#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/06/2011 23:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Πάγκαλος πολώνει το κλίμα και δυναμιτίζει τη συναίνεση…



Σήμερα έπεσε το προσωπείο της πολυδιαφημισμένης από το ΠΑΣΟΚ συναίνεσης. Μας πήγε ο Πάγκαλος 30 χρόνια πίσω για να μας πει ότι η δημοκρατία γεννήθηκε όταν έγινε κυβέρνηση το κόμμα του, δήλωσε ο Πρόεδρος της ΝΔ Α. Σαμαράς καταγγέλλοντας την προκλητική αν όχι σκόπιμη στάση του Αντιπροέδρου της κυβέρνησης Θ., Πάγκαλου. Είναι σήμερα μια μαύρη μέρα για το ΠΑΣΟΚ. Τόλμησε να πει ο Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης να πει ότι η δημοκρατία γεννήθηκε το 1981 απί ΠΑΣΟΚ. Αν είναι δυνατόν…πρόσθεσε ο Αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης.

Αποτροπιασμό προκάλεσε η αδικαιολόγητη και προκλητική στάση του Θ. Πάγκαλου ο οποίος ουσιαστικά αμφισβήτησε την ημερομηνία αποκατάστασης της δημοκρατίας το 1974 από τον Κωνσταντίνο Καραμανλή, λέγοντας ότι η Δημοκρατία επανήλθε στη Χώρα το 1981.

Ο κ. Πάγκαλος τα είπε αυτά εκμεταλλευόμενος την απουσία του Α. Σαμαρά από την αίθουσα εκείνη την στιγμή, αφού πήρε το λόγο μόλις ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης τέλειωσε την ομιλία του.

Ο Γραμματέας της Κ.Ο της ΝΔ Κ. Τασούλας , αφού διαμαρτυρήθηκε εντονότατα κάλεσε τον κ. Πάγκαλο να ανακαλέσει διότι προσβάλει τον Ελληνικό λαό. Στην άρνηση του Αντιπροέδρου της κυβέρνησης, ο κ. Τασούλας κάλεσε την ΚΟ της ΝΔ να αποχωρήσει από την αίθουσα με τον Γ. Παπανδρέου να ρίχνει λάδι στη φωτιά λέγοντας απευθυνόμενος προς τους αποχωρούντες βουλευτές της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης με φανερή πρόθεση να πολώσει το κλίμα και ουσιαστικά δυναμιτίζοντας την όποια συναίνεση: «θέλατε αφορμή για να φύγετε; Σε αυτή τη δύσκολη για τη χώρα στιγμή; Κανείς δεν είπε ως το ‘74 δεν ήρθε δημοκρατία στη χώρα. Αλλά βεβαίως ήρθε μετά 10-ετίες αποστασιών, φυλακίσεις… ήρθε μια τάξη!» . Δεν καταδίκασε δηλαδή  την πρόκληση από τον Αντιπρόεδρο της κυβέρνησής του Θ. Πάγκαλο.

Λίγη ώρα αργότερα η Νέα Δημοκρατία με παρότρυνση του Α. Σαμαρά επέστρεψε στην αίθουσα εξηγώντας ο ίδιος ότι η αποχώρηση ήταν συμβολική απόδειξη πως η Κοινοβουλευτική Δημοκρατία  στην Ελλάδα είναι στέρεη, λειτουργεί και έχει συναίσθηση ευθύνης. Παίρνουμε μαζί στο εξωτερικό αυτό το μήνυμα! Δεν φύγαμε από πείσμα αλλά για να συμβολίσουμε πως προστατεύουμε τους θεσμούς και δεν δεχόμαστε τους συκοφάντες της δημοκρατίας! Είναι σήμερα μαύρη ημέρα για το ΠΑΣΟΚ και να τη θυμάστε…!

Ήταν επίσης φανερός ο εκνευρισμός του κ. Σαμαρά με τον πρώην πρόεδρο της Βουλής κ. Σιούφα, τον μόνον από την ΚΟ της ΝΔ που παρέμεινε στην αίθουσα, μαζί με τον κ. Λαμπρόπουλο

Κατά τα άλλα ο εγγονός του δικτάτορα, ο κ. “μαζί τα φάγαμε” που δεν τολμάει να κυκλοφορήσει έξω χωρίς συνοδεία ανέλαβε να ανεβάσει το ηθικό των οπαδών του καταρρέοντος ΠΑΣΟΚ με το μόνο που ήξεραν όλοι τους να κάνουν καλά: Τον διχασμό

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zap-zap avatar
    zap-zap 21/06/2011 23:41:08

    εδώ είπε πως δεν ήταν δημοκρατικά εκλεγμένες οι κυβερνήσεις του παπού του γιωργάκη.

    • madprof avatar
      madprof @ zap-zap 22/06/2011 02:46:31

      Η δημοκρατία είναι ζητούμενο εν έτι 2011 στην χώρα της φαιδρής πορτοκαλέας, απόδειξη ότι στην συνείδηση της πλειοψηφίας των πολιτών της καλύπτουν τους κλέφτες-φαύλους συναδέλφους τους και κανείς δεν μπορεί να τους μεταπείσει, alias :
      ΦεουδοΝεποτισμοΤσιτσιολινοΣοσιαΛηστοΚαπιταλιστριΓιωργοΚώσταινα !.
      alias : Προτεκτοράτο των απανταχού κερδοσκόπων με υπαίτιους τους υποτιθέμενους θεσμικούς εκπροσώπους της!.
      ΥΓ. Κάνω έκκληση στους πολίτες να ενημερώνονται από το ιντερνετ, cnn, cnbc Πέμπτη - Παρασκευή αφιέρωμα στην κρίση της πατρίδας μας με αφορμή τα όσα συμβαίνουν και μας έχουν ξευτελίσει, και τα ελεύθερα sites του διαδικτύου!. Επιχειρείται από τα ΜΜΕ του καθεστώτος πλήρης αποβλάκωση και αποπροσανατολισμός των πολιτών, να κλείσουν τα αυτιά τους και τα μάτια τους στα όσα μεταδίδουν και να ψαξουν εναλλακτικές μορφές ενημέρωσης πέραν των καθεστωτικών. Η χώρα είναι σε κατοχή οικονομική και όχι μόνο!.

