#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/03/2013 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Παπαγεωργόπουλος κάνει κακό στο φλερτ ΣΥΡΙΖΑ-Καραμανλικών



Είναι άτυχος αυτός ο Αλέξης. Διότι αντί να πληγεί η Νέα Δημοκρατία από το σκάνδαλο και την καταδίκη Παπαγεωργόπουλου, αυτός που τελικά θα υποστεί πολιτική ζημιά είναι ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ.

Γιατί; θα αναρωτηθεί κάποιος που δεν ξέρει περί τα πολιτικά. Τι δουλειά έχει ο σύντροφος Αλέξης με το νέο τρόφιμο των φυλακών Διαβατών; Κι όμως, έχει.

Ο κ. Τσίπρας εδώ και πολλές εβδομάδες είχε κάνει αγώνα δρόμου για να προσεγγίσει το λεγόμενο... καραμανλικό μέτωπο στο χώρο της Νέας Δημοκρατίας. Πότε συνέκρινε τη σημερινή ΝΔ με αυτή του αείμνηστου Καραμανλή. Πότε πήγαινε στις Σέρρες και έλεγε για τους καραμανλικούς ψηφοφόρους που απογοητεύτηκαν από τον κ. Σαμαρά και ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ.

Μέχρι και συνομιλίες στον τύπο είδαμε του Κ. Καραμανλή με συνεργάτες του που ανέφεραν ότι ο πρώην πρωθυπουργός έχει δηλώσει για τον κ. Τσίπρα: «Αυτόν τον πάω».

Μάλιστα, το όλο στόρι που συντηρείται είναι διανθισμένο με αναφορές για τις... πατρικές «συμβουλές» που δίνει ο κ. Καραμανλής στον κ. Τσίπρα. Του λέει να διώξει δύο – τρεις για να γίνει πιο ισχυρός. Όπως έκανε κι αυτός δηλαδή, αλλά τα είδαμε τα... αποτελέσματα.

Εν πάση περιπτώσει, ο ξαφνικός «έρωτας» του κ. Τσίπρα με τους Καραμανλικούς (πολλές φορές χωρίς οι ίδιοι να το ξέρουν) φαίνεται ότι τελειώνει κάπου εδώ. Η καταδίκη ενός ακραιφνούς Καραμανλικού όπως ο πρώην δήμαρχος, βάζει φρένο στις επιδιώξεις του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ για διεμβολισμό της Νέας Δημοκρατίας.

Τι να πει τώρα ο σύντροφος Αλέξης; Βέβαια, είναι γεγονός ότι δε μπορεί να στοχοποιούνται όλοι οι καραμανλικοί επειδή ένα βασικό τους στέλεχος, ο κ. Παπαγεωργόπουλος, έβαλε το χέρι στο μέλι, και συνελήφθη κλέπτων οπώρας αξίας 20 εκατ. ευρώ.

Αλλά όπως και να το κάνουμε, τα όνειρα που έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ φαίνεται να πνίγονται στο Θερμαϊκό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απλός πολίτης avatar
    Απλός πολίτης 01/03/2013 08:07:01

    Υπάρχουν πολλά που δεν ξέρουν πως να τα διαχειριστούν στο ΣΥΡΙΖΑ.

  2. Ραβινος avatar
    Ραβινος 01/03/2013 08:10:53

    Σιγα το φλερτ του Alexis με τους Καραμανλικους !Κι'εγω Καραμανλικος θεωρουμαι και ειμαι απο τους μαχητικοτερους πολεμιους των συριζαυγητων του Alexis!Το θεμα ειναι να μην ανοιγονται πληγες εκει που δεν υπαρχουν πια διαχωριζοντας ΝΔκρατες σε Καραμανλικους ,Σαμαρικους ,Μητσοτακικους μεσω τετοιων αρθρων !Οσο για τον Παπαγεωργοπουλο ηθελεστα και παθεστα !Η ΝΔ πρεπει να παψει να ανταλλασσει ανακοινωσεις με τους συριζοτσιμπραιους επι παντος επιστητου, μια απλη ανακοινωση οτι καμια προσωπικη επιορκη συμπεριφορα στελεχους της δεν καλυπτεται απο το κομμα και να κλεινει την συζητηση εν τη γενεσει της !

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Ραβινος 01/03/2013 09:10:03

      Εγώ καταλαβαίνω αντιθέτως ότι δεν ανοίγει το ίδιο το άρθρο πληγές, αλλά, αντιθέτως: Όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά.

      Δεν υπάρχει κανένας λόγος ο Σαμαράς να δεχθεί να γίνει ο Κανελλόπουλος του ανηψιού, ώστε να έρθει μετά μεγαλοπρεπώς να αναλάβει εκ νέου ο "σωτήρας" πάνω στα συντρίμμια μιας νέας εθνικής καταστροφής.

      Η χώρα πάει να σταθεί στα πόδια της για τα επόμενα 50-100 χρόνια. Αν ξεπεραστεί αυτή η κρίση (που πάει να ξεπεραστεί) και περάσει η χώρα και τον πολύ επικίνδυνο σκόπελο των "αποκρατικοποιήσεων" χωρίς ουσιώδεις απώλειες εθνικής περιουσίας και γεωστρατηγικής σημασίας, τότε θα βγούμε πολύ ενισχυμένοι από το ξεπέρασμα της κρίσης.

