#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/10/2012 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Νίκος στο Πεκίνο…



Θυμάμαι το Νίκο στο χωριό τα καλοκαίρια. Αγροτόπαιδο με κόκκινα μάγουλα, αδύνατος, όχι πολύ ψηλός, όλη τη μέρα στα πρόβατα και στα χωράφια. Το τρίτο αγόρι της οικογένειας. Είχε κι άλλα δυο αδέρφια μεγαλύτερα. Ο πατέρας κτηνοτρόφος, πάλευε όλη μέρα με τα θεριά της φύσης να αναστήσει την οικογένεια. Ξύπναγε αχάραγα, να πάει να ποτίσει, μετά να αρμέξει, να σπείρει τριφύλλι, να θερίσει αραποσίτι, να μαζέψει στερφάδια, να, να, να… Δύσκολη και άχαρη ζωή. Και τα παιδιά από κοντά από μικρά. Μόλις τέλειωνε το σχολειό, όλο και κάποια δουλειά είχανε να κάνουνε. Και η κυρά, το σπίτι, το περιβόλι, τις κότες…

Εμείς οι «πρωτευουσιάνοι» πιτσιρίκοι και έφηβοι που παραθερίζαμε όλο το καλοκαίρι στο χωριό, παίρναμε γερή γεύση αυτού του τρόπου ζωής, αφού πολλές φορές για χάρη της παρέας αλλά και της ελευθερίας που χάριζε απλόχερα η φύση, πηγαίναμε από κοντά σε αυτές τις δουλειές. Και η αλήθεια είναι ότι μάθαμε πολλά. Και καταλάβαμε πόσο δύσκολη κι αχάριστη, πολλές φορές,  είναι η αγροτική ζωή…

Ο Νίκος, λοιπόν, γράμματα πολλά δεν έμαθε ποτέ. Τις τάξεις τις πέρναγε με μεγάλη δυσκολία και πρέπει να ‘μεινε και κανα δυο χρονιές. Αλλά ούτε ήταν και ιδιαίτερα κοινωνικός. Δεν συμμετείχε στις παρέες και στα νυφοπάζαρα με τις ατέλειωτες βόλτες από τη μια μεριά του χωριού στην άλλη.  Ένα βράδυ εμφανίστηκε στο τοπικό μπαράκι. Ξυρισμένος, γυαλισμένος. «Βάλε μου ένα Τζακ», είπε με στόμφο στο Μπάμπη τον μπάρμαν. «Βρε κερατά, και ασβέστη να σου βάλω, χαμπάρι δε θα πάρεις! Που μου θες και Τζακ Ντάνιελς. Που το ‘μαθες εσύ αυτό. Στο μαντρί;». Χαμογέλασε ο Νίκος, κατάπιε την προσβολή, αλλά δεν είπε τίποτα. Συνέχισε αμέριμνος. Αυτή ήταν από τις σπάνεις εμφανίσεις του στα εφηβικά δρώμενα των ατέλειωτων καλοκαιριών μας. Τον περισσότερο καιρό τον περνούσε ποιμαίνοντας αμνοερίφια…

Κάποια χρόνια αργότερα, λίγο μετά τους Ολυμπιακούς, μετά ενώ βάδιζα στην οδό Πανεπιστημίου, έξω από το αλήστου μνήμης υπουργείο προεδρίας, να σου μια γνωστή φυσιογνωμία ξεπρόβαλλε στρίβοντας από την Κουμπάρη. «Δεν είναι δυνατόν», είπα μέσα μου. Ο Νίκος! Στολισμένος, με ωραίο πουκαμισάκι, μαλλί τζελαριστό, γυαλιστερό σκαρπίνι και ένα φάκελο παραμάσχαλα να βαδίζει, μάλλον βιαστικός. «Γεια σου ρε πατρίδα» του φώναξα και του ‘δωσα το χέρι.

«Γεια σου Γιάννο. Τι κάνεις;» μου απάντησε χαμογελαστός και με μια αίσθηση σιγουριάς. Ξέρετε τώρα πως είναι να ανταμώνουν δυο πατριώτες στο κέντρο της Αθήνας.

