#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/10/2011 17:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Ντε Μαρτέλ, η Δέλτα και εμείς




Έχετε ακουστά το όνομα Τιερί ντε Μαρτέλ; Ήταν Γάλλος γιατρός, χειρουργός, ονομαστός στην εποχή του, με διεθνή πελατεία. Αυτοκτόνησε τη μέρα που μπήκαν οι Γερμανοί στο Παρίσι. Όταν ήρθε η είδηση ότι το Παρίσι θα παραδινόταν, εκείνος χειρουργούσε στο αμερικανικό νοσοκομείο του Νεϊγί. «Ό,τι και να γίνει δεν θα αφήσω το Παρίσι», είπε. Στο σημείωμα που έστειλε αργότερα στον Αμερικανό πρέσβη διευκρίνιζε: «Σας υποσχέθηκα να μην αφήσω το Παρίσι. Δεν σας είπα αν θα έμενα ζωντανός ή νεκρός»…

Στις 14 Ιουνίου τα χαράματα, με τους Γερμανούς έτοιμους να παρελάσουν στη Λεωφόρο των Ηλυσίων, σηκώθηκε από το κρεβάτι, έκανε την τουαλέτα του -όπως μας τα έχουν περιγράψει δύο κορυφαίοι λόγιοι, ο συμπατριώτης τού Ντε Μαρτέλ, Αντρέ Μορουά, και ο συμπατριώτης μας, Ηλίας Βενέζης-, ξάπλωσε σε έναν καναπέ και έκανε τη θανατηφόρα ένεση με το δηλητήριο.

Το πιο συγκλονιστικό; Μία από τις ασθενείς που κούραρε ο Ντε Μαρτέλ ήταν η μεγάλη Ελληνίδα Πηνελόπη Δέλτα. Ένα χρόνο μετά από το γιατρό αποφάσισε να «φύγει» με τον ίδιο τρόπο και η Ελληνίδα ασθενής του. Την ημέρα που οι Γερμανοί μπήκαν στην Αθήνα. Αποφάσισε να πάρει και αυτή δηλητήριο, στο σπίτι της στην Κηφισιά, έπειτα από την αποφράδα 27η Απριλίου 1941. Στον τάφο της γράφτηκε η λέξη «Σιωπή».

Και οι δύο αυτοί άνθρωποι έγιναν σύμβολα επειδή αρνήθηκαν να δεχτούν ότι οι πατρίδες τους καταπατούνται, κατακτιούνται και κάποιος -διάβολε!- πρέπει να ορθώσει ανάστημα και να δείξει τι σημαίνει αξιοπρέπεια. Στη Γαλλία ο Πετέν κάλεσε τους Γάλλους σε υποταγή και σε συνεργασία με τον κατακτητή, στην Ελλάδα ο Τσολάκογλου ανέλαβε τα ηνία της πρώτης δωσιλογικής κυβέρνησης και μάλιστα είπε πως μέχρι τότε η Ελλάδα ήταν με τη λάθος πλευρά, εννοώντας τους Συμμάχους. Είπε, δηλαδή, κάτι σαν «ευτυχώς που έχουμε τους Γερμανούς».

Το παραπάνω κείμενο σκεφτόμουν αρχικά να το αφιερώσω σε αρκετούς τού σήμερα. Αντ’ αυτού προτιμώ να διαβεβαιώσω τους αναγνώστες ότι η οποιαδήποτε ομοιότητα, πλην Ντε Μαρτέλ και Δέλτα, με πρόσωπα και πράγματα της εποχής μας δεν είναι διόλου, μα διόλου, συμπτωματική. Και, δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν προέρχεται από τον υπογράφοντα.

Θα κλείσω με τους στίχους του Βίκτωρος Ουγκώ από τον «Ερνάνη», που βρήκαν σημειωμένους από τον ίδιο τον Ντε Μαρτέλ δίπλα στο νεκροκρέβατό του: «Αφού πρέπει να είσαι μεγάλος για να μπορείς να πεθάνεις, σηκώνομαι όρθιος».

