#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/04/2010 21:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Οδυσσέας έφτασε μόνος του στην Ιθάκη, οι άλλοι πέθαναν στον δρόμο



Έρχεται κάποια στιγμή που πρέπει να αποφασίσουν οι σύντροφοι (είτε του ΠΑΣΟΚ είτε του Οδυσσέα) αν θα ξεκινήσουν μαζί την Οδύσσεια.

Στο διάγγελμα του για την προσφυγή στο μηχανισμό στήριξης ο Γ. Παπανδρέου 
ανέφερε: «...Βρισκόμαστε σε μια δύσκολη πορεία, μια νέα Οδύσσεια για τον Ελληνισμό.  Όμως, πλέον, ξέρουμε το δρόμο για την Ιθάκη και έχουμε χαρτογραφήσει τα νερά. Μπροστά μας έχουμε ένα ταξίδι με απαιτήσεις από όλους μας, αλλά με μια νέα συλλογική συνείδηση και κοινή προσπάθεια θα φθάσουμε εκεί ασφαλείς, πιο σίγουροι, πιο δίκαιοι, πιο περήφανοι...»

Αντιγράφω σχόλιο αναγνώστη της Ναυτεμπορικής επί του διαγγέλματος: 

«Κάποιος πρέπει να πληροφορήσει τον Γ. Παπανδρέου ότι και ο Οδυσσέας ήξερε το δρόμο για την Ιθάκη αλλά του πήρε 10 χρόνια για να φτάσει... 
ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, οι άλλοι πέθαναν στην διαδρομή.»

 http://pyrgos-news.blogspot.com/2010/04/to_29.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/04/2010 21:19:46

    Τον Οδυσσέα τουλάχιστον τον θυμήθηκε ο Άργος προτού πεθάνει. Τον ΓΑΠ ποιός;

    • zonitis avatar
      zonitis @ Strange Attractor 29/04/2010 23:00:55

      Με αυτα που εκανε και κανει, δεν θα τον ξεχασουν ουτε οι πετρες

  2. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 29/04/2010 21:32:30

    Μιλάμε για περικοπή των δύο μισθών στον Δημόσιο Τομέα. Ρωτήσατε 'Μεγάλοι Αδερφοί' μας έστω και δύο μισθωτούς του Δημοσίου πως θ'αλλάξει η ζωή τους? Όμως πρόσωπο έχει μόνο το μπούτι, το αίμα και το ψέμα. Πρόσωπο έχει ο ανώνυμος 'μεσος' Έλληνας μόνο όταν αυτό εξυπηρετεί τον πολιτικό τζόγο. Ο γιατρός χειρουργεί με πτυχίο. Εσείς με τι πτυχίο ' χειρουργείτε'? Έχετε άδεια υγειονομικού? Μεσάνυχτα στη Γκόθαμ Σίτυ και ο Μπάτμαν δεν είναι πια εδώ...

  3. Ακυρος avatar
    Ακυρος 29/04/2010 21:40:01

    Ο Γεώργιος ΔελταΝηΤαφορος ο Δρακοφονεύς έχει μια εμμονή με την Ιθάκη.


    Από την επικήδεια ομιλία του Γιώργου Παπανδρέου μπρος στη σορό του Ανδρέα Παπανδρέου.
    ....<>(δεν χρεώνομαι ορθογραφία άλλων , ξηγημένα!)

    Μερικά χρόνια μετά....

    17 Δεκεμβρίου 2004, με αφορμή την πορεία ένταξης της Τουρκίας στην Ευρώπη..
    "...Η Τουρκία, λοιπόν, μπορεί και πρέπει να αποδείξει στον κόσμο, ότι μια χώρα μουσουλμανική μπορεί να είναι και βαθιά δημοκρατική. Να αποδείξει, ότι μπορεί να αποτελέσει μέλος μιας οικογένειας, που σέβεται την καλή γειτονία, που λύνει προβλήματα με τους γείτονές της με ειρηνικό τρόπο, που δέχεται και κινείται μέσα στα πλαίσια των διεθνών αρχών και συνθηκών

    Ως Ευρωπαίος πολίτης, όχι μόνο δέχομαι την πρόκληση αυτή, εμείς οι Ευρωπαίοι πρέπει και να βοηθήσουμε. Να βοηθήσουμε τον τουρκικό λαό και τις δημοκρατικές δυνάμεις της γείτονας χώρας , να αντεπεξέλθουν στη μακρά τους πορεία. Πορεία που είναι μια Οδύσσεια. Οδύσσεια που έχει στόχο τη δική τους Ιθάκη. Η Ιθάκη αυτή είναι η πλήρης ένταξη της Τουρκίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση, κάτι που επιβεβαιώνεται και ως στόχος από το Συμβούλιο Κορυφής της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Σε αυτή την πορεία, τη συμπαράστασή μας μπορεί να την υπολογίζει ο τουρκικός λαός."

