#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/06/2011 21:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Ομπάμα στηρίζει Γιώργο



Τελικά ο Γ. Παπανδρέου είναι μεγάλος ηγέτης. Είναι ο υπο-Πλανητάρχης.

Αφού κατάφερε να κάνει τον Μπ. Ομπάμα να παρακαλάει για να λυθεί το πρόβλημα χρέους της Ελλάδας, τότε ο άνθρωπος είναι πολύ μπροστά.

Στα σοβαρά τώρα. Τη στήριξη του θείου Σαμ που τόσο επιζητούσε ο Έλληνας πρωθυπουργός, έδωσε ο Ομπάμα κατά τη διάρκεια της συνάντησής του με την Μέρκελ. Επόμενο ήταν να βάλει πλάτη ο αμερικανικός παράγοντας για χάρη του “παιδιού”. Ο Αμερικανός πρόεδρος δήλωσε ότι κατανοεί τη κατάσταση της Ελλάδας και αναγνωρίζει ότι έχει βρεθεί στο στόχαστρο των αγορών
"Είμαι πεπεισμένος ότι με την ηγεσία της Γερμανίας και σε συνεργασία με άλλους βασικούς παράγοντες στην Ευρώπη, θα φτάσουμε σε ένα μονοπάτι για να επιστρέψει η Ελλάδα στην ανάπτυξη και για να καταστεί το χρέος της πιο διαχειρίσιμο. Αλλά θα χρειαστεί υπομονή και χρόνος. Έχουμε δεσμευτεί να συνεργαστούμε πλήρως στη διαχείριση των θεμάτων αυτών, τόσο σε διμερές επίπεδο, αλλά και μέσω διεθνών και χρηματοδοτικών οργανισμών όπως το ΔΝΤ".

Ο Ομπάμα δήλωσε ότι θα στηρίξει την ελληνική κυβέρνηση αλλά πρέπει και ο ελληνικός λαός να υλοποιήσει τις δεσμεύσεις της.

Με λίγα λόγια, ότι λέει και ο Παπανδρέου. Να αποδεχθούμε το Μνημόνιο για να μας στηρίξουν και οι άλλοι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/06/2011 21:51:01

    Το ερώτημα που τρώει εμένα είναι ποιός στηρίζει τους (Σοσιαλ)Δημοκρατικούς... Να θυμίσω τον Κλιματολόγο Γκορ; Τις δουλειές της Ζήμενς επί Δημοκρατικών; Tα Νόμπελ; Αυτό που πήρε ο Ομπάμας με το που ανέλαβε;

    Το να στηρίζει ο Ομπάμα τον ΓΑΠ δεν έιναι έκπληξη... Ιμιτασιόν Δημοκρατικός είναι ο ΓΑΠ. Αλλά και ο Ομπάμα και ο ΓΑΠ Πράσινοι και Αειφόροι και Αιολικοί... Το κοινό τους χρώμα είναι κόκκινο, μαύρο και κίτρινο...

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 07/06/2011 22:15:13

      Μάυρο κόκκινο και χρυσό είναι το σωστό

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/06/2011 22:16:23

    Σε άλλο μήκος κύματος, να θυμίσω ότι όταν η Γερμανία φάνηκε να σκληραινει την θέση της, είχε έρθει στας Ευρώπας ο Γκάϊτνερ και τους είχε πει νά βρούνε λύση... ΄Η θυμάμαι λάθος; Οι Γερμανοί είναι λίγο επιδρομείς που πήραν την λεία και δεν τους νοιάζει για άλλα... Και προφανώς οι Αμερικάνοι δεν θέλουν ταραχές και αστάθειες στην ΝΑ "πτέρυγα"...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ archaeopteryx 07/06/2011 23:25:22

      Kαλα θυμασαι.Και στο πρωτο μνημονιο ειχε πεσει τηλεφωνο.Και ο Σορος ανθρωπος του Ομπαμα ειναι.
      Ειναι ηλιου φαεινοτερα τα πραγματα και απορω που ψαχνεις κρυφα νοηματα.
      Τη παγκοσμια διακυβερνηση οι Δημοκρατικοι την προωθουν και απαραιτητο πρωτο βημα ειναι η ενωση της Ευρωπης,αρα η ευρωζωνη πρεπει να στηριχθει και τα κρατη να χασουν μερος της ανεξαρτησιας τους.Εδω το θεμα δεν ειναι να χασει την ανεξαρτησια της η Ελλαδα με την οποια δεν ασχολειται κανεις αλλα η Γερμανια και να υποχρεωθει να σηκωσει το βαρος των χρεων της Ευρωπης.
      Αυτο ηταν το παιγνιδι απο την αρχη.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ψυχραιμια 08/06/2011 00:08:04