      ΑΝ όμως, σε αυτή τη συγκυρία, υπονομευθεί η προσπάθεια εκ του μη όντος, ίσως και με το κατάλληλο "μασάζ" στους "σωτήρες" που επενδύουν στα ερείπια από ξένες πρεσβείες που κι αυτές επενδύουν στα ερείπια, τότε η χώρα θα σκύψει το κεφάλι για τα επόμενα 50-100 χρόνια.

      Αν τα πράγματα πάνε καλά σήμερα, η Ελλάδα θα έχει κάνει την κρίση εφαλτήριο ανόδου. Αν τα πράγματα δεν πάνε καλά σήμερα, η κρίση θα μονιμοποιηθεί, οι στόχοι όσων την οργάνωσαν θα έχουν επιτευχθεί και το μέλλον θα είναι άδηλο, εξαρτημένο από τους ξένους προστάτες και τα συμφέροντά τους.

      Οι στιγμές είναι πιο κρίσιμες από όσο νομίζουμε. Χρειάζεται διάλογος του Σαμαρά με το λαό και να καταλάβουν όλοι πού πάμε και τι γίνεται. Εχθροί και φίλοι. Κόντρα στα κάθε είδους προσωπικά μικροσυμφέροντα ή μεγαλοσυμφέροντα.

      • Dias. avatar
        Dias. @ Διογένης 01/03/2013 14:41:15

        Διογένη πιστεύεις αλήθεια οτι υπάρχει περίπτωση έστω και μία στο εκατομμύριο όπως το λες "να ξεπεραστεί αυτή η κρίση (που πάει να ξεπεραστεί???) και να περάσει η χώρα και τον πολύ επικίνδυνο σκόπελο των “αποκρατικοποιήσεων” χωρίς ουσιώδεις απώλειες εθνικής περιουσίας ???και γεωστρατηγικής σημασίας"? χωρίς να το απαιτήσουμε εμείς για να μη θυμώσουν οι "εταίροι" και μας κόψουν τη δόση?
        Πιστεύεις οτι αν τους δείξουμε οτι προσφέρουμε και όλοι οι Ελληνες απο ένα νεφρό για να βγούμε απο την κρίση θα μας δώσουν όλα εκείνα που απαιτούνται?
        Η μήπως ποντάρεις και σύ όλα τα λεφτα στόν Ασσο? (υδρογονάνθρακες). Κι αν δεν μας κάτσει? Μήπως τελικά κάνει καλά ο Καραμανλής για να υπάρχει και μια καβάντζα?...

        • Διογένης avatar
          Διογένης @ Dias. 01/03/2013 22:09:37

          Καμία σχέση με υδρογονάνθρακες. Αλήθεια το πιστεύω ότι πλησιάζει να ξεπεραστεί η κρίση. Μακάρι να επαληθευτεί το καλό σενάριο, από τα δύο που έγραψα, και υγεία να έχουμε να τα λέμε και να θαυμάζουμε σε ένα-δυο-τρία χρόνια πόσο "εύκολα" ξεπεράστηκε τελικά η κρίση...

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Ραβινος 01/03/2013 14:05:38

      Για ακόμα μια φορά:
      Άθροιση και όχι διαίρεση δυνάμεων.
      Απανωτά τα λάθη στις πολλές αναρτήσεις σας για τον Παπαγεωργόπουλο.
      Μήν το χαλάτε ακόμα χειρότερα, με συκοφάντηση των Καραμανλικών.
      Οι Καραμανλικοί είναι σήμερα πρωτίστως Σαμαρικοί. Όσοι δεν θέλουν να το καταλάβουν, ας ξαναθυμηθούν το 19%.

  3. Διογένης avatar
    Διογένης 01/03/2013 08:23:53

    Τόσο χάλια οι καραμανλικοί; Πόσα εμπόδια θα δει ακόμη αυτή η δύσμοιρη χώρα;

    Ο Καραμανλής, την ώρα που τον "έθαβε" ο ΓΑΠ τον Οκτώβριο-Νοέμβριο του 2009 και φόρτωνε πάνω του εκ του μη όντος το άγος της πασοκικής λεηλασίας της χώρας, άφωνος παρακολουθούσε τον συκοφάντη του και ζητούσε "συναίνεση", χωρίς να θέτει το παραμικρό εμπόδιο στην κατασυκοφάντηση, δια του ιδίου, και της ίδιας της χώρας του.