«Που είσαι ρε Νικόλα;» τον ρώτησα. «Τι κάνεις εδώ;»

«Πάω στο υπουργείο» μου απάντησε.

«Ποιο υπουργείο» των ξαναρώτησα, με κάποια υποψία.

«Στο Αθλητισμού» μου είπε σαν να ήταν το φυσιολογικότερο πράγμα στον κόσμο.

«Και τι κάνεις εσύ ρε Νίκο στο υπουργείο Αθλητισμού» τον ξαναρώτησα.

«Εκεί δουλεύω!» μου απάντησε.

«Σοβαρά; Από πότε;»

«Πήγα στην αρχή στο 2004» μου είπε, εννοώντας προφανώς τον οργανισμό. «Και μετά με πήρανε με σύμβαση στο υπουργείο. Και τώρα ετοιμάζομαι για το Πεκίνο!» μου είπε με καμάρι.

«Και τι θα κάνεις στο Πεκίνο ρε Νίκο;» τον ρώτησα με εμφανή την έκπληξη και την απορία στο πρόσωπό μου, αν και προσπάθησα να το κρύψω.

«Είμαι στην αποστολή της συμβουλευτική επιτροπή που θα συνεργαστεί με τους Κινέζους για τους δικούς τους αγώνες» μου απάντησε με σταθερή φωνή. Μάλιστα! Ο Νίκος στο Πεκίνο. Να συμβουλεύει του Κινέζους. Δεν ήξερα αν θα πρέπει να βάλω τα γέλια ή να πάρω τα βουνά να γίνω εγώ τσοπάνος!

«Και τα αδέρφια σου τι κάνουνε» το ρώτησα. ;

«Καλά» μου είπε. «Ο Μιχάλης είναι στο Γενικό Κρατικό, και ο Κώστας στη Βουλή».

«Ποια Βουλή;» του λέω. «Αυτή εδώ παρακάτω;» και γύρισα δείχνοντάς του προς τα λουλουδάδικα στο Σύνταγμα.

«Ναι μου λέει. Αυτή. Έχουμε κι άλλη;»….

Όχι ρε γαμώτο. Αυτή τη ρημάδα έχουμε. Και μέσα σε αυτή ήτανε, τότε, και ο βουλευτής που τακτοποίησε τα τρία αδέρφια. Το ότι ήταν ΠΑΣΟΚος μάλλον δεν έχει και τόση σημασία. Τα τακτοποίησε τα παιδιά μια χαρά. Ο κομματάρχης, που ανέλαβε τη μεσιτεία ήταν ο οδηγός του βουλευτή ο οποίος έλυνε και έδενε στο νομό. Ο κομματάρχης, λοιπόν, αυτός αποσπάσθηκε στο υπουργείο οικονομικών γιατί εκεί «τα μιστά» που έλεγε και η Σαπφώ Νοταρά, παίζανε σε άλλα νούμερα. Και κατέβηκε και υποψήφιος δήμαρχος με την υποστήριξη του κόμματος. Βολεύτηκαν και άλλοι απ’ ότι έμαθα αργότερα. ΟΣΕ, ΗΣΑΠ, ΟΛΠ αλλά η βάση ήταν το Αθλητισμού. Και την περνάγανε κοτσάνι. Και το καλοκαίρι ήταν όλοι πρώτη μούρη εις τας πολιτιστικάς εκδηλώσεις του συλλόγου. Είδανε και Μπρεχτ. Πήρανε κι «αμάξι». Φτιάξανε και το πατρικό. Οι επιδοτήσεις πέφτανε για τα κοπάδια και τις ελιές. Και συνέχισαν την αγροτική ζωή στο facebook παίζοντας Farmville.

