#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/09/2011 22:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Πάγκαλος και ο Καρατζαφέρης εκστρατεύουν

[caption id="attachment_121352" align="alignnone" width="600" caption="Το τουρκικό ναυτικό ετοιμάζεται να τους αντιμετωπίσει"][/caption]

Η Ελλάδα θα στηρίξει την Κυπριακή Δημοκρατία και οποιαδήποτε επίθεση σε βάρος της θα αποτελεί και επίθεση εναντίον της Ελλάδας, διεμήνυσε από το βήμα της Βουλής ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Θεόδωρος Πάγκαλος απαντώντας στις τουρκικές απειλές ενόψει της έναρξης των ερευνών στην ΑΟΖ της Κύπρου, μέσω ερώτησης του προέδρου του ΛΑ.Ο.Σ, Γιώργου Καρατζαφέρη.

 

Απαντώντας εξάλλου σε άλλη ερώτησή του κ. Καρατζαφέρη για τη Θράκη, ζήτησε άτυπη σύγκληση των κομμάτων με αντικείμενο τις εξελίξεις στην περιοχή. Χαρακτήρισε επίσης μεγάλο σφάλμα την  ίδρυση του προξενείου στη Κομοτηνή, ενώ  διαβεβαίωσε ότι οι περιτομές σε μουσουλμάνους γίνονται κάτω από τον πλήρη και αυστηρότατο υγειονομικό έλεγχο του ελληνικού υπουργείου Υγείας.

 Προσέγγιση χέρι-χέρι. Ας μην κάνουν ερωτήσεις και απαντήσεις στη Βουλή, ας βγάλουν κοινό πολεμικό ανακοινωθέν. Μεγάλο σφάλμα η ίδρυση του Προξενείου, η ήττα στο Μυριοκέφαλο και η πτώση της Πόλης αλλά συνέβησαν.Πατριώτες αναλόγως της (δύσκολης) συγκυρίας για την Κυβέρνηση.

Ο Πάγκαλος σε νέο ρόλο: προστάτης της εθνικής κυριαρχίας και ανεξαρτησίας, Ελλάδας, Κύπρου και βάλε.

Ο Καρατζαφέρης στο γνωστό του ρόλο: ερωτήσεις - πάσες στους Υπουργούς, έμμεση στήριξη και όταν δυσκολεύουν τα πράγματα «βάζει πλάτη».

Για τις περιτομές  των μουσουλμάνων  γνωρίζει ο κ. Πάγκαλος.  Για τους «ευνουχισμούς» των  χριστιανών πολιτών της χώρας άκουσε τίποτα;

Μπράβο τους που θα προστατεύσουνε την Κύπρο. Να το έχουν πει μόνο στην Τρόικα να εγκρίνει τα κονδύλια. Μην μείνουν τα πλοία από πετρέλαιο και τα αεροπλάνα από κηροζίνη.

Η ίδια κυβέρνηση που αντί βιβλία μοιράζει φωτοτυπίες στους μαθητές, κάνει τσαμπουκάδες εσωτερικής κατανάλωσης, παίζει με τα ευαίσθητα εθνικά θέματα για να διατηρηθεί λίγο παραπάνω στην εξουσία.

Είμαστε βέβαιοι ότι ο πάντα σοβαρός και αξιόπιστος Πάγκαλος, έχει έτοιμα τα επιχειρησιακά σχέδια, καθώς και τη χρηματοδότηση της εκστρατείας του στην Ανατολική Μεσόγειο. Η δόξα των αρχαίων στρατηγών κινδυνεύει. Αντί για Ευρυβιάδη και Θεμιστοκλή, τώρα έχουμε Πάγκαλο και Καρατζαφέρη. Η κάθε εποχή με τους στρατηλάτες της…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. alakran avatar
    alakran 09/09/2011 22:49:50

    Ο πρώτος δεξιά στη φωτογραφία κάποιον μου θυμίζει!!!!!!!!!!!!!

    • Καραγιάννης avatar
      Καραγιάννης @ alakran 09/09/2011 22:52:28

      Αυτό λέγεται ψύχωση!

      • alakran avatar
        alakran @ Καραγιάννης 09/09/2011 22:53:41

        Άδικο έχω?

