#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/10/2012 15:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Πάγκαλος αναζητά κολυμβήθρα του Σιλωάμ στη ΝΔ



Έναν  απροσδόκητο ...υποστηρικτή βρήκε σήμερα ο Πρωθυπουργός! Και τι υποστηρικτή! Βαρέων βαρών! Ο ...συνταξιούχος (;) Θόδωρος Πάγκαλος με σημερινή του συνέντευξη προσκαλεί όλους να συνταχθούν με τον Σαμαρά! Επιτίθεται δε, σφοδρά εναντίον Τσίπρα και Καμμένου!

Αν ήμουν στη θέση του Σαμαρά, αυτή η υποστήριξη του Πάγκαλου δεν θα με χαροποιούσε καθόλου!

Ως γνωστόν, επιτυχίες έχουν όσους...πολεμά και κατά καιρούς βρίζει ο Πάγκαλος! Όχι εκείνοι τους οποίους ...στηρίζει!

Θυμάστε που επιτίθετο στον κ. Αβραμόπουλο; Στη συνέχεια ο Αβραμόπουλος έγινε Δήμαρχος!

Αντίστοιχα οι έπαινοι του για τη Ντόρα, δεν έπιασαν ποτέ τόπο.

Χαρακτηριστική είναι και η περίπτωση ΓΑΠ! Οσον τον πολεμούσε ο Θόδωρος, ο Γιώργος ανέβαινε. Όταν αποφάσισε να τον υποστηρίξει, δεν κατάλαβε τι τον ... βρήκε! Στηρίζοντας τον Γιώργο, ο Πάγκαλος τον ...αποτελείωσε!

Όμως, ο Πάγκαλος δεν είναι κανένας τυχαίος! Δεν λέει και δεν κάνει πράγματα στον αέρα. Ακόμα και αυτά που δήθεν του.....ξεφεύγουν, στοχευμένα είναι!

Τι θέλει, λοιπόν, να πεί ο ...ποιητής;

Πρώτα-πρώτα, θέλει να τελειώνει το ΠΑΣΟΚ και τον Βενιζέλο. Του λέει, δηλαδή, με άλλα λόγια  να πάει να γίνει υπουργός του Σαμαρά. Προβλέπει και το τέλος του ...Κινήματος!

Δεύτερον, προσφέρει ...υπηρεσίες στο γνωστό Συγκρότημα το οποίο να θυμίσουμε ότι την περασμένη βδομάδα είχε συνέντευξη του Σαμαρά.

Τρίτον, εξυπηρετεί και τα γνωστά συμφέροντα τα οποία στη παρούσα συγκυρία δεν διανοούνται κάν μια αποτυχία Σαμαρά.

Τέλος, αυτή η δήλωση του Πάγκαλου μπορεί να κρύβει και μια προσωπική υστεροβουλία καθώς αναζητά τη δική του κολυμβήθρα του Σιλωάμ για να εξιλεωθεί από τη ....προσφορά του στον τόπο!

Όμως, αυτή η ....στήριξη του Πάγκαλου είναι τόσο χοντροκομμένη και ύποπτη που μόνο ζημιά μπορεί να κάνει στην προσπάθεια του Πρωθυπουργού.

Καλό, σίγουρα δεν θα του κάνει!

Γιατί, πέραν των άλλων, ο «μαζί τα φάγαμε» Θόδωρος Πάγκαλος, έχει ταυτιστεί  με την απόλυτη παρακμή της μεταπολίτευσης...

Δεν έχει την ηθική νομιμοποίηση, ούτε το πολιτικό βάρος να στηρίξει κάποια προσπάθεια με θετικό τρόπο.

Το μόνο που μας απομένει να δούμε είναι να στηρίξει τις προσπάθειες του Σαμαρά και ο ...ΓΑΠ με καμιά δήλωση από το Χάρβαρντ!

 Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. alexei avatar
    alexei 21/10/2012 15:32:34

    οι εφημεριδες εμφανιζουν Χρυσοχοιδη & Λοβερδο εντος ολιγου να αναλαμβανουν κυβερνητικες θεσεις κ μαλιστα μεταπηδηση στη ΝΔ

    καποιος να εξηγησει αν η ΝΔ γινεται ΠΑΣΟΚ ή τουμπαλιν! καλυτερα να πανε ΣΥΡΙΖΑ μερια, φτανει με τον εκσυγχρονισμο των σοσιαληστοσυμμοριτων και λοιπων

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ alexei 21/10/2012 17:12:36

      Eιναι προφανες οτι το ΠΑΣΟΚ γινεται ΝΔ.Εκτος αν δεν ξερεις τι ειναι ΝΔ και γενικα τι ειναι δεξια.Απο τη στιγμη που το ΠΑΣΟΚ υπεγραψε το μνημονιο τελειωσε ως σοσιαλιστικο κομμα.

