#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/01/2011 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Ν. Παπανδρέου, ο Θ. Πάγκαλος και το Κατάρ



Πολύ φασαρία (όχι άδικα) έγινε για το πολυτελές ρεβεγιόν του Θεόδωρου Πάγκαλου. Λίγοι όμως πρόσεξαν τις λεπτομέρειες,  που έκρυβαν  ειδήσεις.  Όπως έγραψε και το (φιλοκυβερνητικό) Έθνος, στο ρεβεγιόν υπήρχαν κι άλλοι,  πλην του αντιπροέδρου της κυβέρνησης και του  Νίκου Σηφουνάκη; Ποιο ήταν «το» πρόσωπο; Ο κοινός τους φίλος και αδερφός του πρωθυπουργού Νίκος Παπανδρέου, ο οποίος, ως γνωστόν, ενδιαφέρεται ιδιαιτέρως για τις ελληνοαραβικές επιχειρηματικές σχέσεις.

Και  για πού θα ταξίδευε λίγο μετά (με αρκετή μυστικότητα και χωρίς διευκρινήσεις) ο Θ. Πάγκαλος;  Για το Κατάρ,  και όπως μάθαμε εκ των υστέρων, ο  Θ. Πάγκαλος επιχείρησε να πείσει τους Καταριανούς να ξαναδούν την επένδυση στον Αστακό που ματαιώθηκε,  πλήττοντας την αξιοπιστία (και όχι μόνο) της κυβέρνησης.

Παρ’ ότι υπάρχουν αρκετές αμφιβολίες για το τι κατάφερε, να θυμίσουμε ότι στην  επένδυση του Αστακού εμπλεκόταν  ο  Γ. Σεφερτζής , επί σειρά ετών σύμβουλος του Γ.Παπανδρέου και στενός φίλος του Νίκου. Επίσης ο υφυπουργός που κυρίως την «έτρεχε» ήταν ο επίσης στενός φίλος του Νίκου, ο Σπ.Κουβέλης, στου οποίου το γραφείο (όπως λένε οι υπάλληλοι και πολλά μάτια που τον έχουν δει)  ήταν κάθε τρεις και λίγο ο αδελφός του πρωθυπουργού.

Σε όσους κακοπροαίρετους σκεφτούν ότι ο Θ.Πάγκαλος και ο Νίκος Παπανδρέου συζήτησαν για το ταξίδι  στο Κατάρ και για επενδύσεις, θα πούμε ότι υπάρχουν και συμπτώσεις.

Σύμφωνα με δημοσιεύματα του τύπου, ο Θ.Πάγκαλος περιορίστηκε σε γενικές και αόριστες δηλώσεις για την αποστολή στο Κατάρ, αρνούμενος να πει περισσότερα.   Από το γραφείο του  μιλάνε  για συζητήσεις  «εμπιστευτικού χαρακτήρα» και ότι την υπόθεση χειρίζεται το Μέγαρο Μαξίμου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. απορία! avatar
    απορία! 17/01/2011 08:27:47

    Μη μου ανεβάζετε το αίμα στο κεφάλι!!!
    Μισό καφέ έχω προλάβει να πιω τσαγκαροδευτέρα.. νίκος παπανδρέου ΚΑΙ θεόδωρος πάγκαλος σε ένα άρθρο?

    Η διαπλοκή, της διαπλοκής…

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ απορία! 17/01/2011 09:59:59

      Όπως τα είπες φίλε μου. Τσαγκαροδευτέρα. Η αγορά ψυχοραγεί, όλοι οι καταστηματάρχες με κατεβασμένα τα μούτρα, τα λουκέτα σε...προθέρμανση, ο κόσμος μουδιασμένος έχει αρχίσει στο δρόμο να περπατάει σε ζιγκ-ζαγκ από το "χάσιμο"(πλέον είναι επικίνδυνο να κυκλοφορείς με αυτοκίνητο, μην και πάρεις παραμάζωμα κανέναν), κι όλα αυτά για να σαβουριάζουνε αυτοί μπελούγκες.

      • απορία! avatar
        απορία! @ TopGunZ 17/01/2011 10:38:46

        ΤΡΕΛΗ πίκρα φιλαράκι!!!
        Με αναγκάζουν να παρανομώ...κι αρχίζει να μ αρέσει.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ απορία! 17/01/2011 11:45:54

      Γιατί, ο Σηφουνάκης είναι καλύτερος;

  2. Rote Fahne avatar
    Rote Fahne 17/01/2011 08:34:37

    TA TRONE MAZI.

