29/11/2009 15:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΟΤΕ επιρρίπτει την ευθύνη στην MRB της Οικογενείας

Ο ΟΤΕ ρίχνει την ευθύνη για την πτώση του συστήματος στην εταιρεία που ανέλαβε την διοργάνωση. Η οποία είναι η γνωστή MRB. Μόνο τη Ντόρα συμφέρει αυτό που γίνεται.

Σε σφάλμα, που οφείλεται στο λογισμικό της εταιρίας η οποία έχει αναλάβει την τεχνική στήριξη της εκλογικής διαδικασίας της Νέας Δημοκρατίας, και όχι στον ΟΤΕ, οφείλεται το πρόβλημα που σημειώθηκε το πρωί, σχετικά με το "τσεκάρισμα" όσων έχουν ψηφίσει, προκειμένου να αποφευχθούν φαινόμενα διπλοψηφισάντων.

Σε ανακοίνωσή του, ο ΟΤΕ επισημαίνει ότι από την πρώτη στιγμή κινητοποιήθηκε ο μηχανισμός του Οργανισμού και πραγματοποίησε άμεσα όλους τους επιμέρους ελέγχους, χωρίς, ωστόσο, να εντοπίσει κάποιο πρόβλημα.

Στη συνέχεια ο ΟΤΕ ενημέρωσε τόσο την ανάδοχο εταιρία που έχει αναλάβει την εκλογική διαδικασία, όσο και την οργανωτική επιτροπή της Νέας Δημοκρατίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ETHEROVAMON avatar
    ETHEROVAMON 29/11/2009 15:45:39

    Το ρυάκι έγινε χείμαρος και ο χείμαρος μεγάλο και ορμητικό ποτάμι.
    Και αυτό το ποτάμι δεν γυρνάει πίσω.
    Ημουν και εγώ εκεί!!!!
    ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΠΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΝΕΑ!!!!! ΧΩΡΙΣ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ

  2. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 29/11/2009 15:45:53

    ΞΥΛΟΔΑΡΜΟΙ ΒΡΙΣΙΔΙΑ ΚΑΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΠΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΣΕ ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ...ΤΡΙΠΛΟΨΗΦΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΕΚΛΕΚΤΟ ΤΟΥΣ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΡΑΦΙΚΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΤΗΣ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ

    Εξω απο τα λιθαριτσια κάποιοι αρπαξαν οχι μονο σφαλιαρες αλλα και χάσαν δόντια.Βιαιότητες και αγριότητες που τα εκλογικα τμήματα στα Γιάννενα δεν εχουν ξαναδεί.Τσαμπουκάδες με καδρόνια και σιδερένιες γροθιές για την εκλογή ...ΠΡΟΕΔΡΟΥ της ΝΔ...............

    • NAI avatar
      NAI @ EUROTSOPANHS 29/11/2009 16:23:21

      Kανε καλυτερο ρεπορταζ...δλδ?

  3. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 29/11/2009 16:24:18

    Σε αντίθεση με τα Γιάννενα, στο Ρίο, στην Πάτρα λειτουργούσαν όλα τέλεια. Με εκπληκτική ωριμότητα πολύς κόσμος ψήφισε. Οι εθελοντές του τμήματος, κυρίως νέοι άνθρωποι, με επαγγελματισμό και προσοχή έκαναν την δουλειά τους. Μακάρι να λειτουργούσαν έτσι και στο Δημόσιο.
    Συγχαρητήρια σε όλους όσους βοηθησαν για αυτή την μεγάλη στιγμή.
    Το σίγουρο είναι ότι πρόκειται για νίκη της Ελληνικής κοινωνίας ή μέρους της αν θέλετε!

  4. Αναρμόδιος avatar
    Αναρμόδιος 29/11/2009 16:54:34

    "Σε σφάλμα, που οφείλεται στο λογισμικό της εταιρίας...μπλα... μπλα..."

    Τι σφάλμα δηλαδή μπορεί να έχει ένα τέτοιο, καταπληκτικά περίπλοκο σύστημα?

    Το μόνο που χρειάζεται, για να ελέγξεις διπλοψηφίσαντες σε μία εκλογή, είναι μία database (κάνει μέχρι και η MySql, που είναι και "δωρεάν" για "προσωπική χρήση", όπως ορίζει η GPL)...

    ...που να έχει έναν και μοναδικό πίνακα (πχ VOTERS)...

    ...που να έχει ένα και μοναδικό πεδίο (πχ. ID ή CODE, δηλαδή Αριθμό Δελτίου Ταυτότητας) με ένα unique constraint.

    Γιατί δεν προσέλαβαν, μέσω stage, κάποιον νεαρό σπουδαστή ΤΕΙ Πληροφορικής να τους το φτιάξει? Με Apache, Linux-άκι και MySql θα τους έβγαινε και εντελώς τζάμπα, αντί να ξοδεύονται με τις βαρύγδουπες εταιρίες.

    Ακου "λογισμικό"!

    ΥΓ. Και που αν θυμάμαι καλά, το Πολυτεχνείο έχει ένα τέτοιο σύστημα και μάλιστα δοκιμασμένο.

    • NT32 avatar
      NT32 @ Αναρμόδιος 29/11/2009 21:06:50

      Πές τα χρυσόστομε! Συμφωνώ απολύτως. Είμαι πεποισμένος πως φοιτητές να τους το έκαναν (σαν project απόκτησης ΚΑΙ γνώσης) θα δούλευε πιο σπουδαία από την "φόλα" της MRB - .net να υποθέσω? LOL!

  5. sysadmin avatar
    sysadmin 29/11/2009 22:32:46

    eseis oi tou s/w developers exete ti tash na nomizete oti efosno ena programma douleyei (gia ena xristi) 8a doylepsei to idio kala kai gia 1000 taytoxrona termatika.
    gia deite poso configuration 8elei o apache brosta, o application server pisw kai h db sto telos gia na exei ayth th klimakwsh.
    den einai kati dyskolo alla mhn 3exnate allo einai na dokimazeis to programmataki sto pcaki sou kai allo na exeis 1000X termatika panw sto systhma.
    sysadmin.

  6. john avatar
    john 30/11/2009 20:22:12

    apo oso 3erw (imoun kai egw xeiristis kai eixa mia fili sto call center) kai to offline itan egkyro ka8ws oles oi diapisteyseis ginotan tilefwnika me to call center tis ND dimokratias kai tis etereias poy diorganwse tis ekloges.
    To provlima itan ka8ara diktyako kai o OTE ekane kai pali to 8ayma tou …..
    oson afora sto s/w den einai kai toso aplo na exeis baseis me 10 ekatomyria eggrafes (oso peripou oi ellines pu psifizoun) ka8ws kai na mporeis na antapokrinesai se aitimata xiliadwn taytoxronwn xristwn. Symfwnw me ton sysadmin allo mia efarmogi gia ena client kai allo gia 5000.....

  7. lypon avatar
    lypon 30/11/2009 22:39:49

    ναι, καλά...

    Χωρίς να υποτιμώ το μέγεθος του προβλήματος, θέλω να ρωτήσω, γιατί η Singular απεχώρησε και δε δέχτηκε τη δουλειά, ενώ είχαν αρχίσει οι ουσιαστικές συνεννοήσεις;

    Ξέρει κάποιος κουτσομπολιά; Ή είναι πολύ βαθιά τα νερά;