06/09/2009 11:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Πάγκαλος ανακάλυψε οτι ο Γιώργος είναι κατάλληλος για πρωθυπουργός



Σε συνέντευξη που παραχωρεί στην Κυριακάτικη  Ελευθεροτυπία και στο δημοσιογράφο Τ. Παππά, ο Θ. Πάγκαλος, δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης της συνέπειας των λόγων του.

Εξαίρει τη δημοκρατικότητα που διέπει το μηχανισμό του ΠΑΣΟΚ επί Γ. Παπανδρέου, τονίζοντας πως «ο Παπανδρέου θα έχει την ευθύνη να αντιμετωπίσει όλα τα προβλήματα της χώρας και θα τα αντιμετωπίσει, όπως έκανε όλη αυτή την περίοδο, κατά τρόπο υποδειγματικό, με προσφυγή στη μεγαλύτερη δυνατή συλλογικότητα. Ουδέποτε στο ΠΑΣΟΚ, από τότε που δημιουργήθηκε, έχω ζήσει μια τέτοια εσωκομματική ζωή, όπου τηρούνται οι κανόνες, δικαιολογούνται οι πολιτικές κινήσεις και συζητούνται τα πάντα εξαντλητικά. Επί Ανδρέα Παπανδρέου δεν το είχαμε αυτό

 Χαρακτηρίζει επίσης τις αποφάσεις επί  πρωθυπουργίας Κώστα Σημίτη ως «προϊόν μιας κλειστής ομάδας συμβούλων, διαμορφωμένες εκ των προτέρων».

 Ας θυμηθούμε όμως τι έλεγε ο κ. Πάγκαλος πριν από λίγα χρόνια για τον άνθρωπο που τώρα έχει μεγάλη εμπιστοσύνη:

«... εγώ δεν θεωρώ ότι ο κ. Παπανδρέου έχει τα προσόντα να γίνει πρωθυπουργός της Ελλάδας (...) θα μου επιτρέψετε να σας πω ότι δεν τον θεωρώ κατάλληλο για να γίνει πρωθυπουργός, ασχέτως αν είναι σήμερα πολύ της μόδας ο κ. Παπανδρέου. Πιστεύω επιπλέον και για λόγους αισθητικούς ότι θα είναι απαράδεκτη εξέλιξη, θα είναι παλινδρόμηση, αν η χώρα πάει πίσω προς τον ανιψιό του ενός και το γιο του άλλου. Το βασικό επιχείρημα αυτών που προωθούν τον κ. Παπανδρέου είναι ότι τ' όνομά του ενώνει. Εγώ δε δέχομαι να με ενώσει με κανέναν άλλο ένα όνομα (...). Ο Παπανδρέου, με συγχωρείτε που διαφωνώ τόσο πολύ με το συρμό, δεν είναι».

(Θ. Πάγκαλος, «Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία», 16/9/2001)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 06/09/2009 12:02:26

    Παει και ο Ανδρεας Παπανδρεου και δημοσιως!Κυνισμος σε ολο το μεγαλειο.Μη νομιζεται και πολλοι ψηφοφοροι ετσι σκεφτονται.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/09/2009 12:24:55

    Μαλλον ρε ρεψιμο του βγηκε η δηλωση. Ασ τον χτυπησει καποιος στην πλατουλα τον καημενο...

    Τι τραβαει κ αυτος ο ΓΑΠΠ !!!

    ΠΠ

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 06/09/2009 12:25:10

    ...ε όχι και να ασχολούμαστε με τον εκφραστή θεωριών όπως ...φύσηξε ο άνεμος και πήρε το κουρελόπανο ή της θεωρίας των ευκαιριακών κλεφτών.
    Το μόνο που αξίζει σχολιασμού για τον εν λόγο κύριο είναι η ικανότητά του για κωλοτούμπες ....εξαιτίας σωματότυπου.



    ...πάντως λίγο ακόμα να δω και να διαβάσω Πάγκαλο, Ευθυμίου, Β. Παπανδρέου, Βενιζέλο, Διαμαντοπούλου, μέχρι και ο ...Καραμανλής θα μου ξαναγίνει συμπαθής

  4. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 06/09/2009 12:30:17

    ...Άντε! Αυτά ακούω και βουρκώνω.

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/09/2009 12:57:22

    Λίγος, έως πολύς, Πάγκαλος στη δημοσιότητα είναι η καλύτερη προεκλογική καμπάνια για τον Καραμανλή

  6. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 06/09/2009 12:58:27

    Νομη της εξουσίας στο στερέωμα!!

  7. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 06/09/2009 12:59:02

    Μην τα παίρνετε και σεις τοις μετρητοίς αυτά που λέει ο Πάγκαλος.
    Το παιδί έχει αρρύθμιστο θυρεοειδή και του ξεφεύγουν κουβέντες για τις οποίες μετανιώνει μετά και ζητάει συγγνώμες.....

  8. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 06/09/2009 13:08:54

    Δεν διέπεται από αφέλεια το κατεστημένο, ώστε να επενδύσει μονομερώς στα πλαίσια της διάλυσης του δικομματισμού, όσο αφορά την κλιμακούμενη διάσπαση του Πασόκ, στην πτέρυγα Βενιζέλου. Πρέπει να ελεγχθεί και η πτέρυγα που οικοδομεί αργά αλλά σταθερά και ο ΓΑΠ, από τα παλαιοκομματικά βαρίδια της υπερεξουσίας. Πίσω από τον Πάγκαλο και την Διαμαντοπούλου υπάρχει ολόκληρος μηχανισμός ελέγχου και υπόθαλψης του ΓΑΠ, μέσα και έξω από το κόμμα.