      • alexei avatar
        alexei @ ψυχραιμια 22/10/2012 16:10:30

        ωραια, ποιο απο τα 2 πασοκ γινεται ΝΔ;

        α) αυτο το σαπιο κινημα με φραγκα των Αμερικανων, με προσωποκρατεια, θεοκρατεια και κομμουνιστικες αντιληψεις ή
        β) το πασοκ το οποιο εχει "καποιους" αξιους ανθρωπους για να το πλαισιωνουν;

        γιατι αν μιλαμε για Λοβερδο και Χρυσοχοιδη τοτε η ΝΔ γινεται ΠΑΣΤΟΚ και οχι το ΠΑΣΟΚ ΝΔ! θα δημιουργησουν προβλημα και θα οδηγησουν πολυ κοσμο της ΝΔ σε αλλα κομματα

  2. Νικόλας avatar
    Νικόλας 21/10/2012 15:33:22

    Ο Πάγκαλος λέει απόλυτα σωστά πράγματα. Διαφωνώ μόνο σε δύο θέματα μαζί του:

    1) Δεν έφαγαν όλοι ούτε είναι όλοι συνυπεύθυνοι. Μια μικρή μειοψηφία δεν έφαγε από το φαύλο σύστημα ΝΔ/ΠΑΣΟΚ τόσες δεκαετίες και δε φταίει να την πληρώνει.

    2) Είναι άτοπο να μιλάει ο οργανωτής του φαγοποτιού και να κατηγορεί αυτούς που τα έφαγαν. Είναι σα να μιλά ο αρχηγός της μαφίας στη Σικελία και να ορύεται για την εγκληματικότητα στην περιοχή.

    • ap gk avatar
      ap gk @ Νικόλας 21/10/2012 16:09:13

      Ο Πάγκαλος έχει πολιτική εφυία.
      Κάποια βούρλα θα καταλάβουν αυτά που λέει ο Πάγκαλος μετά απο δεκαετίες ή αλλιώς όπως έλεγε ο παππούς μου όταν δουν το βόδι με τα κέρατα μπροστά από τα μάτια τους .
      Είναι σαν να κάνεις πυρηνική φυσική σε σχολή κομμωτικής.

      • EVANGELOS avatar
        EVANGELOS @ ap gk 21/10/2012 18:42:47

        "Ο Πάγκαλος έχει πολιτική εφυία"

        ΛΩΛ

        • Ηλίας avatar
          Ηλίας @ EVANGELOS 21/10/2012 20:06:31

          Η ευφυία του Πάγκαλου εξαντλείται σε εξυπνακίστικες δηλώσεις, πολλές από τις οποίες έχουν ψήγματα αλήθειας, ποτέ όμως δεν επεκτάθηκαν σε κάτι περισσότερο από πυροτέχνημα και ποτέ δεν συνοδεύτηκαν από ανάλογες δράσεις από την πλευρά του. Ως Αντιπρόεδρος των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ υπήρξε μεταξύ των πλέον αποτυχημένων (ούτε μισή συγχώνευση οργανισμού, καίτοι αυτό υπήρξε το βασικό του καθήκον), ως δε Υπουργός Εξωτερικών συνέδεσε το όνομά του με ταπεινώσεις που σε κάθε άλλη περίπτωση θα έρχονταν μόνο μετά από ήττα σε πόλεμο (Ίμια, Οτσαλάν, S-300). Για να μην ξεχάσουμε τη διαπρεπή πορεία του στη μαύρη δεκαετία του '80 της ρεμούλας, της μίζας και του εκμαυλισμού της ελληνικής κοινωνίας.

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ ap gk 21/10/2012 18:58:10

        Ήταν πολιτική ευφυία το ¨φύσηξε το αεράκι και πήρε τη σημαία" στα Ίμια ;
        Αλλά ακόμη και να το ξεπεράσω αυτό (που δεν μπορώ),
        Τι να την κάνεις την ευφυία ενός πολιτικού που έχει γεράσει συνδιαμορφώνοντας το σάπιο μεταπολιτευτικό σύστημα ;
        Θα τον παραδεχόμουν ως ευφυή πολιτικό, αν ήταν αποτελεσματικός, ειλικρινής και γενναίος, δηλαδή, αν έβγαινε να φωνάξει και να αποτρέψει τον υπερδανεισμό της χώρας , από την εποχή του "Τσοβόλα δώστα όλα" ή λίγο μετά.
        Πήξαμε στους σοφούς εκ των υστέρων πια !