 

Του Παναγιώτη Τιμογιαννάκη (μέλους της European Film Academy) στον 'Τύπο της Κυριακής"

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ελλην avatar
    Ελλην 16/10/2011 18:04:54

    ας προσεξει τοτε καποιος οτι ειμαστε παλι υπο κατοχη απο τον ιδιο λαο. το κακο οτι κανεις δεν αυτοκτονησε ακομα. παλι αθωος ισως αυτοκτονησει; συγγραφεις η πνευματικους ανθρωπους ταχα εχουμε πια πληθωρα. ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΔΕΛΤΑ ΄;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Ελλην 16/10/2011 18:42:15

      Αθώοι έχουνε αυτοκτονήσει, δυστυχώς, ήδη πολλοί... με τον τρόπο τους κι αυτοί μας καλούν να μην αφήσουμε να πάει χαμένη η θυσία των ψυχών τους.

  2. Κάποιος avatar
    Κάποιος 16/10/2011 19:07:45

    Δυναμικούς ηγέτες χρειαζόμαστε και όχι ιδανικούς αυτόχειρες.

    • Ελλην avatar
      Ελλην @ Κάποιος 16/10/2011 22:08:58

      ηγετες που προδιδουν καλο θα ηταν να......

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/10/2011 19:14:30

    To 41, η Π.Δ. αυτοκτόνησε την ημέρα που οι Γερμανοί μπήκαν στην Αθήνα. Μεταξύ 2009 και 2011, κάποιοι πασχίζουν να τους φέρουν μέσα. Τους τάζουν, τους δίνουν, γραφουν νόμους καθ΄υπαγόρευση, τους κανονίζουν πρες κόνφερενς...

  4. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 16/10/2011 19:15:31

    Ας θυμηθουμε και τον Αυστριακο συγγραφεα Στεφαν Τσβαϊχ που αυτοκτονησε οταν οι Γερμανοι μπηκαν στην Βιεννη.

    • alakran avatar
      alakran @ Μ.Γ 16/10/2011 21:16:35

      Και τον Κορυζή που αυτοπυροβολήθηκε στην καρδιά στις 18 Απριλίου του 1941,9 ημέρες πριν την Π.Δέλτα.Ήταν ο-μόλις 3 μηνών-πρωθυπουργός της Ελλάδας.

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ alakran 16/10/2011 21:48:47

        Ασ' τον αυτόν.
        Ο Κορυζής αυτοκτόνησε με δύο σφαίρες μετά την επίσκεψη του Άγγλου Πρεσβευτή.
        (βάλε "εισαγωγικά" όπου νομίζεις εσύ!) ;)

        • Ελλην avatar
          Ελλην @ Σταύρος 16/10/2011 22:11:41

          Ο Κορυζής " αυτοκτόνησε" με δύο σφαίρες !!!μετά την " επίσκεψη "του Άγγλου" Πρεσβευτή."

  5. chrisss avatar
    chrisss 16/10/2011 19:39:41

    Συγκινητικό, υπερήφανο, αληθινό,ηρωικό. Τα χνάρια κάποιων ανθρώπων που ήταν αληθινοί και πατριώτες, μένουν ανέπαφα στο πέρασμα του καιρού.Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τους σκεπάζει...

  6. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 16/10/2011 20:01:43

    Πάντως είναι ασέβεια να παρομοιάζομε τον Τσολάκογλου με τους σημερινούς "ηγέτες" μας.

    Ο Τσολάκογλου υπήρξε ο πιο πολυ-παρασημοφορημένος αξιωματικός του Ελληνικού Στρατού. (με παράσημα που κέρδισε σε μάχες ,όχι σε δεξιώσεις)

    Πολέμησε τους Γερμανούς , δεν τους προσκάλεσε λέγοντας πως "οι Ελληνες είναι απατεώνες"!

    Συνθηκολόγησε όταν πια η άμυνα δεν είχε νόημα, για να σώσει τη χώρα και το στρατό από την ολοκληρωτική καταστροφή ,αντίθετα με τις εντολές του Βασιλιά που εξυπηρετούσε τυφλά τα συμφέροντα των Εγγλέζων.

    Έτσι έσωσε 450.000 Ελληνες φαντάρους απο τα Γερμανικά στρατόπεδα αιχμαλώτων.

    Ανέλαβε την πρώτη κατοχική κυβέρνηση ελπίζοντας να βοηθήσει τον τόπο, και όταν κατάλαβε ότι έπρεπε να είναι αβουλο όργανο των Γερμανών, παραιτήθηκε.

    Οι διάδοχοι του (Λογοθετόπουλος-Ράλλης) ήταν οι πραγματικοί δοσίλογοι ,που ήξεραν πολύ καλά τι έκαναν και τι ρόλο θα έπαιζαν.

    Αλλά παρ’ολα αυτά, όλη τη ρετσινιά την έφαγε ο Τσολάκογλου!

