#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/10/2013 12:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Πάγκαλος σπεύδει να βοηθήσει τους Αμερικανούς για τις παρακολουθήσεις



«Εγώ θα σας πω και θα σας φανεί παράξενο ότι κάποτε η ΕΥΠ είχε καταφέρει να παρακολουθεί, όχι μόνο τον Αμερικανό πρέσβη στην Αθήνα, αλλά και τον Αμερικανό πρέσβη στην Άγκυρα. Και κάθε φορά που πήγαινα μαζί με τον καφέ μου και το κουλούρι μου, είχα στο γραφείο μου μια στοίβα με χαρτιά που μου έστελναν, όχι όλα, αλλά αυτά που με ενδιέφεραν. Τον καιρό που ήμουν υπουργός (Εξωτερικών)…» δήλωσε ο Θ. Πάγκαλος στον ραδιοφωνικό σταθμό ΒΗΜΑ, κληθείς να σχολιάσει τις αποκαλύψεις ότι η NSA έκανε παρακολουθήσεις και στην Αθήνα.

Ανέφερε πως η ΕΥΠ είχε τη δυνατότητα και παρακολουθούσε τις πρεσβείες των ΗΠΑ στην Άγκυρα και την Αθήνα και πρόσθεσε: «προφανώς κατασκόπευαν και με τεράστια επιτυχία! Προφανώς και υπάρχουν τέσσερα πρόσωπα σε κάθε κυβέρνηση, ο πρωθυπουργός, ο υπουργός Εξωτερικών, ο υπουργός Άμυνας και ο υπεύθυνος για την ΕΥΠ που ενημερώνονταν», όπως είπε, «αυτό έχει γίνει προ 20ετίας και υπάρχει πλήρης παραγραφή, για όλους».

Αναφερόμενος σε δημοσιεύματα για την κατασκοπευτική δράση αμερικανικών υπηρεσιών σε ξένες χώρες, τόνισε ότι «οι Αμερικανοί έκαναν ό,τι μπορούσαν, για το καλό όλων μας» και πως δεν ενημέρωσαν τους Ευρωπαίους για λόγους εμπιστευτικότητας, αλλά και γιατί έχουν πιο προχωρημένη τεχνολογία.

Πάντως, σημείωσε ότι από τις υποκλοπές που είχε κάνει η ΕΥΠ στους Αμερικανούς «δεν μάθαινα και κάτι σοβαρό, διότι όλα αυτά που έλεγαν τα ήξερα». Και συμπλήρωσε: «Απλώς μερικές φορές ήταν πολύ διασκεδαστικό να ακούω τον Αμερικανό πρέσβη να λέει στο συνάδελφό του στην Άγκυρα ή σε κάποιον από το Στέιτ Ντιπάρτμεντ "what is this motherfucker Pangalos doing?". Και ο άλλος να απαντά "this motherfucker called me today" κοκ. Φιλικά οι άνθρωποι… Και εγώ αντιστοίχως μιλούσα με συναδέλφους μου για κάποιους Αμερικάνους, όταν ήξερα και νόμιζα ότι κανείς δεν με ακούει. Τα άλλα τα ξέραμε, το γενικό πνεύμα της συζήτησης. Είχαμε κάνει τις αναλύσεις μας, τα ξέραμε».

Αυτά τα υπερβολικά και περίεργα δήλωσε ο κ. Πάγκαλος όπως μεταδίδει το ΑΠΕ. Να μας επιτρέψει όμως να  διαφωνήσουμε. Πρώτον, επειδή όπως μας λένε ενημερωμένες πηγές η ΕΥΠ διαθέτει την ίδια τεχνολογία παρακολουθήσεων με εκείνη των ΗΠΑ. Είναι λοιπόν δυνατόν οι Αμερικανοί να δώσουν σε σύμμαχο τη δυνατότητα να παρακολουθούν τους ίδιους με δικά τους μηχανήματα; Δεύτερον, και να συνέβησαν έτσι τα πράγματα, το λες ποτέ; Έλεος λοιπόν για μια ακόμα φορά κ. Πάγκαλε

Να υποθέσουμε επίσης ότι δεν ξέρει τι λέει ο πρώην υπουργός διότι να μην έχουν πάρει χαμπάρι οι Αμερικανοί μας φαίνεται κομματάκι αστείο. Εδώ αυτοί παρακολουθούσαν όλο τον κόσμο έναν ελληνικό κοριό δεν θα είχαν πάρει χαμπάρι;