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ alakran 09/09/2011 23:21:27

          Εμένα βρε παιδιά μου μοιάζουν όλοι ίδιοι...σαν τον τύπο του ''11880'' στα νιάτα του...

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/09/2011 23:05:30

    Ας ρωτήσω λοιπόν τους δύο ογκόλιθους της πολιτικής μας σκηνής, για να ενημερωθώ ως αδαής:

    αν η Τουρκία εμπλακεί σε πόλεμο με το Ισραήλ εμείς με ποιον είμαστε σύμμαχοι; σε ποιόν έχουμε συμβατικές υποχρεώσεις για βοήθεια και παραχωρήσεις;

    Μερικοί νομίζουν ότι η πολιτική είναι σαν τα μούτρα τους (και εννοώ τους πολιτικούς μας), για τα τηλεοπτικά παράθυρα που εντρυφούν εν ώρα κρίσεων, είναι δηλαδή και εθνικός και στρατηγικός σχεδιασμός η κουβεντούλα.

  3. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 09/09/2011 23:19:27

    Να προσέξουν οι "πολέμαρχοι" μη σχίσουν κανένα καλσόν και γεμίσει ο τόπος πατσάδες...
    Υ.Γ.
    Κύριε Αντιπρόεδρε επί ημερών σας δεν έγινε το σκηνικό στα Ιμια;Επί ημερών σας οι δολοφονίες Σολωμού-Ισαάκ;Μερικοί θυμόμαστε ακόμα...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 09/09/2011 23:42:41

      Κι ακόμα οργιζόμαστε κι ακόμα συγκινούμαστε κι εσαεί ήρωες τους δύο άντρες θεωρούμε...

  4. Delphi avatar
    Delphi 09/09/2011 23:29:26

    Megalitero endiaferon gia mas tous Neo Dimokrates einai pies einai i thesis tou komatos mas sta gegonota pou ekselizonte stin anatoliki mesogios, i apiles tis Tourkias ,ti thesi tha prepi na pari i Ellada se periptosi apilis stin Kypro apo tin Tourkia otan arxisoun i thalassies erevnes.. Tis ksekathares patriotikes thesis tou komatos mas theloume na doume .Ton Pangalo ton kseroume, o prodotis ton Imion, o ivristis ton Ellinon.To patriotismo tou Karaztaferi den boroume na to anfisvitisoume giati tha eimaste adiki, se alla kani tis kolotoumpes tous. O Samaras omos, ti lei gia Thraki? Pia einai i thesi tou gia tis apiles tis Tourkias? Kai alitheia, afti i Antiproedri tou komatos mas, pou briskonte kai den akougonte?

    • ΓΙΑΝΝΑ avatar
      ΓΙΑΝΝΑ @ Delphi 10/09/2011 00:02:00

      Το ελληνικό αλφάβητο δεν το γνωρίζετε; Προστατέψτε την ελληνική γλώσσα και μετά σχολιάζετε και τα εθνικά θέματα. Αν δεν γνωρίζετε πατήστε ταυτόχρονα shift+alt.

      • Delphi avatar
        Delphi @ ΓΙΑΝΝΑ 10/09/2011 00:19:09

        San ellinas tis diasporas (oxi pia) exo olo to dikeoma na sxoliaso ta ethnika themata tis patridas mou. Ama den grafo poli kala ta ellinika den einai to thema tou arthrou. Epi tis ousias exete kati na pite i tha sxoliazete pos grafo?

        • ΓΙΑΝΝΑ avatar
          ΓΙΑΝΝΑ @ Delphi 10/09/2011 00:41:46

          Εντάξει Έλληνα της διασποράς. Με βοήθησες να κατανοήσω καλύτερα τον ΓΑΠ και τα ελληνικά του. Είναι Έλληνας της διασποράς.

        • anonymous avatar
          anonymous @ Delphi 10/09/2011 01:17:13

          Δε διαβάζουμε greeklish γιατί πονάνε τα μάτια. Οπότε απάντηση δεν έχει.

        • remali avatar
          remali @ Delphi 10/09/2011 07:08:42

          τέτοια γραφή δεν γνωρίζουμε φίλε. συνεπώς δεν μπορούμε να σε σχολιάσουμε. άντε λοιπόν γράψε Ελληνικά γιατί είμαστε Έλληνες. Οι δικαιολογίες ειναι φτηνές.