      • madprof avatar
        madprof @ madprof 22/06/2011 03:04:42

        Ο δεινόσαυρος γνήσιος εκπρόσωπος των ανίκανων-φαύλων-διεφθαρμένων πολιτικών εκπροσώπων της :
        ΦρουδοΦεουδοΝεποτισμοΤσιτσιολινοΣοσιαΛηστοΚαπιταλιστροΓιωργοΚώσταινας ! έχει το θράσος να μιλά για δημοκρατία : Quel Decadance mon Dieu !

  2. zap-zap avatar
    zap-zap 21/06/2011 23:41:54

    και δεν κατάλαβε τίποτε ο γιωργάκης να τον πετάξει έξω από την Βουλή...!

  3. Kostas D avatar
    Kostas D 21/06/2011 23:45:54

    Βιντεο εχει να δουμε????????????

  4. Γιώργος avatar
    Γιώργος 21/06/2011 23:49:28

    Υπάρχει βίντεο. http://www.newsbomb.gr/politikh/story/61536/apochwrei-h-nd
    Δεν έχει τις δηλώσεις του Πάγκαλου, αλλά το τι έγινε στη συνέχεια, με την αποχώρηση των βουλευτών, την παρέμβαση του ΓΑΜΑΠ και λοιπά.

  5. ΚΜ avatar
    ΚΜ 21/06/2011 23:51:08

    Συνήθως με κάτι τέτοια σώου, φανατίζονται οι πασόκοι και συσπειρώνονται. Βεβαίως, τότε λεφτά υπήρχαν...

  6. a824 avatar
    a824 21/06/2011 23:55:01

    Ειχε ερθει στο τραπεζι του αδελφου μου στο γαμο του που εγινε στην Ελευσινα καθως πηρε μια κονομημενη της περιοχης και τον γνωρισα για πρωτη φορα και το μονο που εκανε ηταν να σηκωθει δυο φορες και να γεμισει την πιατελα του γιτι για πιατελα μιλαμε καθως ηταν μπουφες η ιστορια και αυτο ηταν ολο.Αφου εφαγε εφυγε χωρισ πολλα πολλα σαν αυτους που πανε στα μνημοσυνα για να φανε κολυβα τσαμπα,αυτο βεβαια ειχε σαν αποτελεσμα να σχολιαστη απο τους παρεβρισκομενους και να χαλασει η χρονων φιλια που ειχε με το συμπεθερο, για τετοιο ανθρωπο μιλαμε.

  7. φωνη avatar
    φωνη 21/06/2011 23:57:33

    Balte to video na to doume na exoume eikona

  8. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 22/06/2011 00:04:11

    Δεν έπρεπε να γυρίσουν πίσω._

    • anonymous avatar
      anonymous @ Κατερίνα 22/06/2011 00:07:54

      Σαφώς και δεν έπρεπε να γυρίσουν. Μόνο στην ψηφοφορία για να καταψηφίσουν έπρεπε να επιστρέψουν.

    • factorx avatar
      factorx @ Κατερίνα 22/06/2011 03:06:39

      Λάθος, να μην φύγουν δεν έπρεπε. Πολύ καλά έκανε ο Σαμαράς και τους γύρισε πίσω. Μάχη μέσα στην Βουλή και ξεμπρόστιασμα να ακούει ο κόσμος

  9. anonymous avatar
    anonymous 22/06/2011 00:05:54

    Η δημοκρατία καταλύθηκε το 1981 δια του εκμαυλισμού των συνειδήσεων. Επειδή τον άκουσα παρακαλώ να απαντήσει στα εξής:
    1) Είναι αλήθεια ή ψέματα ότι με την κατάργηση των πιστοποιητικών κοινωνικών φρονημάτων εισήλθε η χώρα στη στενωπό της χρεοκοπίας;
    2) Στο ίντερνετ έχει το κόμμα του ευρέως κατηγορηθεί για τη συντήρηση παρακράτους. Συντηρεί το κόμμα του παρακράτος ή όχι;
    3) Τους είπε ο Σαμαράς ότι αν ήταν αντιπολίτευση το ΠΑΣΟΚ και ήταν μπροστά στις δημοσκοπήσεις δε θα συναινούσε ούτε μια στο εκατομμύριο.
    4) Αμφισβητεί ο Πάγκαλος ότι ο Γιωργάκης αρνήθηκε τη συναίνεση το Μάρτη του 2009 μόνο και μόνο διότι ήταν μπροστά στις δημοσκοπήσεις;
    5) Έκαψε το ΠΑΣΟΚ ή όχι την Αθήνα με το κοράνι;
    6) Κατήγγειλε ή όχι αδίκως την αστυνομία για το θάνατο βιαστή Πακιστανού;
    7) Τορπίλιζε διαρκώς τη ΝΔ με πορείες, στρατούς μπλόγκερ, διαδηλώσεις με ηγήτορα το Γιωργάκη, συκοφαντίες, κατασκευασμένα σκάνδαλα ή όχι;

    • dima avatar
      dima @ anonymous 22/06/2011 01:51:05

      ''Είναι αλήθεια ή ψέματα ότι με την κατάργηση των πιστοποιητικών κοινωνικών φρονημάτων εισήλθε η χώρα στη στενωπό της χρεοκοπίας;''

      που ζεις?!!