        ψάχνω για κρυφά νοήματα σε αυτά που βλεπω σαν εσωτερικές αντιδράσεις ένθεν και ενθεν του Ωκεανού. Ή στην κόντρα 10-12 οικογενειών (μερικές ...κληρονομικές και φεουδαρχικές ) με την ...ελεύθερη αγορά.

        • Νίκος Παπαδημητρίου avatar
          Νίκος Παπαδημητρίου @ archaeopteryx 08/06/2011 00:12:13

          καλά το λες. Δεν υπάρχει το απλοϊκό σεναριο με τη μία και μοναδική παρέα που προωθεί παγκοσμιοποίηση. Πάντα την προωθούσε όποιος νόμιζε ότι μπορεί να την πετύχει: και δεν ήταν απαραίτητα μόνος του. Είναι 10-12 κέντρα αποφάσεων, τα οποία παραμένουν, ενώ οι πολιτικοί παρέρχονται. Ειδικά οι Αμερικανοί πρόεδροι, στους οποίους δεν επιτρέπεται πέραν της μίας θητείας. Καλείται λοιπόν ο Ομπάμα, να στηρίξει το ίματζ του (καλός, συναινετικός, πρωτότυπος, κλπ) στηρίζοντας πολλαπλά συμφέροντα που δεν είναι βέβαιο ότι εναρμονίζονται.

  3. Θετταλός avatar
    Θετταλός 07/06/2011 22:52:26

    Άν αγαπά ο Ομπάμα το παιδί, να το αφήσει να τρυπήσει το Αιγαίο.

  4. σίγουρος avatar
    σίγουρος 07/06/2011 23:01:26

    Ο Ομπάμα δυνάμωσε την πίεση. Ότι πει η Γερμανία είπε. Σκίστε τους.

  5. anideos avatar
    anideos 07/06/2011 23:08:53

    Με λιγα λογια δυο γαιδαροι μαλωνανε σε ξενον αχυρονα.

  6. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 07/06/2011 23:12:20

    "Τελικά ο Γ. Παπανδρέου είναι μεγάλος ηγέτης. Είναι ο υπο-Πλανητάρχης.
    Αφού κατάφερε να κάνει τον Μπ. Ομπάμα να παρακαλάει για να λυθεί το πρόβλημα χρέους της Ελλάδας, τότε ο άνθρωπος είναι πολύ μπροστά".

    Όλα τα λεφτα το σχόλιο! Στις επόμενες εκλογές στις ΗΠΑ ο ΓΑΠ θα στείλει μηνυμα συμπαράστασης (απ'αυτά τα γνωστά που μόνο αυτός στέλνει) και να το θυμηθείτε, που θα μας πει μετά ότι βοήθησε τον Ομπάμα!

  7. kackos avatar
    kackos 07/06/2011 23:12:24

    Z... gap SAYS Βαλτε μας ενα αστερακι στην σημαια σας kai to axipelagos gift

  8. kackos avatar
    kackos 07/06/2011 23:13:42

    fx,arxipelagos sooryyyy, mind the gap

  9. σίγουρος avatar
    σίγουρος 07/06/2011 23:33:00

    Σκέψου πόσο χοντρό παιχνίδι γίνεται για να βάλουν τον Ομπάμα να πιέσει κι αυτός. Γεια σου ρε Ελλάδα, σφάζονται στην ποδιά σου οι αραπάδες.

    • Νίκος Παπαδημητρίου avatar
      Νίκος Παπαδημητρίου @ σίγουρος 07/06/2011 23:47:02

      χωρίς να είμαι ο πλέον ενημερωμένος, νομίζω πως ο Ομπάμα προσπαθεί να αποφύγει οποιαδήποτε συνέπεια-μπούμερανγκ θα είχε κάποιος κλυδωνισμός των ευρωπαϊκών αγορών στις ΗΠΑ. Βλέπει ότι οι Ευρωπαίοι ''στηρίζουν'' ΓΑΠ, ψυλλιάζεται πως δεν τον ''στηρίζουν'' επαρκώς, δυσκολεύεται κι αυτός να ξεχωρίσει τα παιγνίδια κ τις προθέσεις Γερμανίας και του καθενός, στην τελική κάνει και μια ευχή, ''στηρίξτε τον'', οκ, δεν κοστίζει και τίποτα. Κι εγώ από αυριο θα στηρίζω τις περιθωριοποιημένες πολιτικές δυνάμεις της Ταϊλάνδης, το λέω και δημόσια.