    Έτσι, "δια παραλείψεως", όπως θα έλεγε και ο δικαστής του Παπαγεωργόπουλου, ο Καραμανλής συνέβαλε και αυτός στην υπαγωγή μας στο Μνημόνιο. Πρώτα με την άφρονα παραίτησή του και προκήρυξη εκλογών (στην οποία ο Σαμαράς είχε αντιταχθεί ενώ κάποιοι άλλοι άνοιγαν σαμπάνιες), που άνοιγε το δρόμο για τα σχέδια εναντίον της Ελλάς, που αυτός απλώς αρνήθηκε να εφαρμόσει, και έπειτα με την περίφημη "σιωπή" του, που συνέβαλε με τον τρόπο της στην υπαγωγή στο Μνημόνιο. Να υποθέσουμε ότι ήταν μόνον δική του πρωτοβουλία, ή του έκαναν και το κατάλληλο "μασάζ" όσοι μας έβαλαν με το ζόρι στο Μνημόνιο;

    Τώρα τι θέλει; Πάνω που η χώρα πάει να σταθεί στα πόδια της, να υπονομευθεί η προσπάθεια που με το αίμα του κόσμου κάνει αυτή η κυβέρνηση, έστω και αν ο Σαμαράς (και η χώρα) πρέπει να τρώει στη μάπα ως Υπουργό Οικονομικών αυτόν τον αντιπαθέστατο Σημιτάνθρωπο που κάποια μεγάλα αφεντικά καλόβλεπαν για οποιονδήποτε σπουδαίο ρόλο;

    Είναι δυνατόν να μπαίνουν τρικλοποδιές σε ΑΥΤΗ τη στιγμή;;;

    Ε ρε χρεωκοπία που χρειαζόταν. Να δείτε για πότε θα έστρωναν χαρακτήρες. Αν ήμουν ανέκαθεν υπέρ της ανοικτής κήρυξης χρεωκοπίας και της στάσης πληρωμών των δανείων, έστω και με επιστροφή στη δραχμή, ένας λόγος ήταν και ότι μόνον έτσι κάτι τέτοια κατεστημένα θα το βούλωναν, θα κατέρρεαν και θα άφηναν τους υπόλοιπους να στρωθούν στη δουλειά.

  4. Γιάννης Αυλακιώτης avatar
    Γιάννης Αυλακιώτης 01/03/2013 08:55:50

    για να είμαι ειλικρινής όταν σκέφτομαι καραμανλικούς, σκέφτομαι πάκη, σιούφα, ζαγό κλπ. ο παπαγεωργόπουλος δεν έχει αποτυπωθεί στο συλλογικό υποσυνείδητο ούτε ως (α) στελέχατο πρώτης γραμμής, (β) καραμανλικός.

    καλό είναι να στηρίζουμε το σαμαρά, αλλά ας μη βάλουμε προς την ιδεολογία μας (καραμανλισμός). ας μην ξεχνάμε ότι το κόμμα ΜΑΣ είναι και θα είναι καραμανλικό.

  5. Διογένης avatar
    Διογένης 01/03/2013 09:04:18

    Αυτή η χώρα δεν έχει τελικά καμία ελπίδα. Κρατήστε την ιδεολογία σας and let the other live.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Διογένης 01/03/2013 16:55:21

      Φίλτατε Διογένη.
      Όλοι δέν είναι λαμόγια, αλλά υπάρχει βαθύτατα στό υποσυνείδητο πολλών η νοοτροπία τού λαμογιού, ώς η αξιακή αρχή τής «προοδευτικότητας» πού μάς έφερε η ελευθεριότητα τής μεταπολίτευσης.
      Οι συνειρμοί ότι δέν πρόφθασα νά κονομήσω όταν έρρεε τό χρήμα ή ότι νά καεί ο κόσμος όλος άν εγώ δέν μπορέσω νά βολευθώ ή νά πορευθώ, είναι οι βιωματικές αξιακές αρχές πού διέπουν τό πλείστον καί τών σχολιαστών. Ώς επί τό πλείστον ατόμων κινούμενων στήν περιφέρεια τής χειρωνακτικής βασάνου προσπορισμού εισοδήματος.

      Η απορριπτικότητα στοχασμών πού θέλουν νά είναι στά πλαίσια μιάς «κοινής λογικής» είναι αναπόφευκτη, γιατί η επικρατούσα κοινή λογική κινείται, θέλω νά ελπίζω προσώρας, στό θυμώδες επίπεδο τού πανικού μιάς αγέλης.
      Όχι αδικαιολόγητα θά έλεγα, αλλά παρ' όλα αυτά πολύ επικίνδυνα γιά τήν τύχη κάθε πανικοβλημένου μέλους της.

    • Γιάννης Αυλακιώτης avatar
      Γιάννης Αυλακιώτης @ Διογένης 01/03/2013 17:10:31

      διογένη, υποθέτω κρίνεις εξ ιδίων. το να έχεις ιδεολογία, τουλάχιστον, σε εμποδίζει απο το να είσαι ΟΦΑ (όπου φυσάει ο άνεμος). υποθέτω όμως ότι για σένα αυτά είναι ψιλά γράμματα... σήμερα συριζα, καμμένος, χτες πασοκ, προχτές κάτι άλλο. έχει ο θεός.

  6. Kynikos avatar
    Kynikos 01/03/2013 11:55:20

    Με την λογική αυτή να διαγράψουμε ολόκληρη την βόρεια Ελλάδα απο την Νέα Δημοκρατία να αφήσουμε μονάχα την Πελοπόννησο.