01/05/2010 17:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Ομπάμα προωθεί ως λύση τη «Δημοκρατία της Βορείου Μακεδονίας»

Καλά πληροφορημένες διπλωματικές πηγές αναφέρουν ότι η «γραμμή» του Λευκού Οίκου προς τον μεσολαβητή Νίμιτς είναι να «κλείσει» και το θέμα των Σκοπίων με την ονομασία «Δημοκρατία της Βορείου Μακεδονίας».

Σύμφωνα με τις ίδιες πηγές όπως ο Ομπάμα παρενέβη στην Μέρκελ και «την έπεισε να βοηθήσει την Ελλάδα», έτσι θα παρέμβει και τώρα για να λυθεί το Σκοπιανό.

Πως το είπε προχθές ο Γιώργος; «Δεν αποφασίζω εγώ….»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 01/05/2010 17:24:54

    Το έχουμε καταλάνει πια ότι το GAP είναι πλέον ένα άβουλο ον. Τώρα θα συνειδητοποιήσουν όσοι τον υποστηρίζουν ότι είναι και μειοδότης.

  2. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 01/05/2010 17:39:39

    Μοιραίος άνθρωπος,μοιραίας οικογένειας γιά μιάν άμοιρη Χώρα,της οποίας τα ιμάτια διαμοιράζονται........

  3. μακεδόνας avatar
    μακεδόνας 01/05/2010 17:49:42

    Τα 3 καθυστερημένα γουρουνάκια και ο θείος Λ.

    http://koukios.files.wordpress.com/2010/01/4954_normal.jpg

  4. Tassos avatar
    Tassos 01/05/2010 18:03:26

    Είναι κοινή θέση όλων των κομμάτων για λύση του θέματος ο γεωγραφικός προσδιορισμός. Μακάρι να το δεχτούν οι Σκοπιανοί.

    • tzager avatar
      tzager @ Tassos 01/05/2010 18:59:41

      Συμφωνώ Τάσσο.

      Μερικοί δικοί μας μπορεί τελευταία στιγμή να λακίσουν απ'την Εθνική γραμμή για να ξαναπαρκαριστεί το θέμα για άλλα 20 χρόνια...

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ tzager 02/05/2010 16:35:06

        Χίλιες φορές παρκαρισμένο: θα προκαλεί μικρότερη ζημιά.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Tassos 01/05/2010 19:09:13

      Όχι ακριβώς όλων. Άν τυχόν προκύψει συμφωνία των γειτόνων, φοβάμαι ότι ένα πρόσφατο "αταίριαστο φλέρτ" κινδυνεύει με αμοιβαίο κέρασμα χυλόπιττας.

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Tassos 01/05/2010 19:26:33

      Τα κόμματα δεν είναι ο Λαός.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ Tassos 01/05/2010 21:22:53

      κρίμα το "Τάσσος"...

      • Tassos avatar
        Tassos @ vardarskian 01/05/2010 21:44:45

        Δηλ. εσύ τί προτείνεις?

      • asterix avatar
        asterix @ vardarskian 01/05/2010 22:03:36

        το τι προτεινει το λεει κ το ονομα του...κ συμφωνω

      • Tassos avatar
        Tassos @ vardarskian 01/05/2010 23:03:36

        αστερίξ δεν το δέχονται με τίποτα οι Σκοπιανοί.

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ vardarskian 02/05/2010 16:38:36

        "Τάσσο" αμα εσένα το μόνο που σε διαφοροποιεί από αυτούς είναι ότι μένουν Βορεια ενώ εσύ Νότια, τι να πω; Πάσσο!

  5. Iούλιος avatar
    Iούλιος 01/05/2010 19:23:47

    Η χώρα πρέπει να σημαιοστολιστεί. Η χώρα πρέπει να φορέσει τα γιορτινά της για την ημέρα της ανακοίνωσης της υπογραφής της συμφωνίας με το ΔΝΤ.

