#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/07/2011 20:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Νίκος Παπανδρέου και η επόμενη μέρα στο ΠΑΣΟΚ



Πριν 40 ημέρες αναρωτιόμασταν αν ο από «μηχανής Νίκος έσωσε το σύστημα ΠΑΣΟΚ» http://www.antinews.gr/2011/06/17/107059/.

Ο Νίκος Παπανδρέου  ξαναχτυπά και υπογράφει άρθρο στην Οικονομική Επιθεώρηση, με το οποίο στρέφεται κατά του Αντώνη Σαμαρά και της Νέας Δημοκρατίας, για τη στάση τους σε σχέση με την πολιτική συναίνεση, το Μνημόνιο Ι, αλλά και τη Συμφωνία των Βρυξελλών. Ο αδελφός του Πρωθυπουργού, κατηγορεί την Αξιωματική Αντιπολίτευση και τον Αρχηγό της, ότι έχουν επενδύσει στη χρεοκοπία της χώρας, προκειμένου να κερδίσουν τις επόμενες εκλογές, έστω κι αν στο μεταξύ έχουν παραλάβει από τη σημερινή Κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ καμένη γη, λόγω της στάσης πληρωμών.

Δεν γνωρίζει ο κύριος Νίκος ότι ο Σαμαράς θα κερδίσει τις επόμενες εκλογές και ότι ποντάρει στην αναγέννηση της χώρας και μόνο;

Ασφαλώς. Αλλά επειδή πολύ ποντάρουν στους παπανδρεϊκούς για να πλασαριστούν στην κούρσα διαδοχής στο ΠΑΣΟΚ, ο Νίκος δηλώνει παρών. Όλοι στο ΠΑΣΟΚ δείχνουν να σκέπτονται και να ενεργούν για την επόμενη μέρα.

Ο Νίκος ξέρει ότι η ώρα του είναι τώρα, γιατί αργότερα θα είναι του Αντρίκου: ο μικρότερος έχει και το σωστό όνομα.

Στην Ελλάδα του νεποτισμού, της οικογενειοκρατίας και των εναλλασσόμενων «συστημάτων εξουσίας» ποιος μπορεί να αποκλείσει το ενδεχόμενο;

Στηλιτεύει επίσης όλους τους βουλευτές που τάχθηκαν ενάντια στο Μνημόνιο. Συγκεκριμένα λέει ότι « όσοι διαμαρτύρονται στο Κοινοβούλιο καταγγέλλοντας το Μνημόνιο ζουν με τα χρήματα των δανειστών. Ζουν με δανεικά της Τρόικας… χωρίς να το πολυλένε εκείνοι που βγάζουν το ψωμί τους καταγγέλλοντάς την. Κι έρχονται τώρα που νομίζουν ότι αν «διώξουμε τους ξένους» ή αν «απορρίψουμε το Μνημόνιο» ξαφνικά θα λύσουμε ως διά μαγείας το πρόβλημά μας και τα πράγματα θα γυρίσουν όπως ήταν τότε». Στο άρθρο του αφήνει να εννοηθεί πως όσοι αντιδρούν το πράττουν για μικροκομματικούς σκοπούς. Και ότι «όλοι εκείνοι που νομίζουν ότι με τη δημαγωγία ή με την «εθνική αντίσταση» θα λύσουν το πρόβλημα σε ένα δύο χρόνια θα έχουν ταυτιστεί με την παρέα των αναξιόπιστων».

Δηλαδή για να το αντιληφθούμε ως γνήσιοι ιθαγενείς: οι μνημονιακοί είναι οι αξιόπιστοι και όσοι διαφωνούν και αντιστέκονται οι αναξιόπιστοι; Η μειοδοσία είχε πάντοτε ακαταμάχητη επιχειρηματολογία.


Επίσης υποστηρίζει πως για την οικονομική κρίση στην Ελλάδα δεν ευθύνεται μόνο η διαφθορά στο Δημόσιο αλλά και «ο τρόπος με τον οποίο… ζούσαν οι Έλληνες όλα αυτά τα χρόνια». Ορισμένοι από τους λόγους που μας οδήγησαν εδώ, σύμφωνα με τον Νίκο Παπανδρέου, είναι «η ιδιοκτησία ακινήτων, τα ιδιαίτερα μαθήματα, τα μπουζούκια, τα γλέντια στα νησιά, οι χρηματοδοτήσεις αθλητικών συλλόγων, η λειτουργία παντού σχολείων και κέντρων υγείας, τα επιδοτούμενα εισιτήρια και άλλα. Τέλος, επιρρίπτει ευθύνες τόσο στα κόμματα όσο και στους συνδικαλιστές, που, όπως αναφέρει, εκμεταλλεύτηκαν την όλη κατάσταση.