Αλλά και παρακολουθήσεις να γίνονταν από τους Έλληνες…. κατασκόπους, είναι δυνατόν να τις αποκαλύπτει ένας κορυφαίος υπουργός όταν το θέμα που έχει σκάσει συγκλονίζει όλο τον κόσμο;

Όμως πιστεύουμε ότι ο κ. Πάγκαλος διατηρεί ένα μεγάλο μέρος της ευφυΐας του και δεν τους ξέφυγαν τέτοιες κουβέντες. Μήπως, λοιπόν, το είπε αυτό για να συμψηφίσει την αμερικανική ντροπή των τηλεφωνικών παρακολουθήσεων στην Ελλάδα; Να καλύψει την Ουάσιγκτον και τις μυστικές υπηρεσίες που ήξεραν τα πάντα; Ωραίο τρόπο βρήκε ο κ. Πάγκαλος να κάνει αβάντα στους Αμερικανούς. Άραγε και η κ. Μέρκελ θα κάνει το ίδιο και θα πει ότι κι αυτή παρακολουθούσε το τηλέφωνο των Αμερικανών προέδρων; Όχι βέβαια, εκεί είναι σοβαροί οι άνθρωποι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 29/10/2013 13:33:18

    Προφανώς όταν λέει ο Πάγκαλος για παρακολουθήσεις του αμερικανού πρέσβυ από την ΕΥΠ, θα εννοεί τον κλασικό τύπο χαφιέ με τη ρεπούπλικα, την καμπαρντίνα, το μαύρο γυαλί και την εφημερίδα με την τρύπα, στυλ Επιθεωρητή Κλουζώ...Για κάτι άλλο πιο προχωρημένο δεν μπορώ να φανταστώ...

    • m.s avatar
      m.s @ ΒΙΣ 30/10/2013 09:00:19

      τρύπα στην εφημερίδα !! χαχαχα
      είμαι σίγουρος ότι οι Αμερικανοί ξέραν ότι ο Πάγκαλος είχε στήσει αυτί και τον είχαν φουσκώσει στην παραμύθα και στο μπινελίκι.

  2. βαγόνι avatar
    βαγόνι 29/10/2013 13:34:02

    ....ένας καλός πρωινός entertainer...άσε που παροπλίζει τα επιχειρήματα
    της δήθεν αγανακτισμένης κας Μέρκελ...τα υπόλοιπα,άνευ σημασίας....
    διάφοροι πληθωρικοί τύποι,όταν μεγαλώνουν,δεν μαζεύονται...!

  3. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 29/10/2013 13:57:11

    Ναι αλλά μην ξεχνάμε οτι ο Πάγκαλος ανήκει στο καλό Πασόκ που κρατάει τον Σαμαρά στην κυβέρνηση. Δεν πήγε στο Σύριζα όπως άλλοι "σύντροφοί" του, για να ξαναπάρει απο εκεί την κουτάλα...

  4. Hawk avatar
    Hawk 29/10/2013 14:22:11

    Φοβού τους πληθωρικούς τύπους που ξαφνικά (όχι και τόσο ξαφνικά μιάς και δεν περνάει μέρα που να μην κάνει δηλώσεις σε ένα κανάλι, σε ένα σταθμό, σε μιά εφημερίδα) σου κατσικώνονται ως πρωθυπουργοί......... πολύ " παγκαλιάδα " παίζει βρε παιδί μου, πολύ.

  5. Hawk avatar
    Hawk 29/10/2013 14:26:07

    Γιαυτό πρέπει να ανταμειφθεί.... εξάλλου σχεδόν όλους τους " καλούς " πασόκους τους έχουμε βολέψει κάπου, τον Θοδωρή μας δεν πρέπει? Μην κοιτάς που ο ' Ακης ήταν κακό παιδί και έφαγε όλα τα λεφτά μόνος του, ο μονοφαγάς!

  6. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 29/10/2013 14:36:10

    Καλύτερα να μασάει (τα...συμφαγωμένα) παρά να μιλάει...

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Αιρετικός 29/10/2013 18:44:26

      !!!!

  7. occultist avatar
    occultist 29/10/2013 14:51:46

    Και εμείς τρέχουμε να μαζέψουμε τους Γιακουμάτους, τους Πολύδωρες, τους Τζιτζικώστες για πολιτικές ΄πατάτες΄, μή γράψω τίποτα χειρότερο. Για να δώ πως αντιδράσει το εύθικτο Πασόκ στην αντεθνική δήλωση του πάγκαλου.

