#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/02/2010 14:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Παπαδήμος για αντιπρόεδρος της κυβέρνησης;



Σύμφωνα με πληροφορίες  της σημερινής ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ  φέρεται να έχουν κάνει πρόταση στον Λουκά Παπαδήμο να αναλάβει θέση αντιπροέδρου στην κυβέρνηση, υπεύθυνο για τα οικονομικά. Ένα «καπέλο» δηλαδή σε όλους τους οικονομικούς υπουργούς (Λούκα, Παπακωσταντίνου) αλλά και στον Θ. Πάγκαλο. Στόχος του Γ. Παπανδρέου είναι να συμμαζέψει το μαγαζί που χάνει λάδια από παντού, αλλά και να προσπαθήσει να ανακτήσει το χαμένο κύρος και την αξιοπιστία της χώρας στο εξωτερικό όπου ο Λ. Παπαδήμος έχει «πάτημα» στις αγορές και...κονέ εκεί που χρειάζεται.

Υπενθυμίζεται ότι ο αντιπρόεδρος της ΕΚΤ φεύγει σε λίγους μήνες από τη θέση του ενώ πρόσφατα η Γερμανία τον πρότεινε για τοποτηρητή της ΕΕ στην Ελλάδα, κάτι που μάλλον ο ίδιος δεν το επιθυμεί.

Να θυμίσουμε επίσης, τα σενάρια που έπαιζαν για επιστροφή του κ. Παπαδήμου στο εσωτερικό με την ανάληψη σημαντικής θέσης.

Τέλος, να θυμίσουμε ότι και ο Κ. Μητσοτάκης είχε προτείνει κυβέρνηση εθνικής ενότητας με τον Παπαδήμο να αναλαμβάνει τον κεντρικό ρόλο στα οικονομικά της χώρας.

Δεν γνωρίζουμε αν ο κ. Παπαδήμος θα απαντήσει θετικά στην πρόταση. Ίσως ένας άνθρωπος των αγορών και των τραπεζών, ένας στυγνός τεχνοκράτης που μπορεί να συνομιλεί με το ΔΝΤ και τις Βρυξέλλες, να είναι ο κατάλληλος άνθρωπος της συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

Εκείνο που ξέρουμε, όμως, είναι ότι ο Γ. Παπανδρέου βλέπει ότι το οικονομικό του επιτελείο μοιάζει με τον Τιτανικό πριν βουλιάξει και προσπαθεί να πιαστεί από ένα σωσίβιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 13/02/2010 15:17:52

    Αυτό που χρειάζεται είναι αλλαγή πρωθυπουργού. Οι τελικές αποφάσεις και πάλι από το ΓΑΠ θα παίρνονται. Με κονέ και με πατήματα δεν σώζεται η κατάσταση. Αυτό που χρειάζεται είναι κυβερνητική αξιοπιστία και η αναξιοπιστία εκπορεύεται από τον ίδιο το ΓΑΠ. Έτσι πάει συνήθως.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Επώνυμος 13/02/2010 15:35:15

      Έτσι είναι.
      Αν ο καπετάνιος είναι...για τα βράχια, τι να σου κάνει ο ύπαρχος.
      Εκτός αν κάνει στην άκρη και βγαίνει μόνο χριστούγεννα και πάσχα στην t.v για ευχές.
      Σαν τον Κάρολο.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Επώνυμος 13/02/2010 16:06:19

      Συμφωνώ, αλλά θα ήταν άκομψο. Ο ΓΑΠ θα προωθεί την πράσινη ανάπυξη στην Μοζαμβίκη και την Σουμάτρα και ο Παπαδήμος θα είναι ο αντ αυτού.

      Να επισημάνω όμως κάτι, παρ' όλο που δεν είμαι φυσιογνωμιστής: Η έκφραση του ΓΑΠ έχει αλλάξει την τελευταία εβδομάδα, όπως και η έκφραση του ΚΚ του β' μετά τον Ζαχόπουλο (ή τις υποκλοπές...)

      Τι έλεγε το antinews? "It's the economy, stupid".