  3. Σοσιαληστής` avatar
    Σοσιαληστής` 17/01/2011 09:05:57

    Αυτή η εμμονή των πράσινων με το ΚΑΤΑΡ κάπου δεν κολλάει, χάθηκαν οι επενδυτές από όλο τον κόσμο και βρίσκονται μόνο απο το Κατάρ;

    Οι άραβες που πήραν τα ναυπηγία Σκαραμαγκά από το Κατάρ είναι;

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/01/2011 10:08:14

    Ακόμα και εάν δεν τα τρώνε μαζί, δίνουν την εντύπωση ότι τα τρώνε μαζί.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/01/2011 10:49:19

    Ξανανοίγει το θέμα της επένδυσης του Κατάρ στον Αστακό, σύμφωνα με τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης Θόδωρο Πάγκαλο. Σε συνέντευξή του στην εφημερίδα «Καθημερινή της Κυριακής», ο κ. Πάγκαλος αναφέρεται στο πρόσφατο ταξίδι του στο Κατάρ κατά το οποίο συζήτησε την επένδυση στον Αστακό, «η οποία ξανανοίγει», όπως διαπιστώνει, καθώς «οι Καταρινοί είναι έτοιμοι να ξανασυζητήσουν οποιαδήποτε επενδυτική πρόταση υπάρχει, υπό τον όρο να είναι σοβαρή και να προκύπτει ύστερα από προετοιμασία».

    »Αξιώνουν, βέβαια, να διατηρήσουν τις θέσεις τους για την τιμή του προϊόντος που θέλουν να πουλήσουν. Μου διευκρίνισαν δηλαδή ότι «εμείς σας πουλάμε το υγροποιημένο αέριο και το μείγμα πετρελαίου που θα απαιτήσει η επένδυση, αλλά αυτός είναι ένας ρόλος. Αν θέλετε να μετέχουμε και στη μεταποίηση του 'εμπορεύματος' ή την κατασκευή του υποσταθμού της επεξεργασίας του, αυτός είναι ένας άλλος ρόλος».

    h++p://www.energypress.gr/portal/resource/contentObject/id/99eb4757-c700-4fbd-a5d1-6d8cd0baff89

  6. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 17/01/2011 12:16:13

    Αν & τσαγκαροδευτέρα,επειδή έχετε πιεί & τον καφέ σας, λέω να σας φτιάξω την υπόλοιπη ημέρα:
    http://www.protothema.gr/life-style/Gossip/article/?aid=100393

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/01/2011 13:10:11

    ΠΑΚέτο. Η χρηματιοικονομικη καταστροφη των κομματων.
    Θα παει και ο Γιαννος και ο Λαλιωτης Καταρ?? με τον Ακη πιλοτο!! Μηπως δεν γυρισουν???
    Ολα τα $$ στο ΠΑΚ πηγαιναν.. χαχαχαα για την αντισταση ! χααααααα
    Ο Γιαννος ειχε συναντησει Μιχαλακη.. στο Πεντελικο επι Υπουργειας Προστασιας.. c4i ?
    Ο Ακης... ενα γαμο εκανε.. 4 εποχες. Akis All Weather. "τι ειμαστε ?? Σοσιαλιστες και Δημοκρατες.. ελπιζω να συμφωνειτε.. " Αρχαιολαρτης.. να βλεπει Παρθενωνα.. αχχαααα ο παρολιγον προεδρος του ΠΑΣΟΚ. ΠΑΚέτο.. ΠΑΚ Γερμανιας(spiegel...). ΠΑΚ Βρετανιας ( Βασω..) . ΠΑΚ Ελλαδος.
    Ο Τσουκρατος ειναι ακομη ΠΑΚ.. ο δυστυχης ???
    Τσουκρατε κατεστρεψες τα κομματα !!! χαχαχαα βγηκαν στην αγορα για δανεια... καταστροφη !!...

    Δεν ηξερε ο Μιχαλακης οταν μιλουσε wikileaks.. τωρα μας βγαζουν στο κλαρι οτι και οποτε θελουν !!
    Ειδατε το βιβλιο του Μπραουν του Σοσιαλιστη καθυστερησε το ΓΑΠ και μας ηρθε ο λογαριασμος ΣΥΝ 90 Δις Ευρω. Απο ιδιωτες σε Δανειακη ... μια χαρα.

    ΠΠ