Το Νίκο τον ξανάδα πέρυσι στους Αγανακτισμένους. Αγανάκτησε φαίνεται κι αυτός με τους δωσίλογους και τους προδότες. Ίσως αγανάκτησε από τη μόλυνση του Πεκίνου. Δεν τον πλησίασα για να του μιλήσω. Κι εγώ τώρα, μετανάστης στο μακρινό βορά, μακριά από την οικογένειά μου και την πατρίδα μου, σκέφτομαι πόσο μαλάκας είμαι  που δε βρήκα το δρόμο για το Πεκίνο…

Γιάννης Φαίλτωρ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/10/2012 09:44:09

    Έτσι μπράβο, πες τα συμ-πειραιώτη. Αυτή είναι η πασοκο-ελλάδα της Μεταπολίτευσης. Και χαίρομαι ειλικρινά που πεθαίνει. Ας την σκοτώσει όποιος και νά' ναι, ας λέγεται Μέρκελ, ας λέγεται Σώυμπλε, ας λέγεται Τζένγκις Χαν, φτάνει να τη σκοτώσει...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΒΙΣ 19/10/2012 11:25:25

      Προφανώς, όταν λες ότι "αυτή η Ελλάδα πεθαίνει" εννοείς ότι ΙΣΩΣ -τονίζω το "ίσως"- να πάψει το φαινόμενο να διαιωνίζεται. Γιατί αν νομίζεις ότι κάτι τέτοιοι τύποι θα είναι εκείνοι που θα απολυθούν από το δημόσιο, μάλλον είσαι πολύ αγαθιάρης. Αυτοί είχαν, έχουν και θα έχουν διακομματική (σε επίπεδο κεντρικής κυβέρνησης) και διαπαραταξιακή (σε επίπεδο συνδικαλιστικής προστασίας) ασυλία. Αυτοί θα μείνουν στο... "επιτελικό δημόσιο" που βαυκαλίζονται κάποιοι ότι θα γίνει, και -ω, τι περίεργο!- θα απολυθούν όσοι μπήκαν με διαγωνισμούς, χωρίς να φιλήσουν καμιά κατουρημένη ποδιά. Θα τους "αξιολογήσουν" (τους τελευταίους) ως "ανεπαρκείς" κάποιοι... επαρκέστατοι σφουγγοκωλάριοι διευθυντές, γνήσια τέκνα της αφισοκολλητικής δεκαετίας του '80...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Αυριανιστής 19/10/2012 12:23:39

        Συμφωνώ σε αυτό, δυστυχώς κάτι τέτοιο θα γίνει. Ηδη με τις μετατάξεις στον ΟΣΕ, τέτοια φαινόμενα παρατηρήθηκαν.

    • Κωστας avatar
      Κωστας @ ΒΙΣ 19/10/2012 12:43:52

      Ναι σιγα μη τη σκοτωσει! Αλλαξε διευθυνση ναι, και πηγε σ αλλο σπιτι -οπου ολοι οι κακοι χωρανε.

  2. Mara avatar
    Mara 19/10/2012 10:10:49

    Καλημέρα!

    Ωραία... ιστορία ζωής, αλλά έχω και καλύτερη....
    Ξέρεις τί είναι να φυλάς πρόβατα μέχρι τα 20, να παίρνεις απολυτήριο λυκείου χωρίς να έχεις ανοίξει βιβλίο (...ας είναι καλά τα "πεσκέσια"του μπαμπά στον πασοκολιγούρη διευθυντή του σχολείου), να ξέρεις 5 φράσεις στα αγγλικά (...ας είναι καλά κάτι ελληνοαμερικάνες ξαφέρφες από την Αμερική, που επισκέπτονταν το χωριό κάθε καλοκαίρι) και να γίνεσαι ΑΕΡΟΔΥΝΟΔΟΣ στην Ολυμπιακή???

    • GO avatar
      GO @ Mara 19/10/2012 11:23:52

      Ποιά, η Τουρλουμούση;

      • Mara avatar
        Mara @ GO 19/10/2012 15:31:33

        Όχι, αλλά ήταν της παρέας....

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Mara 19/10/2012 12:52:09

      Και ενδεχομένως βγήκε σε πρόωρη συνταξιοδότηση με πλήρη δικαιώματα εις υγείαν των κορόϊδων

      • Mara avatar
        Mara @ Γιάννης Φαίλτωρ 19/10/2012 15:42:52

        Μάντης είσαι???
        Φυσικά πρόωρη συνταξιοδότηση (στα 42...) με πλήρη δικαιώματα.
        Και φυσικά όταν τύχαινε να την συναντήσει κάποιος γνωστός από τα παλιά..., έπεφτε πολύ γέλιο....
        Έκανε πως δεν τον γνώριζε φοβούμενη μη τυχόν και αποκαλυφθεί η "αριστοκρατική" της καταγωγή και η προυπηρεσία... της στην στάνη.