    • Αρκτική avatar
      Αρκτική @ occultist 29/10/2013 16:25:13

      Ποιός από το ...Πασόκ τολμάει να αντιμετωπίσει τον Πάγκαλο όπως του αξίζει; Θα πρέπει να είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟΣ. Διαφορετικά......

  8. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 29/10/2013 15:23:35

    Ὁ κοριός τοῦ Πάγκαλου δέχεται παρεμβολές...:http://www.youtube.com/watch?v=mCLOmyz_l9w

  9. Αρκτική avatar
    Αρκτική 29/10/2013 16:23:44

    Ο άνθρωπος αυτός, γυρνάει από κανάλι και κανάλι και μας προσβάλλει με το όλον της παρουσίας του. Ποιός τον παίρνει ακόμη στα σοβαρά; Και οι εκπομπάρχες, ως γελοία ατραξιόν τον καλούν, για να τους πεί κάποια καινούργια ανοησία και να ανεβάσουν ...τηλεθέαση και ακροαματικότητα.
    Ακόμη έχει το θράσος και την αναίδεια να μιλά, ο καταδότης του Οτσαλάν, ο σάλιαγκας που τόλμησε να πεί πως τη σημαία μας, την .....πήρε οι αέρας.
    Ο τελειωμένος......

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Αρκτική 29/10/2013 19:11:20

      "Ποιός τον παίρνει ακόμη στα σοβαρά;"

      ῾Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ἐπάνω, 4ο σχόλιο. :D

      • Αρκτική avatar
        Αρκτική @ Φωτεινή 29/10/2013 21:01:09

        Σαρκάζει ο Δημήτρης καλή μου Φωτεινή. Δεν το εννοεί :-)

  10. Tonia G. avatar
    Tonia G. 29/10/2013 16:48:26

    Εισαγγελέας υπάρχει; H αποκάλυψη απόρρητων πληροφοριών από διαβαθμισμένο αξιωματούχο δεν διώκεται σε αυτη τη χώρα;;;;

    • maverick avatar
      maverick @ Tonia G. 29/10/2013 21:47:55

      Για να δούμε τα αντανακλαστικά της δικαιοσύνης σ’ αυτή τη περίπτωση; Εδώ δεν τίθεται θέμα παραβίασης υπηρεσιακού απορρήτου, έκθεση της χώρας σε κίνδυνο, διασποράς ψευδών ειδήσεων κλπ; Επειδή είμαστε καλοπροαίρετοι, δεν μας περνάει καν από το μυαλό ότι κάποιοι θεσμοί στη χώρα αυτή λειτουργούν «a la carte».

  11. Πίθηκας avatar
    Πίθηκας 29/10/2013 17:50:41

    Ποινικός Κώδικας - Άρθρο 146, παρ.1

    Παραβίαση μυστικών της Πολιτείας:
    1. Όποιος με πρόθεσή του και παράνομα παραδίδει ή αφήνει να περιέλθουν στην κατοχή ή τη γνώση άλλου έγγραφα, σχέδια ή άλλα πράγματα ή ειδήσεις που τα συμφέροντα της πολιτείας ή των συμμάχων της επιβάλλουν να τηρηθούν απόρρητα απέναντι σε ξένη κυβέρνηση, τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι δέκα ετών.

    Ο Πάγκαλος είναι εν ολίγοις η προσωποποίηση του αμαρτωλού, άχρηστου, συστημικού και ανίκανου ΠΑΣΟΚ.
    Τα όνειρα του για κοινή κάθοδο με τη Νέα Δημοκρατία θα μείνουν για πάντα όνειρα και ενίοτε ονειρώξεις...
    Η μόνη κάθοδος θα είναι αυτή του Υπουργού Δικαιοσύνης Αθανασίου προς τον Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου με 2 φακέλους:
    α.)Με ένα φάκελο που θα αφορά στα έργα και στις ημέρες του ΠΑΣΟΚ original από το 1981 και μετά.
    β.)Με ένα φάκελο που θα αφορά το ΣΥΡΙΖΟΚ ,δηλαδή στα στελέχη του ΠΑΣΟΚ που περιέθαλψε στοργικά ο Τσιπρανδρέας και μαζί με τα ψηφαλάκια κληρονόμησε και τα αμαρτήματά τους.