    Βλέπετε αυτός ήταν στρατιωτικός λαϊκής καταγωγής, ενώ οι άλλοι προέρχονταν απο πολιτικά “τζάκια”. Τυχαίο? Δε νομίζω!

    • Ελλην avatar
      Ελλην @ ΣΤΕΛΙΟΣ 16/10/2011 22:17:06

      και γιατι αρχισαμε πολεμο αφου το ξεραμε οτι ηταν χαμενος. Ας καναμε με την λογικη σου ανακωχη μολις αρχισε.
      Και ο εφιαλτης ηθελε να σωσει τους 300 γι αυτο εδειξε τον δρομο στους περσες (δεν λεω προδωσε γιατι ηταν ταπεινης κατα γωγης )


      Καλα λιγο ντροπη να λες τετοια πραγματα.

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Ελλην 16/10/2011 22:34:29

        Με το ίδιο σκεπτικό σου βρε Έλληνα, ο Λεωνίδας δεν έπρεπε να πάει στις Θερμοπύλες αφού θα σκοτωνόταν τελικά.
        Η υπογραφή του Τσολάκογλου ήταν ευκαιρία για Έντιμη Υποχώρηση.
        Οι Γερμανοί βρε Έλληνα έκαναν "παρουσιάστε" στους πολεμιστές των οχυρών, ας τους σκότωναν οι στρατιώτες μας κατά δεκάδες μερικές ώρες νωρίτερα, και δεν ύψωσαν την Γερμανική σημαία παρά μόνο όταν είχαν απομακρυνθεί αρκετά.

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Ελλην 16/10/2011 23:10:00

        Ο Λεωνίδας θυσίασε τη ζωή του για να καλύψει την υποχώρηση του Ελληνικού στρατού, έτσι ώστε να σωθεί και να πολεμήσει στη Σαλαμίνα και στις Πλαταιές.

        Αν ο Τσολάκογλου δεν συνθηκολογούσε , ο στρατός μας θα καταστρέφονταν απλά και μόνο για να καλύψει την υποχώρηση των Εγγλέζων ,που είχαν έρθει συμβολικά και έφυγαν χωρίς να ρίξουν τουφεκιά (πολέμησαν μόνο για να μπορέσουν να φύγουν).

        Έξάλου,οταν έγινε η συνθηκολόγηση ,ο στρατός της Αλβανίας (ο κύριος όγκος του Ελληνικού στρατού) είχε ΗΔΗ περικυκλωθεί και είχε αρχίσει να υποχωρεί άτακτα (δέν το λέμε συχνά ,αλλα έτσι είναι).

        Αν πειθαρχούσε στις διαταγές των Ανακτόρων (διάβαζε Εγγλέζων) και δεν συνθηκολογούσε άμεσα ,το αποτέλεσμα θα ήταν Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΤΟΥ ΑΛΒΑΝΙΚΟΥ ΝΑ ΑΙΧΜΑΛΩΤΙΣΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΤΑΛΟΥΣ!

        Του άξιζε τέτοια ντροπή?

        Ε, απο αυτή τη ντροπή μας έσωσε ο Τσολάκογλου.

        Επαναλαμβάνω επίσης πως ο Τσολάκογλου ήταν ο πιό πολυπαρασημοφορημένος ήρωας στην ιστορία του Ελληνικού στρατου (σε μιά εποχή που τα παράσημα δεν τα δίνανε για...συμμετοχή σε ασκήσεις!)

        Μαλλον με τον Λεωνίδα έμοιαζε λοιπόν, παρά με τον Εφιάλτη που λές. Καμιά φορά, η θυσία έχει άλλη μορφή ,λιγότερο εμφανή.