      • anonymous avatar
        anonymous @ dima 22/06/2011 12:09:52

        Εκεί που ζει και ο Πάγκαλος.
        Ξεκίνησε ή δεν ξεκίνησε η υπερχρέωση της χώρας το 81; Φάγανε ή δε φάγανε τα λεφτά οι δήθεν αποκλεισμένοι;

  10. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 22/06/2011 00:08:46

    ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑ ΜΕ ΤΟ DNA ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ
    ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΑΡΟΡΜΗΤΙΚΟΥΣ ΠΑΡΟΞΥΣΜΟΥΣ.

  11. Γιώργος avatar
    Γιώργος 22/06/2011 00:12:39

    http://www.youtube.com/watch?v=OhLJw4nVNG8&feature=player_embedded

  12. ΜΠ avatar
    ΜΠ 22/06/2011 00:13:09

    Κακώς επέστρεψαν στην αίθουσα.
    Κακώς ΠΟΛΥ κακώς.

  13. nick avatar
    nick 22/06/2011 00:18:08

    Με τέτοιους ανθρώπους απέναντι δε γίνεται και δεν πρέπει να υπάρξει συναίνεση. Μόνος δρόμος η σύγκρουση και οι εκλογές πριν διαλύσουν τον τόπο. Και αφού το ΠΑΣΟΚ γέννησε τη δημοκρατία όπως είπε, ας κάνουνε εκλογές αν τολμάνε. Οι δημοκράτες δε φοβούνται τις εκλογές...

  14. adanaklasi avatar
    adanaklasi 22/06/2011 00:18:09

    O καλός ο κακός και ο άσχημος, οι τρεις... εκπρόσωποι της κυβέρνησης!
    Το παραμυθάκι της μέρας προσφορά της "νέας" κυβέρνησης πασόκ
    http://adanaklasi.blogspot.com/2011/06/blog-post_22.html

  15. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 22/06/2011 00:18:39

    Μεγάλες πασοκιές κι απόψε ! Δείτε το βίντεο :
    http://www.cosmo.gr/Politics/Hellas/329548.html

  16. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 22/06/2011 00:19:06

    Άριστα σκέφτηκε και παρότρυνε τους βουλευτές της ΝΔ να γυρίσουν πίσω.Η φράση του,''.....προστατεύουμε τους θεσμούς από τους συκοφάντες της δημοκρατίας'',τα είπε όλα.Αυτή τη στιγμή η χώρα δεν βρίσκεται στη δεκαετία του '80,αλλά στο χείλος του γκρεμού.Η πατρίδα έχει πολύ,πολύ περισσότερα προβλήματα να λύσει ΤΩΡΑ.Αν αποχωρούσε οριστικά,θα έπαιζε με τους γνωστούς όρους ΠΑΣΟΚ.Θέλουν να διχάσουν.Το γνωρίζουμε.Εξάλλου ο Πάγκαλος,με αυτή τη φράση τους βουλευτές της καταρρέουσας κυβερνητικής παράταξης ήθελε να μαντρώσει...αυτούς στόχευαν....Εξάλλου,ως γνωστό,σήμερα έχει ψηφοφορία,αλλά κυρίως έπεται και μία άλλη...28η Ιουνίου...ΕΚΕΙ ΣΗΜΑΔΕΥΟΥΝ.....

  17. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/06/2011 00:22:42

    Άρα οι Βουλευτές του ΠΑΣΟΚ από το 1974 - 1981 δεν ήταν βουλευτές σε Δημοκρατικό πολίτευμα;
    Σε τι ορκίζονταν πίστη;
    Αμείβονταν όμως ε;
    Ας τους αφαιρεθούν λοιπόν αναδρομικά έντοκα όλες οι παροχές...

  18. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 22/06/2011 00:22:54

    Μεγάλη ειρωνεία πάντως το κόμμα που εισήγαγε και καθιέρωσε τη διαφθορά στην ελληνική πολιτική ζωή να επαίρεται ότι αποτέλεσε την πρώτη δημοκρατική κυβέρνηση αυτού του τόπου !!! Το μαρτυρούν οι σημερινοί κατεβασμένοι διακόπτες της Δ.Ε.Η. το μαρτυρά και η έλλειψη ψυχραιμίας του Παγκάλου τώρα που οι δημοσκοπήσεις τσούζουν πιο πολύ !!!

  19. topoulef avatar
    topoulef 22/06/2011 00:24:46

    Voilà la video:

    http://www.youtube.com/watch?v=OhLJw4nVNG8&feature=player_embedded

  20. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 22/06/2011 00:26:20

    Και κάτι ακόμα.Γνωστά τα τερτίπια του ΠΑΣΟΚ.Στημένος ήταν ο Πάγκαλος σε συνεννόηση με τον Παπανδρέου.ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ συγκρούστηκε με τη ΝΔ.ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ στο μυαλό των αδίστακτων κυβερνώντων είναι η ψηφοφορία για το μεσοπρόθεσμο.Αν αποχωρούσε ο Σαμαράς οριστικά,Θ'ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΑΝ τη κοινή γνώμη....Ο Σαμαράς φέρθηκε ΠΑΝΕΞΥΠΝΑ....ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ για τη ψηφοφορία της ΑΛΛΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ...

  21. Tassos avatar
    Tassos 22/06/2011 00:26:23

    Αυτόν τον καραγκιόζη οι βουλευτές της ΝΔ τον συναναστρέφονται και συναγελάζονται μαζί του. Είναι δυνατόν να είσαι σοβαρός άνθρωπος και να κάνεις παρέα με αυτην την φάλαινα? Και γω χοντρός είμαι, αλλά...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Tassos 22/06/2011 00:33:45

      Φίλε μου μην τον συγκρίνεις με τον Καραγκιόζη. Ο Καραγκιόζης είναι πολιτισμικό στοιχείο, κουλτούρα, ιστορία της χώρας και έχει προσφέρει στην κοινωνία....μην ταυτίζεις τον Καραγκιόζη με τον Πάγκαλο είναι προσβολή για το θέατρο σκιών.