  10. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 07/06/2011 23:44:38

    Τις δεσμεύσεις δεν τις έδωσε ο Ελληνικός λαός αλλά ο Τζέφρυ.Ο Ομπάμα δεν το γνωρίζει ή τον έχει παραμυθιάσει αι αυτόν ο ανεπανάληπτος απατεώνας;

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/06/2011 23:53:04

    Αφου τους εριξε το ξυλο της Αμερικανικης Αρκουδας ( Μιζενς στο κλαρι / DHL-Deutche Post - κλεισιμο ! / φορτωσε τα χαμενα της Lehman & AIG ect. )
    τωρα τα χαϊδευει...
    αν δεν ειναι καλα παιδια, θα τα ξανακανει ντα, οι 3 αδερφες καραδοκουν!
    οταν παει να σκασει?? το χρεος του.... θα το κανει fast forward στην ανοχυρωτη ΕΕ και ΕΚΤ !! με ενα κλικ !
    τα λεω ΠΑΛΙ και ΠΑΛΙ απο τωρα.. μην εχουμε εκλπηξεις...
    το ΑΝΤΙΝΕΑ ειναι πολυ μπροστα !

    Banking Power Games.

    ΠΠ in dollar love games

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 00:38:10

      63 τρισεκατομμύρια χρέος έχει.

  12. Σιφιλης avatar
    Σιφιλης 08/06/2011 00:02:01

    Δεν ξέρω πως προκύπτουν τα συμπεράσματα στο παραπάνω άρθρο, αλλά οι Αμερικάνοι δείχνουν να τα έχουν πάρει με την Μέρκελ, εμμέσως πλην σαφώς της χρεώνουν την ελληνική κρίση και λένε ότι η ΕΕ είχε την δυνατότητα αν ήθελε να την αποφύγει- υπονοώντας ότι δεν ήθελε. Μυρίζει ρήξη και ίσως μπαρούτι.
    Η δήλωση του Ομπάμα : ότι θα στηρίξει την ελληνική κυβέρνηση αλλά πρέπει και ο ελληνικός λαός να υλοποιήσει τις δεσμεύσεις της" που ειπώθηκε;

  13. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 08/06/2011 00:13:26

    Πάντως παρακολουθώντας τις ειδήσεις στο Alter( Μετά την επανέναρξη), Βλέπω επιτέλους μια ουδέτερη και πραγματική προσέγγιση της πραγματικότητας και δεν διστάζουν να λένε ειδήσεις κατά κάποιο τρόπο στην πραγματική τους διάσταση (εκτός φυσικά τη Πρασινοσκουφίτσας Κ Μακρή) και βέβαια είναι πρώτο σε ακροαματικότητα. Μήπως και τα άλλα πρασινοκάναλα πρέπει να αναθεωρήσουν τον τρόπο προσέγγισης των ειδήσεων.....!!!!

    • Νίκος Παπαδημητρίου avatar
      Νίκος Παπαδημητρίου @ αεροπόρος 08/06/2011 00:17:49

      ίσως είναι επειδή το ενδεχόμενο να στηθείγκιλλοτίνα στο Σύνταγμα, θα απαιτεί αντικειμενική προσέγγιση για να ανακοινωθεί ως αυτό που αντικειμενικά θα είναι: μια απλή ενέργεια στον υλικό, τρισδιάστατο κόσμο, και δεν θα σηκώνει και πολύ διαστρέβλωση.

  14. δημης avatar
    δημης 08/06/2011 00:49:06

    ΖΗΤΩ Η ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ.!!!!!!
    ΟΜΠΑΜΑ-ΤΡΑΠΕΖΙΤΩΝ-ΔΝΤ-ΕΥΡΩΠΑΙΩΝ-ΠΑΙΔΙΟΥ.....