      • Lampros avatar
        Lampros @ ap gk 21/10/2012 20:03:09

        Ο Πάγκαλος έχει πολιτική εφυία.

        Πολιτική ευφυία είναι να προχωράς το κράτος σου μπροστά με την πολιτική σου δράση.

        Αντίθετα, αυτό που έχει ο Πάγκαλος είναι κουτοπονηριά και θράσσος.

        Αλλά βρίσκει και κάνει. Αντί να εκτιμούμε τους πολιτικούς με βάση τα ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ τους (όπου Πάγκαλος = καταστροφή), τους εκτιμούμε με βάση ατάκες και σαχλαμάρες που πετάνε σαν αμπελοφιλόφοσοι. (Ή με βάση αοριστίες και κενότητες ειπωμένες με περισπούδαστο ύφος, όπως στην περίπτωση του Βενιζέλου).

      • ΝΩΝΤΑΣ avatar
        ΝΩΝΤΑΣ @ ap gk 22/10/2012 00:08:59

        ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΣΥ ΑΝΗΚΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΠΥΡΗΝΙΚΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΓΚΑΛΕΙΟ ΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΟΜΜΩΤΕΣ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ.
        ΛΟΙΠΟΝ ΠΥΡΗΝΙΚΕ ΑΚΟΥ: Ο ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΩΣ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΠΟΥ ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΤΟΝ ΟΤΣΑΛΑΝ ΣΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ, ΩΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΠΙ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΤΟΥ ΤΑ ΙΜΙΑ ΕΓΙΝΑΝ 'ΓΚΡΙΖΑ' ΖΩΝΗ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΚΑΙ ΩΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΜΙΑ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ...ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΗΡΕ Ο ΑΕΡΑΣ.
        ΑΝ ΕΣΥ ΘΥΜΑΣΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΡΙΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΓΡΑΨΕΙΣ. ΕΓΩ ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΟΝΟΝ ΜΙΑ. ΕΙΧΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΙΚΙΟ ΟΤΑΝ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ Ο ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΙΠΟΤΑ. Ε ΑΠΟ ΤΟΝ Κ.ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΑΣΕ ΚΑΙ ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΧΗ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟ ΑΘΗΝΑΙΩΝ.
        ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ!!!

    • dim avatar
      dim @ Νικόλας 21/10/2012 16:18:35

      Το "μαζί τα φάγαμε" είναι κάπως γενικό. Αλλά το έχω πει κι άλλες φορές, αυτοί οι 500.000 ΔΥ που έχουν μπει εκτός ΑΣΕΠ, και δεν έχουν σοβαρό και παραγωγικό αντικείμενο, και μπήκαν με ρουσφέτι, άρα είναι σε ένα μικρότερο βαθμό και αυτοί συνυπεύθυνοι (εννοείται ότι ο κύριος υπευθυνος είναι ο πολιτικός), ξέρεις πόσο έχουν στοιχίσει στον Ελληνικό λαό??

      Περίπου 150 δις έχουνε πάει σε αυτούς τους 500.000 απευθείας. Δεν τους ρίχνω την ευθύνη, αυτοί εργασία αποδέχθησαν, ένα μισθό των 1000 ευρώ είχαν, αλλά είναι κοινά αποδεκτό ότι ήταν αντιπαραγωγικοί και αχρείαστοι... Φανταστείτε να είχαμε εδώ και δεκαετίες ένα άλλο μοντέλο, πιο παραγωγικό, και όλοι αυτοι που διορίστηκαν με ρουσφέτι, να είχαν ασχοληθεί σε έναν παραγωγικό τομέα της οικονομίας, και τα 150 δις δε θα είχαμε πληρώσει, και το ΑΕΠ θα ήταν πιο υψηλό, και τα έσοδα του κράτους μεγαλύτερα...

      • ΕΧΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ avatar
        ΕΧΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ @ dim 21/10/2012 18:22:09

        $Αλλά το έχω πει κι άλλες φορές, αυτοί οι 500.000 ΔΥ που έχουν μπει εκτός ΑΣΕΠ, και δεν έχουν σοβαρό και παραγωγικό αντικείμενο$

        επιτελους ας του απολυσει ολους να ησυχασουμε απο τιν γκρινια σου
        ολοι οι ΔΥ ειναι με βαση τα πιο προσφατα στοιχεια 620.οοο και πανω απο 60 χρονων μονο 24.000
        Ας απολυσουν ολους τους γιατρους τους δασκαλους και τους πυροσβεστες και ας γυρισουμε σαν κοινωνια στο κυνηγι των μαγισσων και στα ξορκια. Οπως το λες!!! ειναι αντιπαραγωγικοι!!!! φυσικα ειδαμε και τον παραγωγικο σε φοροδιαφυγη ιδιωτικο τομεα.
        ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΙΔΙΩΤΙΚΑ.!!!! ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΟ ΣΩΜΑ(ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΑΒΛΙ ΛΕΕΙ!!!!)ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΚΡΙΝΕΤΕ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ.!!!!
        ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ..............

        • Νικόλας avatar
          Νικόλας @ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ 21/10/2012 18:53:52

          Προφανώς και πρέπει να απολυθούν ΔΥ χθες κιόλας. Αντιπαραγωγικοί δεν είναι οι γιατροί ούτε οι πυροσβέστες. Είναι πολλοί υπάλληλοι υπουργείων, βουλής κλπ. Και ειδικά οι ΔΕΚΟ!!! Εκεί γίνεται το μεγάλο φαγοπότι. Και επίσης πρέπει να κοπούν αβέρτα όλες οι συντάξεις άνω των 1000 ευρώ. Αν δεν κοπούν αβέρτα εγώ δεν πληρώνω δεκάρα τσακιστή σε ασφαλιστικό ταμείο για να μου τα τρώνε οι συνταξιούχοι στο ΠΡΥΤΑΝΕΙΟΝ στο Κεφαλλάρι. Να δω πώς θα επιβιώνουν μετά. Στάση πληρωμών ο ιδιωτικός τομέας μέχρι να παταχθεί το δημόσιο και οι υψηλές συντάξεις. Αυτή είναι η μόνη λύση.

          • ΕΧΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ avatar
            ΕΧΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ @ Νικόλας 21/10/2012 19:14:00

            γελαω και κλαιω μαζι με αυτα που γραφεις

          • βαγόνι avatar
            βαγόνι @ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ 21/10/2012 21:26:35

            άφες αυτοίς, ου γάρ οίδασι...

        • dim avatar
          dim @ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ 21/10/2012 20:42:00

          Καληνύχτα σε εσένα... αμφιβάλλεις ότι ήταν 1.000.000 και κάτι πριν λίγα χρόνια? (όλοι μέσα, και ευρύτερο δημόσιο, συμβασιούχοι, τοπική αυτοδιοίκηση κλπ κλπ?)

          Αυτοί όλοι οι υπεράριθμοί εδώ και 2 δεκαετίες αμοίβονται και είναι αντιπαραγωγικοί. Αν δεν είχε επικρατήσει το πελατειακό σύστημα, και είχαν κατευθυνθεί όλοι αυτοί στην παραγωγική ιδιωτική οικονομία το κέρδος θα ήταν διπλό: και δεν θα μας έλειπαν τώρα 151,2 δις (1200 επί 14 επί 18 επί 500.000), και θα είχαμε αυξημένο ΑΕΠ και περισσότερα δημόσια έσοδα...

          Κάλλιο αργά παρά ποτέ. Μακάρι να είναι τώρα 650.000 (αν και νομίζω από πρόσφατη έρευνα γύρω στις 750.000 είναι τώρα), και με την απομάκρυνση άλλων 200.000 μέχρι το 2015, θα έχουμε επιτέλους ένα σωστό και παραγωγικό δημόσιο τομέα των 400.000 υπαλλήλων....

          • ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
            ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ @ dim 21/10/2012 21:30:51

            Γύρω στα 4.000.000 εκ πρέπει να είναι οι Δ.Υ. αλλά το κρύβουν

        • ΝΙΚΟΣ Π avatar
          ΝΙΚΟΣ Π @ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ 21/10/2012 22:24:45

          γνωριζεις αγαπητε μου πολλους συνταξιουχους του ικα ογα τσαυ τσμεδε κλπ πλην δεκο δημοσιου νά παιρνουν συνταξη στα 40 και πενηντα τους ; αδειες μητροτητας 2 χρονια και 'η εθελουσιες εξοδους απο την εργασια με κατι τιζατα εφαπαξ εγω δεν ξερω και δεν καταλαβαινω την ισοτητα και την δικαιοσυνη σ'αυτο που συμβαινει στο τοπο μας τοσες δεκαετιες κι οσο για τη καραμελα της φοροδιαφυγης οι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι πρωταθλητες τα φακελακια τα γρηγοροσημα τα ιδιαιτερα οι μιζες της πολεοδομιας της εφοριας δε νομιζω οτι εμφανιζονται στις φορολογικες δηλωσεις.