  22. Aris. A avatar
    Aris. A 22/06/2011 00:27:12

    To Πασόκ επιστρέφει στην εποχή Λαλιώτη και στο σκληρό ροκ.

    Ο Σαμαράς πρέπει να συνεχίσει τον δρόμο που έχει χαράξει χωρίς φανατισμούς και υπερβολές.

    Οταν φτάνεις να βγάζεις από το ντουλάπι τέτοια κόλπα να μηνύματα είναι πολύ άσχημα.

    Πας να συσπειρώσεις τον σκληρό σου πυρήνα επειδή φοβάσαι την διάλυση.

  23. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 22/06/2011 00:34:09

    Όσους και να συσπειρώσει δε γίνεται να έχεις μια ολόκληρη χώρα στα κάγκελα (και στα σιδερένια κιγκλιδώματα της Βασ. Σοφίας) επ' αόριστον. Κάποια στιγμή η έκρηξη θα γίνει ανεξέλεγκτη και θα τους πάρουν όντως με τις πέτρες. Πάτε στοίχημα ; http://www.youtube.com/watch?v=a7M8E7S4RQc

  24. Ηλίας avatar
    Ηλίας 22/06/2011 00:39:38

    Ο μάκης και ο σιουφας που δεν αποχώρησαν δεν θιχτηκαν απο την προσβολή;

  25. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 22/06/2011 00:42:11

    Καλά δεν βρέθηκε ένας στην Βουλή να του πει "κατσε κάτω ρε " ;
    Μόνο έτσι θα μάθει να σέβεται.......

  26. ierofantis avatar
    ierofantis 22/06/2011 00:42:21

    Σήμερα συνέβει το εξής καταπληκτικό.

    Ο ένας Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης κατάφερε να δυναμιτίσει την ατμόσφαιρα στη Βουλή και να δώσει δικαιολογημένο έναυσμα στην Αξιωματική Αντιπολίτευση να αποχωρήσει.

    Ο άλλος Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης, με πιο διαλλακτική και συνάμα αρχηγική στάση, επεχείρησε να τα μπαλώσει, μεμφόμενος επί της ουσίας τα λεγόμενα του άλλου Αντιπροέδρου.

    Στη διάρκεια της παρέμβασης του δεύτερου Αντιπροέδρου της Κυβέρνησης, η Αξιωματική Αντιπολίτευση επέστρεψε, στην ουσία φέρνοντας σε δύσκολη θέση τον Πρωθυπουργό.

    Διότι αφενός εξευτελίστηκε εντός πενταλέπτου το κύρος ενός Αντιπροέδρου της Κυβέρνησής του, τον οποίο είναι απορίας άξιο πως ανέχεται ακόμη να κρατά στη θέση του, αφετέρου, αναγκάστηκε ο Πρωθυπουργός στη δευτερολογία του να κάνει μια ανεπιτυχή απόπειρα αρχηγικής εμφάνισης που επί της ουσίας κατέληξε σε σαρδάμ και παρακάλια για συναίνεση περί του μεσοπροθέσμου.

    Κατά τα άλλα ο Βενιζέλος κατέγραψε άλλη μια αρχηγικού τύπου εμφάνιση. Το αριστοτεχνικά παιγμένο επικοινωνιακό παιχνίδι από την Αξιωματική Αντιπολίτευση, αναγνώρισε ως ουσιαστικό συνομιλιτή της τον ένα Αντιπρόεδρο, φέρνοντας σε δυσχερή θέση τον αμήχανο και αγχωμένο Πρωθυπουργό.

    Η ξεφτίλα της Κυβέρνησης ήταν τέτοια, που αν οποιοσδήποτε ξένος έβλεπε τα διαδραματισθέντα στην Ελληνική Βουλή, θα απέσυρε αυτομάτως οποιοδήποτε ίχνος αξιοπιστίας τυχόν είχε επενδύσει στον Πρωθυπουργό και τη διαλυμένη και ακυρωμένη εν τοις πράγμασι, Κυβέρνησή του.

    Κατά συνέπεια, ακολουθώ και εγώ την τοποθέτηση του σχολιαστή Κόμη Μοντεχρίστο, ο οποίος εύστοχα κατά την άποψή μου, διέγνωσε ότι καλώς επέστρεψε η Αξιωματική Αντιπολίτευση στα έδρανα της Βουλής.

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ ierofantis 22/06/2011 00:54:43

      Ιεροφάντη,συμφωνώ με τις επισημάνσεις σου.Η αδίστακτη πασοκική εξουσία δέχτηκε ένα ισχυρότατο χαστούκι-ράπισμα τόσο από τη σώφρονα και άψογη στάση Σαμαρά όσο και από το θέαμα Παπανδρέου-αντιπροέδρων.Και κάτι ακόμη.Τα σημερινά γεγονότα στη Βουλή κατέδειξαν δυο πράγματα:Αφενός πόσο ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΙΚΗ είναι η νυν κυβέρνηση αφετέρου τι θα συμβεί ΟΛΕΣ τις επόμενες μέρες μέχρι τη ψηφοφορία της επόμενης εβδομάδας έτσι ώστε να πείσουν τους δικούς τους βουλευτές για να το υπερψηφίσουν....

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Komis Montechristo 22/06/2011 01:02:24

        Ήδη ο εισηγητής του μεσοπρόθεσμου από την κυβερνητική πλειοψηφία παραιτήθηκε...

        Κάποιοι, θα κληθούν να ψηφίσουν νόμο με τον οποίο θα καταδικάζουν τους Έλληνες σε μακρά και αδυσώπητη λιτότητα.

        Σε λίγο καιρό θα ξαμοληθούν στις εκλογικές τους περιφέρειες.