    Με τις δηλώσεις του στις 23 του Απριλίου 2010
    «Βρισκόμαστε σε μια δύσκολη πορεία, μια νέα Οδύσσεια για τον Ελληνισμό. Όμως, πλέον, ξέρουμε το δρόμο για την Ιθάκη και έχουμε χαρτογραφήσει τα νερά. Μπροστά μας έχουμε ένα ταξίδι με απαιτήσεις από όλους μας, αλλά με μια νέα συλλογική συνείδηση και κοινή προσπάθεια θα φθάσουμε εκεί ασφαλείς, πιο σίγουροι, πιο δίκαιοι, πιο περήφανοι».

    Να σας ξαναθυμίσω πως ο Οδυσσέας φτάνει μόνος, κατάμονος στο νησί των προσδοκιών, των μνηστήρων και της Πηνελόπης!
    Ζώντας μια Οδύσσεια που εκείνος προξένησε, οργίζοντας τους θεούς και σέρνοντας στο θάνατο τους ΣυνερΓάτες του!
    Καταφέρνοντας να γλυτώσει και να ζήσει το τέλος καλά όλα καλά για τον ίδιο!
    Το λέει ο Όμηρος στην αρχή της τραγωδίας:
    «…κι όμως ούτε τότε τους εταίρους του έσωσε κι ας το θελε.
    ότι από τις ίδιες τους τις ατασθαλίες χάθηκαν –
    Οι άμυαλοι, που του Ήλιου του Υπερίωνα τα βόδια εφάγαν ,
    Κι αυτός, τη μέρα του γυρισμού τους στέρησε. "

    Αυτός έκαψε την Τροία, οι άλλοι γλεντοκόπησαν με ξένα Βόιδια, δέκα χρονια πλαλούσαν σε Κίρκες και Καλυψούδες και κερκυραίες κόρες, με κείνη την έρμη Πηνελόπη να δέχεται το ...Κορτε καμια 40ριά μνηστήρων, ε, τί χαϊρι να περιμένεις!
    Οργή θεού φωνή λαού!

  4. Ακυρος avatar
    Ακυρος 29/04/2010 22:04:29

    Ο Γιώργος ο ΔελταΝηΤαφόρος ο Δρακοφονεύς έχει μια εμμονή με την Ιθάκη.

    Από την επικήδεια ομιλία του Γιώργου Παπανδρέου μπρος στη σορό του Ανδρέα Παπανδρέου.
    ....<>(δεν χρεώνομαι ορθογραφία άλλων , ξηγημένα!)

    Μερικά χρόνια μετά....

    17 Δεκεμβρίου 2004, m αφορμή την πορεία ένταξης της Τουρκίας στην Ευρώπη..
    "...Η Τουρκία, λοιπόν, μπορεί και πρέπει να αποδείξει στον κόσμο, ότι μια χώρα μουσουλμανική μπορεί να είναι και βαθιά δημοκρατική. Να αποδείξει, ότι μπορεί να αποτελέσει μέλος μιας οικογένειας, που σέβεται την καλή γειτονία, που λύνει προβλήματα με τους γείτονές της με ειρηνικό τρόπο, που δέχεται και κινείται μέσα στα πλαίσια των διεθνών αρχών και συνθηκών

    Ως Ευρωπαίος πολίτης, όχι μόνο δέχομαι την πρόκληση αυτή, εμείς οι Ευρωπαίοι πρέπει και να βοηθήσουμε. Να βοηθήσουμε τον τουρκικό λαό και τις δημοκρατικές δυνάμεις της γείτονας χώρας , να αντεπεξέλθουν στη μακρά τους πορεία. Πορεία που είναι μια Οδύσσεια. Οδύσσεια που έχει στόχο τη δική τους Ιθάκη. Η Ιθάκη αυτή είναι η πλήρης ένταξη της Τουρκίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση, κάτι που επιβεβαιώνεται και ως στόχος από το Συμβούλιο Κορυφής της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Σε αυτή την πορεία, τη συμπαράστασή μας μπορεί να την υπολογίζει ο τουρκικός λαός."