  3. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 19/10/2012 10:24:41

    Ανακαλύψαμε πάλι την Αμερική.Πολλές ανάλογες ιστορίες ξέρει ο καθένας μας και χειρότερες μη σου πω.Το ζουμί φυσικά είναι μην τυχόν και απολυθεί κανένας απο τους πραπάνω οργανισμούς,έτσι;

    • anideos avatar
      anideos @ Μεγάλες στιγμές 20/10/2012 15:53:29

      Το Ζουμοι ειναι οτι ενω ολοι τα ξεραμε κανεις δε μιλαγε.
      Μηπως ευελπιστουσαμε κι εμεις σε καμια θεση;;;;
      Ο λαος που τωρα φωναζει και διαμαρτυρεται ειναι συνενοχος με οποιο ποσοσστο του αναλογει.

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 19/10/2012 10:24:55

    Ποσες μνημες μας αναστησες !Επικαιρο γαρ το θεμα λογω 18.10.1981 της αλωσης της Ελλαδας απο την ΠΑΣΟΚΙΚΗ λαιλαπα του 5,5 % επιρροης συμφωνα με τις τωρινες δημοσκοπησεις !Ο Νικος και τοσοι κα τοσοι Νικοι βολεμενοι,καλοταισμενοι ΄''επιμορφωμενοι'' μας κουνανε το δακτυλο ολων ημων των μελων της 'σιωπηλης πλειοψηφιας 'της παντα νομοταγους και παντα προδομενης !Νασαι καλα για το παρα πολυ στοχευμενο αρθρο σου Φαίλτωρ!

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Ραβινος 19/10/2012 11:15:53

      Και εμείς, πιστοί στο άθλημα του αυτομαστιγώματος, μοιράζουμε στα ίσα της ευθύνες της μεταπολίτευσης. Η ομαδική έφοδος στο κράτος, ίσα και όμοια με την άβολη και ενοχική στάση της παράταξής μας.
      Και κάθε δυο και τρείς αποφαινόμαστε πως για όλα φταίνε τα "ορφανά" του Καραμανλή.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Ραβινος 19/10/2012 12:25:59

      Το υπόλοιπο από εκείνα τα λαμπρά ποσοστά που τσέπωνε το ΠΑΣΟΚ τις καλές μέρες, πού πήγε νομίζεις;

  5. GreekInLux avatar
    GreekInLux 19/10/2012 10:50:32

    Σιγουράκι ότι ο Νίκος τώρα πια είναι φανατικός Συριζαίος. Μπορεί και ο κομματάρχης που κατέβηκε για δήμαρχος. Δίκιο είχε ο Άδωνις σήμερα το πρωί που χαρακτήρισε "τρισκατάρατη" τη μέρα που ανέλαβε την εξουσία ο Ανδρέας Παπανδρέου. Δίκιο είχε κι ένας φίλος που κάποτε μου είπε ότι ο Ανδρέας εκπόρνευσε την Ελλάδα εννοώντας φυσικά ότι διέφθειρε τις συνειδήσεις του κόσμου...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ GreekInLux 19/10/2012 12:55:27

      Ο κομματάρχης βολεύτηκε αλλού, δημοτικός σύμβουλος σε δήμο της Αττικής και σε πόστο ευθύνης που έχει να κάνει με το...Επέκεινα!
      Φανατικός ΓΑΠικός.