        Πόσοι θα έχουν τα γόνατα να ψηφίσουν το μεσοπρόθεσμο εις γνώσειν του ότι αυτή τους η ψήφος θα σημάνει την οριστική ατομική πολιτική τους καταδίκη;

        Τα ωραία έπονται Κόμη μου, συμφωνώ.

        Θα παιχθεί πολύ δράμα και κλαυσίγελως τις επόμενες ημέρες. Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε...

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ ierofantis 22/06/2011 00:59:05

      ierofantis

      Η αποψινή εμφάνιση Πάγκαλου είχε διπλό στόχο:

      Πρώτον με τον κόσμο που υπάρχει στην πλατεία απόψε και αναδεικνύει τήν σύγκρουση Πασόκ Κοινωνίας να την μετατρέψει σε σύγκρουση Πασόκ ΝΔ.

      Προσπαθεί να παίξει το γνωστό Λαλιωτικό παιχνίδι της κακής δεξιάς προσπαθώντας να τραβήξει από την πιάστα τους τέως ψηφοφόρους Πασόκ.

      Δεύτερον το Πασόκ φαίνεται ότι έχει καταφέρει να διαστρεβλώσει αρκετά τις θέσεις της ΝΔ στο εξωτερικό μεταδίδοντας τα μηνύματα που το συμφέρουν.
      Προφανώς στην Εοκ Ρεν Μπαρόζο και λοιποί έχουν μαύρα μεσάνυχτα για την ελληνική πολιτική πραγματικότητα.

      Εαν ο Σαμαράς δεν επέστρεφε θα έριχνε νερό στον μύλο της κυβερνητικής προπαγάνδας περί νεοδημοκρατικών ακροτήτων.

      Ο Σαμ πρέπει να κρατήσει την ψυχραιμία του και να ανοιχθεί στην κοινωνία.

      Ακόμα και το τι πιστεύουν οι ξένοι για αυτόν είναι τελικά αδιάφορο.

      Εδώ συνεργάστηκαν με τον Ανδρέα Παπανδρέου όταν έγινε πρωθυπουργός δεν θα τα βρουν με τον Σαμαρά.

      Δεν ξέρω γιατί αλλά πιστεύω ότι ήρθε ο καιρός να ξεκινήσει ήπιες περιοδείες στην Ελλάδα διαλόγου με τους πολίτες.

      Το δυνατό του σημείο είναι η ειλικρίνεια και αμεσότητα που βγάζει στην διαπροσωπική επικοινωνία μην το χαραμίζει.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Aris. A 22/06/2011 01:09:19

        Για τον πρώτο στόχο που περιγράφεις, κατά την άποψή μου μάλλον δεν επετεύχθει. Όχι γιατί αυτό που λες δεν έχει βάση, αλλά γιατί στις στιγμές που ζούμε και στα γεγονότα που διαδραματίζονται πλέον μπρος μας, οι όποιες διαχωριστικές γραμμές του παρελθόντος ξεθωριάζουν και είναι πλέον δύσκολο, να επιτύχει κανείς τέτοια φανατική συσπείρωση σαν αυτή του παρελθόντος.

        Για τον δεύτερο στόχο εκτιμώ ότι εκεί οι γυμνοσάλιαγκες έχουν κάνει καλή δουλειά. Έχουν καταφέρει με τη διαστρέβλωση και την συσκότιση να αλλιώσουν τις θέσεις και τις προτάσεις της Αξ. Αντιπολίτευσης.

        Εκεί (στο εξωτερικό) κατά τη γνώμη θα παιχθεί το παιχνίδι για τη χώρα.

        Στο εσωτερικό μέτωπο ο Σαμαράς αρχίζει και έχει διαρκώς διογκούμενο ακροατήριο που ακούει ολοένα και πιο συμπαθητικά τα πολιτικά του μηνύματα.

        Στο εξωτερικό πρέπει να γίνει η προσπάθεια.

        Ας ελπίσουμε ότι αρχής γενομένης από την σύνοδο του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος, θα επέλθει ο διαφωτισμός της Ευρώπης για τις θέσεις και την πολιτική που προτείνεται από την Αξ. Αντιπολίτευση.

  27. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/06/2011 00:44:26

    Μην τσιμπάτε αφενός ΠΑΓΚΑΛΟΣ είναι αφετέρου συσπείρωση θέλουν να πετύχουν μην λακίσει κανένας ακόμα...

    Σημασία δεν έχει τι λέει κάποιος αλλά ποιος το λέει.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 22/06/2011 00:56:02

      Και για να επανέλθω σε ότι και παλαιότερα έχω πει: όχι συναίνεση και συνεργασία αλλά πως να συνομιλήσεις απλά με ορισμένους;

      Πως να συνομιλήσει οποιοσδήποτε με κάποιον που ανέχεται ακόμα και να προσβάλλουν τον ίδιο του τον πατέρα, γιατί αν η Δημοκρατία γεννήθηκε το 1981 ...ο Αντρέας Παπανδρέου συμμετείχε σε μη Δημοκρατικό Κοινοβούλιο 1974-1981; Απλά ως χαζός ρωτώ του Παγκάλου την σοφία...
      ... και η είσοδος στην ΕΟΚ είναι αποφάσεις ...αγέννητων (δημοκρατικών) κυβερνήσεων; και το χρέος τότε ε; και οι Νόμοι; ή αν ο κύριος Πάγκαλος θέλει να μας πει και οι εκλογές του 1981 διεξάχθηκαν από μη ....γεννημένη δημοκρατική κυβέρνηση; και οι βουλευτές που έβγαιναν 1974 - 1981 δεν μας χρωστούν έντοκα μερικά ...δις;

  28. black sea avatar
    black sea 22/06/2011 00:47:36

    Πάντως όσο αφορά την δημοκρατία σε αυτή την χώρα δεν έχουμε παράπονο... την χορτάσαμε!