  7. parsifal avatar
    parsifal 16/10/2011 21:06:56

    Δυστυχώς ετσι είναι, οσο δύσκολο και εάν ακούγεται να βρίσκεις ελεφρυντικά στον Τσολάκογλου !
    Την πάτησε οπως ο Petain : Ενας τιμημένος στρατιώτης αναλαμβάνει τον επαίσχυντο ρόλο να υπογράψει την συνθηκολόγηση και φορτώνεται ολη την ευθύνη της αποτυχίας ενός Εθνους. Κάποιος ομως πρέπει να το κάμει και συνήθως είναι στρατιωτικός, ισως γιατί αντιλαμβάνεται καλύτερα την ανάγκη να μήν καταρρεύσει το σύμπαν στην χώρα.
    Οι αλλοι ομως, οι πραγματικοί, ενσυνείδητα δωσίλογοι και συνεργάτες του κατακτητού δεν αθωώνονται με τίποτε, ακόμη και εάν προβάλλεται η ανάγκη υπερασπίσεως του κοινωνικού καθεστώτος. Και το λέγω αυτό γιατί οι καθηγητάδες - τρόφιμοι της Καθημερινής και του ΣΚΑΙ καταβάλλουν αοκνες προσπάθειες να "ερμηνεύσουν ιστορικά" το φαινόμενο των Ταγμάτων Ασφαλείας και της Χ που ...υπεράσπιζαν το κοινωνικό καθεστώς !

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ parsifal 16/10/2011 21:54:46

      Καλησπέρα parsifal!
      Αποδεικνύεται εκ των υστέρων ό,τι θα βόλευε πάρα πολύ το ΚΚΕ, οι Έλληνες στρατιώτες να μην είχαν γυρίσει από το Μέτωπο.
      Τους προτιμούσαν αιχμάλωτους ή σφαγιασμένους.
      Τους έκοψε όμως την φόρα ο "προδότης" Τσολάκογλου στον οποίο χρωστούσαν την ζωή τους ο παππούς μου και ο θείος μου!
      Και πόσοι άλλοι!

  8. Κ. Βέρος avatar
    Κ. Βέρος 16/10/2011 21:07:48

    Είμαστε σε παρόμοια κατάσταση αλλά ο εχθρός είναι εντός των τειχών .
    Σαν λαός έχουμε ξεφτιλιστεί και όλοι κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν .

    Σας το αφιερώνω :

    Η πλατεία ήταν γεμάτη.... από συντρόφους οικοδόμους φοιτητές...
    Η πορεία ξεκίνησε σαν χείμαρρος, είχε παλμό και αγανάκτηση για τα νέα μέτρα της κυβέρνησης.
    Στην πρώτη γραμμή διέκρινα τον Μάκη, δεν ξέρω τι δουλειά κάνει, τόσα χρόνια συνδικαλιστή τον ξέρω.
    Δίπλα του η ξαδέρφη μου η Μάρθα από τα 37 της συνταξιούχος, γιατί είχε κλείσει 15ετία στον Ευαγγελισμό με ανήλικο τέκνο.
    Μαζί της η φίλη της η Στέλλα, που 30 χρόνια τώρα έπαιρνε σύνταξη σαν άγαμη θυγατέρα στρατηγού(με άντρα και παιδιά μεγάλα).
    Παραδίπλα ο Στάθης, η εθελουσία από τον ΟΤΕ του είχε αποφέρει 120. 000 ευρώ και τώρα αγωνιζόταν στο ψάρεμα.
    Παραδίπλα ο Σωτήρης και ο Γρήγορης (40άρηδες) με το νόμο 3717/08 εθελουσία από την ΟΑ με 2,400 ευρώ το μήνα - το ποσό του εφ' άπαξ δεν μας το αποκάλυψε - μόλις είχαν γυρίσει από ουζερί στη Καισαριανή.
    Μαζί και ο Κώστας 46 χρονών, αεροπόρος από τη ΣΤΥΑ, που έχει καταθέσει εδώ και ένα μήνα τα χαρτιά του για σύνταξη (είχε προλάβει να κατοχυρώσει σύνταξη γιατί τα χρόνια υπηρεσίας του ήταν "πολεμικά" και μετράνε διπλά λέει –έγινε κανένας πόλεμος και δεν το μάθαμε;-) και περιμένει εφάπαξ 120,000 ευρώ (μόνο) .
    Δίπλα τους ο θειος μου o Βαγγέλης , δεξιός από σοι, που κατεβαίνει σε πορείες μόνο όταν ήταν το ΠΑΣΟΚ κυβέρνηση.
    Και από κοντά τα δυο αδέλφια: ο Στέλιος, που του είχε βάλει το ΠΑΣΟΚ τα 2 παιδιά στο Δημόσιο,και ο Γρήγορης, που έπαιρνε τα έργα του Δήμου υπερτιμολογημένα λόγω Δημάρχου γνωστού – του έδινε τις βιταμίνες του μας έλεγε γελώντας-.
    Πίσω, στην δεύτερη σειρά, ακλουθούσε ο Γιάννης, πατέρας: εδώ και κάτι μήνες έκανε χρήση του νέου νόμου περί αδείας και του πατέρα στο Δημόσιο, μαζί με την γυναίκα του την Μάρω, που με τρεις γέννες είχε να πατήσει στην δουλειά της 3 χρόνια.
    Και από κοντά ο Μιχάλης. Εργολάβος με συνεργείο 27 ανασφαλίστους αλλοδαπούς και 3 έλληνες και ο Αγησίλαος που παίρνει εδώ και 20 χρόνια αναπηρική σύνταξη τυφλού αλλά οδηγεί ταξί και είναι έξαλλος με την απελευθέρωση του επαγγέλματος από τον Ραγκούση .
    Στα δεξιά τους ο Λάκης: φοιτητής ετών 32, παρέα με τον Γιώργο, γιατρό, τον επονομαζόμενο και"ταχυδρόμο" από τα φακελάκια.
    Μαζί τους και ο Θόδωρος, γιατρός του ΙΚΑ, που στο ιδιωτικό του ιατρείο δεν έκοβε ποτέ του αποδείξεις, με τον Κυριάκο Εφοριακό απόφοιτο Δημοτικού που παίρνει 3,200 ευρώ το μήνα και φοβάται ότι θα του κόψουν το… ΔΙΒΕΤ και κάθε 2 χρόνια αγόραζε και ένα διαμέρισμα.
    Και φυσικά δεν θα έλειπε και ο Βασίλης, λιμενικός, πρώτος ταβλαδόρος στο τελωνείο.
    Να και ο Μηνάς έμπορος που είχε ξεχάσει ποτέ έκοψε το τελευταίο του τιμολόγιο, μαζί με τον Ορέστη επιδοτούμενο χρόνια αγρότη, που δεν ήξερε πού ήταν τα κτήματα του.
    Όλοι μαζί σήκωσαν τα χέρια ψηλά και με σφιγμένες τις γροθιές βροντοφώναξαν,
    "Κάτω τα χέρια από τα ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ !"
    ……………….
    Ο Στέφανος,αδελφικός μου φίλος, άνεργος οικοδόμος με κοίταξε με γουρλωμένα μάτια:
    "-Ρε, Κώστα, εμείς εδώ τι κάνουμε;"