      • Γιωργος avatar
        Γιωργος @ dim 21/10/2012 22:59:05

        Δηλαδη 500.000 ΔΥ εχουν ο καθενας 300.000 ευρω περιουσια? Ενταξει μας επεισες!

        • ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
          ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ @ Γιωργος 21/10/2012 23:52:21

          500.000 x 300.000 € =150.000.000.000 € να τα δώσουν πίσω να λύσουμε το πρόβλημα άντε γιατί το παραξήλωσαν

        • dim avatar
          dim @ Γιωργος 21/10/2012 23:57:58

          150 δις είναι όσο μας στοίχισαν οι μισθοί και οι εισφορές όλου του πλεονάζοντος προσωπικού, που μπήκε με ρουσφέτι ως υπεράριθμος από τις πραγματικές ανάγκες του δημοσίου, εδώ και 18 χρόνια μέσο όρο.... , μια δαπάνη 150 δις που ήταν αντιπαραγωγική, ενώ θα μπορούσαν αυτοί όλοι να απασχοληθούν σε παραγωγικούς τομείς της ιδωτικής οικονομίας... και να αυξήσουν και το ΑΕΠ, να αυξήσουν και τα έσοδα του κράτους...

          • ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
            ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ @ dim 22/10/2012 00:19:01

            Τα νούμερα αυτά από που τα βγάζεις;τα δις που λες τα βάλανε κάτω από το στρώμα του κρεβατιού ή μήπως τα επένδυσαν και έγιναν βιομήχανοι.Μήπως λέω μήπως ένα μικρό πολύ μικρό κομματάκι έπεφτε στην αγορά;Ποιοι είναι οι παραγωγικοί τομείς της ιδιωτικής οικονομίας που δεν είναι κρατικοδίαιτοι;Οι συζητήσεις αυτές είναι αδιέξοδες.

          • dim avatar
            dim @ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 22/10/2012 04:13:06

            Το κατανάλωναν, όπως θα κατανάλωναν και τα 1200 ευρώ που θα εβγαζαν από τον ιδιωτικό τομέα. Οπότε τα ίδια ποσά θα έπεφταν στην αγορά, και θα είχαμε γλιτώσει και τα 150 δις που τους πληρώσαμε ως κράτος...

            Ξέρουμε όλοι πόσους ανεκμετάλλευτους πόρους έχει η χώρα μας, υπάρχουν δεκάδες τομείς που θα μπορούσαν να απασχοληθούν και να γίνουμε πιο παραγωγικοί...

            Αυτά για το παρελθόν, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ... αρκεί να μην επικρατήσουν ξανα οι οπισθοδρομικές αντιλήψεις του Σύριζα, και του νέου πουλεν τους, του Φωτόπουλου...

            Καιρός να φύγουμε μπροστά, αφήνοντας πίσω το αντιπαραγωγικό και σπάταλο δημόσιο τομέα, και να αυξήσουμε τη παραγωγικότητα μας

          • ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
            ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ @ dim 22/10/2012 20:17:16

            Αυτό που μάλλον δεν καταλαβαίνουμε είναι ότι καταναλώνουμε όλοι από το ίδιο κρατικοδίαιτο καζάνι γιατί έτσι στραβά είναι δομημένη η οικονομία μας.ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.Τα υπόλοιπα μαζί με τους αριθμούς και τα νούμερα και τις στατιστικές είναι άνευ ουσίας

  3. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 21/10/2012 15:34:19

    Λογικό.

    Ο Σαμαράς (ως και αυτή τη τιγμή) είναι το τελευταίο ανάχωμα πριν τη κατάρευση του συστήματος της σάπιας μεταπολίτευσης. Όχι ότι του αρέσει ο ρόλος. Απλά δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο.
    Σε αυτό το σύστημα ανήκει ο Πάγκαλος και πολλοί άλλοι.

    Διότι κακά τα ψέμματα, έτσι και πέσει και ο Σαμαράς στο χάος που θα "δημιούργηθεί" θα τους βλέπεις όλους αυτούς να κρύβονται στους υπονόμους (βλέπε Καντάφι).

  4. Πέτρος avatar
    Πέτρος 21/10/2012 15:43:46

    ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ! Μια εξεταστική θα γίνει, αυτή για το ΜΝΗΜΟΝΙΟ. Καμία χάρη στους δοσίλογους, αλλιώς θα έχεις πολύ γρήγορα το τέλος τους.