  29. ΙΩΝΑΣ2 avatar
    ΙΩΝΑΣ2 22/06/2011 00:53:53

    Ο σοφος Λαος μας λεει: οταν αποφασισεις να βγαλεις μαχαιρι 'η το χρησιμοποιεις
    'η το βαζεις στον κ...λο σου.
    Ο νοων νοητω.

  30. Orestios avatar
    Orestios 22/06/2011 01:00:18

    O Παγκαλος εκφράζει τις απόψεις του Παπανδρέου, ως γνωστόν.

  31. moriarty avatar
    moriarty 22/06/2011 01:02:08

    Κατά τη γνώμη μου η αποχώρηση ήταν λάθος και αποτέλεσε αντίδραση δυσαναλογη στις προκλητικές δηλώσεις του Πάγκαλου. Αν δεν κάνω λάθος, ο Σαμαράς ήταν εκτός της αίθουσας όταν ο Τασούλας απερίσκεπτα τους σήκωσε για να φύγουν (και μερικοί βουλευτές της ΝΔ παρέμειναν). Ε, μετά αναγκάστηκαν να επιστρέψουν και να γίνεται συζήτηση για το 81 και το 74. Μια ώρα ίδρωνε ο Σαμαράς στο βήμα να αναλύει τις προτάσεις του και τελικά το μόνο που θα μείνει είναι ο τσακωμός για το τι έγινε πριν 30 χρόνια και η συναινετικότητα του Παπανδρέου και του Βενιζέλου. Κι όλα αυτά για τον Πάγκαλο; Ποιός τον παίρνει στα σοβαρά;

  32. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 22/06/2011 01:02:49

    Ο Πάγκαλος μπορεί να συσπειρώνει τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, ταυτόχρονα όμως συσπειρώνει-για ακόμα μια φορά- τον ελληνικό λαό ενάντια σ' αυτήν την προκλητική, προσβλητική και ανίκανη κυβέρνηση. Από τη στιγμή που οι ύβρεις του ΠΑΣΟΚ όμως ξεπέρασαν τα όρια, θα ξεπεράσουν τα όρια και η υπομονή και η ανοχή μας.

  33. factorx avatar
    factorx 22/06/2011 01:15:22

    Ο Σαμαράς τα πήρε με τον Σιούφα που παρέμεινε στη αίθουσα και το έπαιζε "πρώην πρόεδρος της Βουλής".
    παρέμεινε επίσης και ο Λαμπρινίδης

    • Malena avatar
      Malena @ factorx 22/06/2011 10:32:26

      Και ο Γιακουμάτος να συμπληρώσω!

    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. @ factorx 22/06/2011 19:27:37

      Ο Λαμπρόπουλος εννοείς. Γνωστός και ως Γκρούεζας της Μεσσηνίας.

      • Malena avatar
        Malena @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 22/06/2011 22:35:22

        Όχι δεν κάνω λάθος. Ο Γιακουμάτος ήταν. Δείτε ξανά το video. Κάθεται μπροστά ο Γιακουμάτος και πίσω ο Σιούφας.

  34. factorx avatar
    factorx 22/06/2011 01:20:57

    Συμφωνώ. Έτσι έγινε. Λάθος του Τασούλα. Μένεις στην Βουλή και τους τσακίζεις - ά, ρε Προφήτη, ποτέ δεν θα μάθουν από τους ...κομμμουνιστές

  35. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/06/2011 01:23:19

    Kαλα εκαναν και αποχωρησαν αλλα χρειαζοταν και δηλωση οτι απο το 1981 αρχισε η λεηλασια και η χρεωκοπια της χωρας και υπευθυνος για την πτωχευση ειναι ο Ανδρεας Παπανδρεου.Λιγη πολωση δεν κανει κακο ιδιως οταν οι αλλοι κοβουν μισθους και συνταξεις.

    • Ένας avatar
      Ένας @ ψυχραιμια 22/06/2011 02:30:20

      Έλα ντε! Πολλοί αναποφάσιστοι που ξέρω μου λένε ότι περιμένουν δυναμικότερες τοποθετήσεις για να πεισθούν. Το Πασοκ δεν μπορείς να το σφάξεις με το γάντι.

  36. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 22/06/2011 01:27:27

    Ο "μαζί τα φάγαμε" εννοούσε ότι από το 81 άρχισε το Μεγάλο Φαγοπότι. Έτσι εννοεί αυτός την εδραίωση της δημοκρατίας. Υπό το φως της νέας αυτής δυσώδους πομφόλυγας μπορεί να μεθερμηνευθεί και το "μαζί τα φάγαμε", ως εξής: "Τότε σας αγοράζαμε (με δανεικά), σήμερα σας πουλάμε".

  37. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/06/2011 01:28:43

    ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΣΤΗ ΝΕΤ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ ΤΟ ΣΑΜΑΡΑ ΩΣ ΕΓΩΙΣΤΗ ΚΑΙ ΛΑΤΡΗ ΤΗΣ ΄΄ΚΑΡΕΚΛΑΣ΄΄, ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ ΨΗΦΟ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ...

  38. barman avatar
    barman 22/06/2011 01:50:44

    Τον Σιούφα τον σταμάτησε ο Παπανδρέου όταν αποχωρούσε λέγοντας του ''και εσείς κύριε Σιούφα φεύγετε πρώην πρόεδρος της βουλής δεν θα ακούσετε τον πρωθυπουργό'' και ο Σιούφας αφού άκουσε τον Παπανδρέου αποχώρησε και αυτός. Υπάρχει πλάνο της τηλεόρασης που δείχνει εντελώς άδεια την πτέρυγα της ΝΔ κατά την διάρκεια της ομιλίας του Βενιζέλου και φυσικά το παράπονο του ίδιου του Βενιζέλου που είπε ότι η ομιλία του γίνετε με άδεια την πτέρυγα της ΝΔ.