  6. Chris Theocharis avatar
    Chris Theocharis 19/10/2012 11:00:14

    Τι να πει κανείς... Κι εγώ στο Πεκίνο ήμουν πριν και κατάτ τη διάρκεια των Ολυμπιακών, και στη Σαγκάη στην ΕΧΡΟ και ακόμα είμαι. Δόξα τω Θεώ δεν έχει χρειαστεί να ανακατευτώ με σκουλήκια γαλαζοπράσινου χρώματος που προσγειώνονται κατά καιρούς και εμφανίζονται στα ελάχιστα στέκια των αυτοεξόριστων αλλά δημιουργικών Ελλήνων. Είδαν τα ματάκια μου "αποστολές" από τσομπαναριά στην υγεία των κορόιδων να έχουν το θράσος να συζητάνε μεγαλόφωνα για "τυράκια" και "φάκες" νομίζοντας πως όλοι γύρω τους είναι κινέζοι ή το πολύ κουτόφραγκοι. Χρειάστηκε και μια φορά να εξυπηρετήσω μεταφραστικά, αξιότιμο υπουργό που είχε την κακή τύχη να βρεθεί μπροστά μου με την κουστωδία του για...ψώνια. Το μετάνοιωσα, έπρεπε να τους είχα αφήσει να τους "γδύσουν". Αυτά... για τους "Νίκους" στο Πεκίνο.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Chris Theocharis 19/10/2012 12:22:45

      Η Μέρκελ φταίει! (όπως πάντα...).

  7. vtheod avatar
    vtheod 19/10/2012 11:11:09

    Τώρα ο Νίκος προστατεύεται από τον Μανιτάκη, τον Κουβέλη και τον Βαγγέλη, οι οποίοι δεν ενδιαφέρονται για τους απολυμένους του ιδιωτικού τομέα παρά μόνον για τους βολεμένους του Δημοσίου, τα παιδιά ενός ανώτερου Θεού.

    • GLAD avatar
      GLAD @ vtheod 19/10/2012 11:28:35

      Για να το διατυπώσουμε πιο καθαρά :
      στις "καλές" μέρες τα δανεικά μοιράζονταν μόνο μεταξύ τους , ενώ στις "κακές" μέρες της αποπληρωμής των δανεικών η μοιρασιά αφορά όλους , δηλαδή και αυτούς που δεν πήραν ποτέ τίποτα.
      Αυτή και αν είναι νομότυπη απάτη.

  8. Σικελιανος avatar
    Σικελιανος 19/10/2012 11:13:28

    Γιαννη Φαιλτωρ περιεγραψες θαυμασια και γλαφυρα 38 χρονια μεταπολιτευτικης αγυρτιας και κομματικου παρακρατους...
    Ελπιζω φιλε Γιαννη (συγγνωμη για την προσφωνηση φιλε αλλα απο τα κειμενα σου σε εχω συμπαθησει ιδιατερα) να φτιαξουν τα πραγματα στην πατριδα μας και να γυρισεις πισω, να επανασυνδεθεις με την οικογενεια σου και ολοι μαζι να χτισουμε το νεο ελληνικο μελλον χωρις τετοιους "τσοπαναραιους"..

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Σικελιανος 19/10/2012 12:57:54

      Ευχαριστώ Σικελιανέ. Ο αγώνας συνεχίζεται...απ' όπου μπορεί ο καθένας

  9. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 19/10/2012 11:14:40

    Εξαιρετικό, συνδέστε το με την ανάρτηση του κ. Μητραλέξη με το άρθρο του σπίγκελ και έχεται έναν ωραίο πίνακα της Ελλάδας από το 1980 και μετά. Που της φταίει ο αλήτης ο τόμσεν και ο μαζούχ ενώ εκείνη ήταν λεβέντισσα και με καθαρό μέτωπο. Ο Νίκος και ο κάθε Νίκος, τώρα που είναι άραγε ; Πήγε να βοηθήσει και στο Ρίο για τους επόμενους Ολυμπιακούς ;

  10. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 19/10/2012 12:02:00

    Μπα κανένας μας δεν πρόκειται να γυρίσει ο Γιαννης φαιλτωρ παίρνει μια πρώτη δόση αγγλικού χειμώνα

  11. Νίκος Δραγασιώτης avatar
    Νίκος Δραγασιώτης 19/10/2012 12:28:26

    Κρίμα που είμαι Νίκος Δραγασιώτης κι όχι σκέτα Νίκος!