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Πέτρος 21/10/2012 19:57:44

      Το μνημόνιο είναι αναγκαίο. Μην περιμένεις μνημονιακή κυβέρνηση να κάνει εξεταστική για το μνημόνιο.

  5. ΒLACKQUEEN avatar
    ΒLACKQUEEN 21/10/2012 15:47:40

    ...Πίσω μου σ΄έχω ...σατανά !!! Στην κυριολεξία όμως :-) Τι άλλο μένει να δούμε και ν΄ακούσουμε;;

  6. arcane avatar
    arcane 21/10/2012 16:07:31

    Αυτές οι κακές παρέες θα τον φάνε στο τέλος τον Σαμαρα.

  7. panos avatar
    panos 21/10/2012 16:19:57

    Αν μαζεψει ο Σαμαρας ολα τα ναυαγια της πολιτικης τοτε να ειστε σιγουροι οτι η χρυση αυγη θα παει στο 40 για πλακα. Μαλλον δεν τον γλυτωνουμε τον εμφυλιο..........Φωτια και τσεκουρι που ελεγε ο αειμνηστος Αβερωφ.

    • Μαρκ avatar
      Μαρκ @ panos 22/10/2012 16:17:54

      και εγω που νομιζω οτι το ελεγε ο Κολοκοτρωνης...

  8. ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 21/10/2012 16:38:20

    Ας πάρει η Ν.Δ. και Λοβέρδο και Χρυσοχοϊδη και Πάγκαλο ακόμα και τον ΓΑΠ έτσι κι αλλιώς δεν ξεχωρίζει σε τίποτα από το πασοκ.Η Ν.Δ. του 80 ίσως, η σημερινή σε τίποτα.Ας τα ξεχάσουμε τώρα όλα και ας μιλήσουμε για το αγαπημένο μας θέμα με τίτλο:για όλα στην Ελλάδα φταίνε οι Δ.Υ. κανείς μας από τους άλλους δεν είχε πάρει χαμπάρι (εμείς απλώς ψηφίζαμε).

  9. dim avatar
    dim 21/10/2012 16:39:41

    Άσχετο με το Post αυτό, αλλά επειδή έχει φθάσει ήδη απόγευμα, περιμένω να δω πότε θα αποφασίσει να ασχοληθεί το antinews με το χθεσινό ναζιστικό παραλήρημα του Μιχαλολιάκου στην νεολαία του κόμματος του...

    Για τον Πάγκαλο που βγήκε σήμερα η συνέντευξη πρόλαβε και εβγαλε ήδη post, για το παραλήρημα του υμνητή του Χίτλερ, τίποτα ακόμα....

  10. rally monkey avatar
    rally monkey 21/10/2012 16:44:53

    που ειναι το περιεργο - ο Σαμαρας εδωσε καθε δικαιωμα
    ουτε απεδωσε ευθυνες ουτε ποτε αποκυρηξε ΓΑΠ και συνεργους
    μεχρι στιγμης εκανε προοδο στις σχεσεις με τους δανειστες αλλα η κατασταση στο εσωτερικο παραμενει ανεξελεγκτη - το χειροτερο δεν δειχνει καν την διαθεση να συγκρουστει με τα κυκλωματα

  11. alex23 avatar
    alex23 21/10/2012 16:59:43

    ο κ.παγκαλος 'ανηκει' στο φιλογερμανικο λομπυ..
    αφου η κα. μερκελ αλλαξε σταση, πρεπει να συμβαδισει, συν ολα τα αλλα που αναφερθηκαν..

  12. Γιώργος avatar
    Γιώργος 21/10/2012 17:04:34

    Φαήλο πρόσεχε τον αρχηγό πάει να γλυστρίσει και μετά δεν τον σωνει τίποτα πες του...

  13. armageddon avatar
    armageddon 21/10/2012 17:08:03

    Προσχωρεί ο Πάγκαλος στην Ν.Δ. Θα βρίζουν όλοι μαζί τους αντιπαραγωγικούς αξιωματικούς,τους κοπρίτες Δ..Υ. Να μας πουν για τους φοροφυγάδες που προστατεύουν,και κάτι για την διαπλοκή...έστω κάτι...

  14. ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
    ΑΜΟΡΓΟΣ 21/10/2012 17:34:34

    ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟΝ ΣΥΡΦΕΤΟ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΝΕΤ(ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΑ ΑΚΡΑ)ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ ΕΥΘΕΩΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΚΟΚΛΑΔΕΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΠΙΣΕ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.
    ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ ΟΙ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ(ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΠΕΣΥΡΘΗ),ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΑΠ'ΑΥΤΕΣ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΙΣΘΗΤΗΡΙΟ.ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΕΙΣ.