    Με τις δηλώσεις του στις 23 του Απριλίου 2010
    «Βρισκόμαστε σε μια δύσκολη πορεία, μια νέα Οδύσσεια για τον Ελληνισμό. Όμως, πλέον, ξέρουμε το δρόμο για την Ιθάκη και έχουμε χαρτογραφήσει τα νερά. Μπροστά μας έχουμε ένα ταξίδι με απαιτήσεις από όλους μας, αλλά με...μια νέα συλλογική συνείδηση και κοινή προσπάθεια θα φθάσουμε εκεί ασφαλείς, πιο σίγουροι, πιο δίκαιοι, πιο περήφανοι».

    Να σας ξαναθυμίσω πως ο Οδυσσέας φτάνει μόνος, κατάμονος στο νησί των προσδοκιών, των μνηστήρων και της Πηνελόπης!
    Ζώντας μια Οδύσσεια που εκείνος προξένησε, οργίζοντας τους θεούς και σέρνοντας στο θάνατο τους ΣυνερΓάτες του!
    Καταφέρνοντας να γλυτώσει και να ζήσει το "τέλος καλά, όλα καλά" για τον ίδιο!
    Το λέει ο Όμηρος στην αρχή της τραγωδίας:
    «…κι όμως ούτε τότε τους εταίρους του έσωσε κι ας το θελε.
    ότι από τις ίδιες τους τις ατασθαλίες χάθηκαν –
    Οι άμυαλοι, που του Ήλιου του Υπερίωνα τα βόδια εφάγαν ,
    Κι αυτός τη μέρα του γυρισμού τους στέρησε. ».

    Αυτός έκαψε την Τροία, οι άλλοι φάγανε τα Βόϊδια του Θεού, ολοι μαζί 10 χρόνια μπερμπάτευαν στα λιμάνια του κόσμου με Κίρκες, Καλυψούδες και κερκυραίες κόρες, λωτοφάγοι και ΠολύΦημοι, γουρούνια και βορά στις Σκύλες και τις Χαρυβδες, για να φτάσει ένας και μόνος στην Ιθάκη που ήταν η ...Κεφαλονιά!

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ Ακυρος 30/04/2010 07:50:01

      Η Λευκαδα συγκεντρωνει τις περισσοτερς πιθανοτητες να ειναι

  5. george1 avatar
    george1 29/04/2010 22:18:43

    Δεν βγήκε στα τηλεπαράθυρα ούτε ένας υπουργός για να ψελλίσει έστω και μια υποτυπώδη δικαιολογία όλοι κρύφτηκαν με αποτέλεσμα να επιστρατευτεί ο νεκροθάφτης. Πιστευα οτι η κοινωνική έκρηξη θα ξεσπούσε εκεί κοντά στον Οκτώβριο τώρα βλέπω οτι τα γιαούρτια θα πέσουν και σύντομα μάλιστα. Μακάριοι οι πολιτικοί που δεν τους γνωρίζει ο κόσμος οι υπόλοιποι απο ΠΑΣΟΚ μεριά θα πρέπει να κοιτούν πίσω τους όταν περπατάνε σε δημόσιο χώρο. Είδα επίσης τόυς Παναγιωτόπουλο και Χαρακόπουλο και σκέφτηκα οτι αν αυτή είναι η νέα ΝΔ που οικοδομείται καλύτερα να μείνει στα μπετά δεν χρειαζόμαστε τέτοια αντιπολίτευση

  6. Ακυρος avatar
    Ακυρος 29/04/2010 22:22:28

    Από την επικήδεια ομιλία του Γιώργου Παπανδρέου μπρος στη σορό του Ανδρέα Παπανδρέου.
    .... Αυτός ο άνδρας λοιπόν, έμαθε από τον πατέρα του για την Ιθάκη και κατόπιν παρέδoσε στα δικά του παιδιά τις δικές του αναζητήσεις, τις δικές του Ιθάκες, γιά να συνεχίσουν το ταξίδι…..