          • Κώστας Σταματάκης avatar
            Κώστας Σταματάκης @ remali 10/09/2011 08:48:05

            Μην είστε ρε παιδιά τόσο απαιτητικοί και σκληροί απέναντι στον άνθρωπο. Δικός μας Έλληνας της διασποράς είναι, έτσι μπορεί και γράφει, ίσως και να ντρέπεται ο άνθρωπος μην κάνει κανένα λάθος.
            Αφήστε τον κόσμο να εκφρασθεί όπως θέλει. Και να ξέρετε κάτι, επειδή έχω ζήσει στην ξενιτιά, οι Έλληνες της διασποράς αγαπάνε περισσότερο την Ελλάδα και είναι περισσότερο Έλληνες από μερικούς δικούς μας στην Ελλάδα.

          • Delphi avatar
            Delphi @ remali 10/09/2011 17:16:54

            Kosta, se efharisto, ta eipes ola. Einai disaresto na prepi na leme ta aftonoita.Oi Ellines tis diasporas megalonoume me perisoteres ellinikes aksies kai patriotika aisthimata apo oti megalounoun ta ellinopoula stin ellada. Theoro akomsi i epithesi pou dextika epidi den grafo me tin elliniki alfabito.Den thelo na kano lathi giafto protimo aftin tin grafi. Kai oso gia to sxolio olo kakioules oti kai o Jeffrey einai ellinas tis diasporas, oxi den einai ellinas, einai Amerikanos metanastis stin Ellada me 1/4 elliniko aima. Anathremenos apo mia anthellinas mitera amerikanida.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ remali 10/09/2011 17:57:12

            «Δεν θέλει να κάνει λάθη» ,λέει και γράφει στα λατινικά, για να είναι όλα λάθη! Φοβερή λογική!

        • manos avatar
          manos @ Delphi 10/09/2011 09:44:38

          Σαν Ελληνας της διασποράς θα μπορούσες να γράφεις ή Ελληνικά ή Αγγλικά. Δεν χρειάζεται αυτό το μόρφωμα που κουράζει και το μάτια και το μυαλό.
          Εβεριθινγκ κληαρ ναου ντηαρ?

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ manos 10/09/2011 11:52:55

            Delphi
            έχεις δείξει ότι αγαπάς την πατρίδα κι από άλλα σχόλιά σου..απλά να ξέρεις ότι εκτός του ότι η γραφή αυτή κουράζει, υπάρχει και μια καχυποψία εκ μέρους των σχολιαστών, εξαιτίας των επιθέσεων που δέχεται η χώρα μας από παντού..
            Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σχετικά με τον ''πατριωτισμό'' του Καρατζαφέρη...είναι υποκριτικός..

          • Delphi avatar
            Delphi @ manos 10/09/2011 22:52:59

            Iremiste, giati tetia xoli kai kakies? Pou kai pou blepo kai allous na grafoun me to latiniko alfabito ala den blepo na tous epitithete kanis? Mipos se merikous anagnostes aftou tou site den tous aresi na diavazoun kritikes apo Neo Dimokrates kai prepi na simfonoume se ola xoris kritiko pnevma? Logokrisia kanete stin antitheti gnomi? Theoro oti i antipolitepsi tou kommatos mou einai ligi, eidika sta ethnika themata , kai afto to lene para poli Neo Dimokrates na kserete.Ama afto enoxli merikous, problima sas.

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 09/09/2011 23:34:41

    Κανονικά, θα έπρεπε να είμαστε εκστασιασμένοι με την επανεμφάνιση του Πάγκαλου (πολύ μου είχε στοιχίσει η απουσία του τον τελευταίο καιρό Μ.Ο και, προσωπικά, σ' ευχαριστώ που γράφεις γι' αυτόν) και τις γνώσεις του για τις περιτομές...θεωρώ ότι ήταν καίρια η παρέμβασή του στα θέματα που ταλανίζουν τη χώρα...