Δηλαδή αν οι Έλληνες έμεναν στο ενοίκιο, δεν πήγαιναν φροντιστήριο, διασκέδαζαν μόνο με την τηλεόραση, γλεντούσαν μόνο στα βουνά και τα λαγκάδια, πλήρωναν για παιδεία και υγεία, δεν θα είχε χρεοκοπήσει η χώρα;

Δεν μας λέτε κάτι για τη διαπλοκή με τους μεγάλους, τα  δημόσια έργα και την τιμολόγηση τους, τους Ολυμπιακούς, τα ευρωπαϊκά πακέτα που κάποιοι τα έφαγαν σπίτι με τους κολλητούς τους; Για τη διασπάθιση του δημοσίου χρήματος που έγινε θεσμός από το ΠΑΣΟΚ;

Δύσκολο όλα αυτά και ευρύτατα. Ας πάμε σε κάτι απλό και συγκεκριμένο:

ΜΚΟ: ποιοι, πόσα, πότε και γιατί….

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. chrisovergisk avatar
    chrisovergisk 28/07/2011 21:14:46

    το μόνο που έχει να επιδήξει σαν πρωσοπικότητα είναι οτι είναι ο γιος του πατέρα του και εγγονός του παππού του ! γιατι ο ιδιος ειναι ενα τίποτα!

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ chrisovergisk 29/07/2011 02:56:39

      Πατέρας, παππούς και αδέρφια εντελώς φαλακροί..ο ίδιος μαλλί με μπούκλα...
      Είναι γνήσιος Παπανδρέου?
      Για να μην ανησυχούμε ρωτάω...

  2. Κώστας avatar
    Κώστας 28/07/2011 21:29:59

    Γνήσιο θράσος ενός ουτιδανού.

    • toumba avatar
      toumba @ Κώστας 28/07/2011 22:39:23

      Ουτιδανου! καλά έχεις ξεφύγει. Είσαι όρθιος τώρα, ή λιποθύμησες; (Αρκάς)

  3. socrates avatar
    socrates 28/07/2011 21:32:26

    Ετοιμάζεται για την επόμενη μέρα στο Πασόκ;
    Ποιό Πασόκ;
    Θα υπάρχει ...επόμενη μέρα.
    Εάν ήμουν στη θέση των ...αδελφών Τατά την επόμενη μέρα θα ανησυχούσα περισσότερο για το Ειδικό Δικαστήριο.

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 28/07/2011 21:37:20

    Ένα νεοφιλελεύθερο αρπακτικό περιγράφεις ΜΟ....Ο οποίος αρέσκεται σε σοφιστείες λόγου κι έργων και που είναι δηλωτικές της καταγωγής του!

  5. Γιώργος avatar
    Γιώργος 28/07/2011 21:38:39

    Τα σχολεία και τα κέντρα υγείας και τα ΚΑΠΗ τα φάγανε τα λεφτά! Ρε ξυπνάτε ρεεεεεεεεε. Τι να πω;;;

  6. θΑΝΑΣΗΣ avatar
    θΑΝΑΣΗΣ 28/07/2011 21:49:25

    Κάποιος πρέπει να του θυμίσει τη στάση του πατέρα του , όταν ο Κων/νος Καραμανλής υπέγραφε την ένταξη της Ελλάδας στην τότε Ε.Ο.Κ.

  7. Enzo avatar
    Enzo 28/07/2011 22:09:31

    να κοιτατε και στα δεξια σας καμια φορα στο site, στις ειδησεις του Ε.Τ

    Ελλάδα: Ο πρωθυπουργός, σε ομιλία του στους έλληνες πρέσβεις: "Το νέο τοπίο των διεθνών σχέσεων, αναδεικνύει την ανάγκη μιας παγκόσμιας διακυβέρνησης" (!)

    • factorx avatar
      factorx @ Enzo 28/07/2011 23:02:11

      Ε, λοιπόν; Τι θες να πεις;

      • Εnzo avatar
        Εnzo @ factorx 28/07/2011 23:57:35

        Για το ποσο επιμενει ο γαπ και η οικογενεια του στην παγκοσμια διακυβερνηση.