      Αλλά ήθελε και μετανάστες και την πράσινη Τίνα. Ας πρόσεχε.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Επώνυμος 13/02/2010 19:33:16

      Θα μπορούσε ίσως να συνοδεύει την Μάγια την βουλευτίνα, στα ταξίδια της ανα τον πλανήτη.
      Λεφτά υπάρχουν άλλωστε.

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/02/2010 15:39:30

    Εγώ γιατί νομίζω ότι γίνεται και για ένα ακόμα λόγο;
    Ενσωματώνοντας το "πόστο" αυτό σε κυβερνητική δομή θα περάσει στα μαλακά η "έξωθεν τοποτήρηση" και θα κατευναστούν οι αντιδράσεις.
    Με απλά λόγια επιχειρείται να επιμεριστεί και "το πακέτο του αναθέματος" εξ αιτίας αυτού του ΑΧΘΟΥΣ.

    • popolaros avatar
      popolaros @ αλλενάκι 13/02/2010 15:44:53

      @αλλενάκι, θα συμφωνούσα μαζί σου αλλά σου έχει τύχει να δουλεύεις σε γραφείο με αξιόλογους και ικανούς συναδέλφους αλλά κουκουρούκου προιστάμενο.
      Υπάρχει δομικό πρόβλημα.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 13/02/2010 15:55:43

      αναρωτιέμαι πόσο πιο κάτω έχει ακόμα

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ αλλενάκι 13/02/2010 16:07:03

      αλλενάκι, έχει ακόμα δρόμο... Τώρα μπαίνουμε στο τούνελ...

  3. giankoulas avatar
    giankoulas 13/02/2010 16:25:55

    eisaste me ta kala sas? den exete katalabei oti to problimatis oikonomias einai politiko kai den einai zitima diethnon sxeseon?
    Gia na katalabo, theoreite sosti kai epituximeni tin thiteia stin EKT? Otan epeftan oi oikonomies kai autoi ekei anebazan ta epitokia?

  4. GK avatar
    GK 13/02/2010 18:14:59

    Μακάρι να επαληθευτεί το δημοσίευμα! Θα αξίζει ο Παπανδρέου πολλών συγχαρητηρίων.

  5. ARISTOMENIS VIGILANT avatar
    ARISTOMENIS VIGILANT 13/02/2010 19:31:52

    ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΠΙ ΣΗΜΙΤΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΧΡΕΩΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ISIN (ΚΩΔΙΚΟ) ΣΕ ΔΥΟ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΟΜΟΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΗΤΑΝ ΜΠΑΛΑΜΟΥΤΙΑΣΜΕΝΟ??
    ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟ ΖΟΛΩΤΑ - ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ ΤΗΝ ΑΝΗΨΟΥΛΑ ΤΟΥ- ΑΥΤΟΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΟΣ, ΑΜ ΠΩΣ?

  6. popolaros avatar
    popolaros 13/02/2010 19:35:48

    Όπως είπε και ο μέγας πανούσης, "Ο Γιωργάκης παίζει την κυβέρνηση με τους φίλους του."

  7. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 15/02/2010 21:43:19

    Πάντως αν και νεοδημοκράτης, οφείλω να παραδεχτώ πως το ΠΑΣΟΚ έχει εφεδρείες για την οικονομία. Έχει Παπαδήμο. Έχει Αλέκο Παπαδόπουλο. Από την κεντροδεξιά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον, πλην ίσως του Σταύρου Δήμα. Με Αλογοσκούφη και Παπαθανασίου δεν γίνεται σοβαρή δουλειά σε συνθήκες εκτάκτου ανάγκης. Άτομα τύπου Καράογλου μόνο γέλιο προκαλούν...Το πρόβλημα της ΝΔ με το πολιτικό της προσωπικό είναι πολύ μεγάλο.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ΓΙΑΝΝΗΣ 15/02/2010 21:46:58

      από πότε ο Παπαδήμος είναι βαμμένος πασοκ; Γιατί δηλαδή το αποκλείεις σε ένα χρόνο ο Σαμαράς να του αναθέσει το Υπουργείο Εθνικής Οικονομίας;