    • manos avatar
      manos @ ΕΥΑ 10/09/2011 09:49:46

      Εγώ ήδη νιώθω εθνικά υπερήφανος. Με μπροστάρη τον Πάγκαλο πάω και στην κόκκινη μηλιά.
      Δεν ξέρω όμως αν το άλογο του στρατηλάτη θα αντέξει το πολιτικό του βάρος.

  6. λαλακης avatar
    λαλακης 09/09/2011 23:38:02

    Μπροστα στα γιγαντιαια οικονομικα προβληματα η κυβερνηση πονταρει
    στον εθνικο κινδυνο αφου αδυνατει να απολυσει ΔΥ για να σωθει η χωρα.
    Εμπρος στο δρομο που χαραξε η Αργεντινη με τα Φωκλαντς....

  7. Orestios avatar
    Orestios 10/09/2011 00:01:02

    Ευτυχώς που δεν φυσάει σήμερα και δεν παίρνει ο αέρας την σημαία.
    Σε λίγο θα βγάλουν και τους εξωγήινους.

  8. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 10/09/2011 00:03:31

    Και τί θα γίνει αν φυσήξει κανένα αεράκι και του πάρει την σημαία από τα χέρια;

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ αλλήθωρος 10/09/2011 00:34:00

      Αψογος!

  9. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 10/09/2011 00:29:32

    Και που θα εμφανιστεί θεσμικά ο Πάγκαλος σε περίπτωση έντασης? Στο Χατζηνικολάου ή στο ΜΕΓΚΑ? Ή μήπως στο Τηλεάστυ?

  10. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 10/09/2011 00:33:47

    -Κύριε Πάγκαλε έχει ήδη επιτεθεί η Τουρκία στην Κύπρο. Από το 1974.
    (Φαίνεται ότι η πρώτη δε μετράει...)

  11. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 10/09/2011 01:48:50

    Μικρέ, τρίζουν τα κόκκαλα του Ευρυβιάδη κι ο Θεμιστοκλής έχει ήδη ανασηκωθεί στον τάφο του...

  12. Orestios avatar
    Orestios 10/09/2011 02:53:10

    Εν τω μεταξύ στην Αίγυπτο γίνεται της μουρλής
    Ο Ισραηλινός πρέσβης το σκάει καθώς πλήθος εισβάλλει στην πρεσβεία και ο Ομπάμα καλεί την Αίγυπτο να σεβαστεί τις διεθνείς συνθήκες

  13. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 10/09/2011 03:23:23

    Όλα τα λεφτά είναι πάντως η στάση του σώματος και οι κινήσεις των χεριών του πληθωρικού αντιπρόεδρα. Την ώρα που απαντάει στη στημένη ερώτηση του λαγού, έχει τα χέρια να κρέμονται στο πλάι και τη στιγμή που λέει ότι τυχόν επίθεση της Τουρκίας στη Κύπρο σημαίνει επίθεση κατά της Ελλάδας τινάζει τα δύο χέρια προς τα πάνω και τα αφήνει να πέσουν ξανά. Τώρα αν τρόμαξε ο γκρίζος λύκος από το τίναγμα των φτερών της τροφαντής όρνιθας το βλέπω χλωμό. Αυτός δεν είπε πρώτος ότι το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του ; Τσάμπα εκτέθηκε ο λαϊκός τροβαδούρος που τον μιμήθηκε ;

  14. The Saint avatar
    The Saint 10/09/2011 03:55:23

    Eδώ ο κόσμος καίγεται μέσα και γύρω απ'τη χώρα, στη βουλή γίνονται ερωταπαντήσεις γιά τα ...πουλιά των μουσουλμάνων!
    Ειχε άδικο ο Καραμανλής όταν είπε το αλησμόνητο "Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο μπουρδέλο";

  15. athamas avatar
    athamas 10/09/2011 08:38:31

    Οι τούρκοι γνωρίζουν πολύ καλά τον πάγκαλο και ποιο το ιδικό βάρος των δηλωσεών του ! Η κυβέρνηση φοβούμενη μην τυχόν και πάρουν στα σοβαρά οι τούρκοι τις δηλώσεις της έβαλε τον προσκυνημένο να τις κάνει . Μεγάλη ξεφτίλα για την χώρα μας !