  7. BlueSky avatar
    BlueSky 29/04/2010 22:30:44

    Καλησπέρα παιδιά, μετά από αρκετή απουσία. Για να 'χουμε καλό ρώτημα, τί έγινε με κείνα τα πασοκάκια τύπου Πολυζωγόπουλου, Παναγόπουλου, Παπασπύρου κλπ.... σχετικά με τα περιβόητα causous beli, για περίκοπές δώρων μισθών. Τα ξεχάσανε εεε;;; Παρακράτος του Πασόκ, συνδικάλες καταστροφείς του έθνους, ''ούστ από 'δω''

    • Νταβέλης avatar
      Νταβέλης @ BlueSky 29/04/2010 23:46:09

      Στο στρουμφοχωριό πρέπει να είναι

  8. ataktos avatar
    ataktos 29/04/2010 23:03:01

    οδηγηθήκαμε στο μη περαιτέρω και από γνωστό και ιστορικό σύνθημα, της δεκαετίας του ’80, "Τσοβόλα δώστα όλα" που είχε πει ο πατέρας του σημερινού πρωθυπουργού, φτάσαμε στο "παρτά όλα" που ουσιαστικά λέει σε ΔΝΤ και ΕΕ ο Γ. Παπανδρέου http://www.emea.gr/article/86142/

  9. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 29/04/2010 23:14:57

    Γιώργο, Αφιερωμένο: "Οδυσσεύ καλλίτερα να έμενες στα ξένα..."
    http://balafara.blogspot.com/2010/04/blog-post_9734.html

  10. Orestios avatar
    Orestios 29/04/2010 23:42:55

    ΕΠΕΙΓΟΝ: Τα Σκόπια σε κατάσταση πολέμου
    http://taxalia.blogspot.com/2010/04/blog-post_8451.html

    Τί είναι αυτό??????????????

  11. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 30/04/2010 00:07:41

    Και ο Οδυσσέας ίδιο λαμόγιο με δαύτον ήταν. Του αναγνωρίζεται η πονηριά αλλά τουλάχιστον στην Ιλιάδα δε χαίρει ιδιαίτερης εκτιμήσεως!
    Όταν πέρασαν από το νησί των σειρήνων βούλωσε με κερί τα αυτιά των συντρόφων του, αλλά το λαμόγιο απλά δέθηκε με ανοιχτά τα αυτιά για να ακούσει το τραγούδι τους!
    Ένα λεπτό...συγγνώμη, θα επιστρέψω ...πάω να καθαρίσω τ αυτιά μου.

  12. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 30/04/2010 00:15:25

    Και για να μην ξεχνιόμαστε, όταν κατά πώς το λέει ο μύθος όλοι οι Έλληνες ετοιμάζονταν να ξεπλύνουν την Εθνική ντροπή που προκάλεσαν τα καμώματα της Ελένης, Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΦΥΓΟΣΤΡΑΤΟΣ.

  13. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 30/04/2010 12:47:56

    Δέν εἶμαι σίγουρη ὅτι εἶναι ἡ Λευκάδα ἡ Ἰθάκη τοῦ Ὀδυσσέα,ἀλλά πρέπει ὁ ἴδιος νά ἦταν Κεφαλλονίτης.

  14. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 30/04/2010 13:01:49

    Οι Ορφικοί, ο Πυθαγόρας, ο Ηράκλειτος και ο Πλάτων ήταν σφοδροί επικριτές του Ομήρου και των ομηρικών προτύπων.

  15. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 30/04/2010 13:09:28

    Αὐτό τί σημασία ἔχει μέ τό ἄν ἦταν Κεφαλλονίτης;

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ Kὀριννα 30/04/2010 13:13:51

      Καμία.
      Δεν ήταν απάντηση στο σχόλιο σου.

      Πάντως μάλλον το νησί που σήμερα ονομάζουμε ΙΘάκη δεν ταυτιζεται με την ομηρική.Πιθανόν να ήταν η Κεφαλλονιά ή η Λευκάδα.

  16. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 30/04/2010 13:29:59

    Συμφωνῶ.
    Συγγνώμη γιά τήν παρέμβασι.

  17. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 30/04/2010 14:07:57

    Ο Οδυσσέας; Φυγόστρατος; Σιγά να μην ήτανε Συριζαίος ο Οδυσσέας. Μήπως ήτανε ο Αχιλλέας λέω;

  18. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 30/04/2010 14:23:02

    Κοντή Λίζα,
    ἐννοεῖ,ὅτι ἔκανε τόν τρελλό(ὀργωνε τήν ἀμμουδιά) ὁταν πῆγε νά τοῦ πῆ νά πάη στόν πόλεμο,ὁ Παλαμήδης.
    Ἀλλά ὁ φουκαρᾶς νιόπαντρος ἦταν μέ μωρό,γιά τά κέρατα τοῦ ἄλλου θά ἔτρεχε;