#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/04/2012 20:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Παπαδήμος δεν κατάλαβε ακόμα ότι σε μια βδομάδα πάει σπίτι του



Για να καταλάβουμε καλά. Ο Λ. Παπαδήμος είναι ή δεν είναι πρωθυπουργός για ακόμη μια εβδομάδα και μετά πρέπει να πάει σπίτι του; Μήπως πιστεύει ο ίδιος ότι θα είναι και μετά την 6η Μαίου και λειτουργεί ο πρωθυπουργός μακράς πνοής;

Διότι, απ' ότι μαθαίνουμε, στο σημερινό υπουργικό συμβούλιο ο κ. Παπαδήμος ουσιαστικά έβγαλε άχρηστους τους περισσότερους υπουργούς καθώς όπως είπε σε κάποια υπουργεία η πρόοδος υλοποίησης του οικονομικού προγράμματος φτάνει μόλις το 30%.

Όπως είπε, οι αποκλίσεις οφείλονται στο ότι είναι εκκρεμή ακόμα νομοθετήματα αλλά και απλές ρυθμίσεις. Κάλεσε τους υπουργούς να επιταχύνουν τους ρυθμούς αυτές τις ημέρες, ώστε να υπάρξει μεγαλύτερη πρόοδος και να ξεκινήσει από καλύτερη βάση η επόμενη κυβέρνηση.

Είναι πράγματι αδιανόητο, μια εβδομάδα πριν τις εκλογές να βαθμολογεί ο κ. Παπαδήμος τους υπουργούς οι οποίοι μάλιστα είναι και... φευγάτοι λόγω προεκλογικής εκστρατείας.

Από την άλλη, αν υποψιαστούμε ότι ακόμη και ο Παπαδήμος αντιλήφθηκε ότι είναι άχρηστοι οι υπουργοί του ΠΑΣΟΚ που κρατούν τα σοβαρότερα υπουργεία και ειδικά τα οικονομικά τότε πάει... χάλασε όλο το σύστημα.

Βεβαίως, το γεγονός ότι ο πρωθυπουργός λέει πως οι υπουργοί του δεν έχουν πετύχει τους στόχους τους, ουσιαστικά ομολογεί την αποτυχία της κυβέρνησής του. Να είναι άραγε αυτοκριτική πριν την έξοδο από το Μαξίμου ή την... είδε μεγάλος κριτής ο κ. Παπαδήμος και σκέφτεται διαφορετικά το μέλλον του;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απόστολος avatar
    Απόστολος 27/04/2012 20:48:36

    Δεν βλέπω από που αντλείς την αισιοδοξία ότι, σε μια εβδομάδα θα πάει σπίτι του;

  2. airman avatar
    airman 27/04/2012 21:11:52

    Δεν είναι μόνο ο Παπαδήμος που έχει χάσει την επαφή. Υπηρεσιακός παράγοντας Υπουργείου ζήτησε μόλις χθες απόψεις σχετικά με την εφαρμογή Υπουργικής Απόφασης, ώστε να ενημερωθεί ο Υπουργός το αργότερο την 4/5/2012!
    Τι να την κάνει την ενημέρωση 4/5 ο Υπουργός!
    Ακόμα και στο φανταστικό σενάριο να παραμείνει στη θέση του, είναι δυνατόν να πείσει κανέναν ότι αυτό τον απασχολεί ετούτη την ώρα; (εδώ δε βγαίνει βουλευτής)
    Τουλάχιστον ας ζητούσε την ενημέρωση ο αρμόδιος Διευθυντής του Υπουργείου, ώστε να τεθεί υπόψη του όποιου επόμενου Υπουργού.
    Αλλά αυτά συμβαίνουν όταν η αντίληψη της πραγματικότητας είναι προσόν με το οποίο κάποιοι δεν έχουν ''συναντηθεί'' ποτέ!

  3. ΜΑΡΙΑ ΜΑΔΥΤΙΝΟΥ avatar
    ΜΑΡΙΑ ΜΑΔΥΤΙΝΟΥ 27/04/2012 21:18:11

    Καλησπέρα! Η αποτυχία τής κυβέρνησης είναι ίδια, εδώ και χρόνια, διότι στοχεύει σέ "προσωπικό κομματικό κέρδος" καί όχι στό ώφελος τής Δημοκρατίας καί τού Λαού.Ο κ. Παπαδήμος μέ τίς εξειδικευμένες γνώσεις του, θα μπορούσε νά είναι ο επόμενος πρόεδρος τής ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ καί νά παρέχει τίς ¨συμβουλές " του ( εάν γίνουν αλλαγές στό Σύνταγμα) στόν πρωθυπουργό..

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 27/04/2012 21:30:59

    Μα....ο άνθρωπος είναι μάνατζερ!!!!!
    Δεν είναι κάποιος τυχάρπαστος πολιτικός!
    Μόνο που δεν ξέρω πως θα αναφέρει μελλοντικά στο C.V του, την παρούσα περίοδο της καριέρας του.

  5. airman avatar
    airman 27/04/2012 21:47:33

    Μην το μάθει η Ντόρα γιατί ''ζαχαρώνει'' τη θέση!
    Σου λέει εδώ έγιναν άλλοι κι άλλοι, γιατί όχι κι εγώ;
    Όσο η εκλογή του Προέδρου γίνεται από τη Βουλή ποτέ δεν ξέρεις!
    Και σ' αυτόν τον τόπο έχουμε δει πολλά!

  6. Απόστολος avatar
    Απόστολος 27/04/2012 22:05:29

    και ο Πάγκαλος.

  7. Tolis avatar
    Tolis 27/04/2012 23:52:46

    Καλα, τωρα σε τι φταιει ο Παπαδημου;;;
    Εκανε την δουλεια που επρεπε να κανει και παει ξανα στο σπιτι του.
    Εγω προσωπικα τον σεβομαι!