    Ο Πάγκαλος σε κάθε ευνομούμενη δημοκρατική πολιτεία θα ήταν ,μετά το βίο και την πολιτεία του τις τελευταίες 2 δεκαετίες ,είτε στο Πρώτο Νεκροταφείο Αθηνών από μη φυσικά αίτια(ο τρόπος θανάτου αφήνεται ελεύθερος στη φαντασία του κάθε αναγνώστη) είτε στο Νεκροτομείο Κλινικών της Κτηνιατρικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης που φημίζεται για τη συλλογή του από αρκούδες, αγριογούρουνα, μουλάρια, (πίθηκες) και λοιπά ευμεγέθη θηλαστικά ζώα...

  12. drider avatar
    drider 29/10/2013 18:30:19

    Προσπαθεί να καλύψει εκ των υστέρων το προφανές... το δικό του τεράστιο φιάσκο με τον Οτσαλάν, τους απίθανους Καλντερίδη και τον απόστρατο του ναυτικού που αυτονομήθηκαν και έκαναν ό,τι τους κατέβαινε και φυσικά τον τρόπο με τον οποίο είχαν πληροφορηθεί οι Τούρκοι πράκτορες για την άφιξη του Οτσαλάν στην αφρικανική χώρα.

  13. δημης avatar
    δημης 29/10/2013 19:10:21

    -Eiναι "καλός κομμουνιστής και τρώει όλο τα φαϊ του"....,
    Υπηρετεί τους χρηματοδότες του ..
    -Πάντα πρόθυμος ..
    για κάτι "παλιοσημαίες πουτις πήρε ο αέρας "
    για κάτι "Πεκίνα "...
    -Στηρίζει και στηρίζεται από τη διαπλοκή ,προβάλλεται ....
    -Οπαδός του "γιατί όχι"....ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΨΗΛΑ;;;;;;

  14. maverick avatar
    maverick 29/10/2013 21:32:18

    Προφανώς την αποδελτίωση του ξένου τύπου την συγχέει με τις ταινίες κατασκοπίας ο Πάγκαλος. Σε κάθε περίπτωση τίθεται το ερώτημα προς κάθε αδαή, αυτόν είχαμε υπουργό – αντιπρόεδρο κυβέρνησης και εν τέλει η δικαιοσύνη τι πρόκειται να πράξει;

  15. οδυσσεας avatar
    οδυσσεας 29/10/2013 21:55:29

    ο <> παγκαλος ξαναμίλησε.
    Αξιος ο μισθός του !!!!!!

  16. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 29/10/2013 22:00:31

    Πως με καταλαβαίνεις αγαπητή Αρκτική...

  17. alex avatar
    alex 29/10/2013 22:08:14

    φανταζομαι οτι ο κ.παγκαλος τον καιρο που 'εδινε' τον οτσαλαν μεσω των αμερικανων στους τουρκους, ειχε επιπεφυκίτιδα και δεν διαβαζε τις αναφορες τις ευπ..
    εκτος αν ολα αυτα ειναι σε ενα πνευμα ανταλλαγης της ΄σιωπης' του, με απωτερο σκοπο να βοηθηθει πολιτικα η συζυγος του..

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/10/2013 22:31:59

    Kαλά κανει ο Παγκαλος και βοηθα τους Αμερικανους στη διαμαχη με τη Μερκελ για τις υποκλοπες.Εσεις δηλαδη εισαστε με τη Μερκελ;

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ ψυχραιμια 30/10/2013 07:27:53

      Θα μείνουν μόνο τα κράτη που ελέγχονται απο Αγγλοσάξωνες,
      να υπερασπίζονται την κοινοβουλευτική δημοκρατία, με τα σύν και
      τα πλήν της...η Ευρώπη έχει ιστορική κλίση στο ρόλο της
      "σκοτεινής ηπείρου", με τα εκάστοτε "αριστερά" και "δεξιά"
      προσωπεία...επανάληψη αδιεξόδων απο ανεπάρκεια!...όσο για μάς,
      φαίνεται πώς κάποιοι περνούν καλά με τους αναχρονισμούς, του
      τύπου ΝΔ-ΠΑΣΟΚ και τις συναφείς παραλλαγές!

  19. epifanios avatar
    epifanios 29/10/2013 23:41:01

    εαν δεν το εχετε καταλαβει οι Αμερικανοι πλεον ειναι σε πολεμο με την Μερκελ και εμεις σημερα το πρωι πειραμε το μερος τους, δια στωματος του χοντρου

    το επομενο βημα ειναι να τιναξουμε στον αερα το ευρω

  20. MantisKalhas avatar