  8. trooper avatar
    trooper 28/07/2011 22:11:01

    οχι ρε π..... μου........δεν θα το αντέξω.......και τέταρτος???????????

  9. Stefanos avatar
    Stefanos 28/07/2011 22:24:58

    Ασχολούμαστε συνέχεια με τέτοιους τιποτένιους που είναι για πέταμα στα σκουπίδια.

  10. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 28/07/2011 22:25:20

    Eπιτελους ενας πνευματικος ανθρωπος στο τιμονι της χωρας.
    Ενας τεραστιος συγγραφεας , ενα φωτοβολο πνευμα στο προσκηνιο.

    • estariad avatar
      estariad @ Aris lalidis 28/07/2011 23:03:20

      Καλόόόό! Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;;;

  11. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 28/07/2011 22:38:44

    Γιά τον Νόμο 5227/1931 κανένα άρθρο;

  12. ορτικι ορτικαδ avatar
    ορτικι ορτικαδ 28/07/2011 23:00:16

    Kανενας Νικος κανενας Γιωργακης κανενας πασοκος δεν εχει το δικαιωμα να προπαγανδιζει ετσι την αντιπολιτευση.Ειναι απαραδεχτη η θεση τους αυτη οτι ο Σαμαρας επενδυει στην χρεοκοπια της χωρας την ωρα που ο Γιωργακης ηταν συνεργατης της ΛΑΖΑΡΝΤ και εχει σκοπο να παραλυσει τα παντα στη χωρα.Το θρασσος τους ειναι προβλητικο απεναντι στο λαο και μετα παραπονιουνται που τους λενε οτι βρισκονται σε παραληρημα.Η παρανοια τους εχει ξεφυγει και αν νομιζουν οτι με αυτα τα ψεματα μπορουν να κοροιδεψουν τον κοσμο για να εχουν καλυτερη μοιρα στις εκλογες κανουν λαθος και επιβαρυνουν ακομη περισσοτερο τη θεση τους.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ορτικι ορτικαδ 29/07/2011 18:16:49

      Έτσι είναι. Η νέμεσις έρχεται ... στις προσεχείς εκλογές

  13. BlueSky avatar
    BlueSky 28/07/2011 23:21:15

    Αυτός δεν είναι που δήλωσε στο παρελθόν, ότι μισεί την ελληνική γλώσσα, γιατι είναι δύσκολη και δεν μοιάζει καθόλου με την αγγλική;
    Αυτός δεν είναι που έχει πρόβλημα με τον τονισμό και τον συλλαβισμό των ελληνικών λέξεων, με αποτέλεσμα να καθίσταται μη ελκυστική στους λοιπούς πολίτες του πλανήτη;
    Αυτός δεν είναι που του είχε χορηγηθεί, από τον μεγάλο Κώστα Καραμανλή κάποια μύρια ευρώ για τα βιβλία του(φταίς κώστα, ήσουν πονόψυχος);
    Δεν ξέρω ο άμοιρος, απλώς ρωτώ!!!!!!

  14. ektoras avatar
    ektoras 28/07/2011 23:27:10

    Θελετε να σας δωσω ακριβη ημερομηνια εντος του προηγουμενου χειμώνα και εν μέσω μνημονίου που ο συγκεκριμενος κύριος διασκεδαζε προκλητικοτατα μετα της συζυγου και φιλων σε νυχτερινό κέντρο της Πολιτείας ανοιγοντας σαμπανιές εν μέσο μνημονίου??? Και τωρα ερχεται να μας κατηγορήσει οτι ο τρόπος ζωης μας εφταιγε και οτι ο αδερφος του και η μανουλα του μας εσωσαν... Ε δεν θέλουμε να μας σώζουν αλλό οι Παπανδρέου!!!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ektoras 29/07/2011 18:20:39

      Η ΝΔ δήθεν ποντάρει στη χρεοκοπία της χώρας ενώ ο αδελφούλης του ο Αντρίκος;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Που είναι αποδεδειγμένα πια μπλεγμένος με CDS ασφάλιστρα κινδύνου χρεοκοπίας;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Πασόκ ολέ, φάτε κουτόχορτο ιθαγενείς: αυτό μας λέει ο κύριος Νικολάκης. Και μια ακόμα πληροφορία που την ξέρω από τη νομική σχολή Αθηνών. Ο εν λόγω κύριος έχει πανεπιστημιακή θέση στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσ/νίκης και ήθελε να πάρει μετάθεση στο Πανεπιστήμιο Αθηνών χωρίς να πληροί τις προϋποθέσεις. Την πήρε άραγε; Δεν μάθαμε