  12. elli avatar
    elli 19/10/2012 12:39:18

    Να μας πει κάποιος πως θ' απαλλαγούμε από αυτούς τους Νίκους, και από αυτούς που τους τοποθέτησαν στα Πεκίνα γιατί από την κυβέρνηση δεν το βλέπω! Αυτοί βάζουν τον ιδιωτικό τομέα να πληρώνει τον άχρηστο και διεφθαρμένο Δημόσιο!

    • Ολγα avatar
      Ολγα @ elli 19/10/2012 13:57:10

      Εδώ ούτε τους επίορκους δεν απολύουν. Τους αποδεδειγμένα κλέφτες. Τους λουφαδόρους και τους παιδεραστες. Αισχος.

  13. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 19/10/2012 12:50:39

    Σε εταιρεία παραγωγής αμυντικού υλικού άλλαξαν τα οργανογράματα και προήχθησαν οι υμέτεροι σε διευθυντές για να λάβουν το αντίστοιχο επίδομα προς αναπλήρωση των μισθολογικών απωλειών....
    Είναι ευρηματικοί, αφού κανείς δεν τους ελέγχει.

    • Κωστας avatar
      Κωστας @ Γιάννης Φαίλτωρ 19/10/2012 13:02:30

      Στο ΥΠΠΟ για να γλυτωσει την εφεδρεια κυρια διευθυντρια προηχθη σε συμβουλο, θεση η οποια δεν υπηρχε.

  14. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 19/10/2012 12:59:06

    Αφού λοιπόν ο Νίκος-καί καμιά 100000 άλλοι παρόμοιοι-διορίστηκε, νά τήν ξεπουλήσουμε τήν γελλάδα, έ;

  15. Κωστας avatar
    Κωστας 19/10/2012 13:00:04

    Εξω ολοι οι Νικοι τωρα.
    Ποιος εχει @ρχιδ... να το κανει?
    Ηδη οι πρωτες φουρνιες των Νικων απολαμβανουν την συνταξη τους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κωστας 19/10/2012 13:33:56

      Κανείς δεν τα έχει για να το κάνει, γιατί όσοι "Νίκοι δεν πήραν ακόμα σύνταξη, έχουν γίνει διευθυντές και έχουν "και το μαχαίρι, και το πεπόνι".

    • Σοφία Λ. avatar
      Σοφία Λ. @ Κωστας 19/10/2012 13:38:58

      Ενώ πρώτες φουρνιές των Νίκων απολαμβάνουν την σύνταξή τους-καλά τα λες φίλε Κώστα... κάποιοι απο μας σαρανταπεντάρηδες και βάλε, περιμένουμε μάταια για κάποια απάντηση στα δεκάδες βιογραφικά που στέλνουμε. Μην ξεχνάμε όμως, ... τον Νικο δεν τον βόλεψε μόνο το ΠΑΣΟΚ.
      Και επίσης μην ξεχνάμε οτι είμαστε πολλοί περισσότεροι -απ όσο κάποιοι νομίζουν. Και περιμένουμε. Στη γωνία...

  16. Parsifal avatar
    Parsifal 19/10/2012 13:40:18

    Σαφώς εξω ολοι οι Νίκοι. Σκεφθείτε ομως τι θα κάμουν ολοι αυτοί ; Αγρότες δεν είναι πια, ικανοί για οτιδήποτε αλλο δεν είναι, τι θα συμβεί ; Απλώς θα τροφοδοτηθεί το κοινωνικό μπουρλότο με νέο εύφλεκτο υλικό και θα στενάξουν κι'αλλο τα χειμαζόμενα καταστήματα που φυτοζωούν απο τα "σίγουρα" 1000 - 1700 € των ΔΥ.
    Δεν είναι αυτή η λύση - και δεν τυγχάνω ΔΥ να εξηγούμεθα.
    Ισως είναι προτιμότερο να "στιφθούν" απο τις υπηρεσίες ωστε να παραγάγουν κάποιο εργο, να μεταταχθούν εκεί που υπάρχει ανάγκη, να "σπάσουν αυγά" με την εννοια του ξεβολέματος των πάσης φύσεως Νίκων.