  39. ο ....Απολλων Θοδωρας! avatar
    ο ....Απολλων Θοδωρας! 22/06/2011 02:04:03

    http://1.bp.blogspot.com/_JwUCQiYCz70/R-AsFiko9zI/AAAAAAAAACc/koNOwACjfiA/s1600-h/pagk.jpg

  40. κι ο ...Μπενι! avatar
    κι ο ...Μπενι! 22/06/2011 02:07:44

    http://3.bp.blogspot.com/_JwUCQiYCz70/R-AtOCko90I/AAAAAAAAACk/w3dPP5A38WM/s1600-h/mpeni.jpg

  41. δημης avatar
    δημης 22/06/2011 02:11:46

    ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΟΥΤΕ Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΤΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΑΝΤΕΧΕ.....

  42. ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ avatar
    ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ 22/06/2011 02:20:48

    ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΜΑΚΙΑΒΕΛΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ. ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΥΝΤΗΡΟΥΝ Ως ΥΠΗΡΕΤΗ. ΠΟΤΕ Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟΣΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΤΥΧΙΕΣ ΟΣΟ ΕΠΙ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΟΓΚΩΔΗΣ Η ΠΡΟΔΟΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΤΑΣΗ. ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΟΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΓΓΟΝΌΣ ΤΟΥ ΠΑΠΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΩΣ ΤΕΤΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΟΓΑΡΙΑΖΕΤΑΙ. ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΦΙΑΛΤΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΚΡΙΒΑ. ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΡΑΞΟΥΝ. ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΟΥΝ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΝΟΥΝ ΔΙΑ ΤΟΥ ΣΤΡΙΒΕΙΝ. ΑΝΑΞΙΟΣ ΚΑΙ ΚΑΚΟΣ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΝΑΣ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΣ ΑΠΟΛΙΘΩΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΧΑΡΙΝ ΑΟΡΑΤΩΝ ΠΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΩΝ ΠΟΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΟΜΟΙΑΖΟΥΝ ΕΚΕΙΝΩΝ ΤΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΣ. ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ

  43. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 22/06/2011 02:55:59

    Kατά τη γνώμη μου ο Σαμαράς το χειρίστηκε άψογα..εκμεταλλεύτηκε τις ύβρεις πάγκαλου στο να αποδείξει εμμέσως ποιός ευθύνεται για τη μη σύναψη συμφωνίας για κυβέρνηση εθνικής ενότητας..ο λόγος του Αντώνη αντιπροσωπεύει 100% τον μέσο δεξιό..το πασοκ δεν πέφτει με βαμβάκι..ας το καταλάβουμε..σκληρό rock αυτοί-heavy metal εμείς..

  44. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/06/2011 08:35:41

    ραβε-ξηλωνε και το Πρασινο νινι σερνει το βουλιαγμενο Πρασινο καραβι στο βυθο..

    ΠΠ

  45. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 22/06/2011 08:37:56

    Ακριβώς έτσι...

  46. spiros avatar
    spiros 22/06/2011 08:59:44

    Η φασαρία καλώς έγινε. Αμέσως μετά την παρέμβαση του ΓΑΠ και την σχετική αποδοχή έπρεπε να γίνει αποδεκτή και να παραμείνουν. Ευτυχώς που κατόρθωσε να ισορροπήσει τα πράγματα ο ΑΣ.

  47. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/06/2011 09:56:01

    Φάκτορα για να θυμίσουμε ορισμένα γεγονότα στον Αντιπρόεδρο ΠΑΓΚΑΛΟ (ας βάλει ο καθείς τον τόνο όπου θωρεί):

    Το 1979 στη " προ -δημοκρατική " Ελλάδα, μήπως θυμάται ο κύριος Πάγκαλος τι έπραξε το ΠΑΣΟΚ την ημέρα κύρωσης της συμφωνίας ένταξης της χώρας στην ΕΟΚ; ...αποχώρηση χωρίς επιστροφή και χωρίς καν να μιλήσει;

    Μήπως θυμάται ότι το 1981 η κυβέρνηση η "πρώτη δημοκρατική" διαδέχτηκε μια κυβέρνηση που είχε καταρτίσει ισοσκελισμένο προϋπολογισμό και τα χρέη της χώρας πχ ήταν μικρότερα από τα σημερινά χρέη των ασφαλιστικών ταμείων ;

    Μήπως μπορεί να μας εξηγήσει πως το ΠΑΣΟΚ ήταν πρώτο κόμμα με 48% από εκλογές που διοργάνωσε και διεξήγαγε μια "μη δημοκρατική κυβέρνηση"; Μήπως εκλέχτηκε από εκλογές που διοργάνωσε και διεξήγαγε τότε μια ¨μη δημοκρατική κυβέρνηση"

    Μήπως το ελάχιστο χρέος των ¨μη δημοκρατικών κυβερνήσεων" 1974 - 1981, της ανάπτυξης και της οικονομίας, χωρίς βέβαια να υπάρχει ο πακτωλός χρημάτων: ΜΟΠ, Πακέτο Ντελόρ, Β ΚΠΣ, Γ ΚΠΣ κλπ "εισροών και χορηγιών" πληγώνει τη σύγκριση του ...μαζί τα φάγαμε που έφτασε η χώρα στα 22 χρόνια διαχείρισης ...ΠΑΣΟΚ;

    Μήπως ο συνομιλητής των φούφουτων από τους οποίους σήμερα προσδοκά σωτηρία θυμάται το : "έξω από την ΕΟΚ" ή "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο";

    Ας πάει στη Τρόικα να επικυρώσει και να συμφωνήσει ο κάθε φούφουτος με το κατεπείγον νομοσχέδιο που θα ψηφίσει γιατί έχουμε δημοκρατική κυβέρνηση υπό επιτήρηση πλέον.