  15. θεία δίκη avatar
    θεία δίκη 08/06/2011 00:58:23

    Μπλέξαμε με τίς μπάμιες μού φαίνετε.
    Στό τσουκάλι καί οι δυό!!!
    Εχεις καί τόν Μπουτάρη να τα βάζει με τον ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ.
    Στό τσουκάλι κι΄αυτός.

  16. bunker avatar
    bunker 08/06/2011 01:42:29

    οι δηλωσεις Ομπαμα ειναι ενδεικτικο οτι το Ελλαντα εχει ενα απολυτο υπεροπλο doomsday device και αν βρισκοταν ενας πολικος με cohones αντι των ασπονδυλων ΓΑΠΑΠΑΚ και ΓΑMAΠ οχι δανεικα αλλα και δωρα θα μας τα καναν για να μην σκασουν τα cds

  17. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 08/06/2011 02:42:42

    Μήπως το μυαλό μας θα πρέπει να πηγαίνει και στο ενεργειακό;
    Να πουλά η Αμερική φυσικό αέριο στην Ευρώπη;
    Τα αποθέματα της Ρωσίας, λένε, δεν επαρκούν.
    Αμερικανοεβραϊκές εταιρείες δραστηριοποιούνται σε Ελλάδα- Κύπρο -Ισραήλ.

  18. Orestios avatar
    Orestios 08/06/2011 02:45:37

    Στις 14 Ιουνίου αρχίζουν οι διαδηλώσεις στην Αμερική.
    Καλά κρασιά Ομπάμα.

  19. Αννίτα avatar
    Αννίτα 08/06/2011 10:38:00

    Ομπάμα-Μέρκελ έχουν μιλήσει προ πολλού, έχουν μεθοδεύσει τις κινήσεις τους.Το θέμα είναι οτι η Ελλάδα θα πρέπει να φύγει εντελώς από τον δρόμο του μνημονίου, να ψάξει άλλες συμμαχίες πιο συμφέρουσες, οι οποίες να σέβονται την Εθνική της αξιοπρέπεια. Και φυσικά να το απαιτήσει. Η καταπάτησει του Συντάγματος της Ελλάδας από ξένους εισβολείς είναι η μεγαλύτερη ντροπή. Η επόμενη κυβέρνηση ας επικαλεστεί παραγράφους και οδηγίες της ΕΕ που οδηγούν στην έξοδό μας. Ειδάλως ο λαός θα κάνει λαικό δικαστήριο και οι αποφάσεις του είναι αμετάκλητες. Οι όροι του μνημονίου σύμφωνα με το Σύνταγμά μας είναι εγκληματικοί. Αν καταργήσουμε κ αυτό χαθήκαμε!!

  20. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/06/2011 11:24:01

    Έχει σορτάρει το πουλάκι μου;

    Ο ράμι που παραιτήθηκε πήγε για δήμαρχος της Μασσαχουσέτης σόρταρε το fund magnetar ή magnetron

  21. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 08/06/2011 11:31:06

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ Ο ΟΜΠΑΜΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙ... ΟΜΠΑΜΑ!
    ΑΠΑΙΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ (βλ. ΜΕΡΚΕΛ) ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ "ΑΝΕΧΤΕΙ" ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ ΚΑΙ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΛΙΒΥΗ... ΑΠΛΑ!

  22. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 08/06/2011 12:31:31

    Μήπως έφτασε το τέλος του καπιταλισμού?
    Η Ελλάδα η τελευταία τρύπα (έγινε πρώτη) της ζουρνάς!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Απλή σκέψη 08/06/2011 15:57:30

      Πού τον είδες τον καπιταλισμό?
      Έχει φυλακιστεί εδώ και πάνω από 30 χρόνια περίπου παγκοσμίως.

  23. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 08/06/2011 12:48:38

    ". . . αλλά πρέπει και ο ελληνικός λαός να υλοποιήσει τις δεσμεύσεις της."

    Mind your own damn business Mr. Bama!! Did we pass the budget yet??? How is your Medicare reform going?? I have been away for a year now--no I don't watch CNN--I follow the TEA PARTY, SOB!!!

  24. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 08/06/2011 14:45:16

    O Ομπαμα ακουει την φωνη της Ομογενειας.Οσοι εζησαν στις ΗΠΑ γνωριζουν την δυναμη της.Τον Γιωργο ουτε που τον "βλεπει"!!!Την Ομογενεια ομως ΟΦΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ, υπ' οψειν του.Για να μην γελιεστε...