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ Parsifal 19/10/2012 22:23:23

      Συμφωνώ μαζί σας. Και, φαντάζομαι, θα πρέπει να κάνω κι εγώ την απαραίτητη διευκρίνιση ότι δεν είμαι «Νίκος» και δεν είμαι ΔΥ. Αν βοηθά καθόλου, δεν ζω καν στην Ελλάδα. Είμαι εκπατρισμένη εδώ και μια πενταετία γιατί δεν μπορούσα να μακροημερεύσω πουθενά, λίγο από ιδιοσυγκρασία, λίγο εξ αιτίας των «Νίκων» (που είναι πάμπολλοι και στον ιδιωτικό τομέα και είχα την «ευτυχία» να γνωρίσω μερικούς) και λίγο από τις συγκυρίες. Δούλευα σαν το σκυλί, η δόλια (ιδιωτικός τομέας, γαρ), αλλά έχω ένα μεγάλο θέμα με τη μέση μου και δεν κάνω πρόσθιες κάμψεις. Δεν ξέρω αν με εννοείτε... Τελοσπάντων, αν και προσωπικώς θιγμένη από τους «Νίκους», αναγνωρίζω το δίκιο σας. Η απόλυση δεν είναι λύση, ακριβώς για τους λόγους που αναφέρετε.

      • Master avatar
        Master @ Νιόβη 22/10/2012 15:16:55

        Λάθος, η απόλυση είναι μέρος της λύσης. Ολοκλήρωση της λύσης είναι ο στιγματισμός και η επιστοφή των αχρεωστήτως καταβληθέντων όλα αυτά τα χρόνια. Κι αν δεν έχουν μπορούν να τα επιστρέψουν με αναγκαστική εργασία όπου δη...

  17. Ολγα avatar
    Ολγα 19/10/2012 13:48:50

    Aν οι πρόσφατες δημοσκοπήσεις αληθεύουν ο Νίκος θα διορίσει μια χαρά και το γυιό του και την κόρη του. Πώς θα τον σταματήσουμε έχει κανείς κάτι να προτείνει?

  18. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 19/10/2012 16:17:59

    ATHOC = "Athens Organising Committee for the Olympic Games 2004"... κ αρχή της καταστροφής. Σίγουρα δεν έφταιγαν οι Αγώνες αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ έφταιγε η κακοδιαχείριση και οι εκβιασμοί των μεγαλοεργολάβων σε οποιοδήποτε τομέα από την ασφάλεια Δ.Α.Ο.Α. μέχρι καιτα γωνίσματα.
    Χρυσοπληρωμένα κοπρόσκυλα που το έπαιζαν ειδήμονες και γνώστες και δικά μας τα μαλακιστήρια τσίμπησαν και έδιναν αυτοκίνητα, σπίτια και κώλο. Όλοι μα όλοι οι ξένοι "εκπατρισμένοι" υπάλληλοι έμεναν στη Κηφισιά και τους πληρώναμε ενοίκια χιλιάδων ευρώ.
    Βλέπετε δεν υπήρχαν έλληνες με πείρα και αξία για να στελεχωθούν οι θέσεις αυτές.
    Φτιάξαμε την Ολυμπιακή Παιδεία που μπαίνει ως μάθημα σε κάθε χώρα που διοργανώνει αγώνς, οι Κινέζοι από εμάς έμαθαν. Πληρώσαμε 1,5 δις για την ασφάλεια και τελικά δουλέψαμε με τα κινητά του Κοσμοτέ, οι ΦΟΒΕΡΟΙ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ μας που ανέδειξαν και επέδειξαν το ελληνικό μεγαλείο, τα φανταράκια που φύλαγαν το Ολυμπιακό Χωριό και από την άλλη όλοι οι ξερόληδες και οι γκομενίτσες με τα τσόκαρα, το φύλλο χαρτί στο χέρι και το κινητό της εταιρείας περασμένο στο λαιμό με σχοινάκι..... Γίνανε όλοι μάνατζερ δύο μήνες πριν τους αγώνες............ να`ναι καλά οι "sugar duddies".....
    που είσαι Ροϊδη......