    Μόνο μήπως ο Αντιπρόεδρος μπορεί να μου πει ποιους θέτουν υπό επιτήρηση στη ζωή για να ξέρω που κατατάσσει τη κυβέρνηση που συμμετέχει;

    Γιατί αν δεν κάνω λάθος υπό επιτήρηση τίθεται κάποιος είτε πνευματικά μειωμένης ικανότητας είτε ανίκανος να διαχειριστεί την καθημερινότητα ...σωστά;

    • Malena avatar
      Malena @ Ο Ιθαγενής 22/06/2011 10:39:16

      Τελικά καλύτερα να συνομιλείς με "ιθαγενείς", παρά με όλους αυτούς τους σύγχρονους νεο-ταξικούς κάφρους!

  48. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 22/06/2011 10:18:30

    Είναι αυτός που λέμε όχι μόνο χοντρός αλλά και χοντρο.......ς

  49. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 22/06/2011 10:22:55

    Τώρα που το ΠΑΣΟΚ τελείωνει θα ξεκινήσει την τακτική του 1980 και τώρα τον ρόλο θα τον αναλάβει ο Πάγκαλος και όχι ο Λαλιώτης . Στόχος τους είναι να φανατίσουν με συνθήματα χαμηλού επιπέδου όπως και τότε τους οπαδούς τους για να τους κρατήσουν στην εξουσία. Έτσι και αυτή η δήλωση του Πάγκαλου ξέρουν αυτοί από προπαγάνδα και γκεμπελικές πρακτικές .

  50. Vasilis avatar
    Vasilis 22/06/2011 10:35:53

    Αν δεν επιστρέψουν από την Ελβετία τα κλεμμένα δις ευρώ...χαιρετίσματα.Ότι μέτρα και να πάρουν,απλά θα μας εξαθλιώνουν και θα μας ξεφτιλίζουν περισσότερο

  51. Stefanos avatar
    Stefanos 22/06/2011 10:59:32

    Tα πιστοποιητικά κοινωνικών φρονημάτων καταργήθηκαν από την κυβέρνηση του Γ.Παπαδοπούλου το 1971! Αυτό γιατί δεν το λέει κανένας?

  52. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 22/06/2011 14:04:04

    Ο χοντρός είναι το alter ego του Γιωργάκη.....

  53. Moriarty avatar
    Moriarty 22/06/2011 15:34:16

    Η λογική ότι η δημοκρατία ήλθε στην Ελλάδα το 1974 είναι ανιστόρητη. Η δημοκρατία του '74 είναι η τρίτη αβασίλευτη Ελληνική δημοκρατία. Η πρώτη εγκαθιδρύθηκε με τις εθνοσυνελεύσεις των επαναστατών του 1821 και τέλειωσε με τη δολοφονία του Καποδίστρια και την εγκαθίδρυση της μοναρχίας του Όθωνα. Η δεύτερη Ελληνική δημοκρατία ιδρύθηκε με την έκπτωση του Γεωργίου του Β' - οπότε εξελέγη πρόεδρος ο Ναύαρχος Π. Κουντουριώτης με πρωθυπουργό τον Α. Παπαναστασίου. Μεταξύ των περιόδων αυτών και μετά το 1846, το πολίτευμα της Ελλάδος ήταν βασιλευόμενη κοινοβουλευτική δημοκρατία. Εκτός κάποιων διαστημάτων ανωμαλίας, κατοχής και δικτατορίας (Πάγκαλου, Μεταξά, Απριλιανών), ο Ελληνικός λαός εξέλεγε τις κυβερνήσεις του και ανεδείκνυε πρωθυπουργούς όπως ο Κανάρης, ο Τρικούπης, ο Κουμουνδούρος, ο Βενιζέλος, ο Γούναρης, ο Τσαλδάρης, ο Παπαναστασίου, ο Καραμανλής κλπ. Δεν περιμέναμε τον Ανδρέα Παπανδρέου να εισαγάγει στην Ελλάδα τη δημοκρατία και τον
    κοινοβουλευτισμό.

  54. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 22/06/2011 18:19:04

    ΠΑΓΚΑΛΟΣ:Το μεγαλύτερο και ευκολότερα εκμεταλευσιμο κοίτασμα ..Φυσικού αερίου στην Ελλάδα. ¨Οπου και να τον τρυπήσεις ,αέριο θα βγάλει !!Πορδοαέριο και ..μπούρδες !! Αυτός είναι ο Πάγκαλος ή Πάγκακος!!! όπως είπε κάποτε ο Γ.Βαρεμένος

  55. captain avatar
    captain 22/06/2011 23:08:35

    Ο Πάγκαλος δε θα συγχωρήσει ποτέ στον Καραμανλή τη νομιμοποίηση του ΚΚΕ :))

    Όλα τα λεφτά όμως ήταν ο προοδευτικός πρωθυπουργός: αυτός εξαγοράζει τις ψήφους του λαού για να εκλεγεί και μετά νομίζει ότι εμβαθύνει τη δημοκρατία με το open gov!!!

  56. brankaleon avatar
    brankaleon 22/06/2011 23:27:56

    Ο Πάγκαλος στιγμή δεν έπαψε μέσω των "ιδιομορφιών" του να διαχειρίζεται τον προσωπικό του "χώρο".
    Μην τον θεωρείτε λοιπόν και τόσο ... αυθόρμητο, ούτε ανιδιοτελή.
    Μπορεί, ακόμη και να είναι ο πλέον αντι-GAP μέσα στο ΠΑΣΟΚ

  57. captain avatar
    captain 23/06/2011 00:00:51

    Sorry, αλλά ο πάγκαλος ίσως κάποτε να ήταν ξύπνιος. τώρα είναι του γιατρού!

    • brankaleon avatar
      brankaleon @ captain 23/06/2011 13:39:45

      Πάντως η "πάρτη του" είναι δική του και γι' αυτή "αγωνίζεται".
      Η στάση του Πάγκαλου, πρωτίστως τσαλάκωσε την εικόνα του G.A.P.