    Η χώρα πρέπει να φορέσει τα γιορτινά της για να σταλεί ένα ισχυρότατο μήνυμα ανεξαρτησίας ενάντια σε αυτούς τους έσχατους.

    Για να τονιστεί και να εμπεδωθεί σε όλους του ΔΝΤαριους και άλλους το μη διαπραγματεύσιμο της εθνικής μας ανεξαρτησίας πέρα από λεγόμενα των κυβερνώντων.

    Για να γίνει αντιληπτή παντού η ισχύς της λαϊκής κυριαρχίας.

    Να σταλεί το μήνυμα ότι ο απόλυτος κυρίαρχος εδώ κάτω είναι ο Ελληνικός Λαός.

    Η χώρα πρέπει να φορέσει τα γιορτινά της και να ομορφύνει για να υποδεχτούμε τα μουσαιφιριά που μας κουβάλησε το αφεντικό.

    Και με αυτή την σοφή κίνηση να γίνει το πρώτο βήμα προς την κοινωνική απελευθέρωση του Ελληνικού Λαού από κληρονόμους και δυναστείες από τους πρίγκιπες και τις αυλές τους.

    ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΑΔΕΡΦΙΑ!!!!!!!!
    Η χώρα πρέπει να σημαιοστολιστεί την Κυριακή από το πρωί και για μια εβδομάδα. Και αυτός ο Σημαιοστολισμός πρέπει να γίνει παγκόσμια είδηση.

    Ακόμη και για το χαβαλέ μας. Γιατί απλά μπορούμε και γουστάρουμε να το κάνουμε.

    Βγάλτε την σημαία στο Μπαλκόνι λοιπόν και Διαδώστε το.
    ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΨΗΛΑ!!!!!!!!

  6. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 01/05/2010 20:42:57

    μακάρι να ήταν έστω της Βόρειας Μακεδονίας η έκβαση που προωθεί ο Νίμιτς.
    Βόρεια Δημοκρατία της Μακεδονίας είναι το όνομα, αλλά μας δουλεύουν ψιλό γαζί με την μετάφραση. σου λέει όσοι δεν καταλαβαίνουν αγγλικά είναι χαϊβάνια και όσοι τα καταλαβαίνουν είναι δικοί μας -ναι με κάτι τέτοιες απλοϊκές θεωρήσεις έγιναν παντοκράτορες οι αμερικλάνοι (ή μάλλον αυτοί που κινούν τα νήματα αυτής της χώρας, τί μας φταίει ο λαός της....)

  7. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 01/05/2010 22:58:15

    Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας θα ήταν ένας αξιοπρεπής συμβιβασμός για εμάς, αρκεί ο όρος αυτός να είναι διά πάσαν χρήσιν, δηλαδή και στις διμερείς σχέσεις των βορείων γειτόνων με τα άλλα κράτη.
    Απο εκεί και πέρα, εμείς είμαστε ελεύθεροι να ακολουθήσουμε τη βουλγαρική γραμμή, με παραλλαγές φυσικά, δηλαδή ότι δεν αναγνωρίζουμε "μακεδονική" ή "βορειομακεδονική" γλώσσα. Βέβαια, θα πρέπει η σλαβική αυτή γλώσσα, διάλεκτος της βουλγαρικής, να ονομαστεί κάπως από εμάς. Σλαβομακεδονική προφανώς. Δεν βρίσκω τίποτα το εθνικά μεμπτό.
    Κάποιος διαπρεπής γλωσσολόγος είχε πει ότι "η γλώσσα είναι διάλεκτος με κράτος και στρατό".
    Προφανώς ισχύει αυτό για τα Σκόπια.
    Και από κει και πέρα να επικεντρωθούμε στους πραγματικούς εθνικούς κινδύνους.