  19. Κονιορτοποιός avatar
    Κονιορτοποιός 19/10/2012 22:03:06

    ''με τον ήλιο τα βάνω ,με τον ήλιο τα βγάνω ,τι έχουν τα έρμα και ψοφούν ?''

  20. Σίσσυ avatar
    Σίσσυ 19/10/2012 23:30:24

    Από τα καλύτερα που έχουμε διαβάσει η ιστορία του Νίκου.

  21. ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 20/10/2012 00:38:30

    Εκτός από τον Νίκο τον Κώστα και τον Μήτσο που μπήκαν όπως μπήκαν στο δημόσιο υπήρχαν και οι βολεμένοι ψευτοεπιχειρηματίες που ξεκοκκάλισαν τρια κοινοτικά πλαίσια που υποτίθεται ότι πήγαιναν για την στήριξη του ανταγωνισμού και των μικρομεσαίων επιχειρήσεων παίρνοντας και δάνεια και υπερτιμολογώντας.Υπήρχαν οι αγρότες με τα πανωγραψίματα, υπήρχαν οι ελέυθεροι επαγγελματίες που έκοβαν μούφα δελτία παροχής υπηρεσιών για να δικαιολογήσουν προγράμματα και να παίρνουν την επιστροφή φόρου.Γενικά όλοι λίγο ή πολύ έχουν συμβάλλει στο γενικό χάλι, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο ένας κατατρεγμένος στην παρούσα φάση πρέπει να στραφεί εναντίον του άλλου.Επίσης οι ανωτέρω απατεωνιές μας, είναι σταγόνα στον ωκεανό μπροστά σε αυτά που έγιναν με το χρηματιστήριο, την siemens, τα εξοπλιστικά, την ολυμπιάδα και τα δημόσια έργα.Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογούνται τα πρώτα τα οποία όμως έγιναν για να μην αντιδρούμε όλα αυτά τα χρόνια στα δεύτερα και πιο χοντρά.Οι μεταρρυθμίσεις θα έπρεπε να ξεκινήσουν με διαλεύκανση όλων των χοντρών σκανδάλων περιλαμβάνοντας και την περίφημη λίστα Λαγκάρντ, έτσι δείχνεις στον λαό ότι απαιτείς και από αυτόν να είναι σωστός.Δεν βάζεις τις κοινωνικές τάξεις την μια τάξη εναντίον της άλλης ώστε να μην υπάρχει κοινωνική συνοχή.

  22. Antinoos avatar
    Antinoos 20/10/2012 08:55:14

    .??????

  23. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 20/10/2012 12:41:33

    Εξαίρετο, φίλε Γιάννη! Εύγε.

  24. Dr. Mitsos avatar
    Dr. Mitsos 20/10/2012 13:11:01

    Εάν δεν απατώμαι αυτό ήταν κάποτε καί σλόγκαν του ΠΑΣΟΚ!
    *Οι κατάλληλοι ανθρωποι στην κατάλληλη θέση*

    Dr. Mitsos

  25. λατομος avatar
    λατομος 20/10/2012 15:13:13

    Ποιος ειδε χωρα λιγοστη
    σ'ολη τη γη μοναδικη
    εκατο να ξοδευει
    και πενηντα να μαζευει
    να τρεφει ολους τους αργους/
    ναχη εφτα πρωθυπουργους
    ταμειο διχως χρηματα
    και δοξης χιλια μνηματα
    δυστυχια σου Ελλας
    με τα τεκνα που γεννας
    Ω Ελλας ηρωων χωρα
    τι γαιδαρους βγαζεις τωρα.

    There is no situation that cannot be improved
    with a small but well-placed explosive.

  26. Νατάσα avatar
    Νατάσα 21/10/2012 15:19:28

    Δύο κατηγορίες πολιτών υπαρχουν.
    1) Οι Νίκοι - υποψήφιοι Νίκοι και
    2) Αυτοι που σιχαίνονται τους Νίκους.
    Οι τελευταίοι είναι περισσότεροι-αλλά είναι ηλίθιοι.
    Νομίζουν ότι έχουν διαφορετικές ιδεολογίες και συμφέροντα
    κι έτσι οι πρώτοι ζουν και βασιλεύουν.