  15. φωνή avatar
    φωνή 28/07/2011 23:30:50

    Πώς επιτρέπει η Αντιπολίτευση τέτοια συκοφαντία; Να βγουν και να απαντήσουν αμέσως και να τους κόψουν τον αέρα μαχαίρι των ορφανών της διασποράς μην τους πάρει και τους σηκώσει.

    Και πώς επιτρέπουν οι βουλευτές τέτοια προσβολή;

    Και πως επιτρέπει ο λαός να του λέει ότι φταίει ο τρόπος που ζούσε και χρεοκοπήσαμε, το μοσχοαναθρεμένο που τον τάισε και τον ταϊζει και αυτόν και όλη του την οικογένεια διαχρονικά ο λαός.

    Απαντήστε αμέσως κύριοι στη Συγγρού και κύριοι βουλευτές αν έχετε ίχνος αξιοπρέπειας, γιατί μας εκπροσωπείτε και αν δεν έχετε εσείς εμείς έχουμε αξιοπρέπεια.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ φωνή 29/07/2011 18:23:50

      Θυμίζω στον Αντ. Σαμαρά και τον Μιχελάκη ότι ο Νίκος Παπανδρέου δεν έχει ουδεμία ασυλία επομένως μπορεί να γίνει μια ωραιότατη μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση. Δεν μπορεί να λέει ότι η ΝΔ ποντάρει σε χρεοκοπία. Αυτό είναι απαράδεκτο

  16. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/07/2011 23:32:33

    Το γεγονός ότι, ουσιαστικά, το κρεσέντο του εξευγενισμένου "μαζί τα φάγαμε" ξεκινά με τα ακίνητα δεν είναι καθόλου, μα καθόλου τυχαίο.

    Προαναγγέλλει ακόμα μεγαλύτερο φοροπογκρόμ κατά της μεσαίας ιδιοκτησίας ακινήτων, αφού ως γνωστόν οι ευρωπέοι έχουν λυσσάξει την τελευταία δεκαετία με το "υπερβολικά υψηλό ποσοστό ιδιοκατοίκησης" των Ελλήνων, και αυτό άλλωστε παπαγαλίζει και ο ΝΠ.

    Στόχος της νεοφιλελεύθερης κτηνωδίας δεν είναι μόνο η υφαρπαγή της ακίνητης περιουσίας των μέσων νοικοκυριών (μέσω της αβάσταχτης φορολογίας και των μη εξυπηρετήσιμων στεγαστικών δανείων) και η μετατροπή των σημερινών νοικοκύρηδων σε νοικάρηδες των real estate παρακλαδιών των τραπεζών.

    Ένας δεύτερος -αλλά όχι λιγότερο σημαντικός- στόχος, είναι η απώλεια της συνείδησης της "ρίζας" σε κάθε άνθρωπο, έτσι ώστε να μετατρέπεται σε εύκολο mobile εργαζόμενο ανάλογα με τις ορέξεις των εταιρειών. Ένας εργαζόμενος που έχει ιδιόκτητο σπίτι σε κάποια πόλη δεν θα είναι τόσο πρόθυμος να μετακομίσει αλλού με το παραμικρό, ενώ ένας άστεγος νοικάρης θα αισθάνεται πιο εύκολα "τσιγγάνος" που ακόμα και η διαμονή του θα άγεται και θα φέρεται από τη βούληση του εργοδότη του.

    Και αν όλα αυτά σάς ακούγονται τώρα ελαφρώς συνωμοσιολογικά, περιμένετε να ξεδιπλωθούν τα απανωτά μνημόνια τα επόμενα χρόνια και θα καταλάβετε. Όταν η ακίνητη περιουσία χαρατσώνεται διπλά και τριπλά -και από του χρόνου ίσως και τετραπλά με το "τέλος μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ" (που μόνο προσωρινά γλιτώσαμε)- και θα καταντήσει πια αβάσταχτη η διατήρησή της, εδώ θα είμαστε και τότε και θα τα ξαναπούμε...