  15. βαγόνι avatar
    βαγόνι 21/10/2012 17:58:41

    Ο Πάγκαλος είναι ένας "συστημικός" πολιτικός, με την ευρεία ή στενή
    σημασία της λέξης...διαλέξτε!
    Συνεπώς, έχει αυτονόητα κίνητρα:
    . τη διατήρηση της "ισορροπίας", έστω και με σοβαρές τροποποιήσεις
    . την αποχώρηση του Βενιζέλου
    . την άφατη ανάγκη του να παρεμβαίνει και να υποδεικνύει απο καθέδρας
    Οι "αντιθέσεις" πασόκ-νδ του είναι αδιάφορες και ορθώς απ'τη σκοπιά του...
    Επειδή οι "εναλλακτικές",στο υπο κατάρρευση πολιτικό σύστημα, είναι
    ακόμη χειρότερες απο τις χλωμές δυνάμεις του συστήματος, δεν βλέπω
    το λόγο τόσο φοβικών αντιδράσεων...τί δηλαδή; μπάς και μολύνει τους
    αμόλυντους;...είμαστε μάρτυρες ανήκουστων και γελοίων θέσεων στα μμε,
    τί είδους καταστροφή θα φέρει η γνώμη του;...another one bites the dust!,
    που προσφυέστατα τραγουδούσε ο μακαρίτης Freddie...
    Αφήστε τα λουλούδια ν'ανθίσουν...στο πολύ βάθος,είμαστε όλοι καλοί...το
    timing είναι κακό!

  16. η Dimi avatar
    η Dimi 21/10/2012 18:06:09

    "Όσο πιο καθυστερημένος είναι ένας λαός, τόσο πιο μεγάλος είναι ο φετιχισμός του με τη σημαία."~Θεόδωρος Πάγκαλος (1938 -), σχετικά με τη κρίση των Ιμίων το 1996 και τη δολοφονία ΤΩΝ ΑΘΑΝΑΤΩΝ Χριστόδουλου Καραθανάση, Παναγιώτη Βλαχάκου, Έκτορα Γιαλοψού. Έλεος με δαύτον ! Oι ανοχές κι αντοχές μας στη δική του ανεπτυγμένη, τοξικο-αποκρουστική παρουσία, έχουν προ πολλού ξεπεράσει το ταβάνι τους.

  17. ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 21/10/2012 18:32:53

    Από την στιγμή που υπάρχουν ανάμεσά μας κάποιοι που θεωρούν ότι το κήτος που ασελγούσε πάνω στην Ελληνική κοινωνία πάνω από 38 χρόνια δικαιούται έστω και να συνεχίζει να μιλάει τότε θα πω:καλά μας κάνουν και καλή συνέχεια, δεν μας φταίει κανείς.

    • ΕΧΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ avatar
      ΕΧΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ @ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 21/10/2012 18:49:08

      ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ,ΟΠΩΣ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΧΟΛΙΑ ,ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ!!!!!!!!
      ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ. ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!!!

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ 21/10/2012 19:58:47

        Αυτά που λέει ο Πάγκαλος είναι 95% σωστά. Ο λαός συμφωνεί, γι αυτό και εξέλεξε μνημονιακή κυβέρνηση συνεργασίας.

        • ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
          ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ @ Νικόλας 21/10/2012 23:55:59

          Τα ίδια λέμε, καλά μας κάνουν καλή συνέχεια και με τις υγείες μας.Τοιούτος λαός τοιούτους άρχοντες έχει.

        • noldor avatar
          noldor @ Νικόλας 22/10/2012 11:57:03

          Ο λαός επέλεξε αντιμνημονιακή κυβέρνηση.

  18. kostas.k. avatar
    kostas.k. 21/10/2012 21:01:30

    θα κάνουν και άλλα πολλά τσαλίμια οι Πασόκοι, τώρα που έρχεται το τέλος στις ασχημονίες τους...Ξέρουν ότι ο Τσίπρας όσους και να φορτωθεί, είναι ο μόνος που θα κόψει αρκετούς πασοκικούς κώ...ς...ενώ η ΄καημένη΄ η Δεξιά πού συγχωρεί και προχωράει...τι να κάνει...είχε αρκετούς απατεώνες ' δικούς' της, τώρα ας φορτωθεί και μερικούς πράσινους gangsters..είναι μεγάλη η παράταξη...είναι και μεγάλη όμως η διαφορά μεταξύ απατεώνα και ΓΚΑΓΚΣΤΕΡ...