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ Μάρκο Τ 02/05/2010 00:52:18

      Ο μόνος γεωγραφικός προσδιορισμός [αποδεκτός ως όνομα της FYROM]
      ο οποίος θα ήταν όντως ενας αξιοπρεπής συμβιβασμός,
      [και ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα]
      ειναι το Δημοκρατία Βορείως της Μακεδονίας.

      Αγγλιστί Republic North of Macedonia.

      Όλα τα άλλα περι γεωγραφικών προσδορισμων, είναι απλώς παραχωρήσεις.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Beyond The Stars 02/05/2010 01:04:38

        Κεντροβαλκανική Δημοκρατία είναι το σωστό. Είναι στο πνεύμα της Νέας Εποχής. Αλλιώς όλα τα άλλα ευνοούν τον εθνικισμό σύμφωνα με τους διεθνιστές (ή κάνω λάθος?)

      • Beyond The Stars avatar
        Beyond The Stars @ Beyond The Stars 02/05/2010 01:16:45

        Αλλά επειδή οι Σκοπιανοί είναι και κλέφτες [Ιστορίας]
        και ορέγονται Ελληνικά εδάφη,
        όντας ταυτόχρονα αγαπημένοι φίλοι των Τούρκων,
        και κολλητάρια των Αμερικάνων,
        προτείνω καθόλου Μακεδονία στον γεωγραφικό προσδιορισμό.

        Ο καλύτερος που μου έρχεται στο νού,
        [και θα τον αποδεχτεί το 25% των κατοίκων της ΠΓΔΜ]
        είναι ο "Δημοκρατία Ανατολικά της Αλβανίας"

        Αγγλιστί

        Republic East of Albania

      • Orestios avatar
        Orestios @ Beyond The Stars 02/05/2010 01:34:02

        Το όνομα κεντροβαλκανική δημοκρατία έχει μια χαρά γεωγραφικό προσδιορισμό.

  8. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 02/05/2010 01:39:21

    Βαρντάρσκα εἶναι τό ὄνομα πού εἶχαν πρίν καί νά μείνουν σέ αὐτό.Ἄντε γιατί πολύ ἀσχοληθήκαμε μέ τά ψυχολογικά τους.

  9. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 02/05/2010 09:37:10

    Ότι όνομα και να δώσουν όλος ο κόσμος τους αναφέρει σαν Μακεδονία ακόμι και οι γείτονες μας στα Βαλκάνια τα υπόλοιπα είναι για κατανάλωση, μια βόλτα στο διαδύκτιο θα δείτε την ωμή αλήθεια. (παντού αναφέρετε σαν Macedonia).....Από του χρόνου θα ΄΄εχουν και Copy rights for all products and where ever we are using the name macedonia. Goood luck to us.
    I was participating many years ago in protest that all Greeks from all over Canada did in Canadian Parliament in Ottawa with -25C temtputature , it is very sad to see whats happening from Greek Goverment ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ.

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ Tassos Karras 02/05/2010 10:24:25

      @ Tassos

      Όσο και να το θέλουν οι Αμερικανοί αυτό που μετράει
      είναι οτι στο ΝΑΤΟ και την Ε.Ε. δεν πρόκειται ποτέ να δούν
      χώρα η οποία φέρει το όνομα Μακεδονία
      ή συνθετικό παύλα παράγωγο του ονόματος αυτού.

      Συμφωνώ πάντως με αυτό που γράφεις στην τέταρτη σειρά.

      We are using the name Macedonia. Good luck to U.S.

