περιλαμβάνει και την περίπτωση συγκρούσεων πέρα από ευγενείς στόχους.
        Συμφωνώ με την διαπίστωση, ότι ο Πάλμε δεν ήταν ειρηνιστής. (Εάν αναφέρομαι όμως αποκλειστικά στον Τσε Γκουεβάρα, τότε το πολύ να διαβάσει κανένα σχόλιό μου ο κ. Καρατζαφέρης).

    • Ελεος avatar
      Ελεος @ Μποτίλια στο πέλαγος 17/04/2010 08:16:38

      Βρε η ζωή είναι μικρή... Απόλαυσε την!

      Ασε τις αναζητήσεις και τους προβληματισμούς γιατί θα στραμπουλίξεις τον εγκέφαλό σου... Ακου με που σου λέω...

  10. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 17/04/2010 09:18:30

    @ Ελεος
    Εις περίπτωσιν που είστε κυρία γιατί δεν μου στέλνετε μέιλ; (Πληρώνω και τις σαμπάνιες ξελαμπικαρίσματος).