  19. panas avatar
    panas 21/10/2012 22:20:58

    Αναφέρει ο Πάγκαλος στην συνέντευξη πως έπρεπε να απολυθούν ΔΥ και να κλεισουν οι άχρηστοι δημόσιοι οργανισμοί την τελευταία τριετία, ενώ σε αυτόν είχε ανατεθεί αυτή η αποστολή στην κυβέρνηση του ΓΑΠ και φυσικά δεν έκανε τίποτα... Φωνάζει ο κλέφτης λοιπόν...
    Δυστυχώς ο Πάγκαλος εκφράζει ότι πιο παρακμιακό και κουτοπόνηρο έχει αναδείξει η πολιτική ζωή του τόπου. Είναι το ατελέσφορο χθες. Μούχλα...
    Ούτε γραφικό δεν μπορείς να τον χρακτηρίσεις πια, γιατί ο χαρακτηρισμός του γραφικού έχει και μια δόση συμπάθειας...

  20. nikos avatar
    nikos 21/10/2012 23:53:02

    Ο Παγκαλος κλείνει το μάτι στο Σαμαρα, ο Βενιζέλος ήδη συνγκυβερνα μαζί του, Λοβερδος, Διαμαντοπουλου, Χρυσοχοΐδης προσπαθούν να βρουν πρόσχημα να βάλουν πλάτη, ο Ψαριανος ονειρεύεται να κάθεται δίπλα με το Βοριδη στα υπουργικα έδρανα. Ο Πρετεντερης ξανά-ανασυρει τον Τζημερο.
    Αντε πάλι όλο το σύστημα ενάντια στο λαό , μήπως και χαλάσει η σούπα

  21. Γιαννης Κ avatar
    Γιαννης Κ 22/10/2012 00:28:41

    Παρακμιακο και κουτοπονηρο να απολυθουν ΔΥ αχρηστων ΔΟ επειδει το λεει ο Παγκαλος Να συνεχισουμε να ζουμε στο Σοβιετικο κρατος που μας εφερε στη καταστροφη Διαβαστε λιγο Φαηλο σημερα Και γιατι ειναι κακο να στηριζει ο Παγκαλος τον Σαμαρα Θαπρεπε να τον βριζει δηλαδη για να ικανοποιουμε τα απωθημενα μας εναντιον του Αυτα που λεει στην Καθημερινη ειναι γροθια στο στομαχι για ολους που πηρανε μερος στο κρατικο φαγοποτι τα τελευταια 30 χρονια

    • noldor avatar
      noldor @ Γιαννης Κ 22/10/2012 12:00:54

      Τι δεν καταλαβαίνεις; Το ερώτημα προς τον Πάγκαλο είναι ότι δυόμισι χρόνια ήταν αντιπρόεδρος της κυβέρνησης αρμόδιος για τις συγχωνεύσεις οργανισμών και δεν έγινε ούτε μία συγχώνευση. Προφανώς είσαι κλασικός Έλληνας, δεν μας απασχολούν οι πράξεις μόνο τα μεγάλα λόγια.

  22. ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 22/10/2012 00:53:00

    Αυτό που δεν έχουμε καταλάβει είναι ότι είναι αδιάφορο πλέον τι θα πει ο Πάγκαλος και ο κάθε Πάγκαλος.Είχε 38 χρόνια να πει ότι ήθελε και μάλιστα είχε την ευκαιρία να γίνει και μάρτυρας την ώρα του εγκλήματος, εάν το είχε κάνει ο εγκληματίας θα είχε σταματήσει.Τώρα κάνει διαπιστώσεις αφαιρεί την ατομική του ευθύνη και εστιάζει στην συλλογική.Αντίθετα θα έπρεπε το κήτος να κάνει την αυτοκριτική του δημόσια να παραδεχθεί τα λάθη του και να αποχωρήσει γιατί έχει καταντήσει αηδία.

  23. Δεν θέλω ούου!! avatar
    Δεν θέλω ούου!! 22/10/2012 10:16:31

    Ο Πάγκαλος αναζητά κολυμβήθρα του Σιλωάμ στη ΝΔ

    Τι κολυμβήθρα! Στέρνα θέλει αυτός, για να μην πω τεχνητή λίμνη!!

  24. nikos avatar
    nikos 23/10/2012 00:39:36

    Παγκαλος και Ντορα στη ΝΔ με αρχηγό Βοριδη. Αυτο λέγεται δεξιός υπέρ-ρεαλισμός. Αλλα επειδή πάλι δε θα βγαίνουν τα κουκιά , να σου και η στήριξη απο Ψαριανο.