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Κ. Βέρος 16/10/2011 21:21:59

      Ετσι είναι φίλε μου! Αντί να φωνάζουμε εμείς τα 10.000.000 μα***ες που δουλέυουμε και τους πληρώνουμε όλους αυτούς τόσα χρόνια, (ακομα και σήμερα, κι' ας μειώθηκαν λίγο τα "κεκτημένα" τους) φωνάζουν οι τεμπέληδες της έφορης (πασοκικής) κοιλάδας, που οδηγησαν στο φούντο όλη την Ελλάδα!

      Τώρα όμως ετοιμάσου να πέσουν να σε φάνε οι φίλοι αναγνώστες Δ.Υ!

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Κ. Βέρος 17/10/2011 00:01:45

      @Κ. Βερος
      το τσιτατο παλιο και χιλιοδημοσιευμενο, ακομα απο τον πρωτο καιρο των αγανακτισμενων!

  9. Orestios avatar
    Orestios 16/10/2011 21:12:27

    Η αυτοκτονία ποτέ δεν ήταν λύση.
    Αν αυτοκτονούσαμε όλοι για να δείξουμε την αντίθεσή μας θα ήταν η μεγαλύτερη νίκη του καθεστώτος.

  10. ότι πεις εσύ φίλε μου avatar
    ότι πεις εσύ φίλε μου 16/10/2011 22:38:49

    ....................... από την πορεία έλειπε ο Γιάννης ο υδραυλικός που δήλωνε για εισόδημα το αφορολόγητο και είχε δύο μεζόνέτες, ένα εξοχικό και τρία αυτοκίνητα, ο Σάκης ο επιχειρηματίας που δεν πλήρωνε φόρο (κορόϊδο μισθωτός δεν ήταν) και ο Βαγγέλης ο δημοσιογράφος που τον πλήρωνε η τράπεζα για να βγαίνει στο γυαλί και να κράζει τους Δ.Υ........

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ ότι πεις εσύ φίλε μου 16/10/2011 23:21:41

      Τους Δ.Υ, πού με τίς ξάπλες ,τα γρηγορόσημα και τα λαδώματα δέν αφησαν ποτέ να στηθεί ένα κράτος που θα μπαγλαρώσει τον Γιάννη τον υδραυλικό και το Σάκη τον επιχειρηματία...