    • σκαθάρι avatar
      σκαθάρι @ Αυριανιστής 29/07/2011 09:39:55

      Σε όλες τις αναπτυγμένες χώρες τα ακίνητα φορολογούνται πολύ περισσότερο από ότι στην Ελλάδα. Λογικό είναι να υπάρξει μεγαλύτερη φορολόγηση σε αυτά. Επιπλέον η μανία του Έλληνα με το τσιμέντο (με αποτέλεσμα τη καταστροφή του φυσικού περιβάλλοντος αλλά και του αστικού μέσω της μανίας κατασκευής πολυκατοικιών) ίσως έτσι αναγκαστικά μειωθεί και δε γεμίση με τσιμέντο η κάθε γωνιά της Ελλάδας. Για να προλάβω κακόπιστους ότι τα λέω αυτά γιατί δεν έχω ακίνητο(α) σας πληροφορώ γαι το αντίθετο αλλά τα θεωρώ πλέον κάκιστη μορφή επένδυσης.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ σκαθάρι 29/07/2011 13:05:25

        Α ναι; Για πες μας λοιπόν πόσο "περισσότερο" φορολογούνται τα ακίνητα σε "όλες τις ανεπτυγμένες χώρες".

        Φαντασιωνόμαστε μία μπαρούφα για το τι συμβαίνει "σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες" και την κοπανάμε...

        Το φυσικό περιβάλλον καταστράφηκε λόγω των αυθαιρέτων. Ο πρώτος που τα νομιμοποίησε και έκτοτε γιγαντώθηκαν ήταν - ποιος άλλος - το ΠΑΣΟΚ.

        Για τα μη αυθαίρετα, τι προτείνεις; Μήπως να τα γκρεμίσουμε; Δεν θα σου κάνουμε το χατήρι!

        Ε ρε κάτι Ηρόστρατοι, ελληνόφωνοι Ηρόστρατοι που κυκλοφορούν!

  17. φωνή avatar
    φωνή 28/07/2011 23:47:45

    Οι ΜΚΟ που έχετε ρε ξεφτιλισμένα άτομα και τις χρηματοδοτείτε ακόμα συνέβαλαν καθόλου στην κρίση;

    Μη μας ανάβετε άλλο τα λαμπάκια,γιατί δε θα χουμε καλά ξεμπερδέματα.
    Έχει φτάσει ο κόμπος στο χτένι και συνεχίζουν να είναι προκλητικότατοι απέναντι στην κοινωνία υπάρχει ένα όριο θραύσης της υπομονής.

    Δε θέλετε να το δείτε αυτό να σπάει. Φροντίστε....όλοι σε όλα τα κόμματα να μην το δείτε!

  18. Decodex avatar
    Decodex 29/07/2011 00:14:30

    Κλασσικος κυρηξ σε εντεταλμενη υπηρεσια. Η Ελια, το αμπελι και το καραβι αποτελουν πλεον στοχο των "βαρβαρων". Ειμαστε Ελληνες ακομη.

  19. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 29/07/2011 00:29:56

    Κύριοι κάνετε όλοι λάθος ως προς το θέμα διαδοχής στο ΠΑΣΟΚ. Ο επόμενος Παπανδρέου που θα εμφανιστεί ως από μηχανής θεός για να μας σώσει και αυτός με την σειρά του, θα είναι ο Ανδρέας Παπανδρέου του Γεωργίου εγγονός του Ανδρέα. Υιός του ΓΑΠ από τον πρώτο του γάμο για όσους τυχόν δεν γνωρίζουν. Πληρεί όλα τα κριτήρια. 1ον έχει το ονοματεπώνυμο πλήρες: ΑΠ του Γ. 2ον είναι άσχετος με την πολιτική και απολύτως άσημος συνδυασμός που μετράει πολύ στην σημερινή απολιτική και life style εκδοχή της πολιτικής που έχει επιβάλει το ΠΑΣΟΚ και τα ΜΜΕ που το στηρίζουν. 3ον 4ον 5ον και άπειρον λέγεται όπως προείπα Ανδρέας Παπανδρέου του Γεωργίου που για τους περισσότερους πασόκους είναι υπεραρκετό. Στην κατάλληλη χρονική στιγμή θα μας τον εμφανίσει το όλο σύστημα του Παπανδρεισμού όπως προείπα για να μας σώσει και αυτός με την σειρά του όπως τόσο επιτυχημένα έπραξαν οι προγονοί του διαχρονικά. Το πότε είναι άγνωστο, το πως περίπου γνωστό (ΜΜΕ προπαγάνδα εκμετάλλευση πολιτικών και οικονομικών φαινομένων της τότε εποχής.