  16. kakofonix avatar
    kakofonix 10/09/2011 09:31:07

    Έγκυρες πληροφορίες από την Άγκυρα αναφέρουν ότι το υπουργείο εξωτερικών της φίλης και συμμάχου πραγματοποίησε έκκληση για την αποστολή βυτιοφόρων - εκκενωτικών. Χέστηκαν από το φόβο τους.

  17. manos avatar
    manos 10/09/2011 09:46:29

    Μην φοβάστε αδέρφια. Θα μπει μπροστά και θα απορροφήσει το πρώτο κύμα της τουρκικής επίθεσης.
    Μετά θα αναλάβει ο λαός.

  18. Krax avatar
    Krax 10/09/2011 10:59:02

    Καλό θα ήταν ο μεγαλοστόμος Πάγκαλος να είχε
    και την άποψη του τότε αρμόδιου για τέτοια θέματα,
    πρώην Διοικητή του Γ'Σωματος Στρατού ιωάννη ντάβο.
    Για να ξέρουμε και τι λέμε...όχι για κανέναν άλλον λόγο.

  19. πολεμοκαπηλος avatar
    πολεμοκαπηλος 10/09/2011 11:30:20

    χτες έτυχε να διαβάσω την καθημερινή και την International herald Tribune υ βγαζει η καθημερινή στην Ελλάδα. Στην πρώτη σελίδα τα Κυπριακά στην Ελληνική Εκδοση ποθενα στην Αγγλική. Ο νοών νοείτω

  20. Κρανίδιος Φαηλιώτης avatar
    Κρανίδιος Φαηλιώτης 10/09/2011 12:42:51

    Διαχειριστή, μου είπε ο Αντώνης να σου πω, να αφήνεις και τα παιδιά του Λάος να γράφουν καμιά κουβέντα, ώστε να ξεγυμνωθεί η πατριδοκαπηλεία του κόμματός τους και δη του προέδρου τους. Μην ανησυχείς για εμένα, δεν πρόκειται να πυροβολήσω την οθόνη, γιατί ξέχασα το πιστόλι μου στο γραφείο μου μαζί με την καρφίτσα που συνήθως φοράω. Εξαιτίας αυτού, μάλιστα, δεν μπόρεσα σήμερα να παίξω τον καμπόι με το αλογατάκι μου.

    Πληροφοριακά, κάποια από τις επόμενες ημέρες θα περάσω από την ισλαμική κοινότητα του Πειραιά, όπου θα μου παραδώσουν μία λίστα με τους πιθανούς ψηφοφόρους μου στις ερχόμενες εκλογές. Οι εποχές που οι μουσουλμάνοι πανηγύριζαν την εκλογή του ΓΑΠ, φωνάζοντας ΠΑΤΣΟΚ-ΠΑΤΣΟΚ. Ήρθε η ώρα του ΝΟΥΝΤΟΥ-ΝΟΥΝΤΟΥ. Σαλαμαλέκουμ!

    • Kennan avatar
      Kennan @ Κρανίδιος Φαηλιώτης 10/09/2011 13:22:06

      Αδωνι, σας έχει πονέσει πολύ ο Φαήλος ε; Βλέπετε να έρχετε η ώρα που θα παρακαλάτε να σας βγάζουν στα κανάλια και ρίχνετε μαύρο δάκρυ ε;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Kennan 10/09/2011 13:26:37

        Και πως θα τη βγάλουμε τον χειμώνα χωρίς τη τσιριχτή καταγγελτική του φωνή να μας τρυπάει τα ηχεία;
        Θα το ρίξουμε στα σήριαλ;

    • factorx avatar
      factorx @ Κρανίδιος Φαηλιώτης 10/09/2011 13:24:34

      Φίλε, πες στον φίλο σου απο το ΛΑΟΣ ότι αν θέλουν να ξαναμπούν εδώ να μάθουν πρώτα να είναι κύριοι και άντρες και να μην πετάνε διάφορα σάπια. Και σιγά μην δώσουμε και βήμα σε καραγκιόζηδες

  21. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 10/09/2011 13:17:23

    Φαήλο άκουσες τις φήμες πως κάποιο golden boy του ΛΑΟΣ είναι πολύ δυστυχισμένος αυτές τις ημέρες επειδή είδε αυτό που δεν περίμενεν να δει ανοίγοντας μιας πόρτα; Και ως εκ τούτου χωρίζει;

