#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/08/2013 18:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Νικήτας και η "επανάσταση του φραπέ"



Είναι αλήθεια πως οι Βουλευτές ως άνθρωποι έχουν και αυτοί διάφορα χόμπυ. Και επειδή σήμερα οι καιροί είναι χαλεποί και η κρίση έχει χτυπήσει και τη δική τους πόρτα επιδίδονται σε φθηνά χόμπυ που δεν κοστίζουν αλλά που τους εξασφαλίζουν ωραιότατες θέσεις στα τηλεοπτικά παράθυρα και τα ειδησεογραφικά sites.

Ο λόγος για τον κ. Νικήτα Κακλαμάνη ο οποίος τον τελευταίο καιρό εμφανίζεται πιο δραστήριος από ποτέ. Εκτός από το γνωστό του χόμπυ να μαζεύεται νυχθημερόν σε καφέ του Κολωνακίου είπε να το ρίξει στην «επανάσταση».

Αφού ως πρώην Δήμαρχος δεν μνημονεύεται σχεδόν από κανένα πια, αποφάσισε να σηκώσει την παντιέρα της εξέγερσης και της αντίστασης και να τα βάζει συνεχώς και αδιαλείπτως  με τον Υπουργό Οικονομικών χωρίς ουσιαστικές τοποθετήσεις και επιχειρηματολογία.

Άλλωστε ως βαρόνος της πολιτικής γνωρίζει πολύ καλά πώς να υφαρπάζει την προσοχή των άλλων. Μόνο που ο κ. Κακλαμάνης αγνοεί πως οι καιροί άλλαξαν και πως ο κόσμος δε συγκινείται από άναρθρες κραυγές και λόγια του αέρα.

Φρόνιμο θα ήταν αντί να τα βάζει με τον Υπ. Οικονομικών με σκοπό την αύξηση της δημοτικότητάς του, να αφήσει για λίγο τους χαλαρούς καφέδες και να αποτυπώσει σοβαρές προτάσεις που θα πάνε την συζήτηση μακρύτερα. Ο κ. Στουρνάρας είναι σίγουρο πως θα ακούσει κάθε υπεύθυνη πρόταση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 01/08/2013 22:20:21

    O "Γούντι Άλεν" της ελληνικής πολιτικής σκηνής μόνο φαρσοκωμωδίες μπορεί να στήσει ...... με πρωταγωνιστή τον ίδιο. Δεν πείθει.

    • παρατηρητης avatar
      παρατηρητης @ MantisKalhas 01/08/2013 22:28:28

      Ο Γουντι Αλεν ειναι τουλάχιστον συμπαθητικούλης . Αυτός εδώ πολυ ξυνός βρε παιδι μου

  2. Vee avatar
    Vee 01/08/2013 22:30:56

    Ο Γούντυ 'Αλλεν είναι τουλάχιστον (μερικές φορές) αστείος...

    • JayGatsby avatar
      JayGatsby @ Vee 02/08/2013 18:33:06

      Ο Γούντυ Άλλεν είναι τουλάχιστον straight...

  3. Cartoon avatar
    Cartoon 01/08/2013 22:33:15

    ερχεται μαγκες.....κουκουλοπουλος,τζακρη,κακλαμανης,κυριαζιδης....

    • Π. Ευθυμιάδης avatar
      Π. Ευθυμιάδης @ Cartoon 03/08/2013 18:19:17

      H Τζάκρη είναι η πιο καλοντυμένη βουλευτής.....

  4. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 01/08/2013 23:47:39

    Και ελεγα ποιον μου θυμιζει οταν εβλεπα τη γνωστη διαφημιση των επαναστατικων φραπεδιερος

  5. Χαμαιλετάς avatar
    Χαμαιλετάς 02/08/2013 01:01:12

    Ε, ας αρχίσει ο νυν υπουργός υγείας να ψάχνει για τις υπογραφές που έπεσαν με ΜΚΟ "ψυχικής υγείας", τα εκατομμύρια ευρώ προς αυτές και αν υπάρχει κάποια "συγγενική σχέση"...

  6. ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ avatar
    ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 02/08/2013 10:37:17

    Μήπως πρέπει να ψάχνει και το υπουργείο Οικονομικών συγγενικά και νότια ?

  7. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 02/08/2013 17:55:39

    Τα δέντρα της Αθήνας δεν ξεχνούν.
    Επαναστάτης με σκουριασμένο πριόνι...

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 02/08/2013 20:38:13

    Πολύ συχνό για να είναι συμπτωματικό: όποιος πρώην σεβαστός γιατρός
    έγινε πολιτικός και ανεξαρτήτως κόμματος, έγινε γραφικός.
    Ο συγκεκριμένος και γραφικός και με σφυρίχτρα. Αχ, γιατί γιατρέ μου;

  9. Π. Ευθυμιάδης avatar
    Π. Ευθυμιάδης 03/08/2013 18:16:26

    Επί υπουργίας του δεν στήθηκε (επεκτάθηκε γιατί ήταν ήδη στημένο) το πάρτυ στον ΕΟΠΥ; Αυτός δεν είναι που πήγε το χαρτάκι των γιατρών από 7 ευρώ στα 20 ευρώ σε ένα βράδυ; Μιλάμε για δισεκατομμύρια δανεικά που φαγώθηκαν από γιατρούς , φαρμακοποιούς , διαγνωστικά , φαρμακευτικές , προμηθευτές αναλωσίμων σε 10πλάσιες τιμές και άλλα παρόμοια. Βγαίνει και λέει τι; Ότι μπορεί και να μην ψηφίσω το πολυνομοσχέδιο; Κάνει αντίσταση τώρα; Ποιος ασχολείται μαζί του ;

  10. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 03/08/2013 19:13:55

    Απο τους πιό σκληρούς λομπίστες που έχουν περάσει από την μεταπολεμική Ελλάδα.
    Απο διαγνωστικά κέντρα και ιδιωτικές κλινικές, φαρμακέμπορους και εταιρείες φαρμακοβιομηχανίας, μέχρι "κουβανέζους" γιατρούς του ΕΣΥ και φαρμακοτρίφτες, ακουγόταν ένα μυριόστομο "Ave Nick".
    Κάποτε τέλειωσε η παραμύθα: Έφαγαν αυτοί καλά και φαγώθηκαν τα Ταμεία καλύτερα