    • σκαθάρι avatar
      σκαθάρι @ ΠαναγιώτηςΖΜεσ 29/07/2011 09:49:05

      Αν το ψηφίσει ο κυρίαρχος λαός τι να κάνουμαι...Εδώ έχει ψηφίσει το Καραμανλή τζούνιορ, το ΓΑΠ, τη κόρη του καταδικασμένου για υπόθαλψη χασισοκαλλιεργητή Κεφαλλογιάννη, το Κούλη, τη Ντόρα... Άρα προς τι η κατηγορία ο κυρίαρχος λαός θέλει γκλαμουράτους γόνους πολιτικών έτσι αποδυκνείεται...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ σκαθάρι 29/07/2011 13:16:26

        Ο κυρίαρχος λαός βλέπει Μέγκα. Υπάρχει ένα σύστημα που ανεβάζει και κατεβάζει γόνους. Εμείς πολεμούμε αυτό το σύστημα. Αν πιστεύεις ότι το πολίτευμα είναι όντως δημοκρατία, σε γελάσανε!

  20. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 29/07/2011 00:34:27

    Έχει και φίλο τον Κυριάκο...

  21. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 29/07/2011 00:35:12

    Σαν τη... Σόνια Γκάντι, ένα πράμα.

  22. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 29/07/2011 00:36:15

    η χαζαμαρα φαινεται πως ειναι οικογενειακη υποθεση . πεταει ο καθενας απο μια μαλακια για να περναει η ωρα.πχ πρασινη αναπτυξη. με πιο δικαιωμα ο νικος παπανδρεου παιρνει το πρωθυπουργικο αεροσκαφος και γυρναει ανα τον κοσμο? με ποια ιδιοτητα? πληρωνεται γιαυτο που κανει?
    και μια ερωτηση. ο καραμανλης εχει εναν αδερφο ,μηπως ξερει κανεις πως τον λενε? ετσι για να κανουμε και τις συγκρισεις.

  23. σκαθάρι avatar
    σκαθάρι 29/07/2011 09:43:44

    Επειδή έχει τύχει να τον δω από κοντά είναι από τους αντιπαθέστερους ανθρώπους που έχω δει...Αλήθεια με τι ασχολείται ο κύριος και ζεί;;;Θα μας εξηγήσει;;; ¨Ετσι για να ξέρουμαι δηλαδή...

  24. michel platini avatar
    michel platini 29/07/2011 14:12:35

    ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΤΣΟΛΑΚΟΓΛΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ.ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΣΜΙΚΟ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΧΕΙ ΕΚΛΕΓΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΞΙΩΜΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΕΞΟΥΣΙΑΣ.ΟΙ ΘΑΥΜΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΣΟΥΗΔΙΚΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟΥ ''ΓΑΠ ΦΑΜΙΛΙ'' ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΠΟΤΕ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΤΟΥ ΣΟΥΗΔΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ ΓΙΝΑΝΕ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΤΙΜΙΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ.

  25. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 29/07/2011 18:31:26

    Παρακαλώ τη ΝΔ να ασχοληθεί με το θέμα οικογένεια Παπανδρέου για να μαζευτούν οι κύριοι αυτοί. Αρκετά. Δεν είναι μόνο η οικογένεια Μητσοτάκη που ξεδοντιάστηκε είναι και η Παπανδρέου η οποία πρέπει να ξεδοντιαστεί. Ένας από κάθε οικογένεια είναι αρκετός. Και ο Κούλης είναι οριακά αρκετός (στην πρώτη κουτσουκέλα θα διαγραφεί). Δεν θέλουμε άλλο γόνους, εγγόνια, κλώνους, παρακλάδια κλπ. Όποιος είναι άξιος πολιτικός, είναι επειδή είναι ο εαυτός του. Όχι επειδή έχει όνομα σπουδαίο. Η πρόταση Σαμαρά - ΝΔ για συγκεκριμένη θητεία είναι στη σωστή κατεύθυνση και δεν ευνοεί την οικογενειοκρατία.