  22. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 10/09/2011 14:11:42

    Η Μπουμπούκα που είναι; Ξέρει κανένας;

  23. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 10/09/2011 18:22:10

    Υπάρχει κάποιος σοβαρός πολίτης να πιστεύει αυτόν που παρέδωσε τον Οτσαλάν, όντας ικέτης στην ελληνική πρεσβεία.
    Και με το δεδομένο ότι σήμερα είναι πλησιέστερα στο αλτσχάιμερ, ο μοναδικός πολιτικός λόγος που εκφράζεται από τον Πάγκαλο δεν δύναται να γίνει πιστευτός.
    Δυστυχώς, η προσωπικά του ιστορία τον έχει καταγράψει αρνητικά ό,τι κι αν πεί ή κάνει σήμερα. Και με το δεδομένο ότι ο πολιτικός του προϊστάμενος τον έχει αδειάσει από εξουσία ο Αντιπρόεδρος μάλλον ηχεί σαν κύμβαλο αλλαλάζον....

  24. TAKHΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    TAKHΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 12/09/2011 10:32:33

    Βοσκοί, στη μάντρα της Πολιτείας οι λύκοι! Οι λύκοι!
    Στα όπλα, Ακρίτες! Μακριά και οι φαύλοι και οι περιττοί,
    καλαμαράδες και δημοκόποι και μπολσεβίκοι,
    για λόγους άδειους ή για του ολέθρου τα έργα βαλτοί.
    (Απ’ της μαυρίλας της άραχνίλας την αποθήκη
    σε σκονισμένα γυαλιά κλεισμένο, παλιό κρασί,
    των εκατό σου χρονών ανοίγω το άρχοντιλίκι
    στου ήλιου τό φέγγος, τί σέ προσμένουν οι δυνατοί

    ξανά σάν πάντα και γιά τή μάχη και γιά τή νίκη
    νά τους φτερώσεις τό πάτημα τους όπου πατεί.
    Σ’ έμέ -κελλάρης λυράρης είμαι,- σ’ έμενα ανήκει
    νά τό κεράσω στά νέα ποτήρια τό άρχαίο πιοτί).

    Βοσκοί και σκύλοι, λώβα και ψώρα. Τ’ αρνιά; Μουζίκοι.
    Ό λαός; Όνομα. Σκλάβος πλέμπας δούλα κ’ ή οργή,
    Δίκη άπό πάνω θεία των αστόχαστων καταδίκη
    και λογαριάζει και ξεπλερώνει όσο αν αργεί.

    Τραγουδημένη κλεφτουριά, Γένος, αρματολίκι,
    τά ξεγραμμένα και τά τριμμένα ψέματα, αχνοί,
    Ιδέα βυζάχτρα των τετρακόσιων χρόνων, ή φρίκη
    τώρα, τό μάθημα των Ελλήνων ώς χτες, έσύ

    του ραγιά μάνα βιβλικό, πλάσμα ορφικό, Ευρυδίκη,
    του πανελλήνιου μεγαλονείρου χρυσοπηγή,
    μας τόν καθρέφτιζες μέσ’ στης Πόλης τό βασιλίκι
    τον ξυπνημένο Μαρμαρωμένο, κυνηγητή

    του Ισλάμ. Ή Θράκη προικιό του, ώ δόξα! Και άπανωπροίκι
    μιά Ελλάδα πάλε στην τουρκεμένην Ανατολή,
    της Ιωνίας γλυκοξημέρωμα…. Οι λύκοι! Οι λύκοι!
    κ’ οι βοσκοί ανάξιοι, λύκοι και οι σκύλοι κ’ οι αντρείοι δειλοί.

    Στης Πολιτείας τή μάντρα οι λύκοι! Παντού είναι λύκοι!
    Ξανά στά Τάρταρα Ίσκιος, του ψάλτη λατρεία κ’ έσύ.
    Ψόφια όλη ή στάνη. Φέρτε νά πιούμε, κούφιο νταηλίκι,
    γιά τό άποκάρωμα πού μας πρέπει, κι όποιο κρασί.

    Κωστής Παλαμάς – Οι Λύκοι