  10. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 02/05/2010 09:53:07

    Ότι και να λέμε το όνομα που έχουν και χρησιμοποιουν είναι Macedonia εδώ και χρόνια όλοι στα Βαλκάνια οι γειτονές μας έτσι το αναφέρουν και όχι σαν FYROM στο Ιντερνετ όπου και να ψάξεις έτσι τους αναφέρουν τα υπόλοιπα είναι μόνο για κατανάλωσει για μας τους Έλληνες.
    Είμουν 20 χρόνια Καναδά και όταν εμείς είμασταν με -25 κάτω του μηδέν θερμοκρασίες και φωνάζαμε έξω από το Καναδέζικο κοινοβούλιο στην Ελλάδα έπειναν φραπέ στην ΠΑΡΑΛΙΑ και τα κοπρόσκυλα της Βουλής σφύριζαν αδιάφορα ότι το΄θέμα θα ξεχαστεί τα επόμενα 10 χρόνια, είμαστε τώρα 20 χρόνια με την ίδια καραμέλα στο στόμα. Ωραία καραμέλα..
    MACEDONIA sold out long time ago, now it is too late to do so, let's try to save the rest of Greece which is under SALE with good saving promotion from the Owners of Greek parliament ( GAP & BRO S.A )

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Tassos Karras 02/05/2010 09:58:54

      Άμα είναι έτσι να αλλάξουμε και τα σύνορα από τώρα, να τελειώνουμε.

      Μάλλον εσένα βλέπω εξυπνάκια με ένα hot instant coffee στις παγωμένες καναδικές ακρογιαλιές να διεκτραγωδείς πόσο λάθος τα κάνουμε οι υπόλοιποι. Τέτοιοι εξυπνάκηδες με το σύνδρομο του λαζοντόιτς (δεν αναφέρομαι βέβαια σε σένα Μποτίλια) που φύγανε και τα ξέρουν όλα καλύτερα, να μας λείπουν.

      • Tassos Karras avatar
        Tassos Karras @ Επώνυμος 02/05/2010 10:39:02

        My friend wake up and smell the coffee, the reality is too far from what you see up to now.
        I am from Pella and when I was going to protest here in Greece Mitsotakis & friends corporation they were looking how to fuck up your minds. Do not take it personal thats the truth.

        I also have name ( what is your name???) all we are eponimoi

      • Tassos Karras avatar
        Tassos Karras @ Επώνυμος 02/05/2010 10:44:36

        Get out of your shell to see how things are for Greece out of borders, maybe if u take a bath where canadian Tundras are you will see thing more cool and not personal.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Tassos Karras 02/05/2010 10:01:30

      Με τόσα μπιλοζίρια εκεί στις τούνδρες, εκτός απ τα αρ....α σας, μάλλον φρόζιασε και το μυαλό σας.

      • Tassos Karras avatar
        Tassos Karras @ Strange Attractor 02/05/2010 10:40:31

        Keep the attraction to learn the real truth and not put it in personal level if you want to grow up and see whats goin on.......MR no name

      • Tassos Karras avatar
        Tassos Karras @ Strange Attractor 02/05/2010 11:22:19

        I like the level you have my friend wake up and smell the coffee before slavs get you. something else you forget and you like to talk in that maner I was living most of my life in Aridea if you know where it is, which has population mixt ...find out for more and open your eyes even if you say my balls are frozen, I think your mind is frozen and you can't seperate reality with finction.. you should go on the streets demostration for IMF now you will loose your underwear soon from them.....Good luck and let me me freeze my left ball now.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 02/05/2010 13:07:07

        Στην Αριδαία καλύτερα τα μιλάνε τα αγγλικά. Εσύ μάλλον χαμπουργκεράδικα αγγλικά έμαθες στο Σασκάτσουαν.

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/05/2010 10:49:43

    Φίλε Τάσσο, δεν σε πολυβοηθούν τα αγγλικά σου. Άστο καλύτερα.

    • Tassos Karras avatar
      Tassos Karras @ Strange Attractor 02/05/2010 11:23:25

      The language bother you now not the facts?? you are facing now there??

  12. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 02/05/2010 11:30:16

    My friends it is nice to be here and placing facts realities experiance etc..but to face and react in any way you have to see the reality from all angles, by attacking in personal level is not helping to solve anything, for MR Strange Attractor= no name no means.