  9. Σπύρος avatar
    Σπύρος 06/09/2009 13:41:56

    Καλά οταν ο Πάγκαλος έλεγε δημοσίως πώς στο Υπουργείο Εξωτερικών η Επίσημη Γλώσσα είναι τά Αγγλικά και ξέχεζε τον Ρόντο,σέ ποιούς αναφερόταν??
    Απύλωτος ο τυπος.

    • Χι avatar
      Χι @ Σπύρος 06/09/2009 14:58:26

      Εγώ δεν θα είχα πρόβλημα να είναι τα αγγλικά, αρκεί η πολιτική να ήταν ελληνική. Έχουμε και σχετικά ιστορικά παραδείγματα.

  10. ataktos avatar
    ataktos 06/09/2009 14:02:43

    Ο ...μοναδικός και... τελευταίος άνθρωπος που δεν κατάλαβε ότι πρέπει να καθαρίσει το σπιτάκι του από την κοπριά …που τους κατέκλισε . Κρίμα... τα κιλά που κουβαλάει πάνω του

  11. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 06/09/2009 14:48:48

    Χώρια που "η Γερμανία είναι ένας γίγαντας με μυαλό νάνου".

  12. ataktos avatar
    ataktos 06/09/2009 15:02:40

    Και η συζήτηση μας άνοιξε από μηδενική(πάλι) βάσει….

  13. Στέργιος avatar
    Στέργιος 06/09/2009 16:56:48

    Ο Πάγκαλος δεν είχε πει ότι αν ο Γιωργάκης γινόταν πρόεδρος τού ΠΑΣΟΚ αυτός θα έφευγε στο εξωτερικό;

    Νομίζω πως τού Πάγκαλου δεν του αξίζει να του δίνουμε ούτε το ένα εκατομμυριοστό τής προσοχής που του δίνουμε.

  14. silegav avatar
    silegav 06/09/2009 17:31:22

    Ο Πάγκαλος έχει ενδιαφέρον ακόμη και αν διαφωνεί κανείς μαζί του.

    Δυστυχώς είναι πάντα υπερβολικός με τους χαρακτηρισμούς που καλύπτουν με την έντασή τους το περιεχόμενο των λόγων του.

    Εδώ μία (ιστορική κατα τη γνώμη μου) συνέντευξη στον Στέλιο Κούλογλου για το tvxs.gr που σίγουρα αξίζει περισσότερο σχολιασμό από μία δήλωση που έγινε 8 χρόνια πριν.

    1. http://www.youtube.com/watch?v=Co7t1jXc3sk

    2. http://www.youtube.com/watch?v=34Xd3bMfBbU

    3. http://www.youtube.com/watch?v=ab3XvqozlyQ

  15. san avatar
    san 06/09/2009 18:18:31

    συγνώμην, αλλά μήπως εκείνο το περί "ντιντιδων" ενόχλησε κάποιους εκ των σχολιαστών, περισότερο απο μιά καλή κουβέντα που είπε για το Γιώργο;

    • O Iθαγενής avatar
      O Iθαγενής @ san 06/09/2009 20:32:53

      ...μπα περισσότερο με ενοχλούν πολιτικοί του επιπέδου:

      -κουρελόπανο την σημαία
      -ευκαιριακοί κλέφτες
      -δεν θέλω να μας ψηφίσουν όσοι προτίμησαν την αποχή κλπ
      Ένας πολιτικός ο οποίος εκφράζει μόνο το σήμερα και οι αποφάσεις του είναι αποτέλεσμα του ανέμου ( σήμερα :"...Επί Ανδρέα Παπανδρέου δεν το είχαμε αυτό" εχθές: "δεν τον θεωρώ κατάλληλο για να γίνει πρωθυπουργός,") είναι αν μη τι άλλο ..... γίγαντας με μυαλό νάνου.

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ san 06/09/2009 20:49:10

      Αυτό σού ριξανε για γραμμή νά γράψεις εδώ μέσα??
      Aμα θές και τέτοιο επίπεδο έχουμε απαντήσεις.
      Ο Θόδωρος μέ τά 150 κιλά πανωπροίκι μιλάει και γιά Ντιντίδες η Αντρούκλα??

      • Σπύρος avatar
        Σπύρος @ Σπύρος 06/09/2009 20:49:45

        Γιά san πάει.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Σπύρος 06/09/2009 20:50:49

        Πιπέρι

  16. aris53m avatar
    aris53m 06/09/2009 19:57:58

    υπάρχουν βλάκες πολιτικοί, αριβίστες, κομπιναδόροι, γλοιώδη simenites, κλπ

    ο θοδωρής αποτελεί κατηγορία από μόνος του.

    έχει ξαναεφεύρει τι θα πει αλητεία στην πολιτική.

    κανείς και ΠΟΤΕ δεν έχει ονομάσει το λαό , "Φλώρους και Τσούλες". Ας τον έχουν οι ΠΑΣΟΚΟΙ να τον χαίρονται

  17. Orestios avatar
    Orestios 06/09/2009 20:47:27

    Βρε τον Πάγκαλο με τα αστεία του! Έχει χιούμορ ο μπαγάσας!