      Η αλήθεια πονάει ,αλλα δεν αλλάζει.

  11. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 17/10/2011 14:46:54

    Όπως τα έχουν γράψει και παραπάνω, θα τα ξαναγράψω και γω για να τα βάλουμε όλοι στο μυαλό μας !
    Οποιαδήποτε σύγκριση Τσολάκογλου ή Πεταίν με τον ΓΑΠ αδικεί κατάφωρα τους δύο πρώτους. Θα αρχίσω απο τον στρατάρχη Πεταίν, ο άνθρωπος αυτός ανέκοψε την τελευταία στιγμή την γερμανική προέλαση στο Βερντέν όταν πια ο στρατός του Κάιζερ αν και με σοβαρές απώλειες ήταν έτοιμος να φτάσει στο Παρίσι γ ια μια ακόμη φορά. Ο Πεταίν λοιπόν ανέλαβε την πολιτική διοίκηση του καθεστώτος του Βισύ και προσπάθησε να προασπίσει τα όποια δικαιώματα είχαν απομείνει στους Γάλλους της "ελευθερης" ζώνης. Παρότι ο Χίτλερ ήθελε απο το 1942 και έπειτα ενεργή συμμετοχή της Γαλλίας στον πόλεμο (ή έστω με παροχή μέσων αφού στην κατοχή του Βισύ είχε απομείνει σχεδόν όλος ο Γαλλικός στόλος) ο Πεταίν αρνήθηκε πολλάκις.
    Ο δε Τσολάκογλου έπραξε ως στρατιωτικός αυτό που υπαγόρευε η λογική και όχι το τυφλό συναίσθημα. Η Στρατιά στην Ήπειρο πιεζόταν απο τους Ιταλούς και λόγω της κατάρρευσης των ελληνοαγγλικών θέσεωνπέριξ της Κοζάνης κινδύνευε με πλήρη περικύκλωση αφού οι γερμανικές δυνάμεις θα μπορούσαν να προελάσουν άνετα προς τα Γιάννενα και παραπέρα. Ο πρωθυπουργός και ο βασιλιάς ήθελαν παράταση της αντίστασης για να τηρήσουμε τις δεσμεύσεις μας προς του Αγγλους και την Κοινοπολιτεία. Η Θεσσαλονίκη χανόταν, για την Θράκη υπήρχε κίνδυνος, μόνο περισσότερα θύματα θα είχαμε και κερδος μηδέν (καλά μετά τον Β΄ΠΠ αν και στο πλευρό των νικητών εκτός απο τα Δωδεκάνησσα δεν πήραμε τίποτε άλλο - εδαφη στην Βορεια Ηπειρο πχ).
    Άλλωστε όσο ηρωικά και να συνεχίζαμε να μαχομαστε η κατάληξη θα ήταν η ίδια ή και χειρότερη (βομβαρδισμοί Αθηνών,Πειραιώς,Πάτρας κτλ). Μια άσκοπη θυσία χάριν του γοήτρου.
    Ακόμη και ο ίδιος ο Χίτλερ αναγνώρισε απο το βήμα του Ράιχσταγκ τις πολεμικές αρετές του Έλληνα στρατιώτη.
    Είδαμε λοιπόν πως ΤΟΤΕ πολεμήσαμε και αφού ΕΞΑΝΤΛΗΣΑΜΕ τις προοπτικες που ειχαμε συνθηκολογήσαμε.
    ΤΩΡΑ, ο ΓΑΠ έβγαλε το ΠΙΣΤΟΛΙ στο τραπέζι αλλά αντί να σημαδέψει αυτή τη σπείρα των τοκογλύφων και των ορνίων που καραδοκούν για να κατασπαράξουν τις σάρκες μας σημάδεψε τον ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ. Παραδόθηκε άνευ όρων και έδωσε το έναυσμα για τον αθλιότερο βιασμό της ψυχής και της Ιστορίας μας.
    Οι Ρωμαίοι και οι Βυζαντινοί κάποτε είχαν την επονομαζόμενη Damnatio Memoriae, την καταδίκη της μνήμης δηλαδή. Όταν τελειώσουμε με το ΠΑΣΟΚ και τα εξαπτέρυγά του δεν θα πρέπει να έχει μείνει ΟΥΤΕ η ανάμνησή τους.
    Να σβήσουν για πάντα, όσο και αν προσπαθούν να διασώσουν τα κομμάτια τους.