#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/03/2010 12:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΝΟΜΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ



·        24 Μαρτίου κόβεται 30% από το δώρο του Πάσχα

·        15 Απριλίου κόβονται επιδόματα, υπερωρίες στους εν ενεργεία υπαλλήλους για τον τρέχοντα μήνα

·        15 Απριλίου παρακρατούνται 150 ευρώ για περικοπές προηγούμενων μηνών

·        23 Απριλίου κόβονται (ως 12%) στις συντάξεις

·        15 Μαϊου παρακρατούνται άλλα 150 ευρώ σε όσους οι αναδρομικές περικοπές φθάνουν ως 300 ευρώ

·        15 Ιουνίου παρακρατούνται άλλα 150 ευρώ σε όσους οι αναδρομικές περικοπές φθάνουν ως 450 ευρώ

·        30 Ιουνίου κόβεται 30% του επιδόματος αδείας

·        15 Ιουλίου παρακρατούνται άλλα 150 ευρώ σε όσους οι αναδρομικές περικοπές φθάνουν ως 600 ευρώ

·        15 Δεκεμβρίου κόβεται 30% από το δώρο των Χριστουγέννων

«Μόλις ένα χρόνο από τότε που τα κράτη έσωσαν τις τράπεζες διαθέτοντας κολοσσιαία ποσά και στις δυο όχθες του Ατλαντικού, τα χρεωμένα κράτη πέφτουν θύματα επιθέσεων από τα ίδια τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα που έσωσαν. Αυτό είναι ένα από τα πικρά μαθήματα της ελληνικής κρίσης». Le Monde

 «Είναι ανάγκη να στηρίζουμε τις τράπεζες γιατί τις χρειαζόμαστε». Ευάγ. Βενιζέλος.

« Δεν ξοφλάμε τίποτα γιατί δεν έχουμε ξοφλήσει ακόμα!»   Σύνθημα σε τοίχο

Μια φράση του πρωθυπουργού αρκεί για να καταλάβουμε το στημένο παιχνίδι: «...είναι καθαρό ότι έτσι όπως χειριστήκαμε τα οικονομικά μας, αφαιρείται ένα κομμάτι της κυριαρχίας μας που πρέπει να το πάρουμε πίσω με την αξιοπιστία μας, το πρόγραμμά μας και την αυτοθυσία του καθενός». Η δική τους «θυσία» να «παραχωρήσουν κομμάτι της κυριαρχίας της χώρας» συνεπάγεται τη δική μας αυτοθυσία για «να το πάρουμε πίσω». Μόνο που θα πρέπει να το πληρώσουμε πολύ ακριβά αυτό το «κομμάτι», με περισσότερη δουλειά, λιγότερα λεφτά, βαθύτερους διαχωρισμούς και εντονότερο ανταγωνισμό μεταξύ μας. Όποιος δε συναινεί, προδίδει την «εθνική μας αποστολή». Εξάλλου ο πρωθυπουργός το δήλωσε: «Χρειάζονται θυσίες, δεν αντέχουμε μπλόκα και απεργίες». Είναι ολοφάνερο ότι φοβούνται την κοινωνική αναταραχή που μπορεί να ξεσπάσει όταν αρνηθούμε εμπράκτως να γίνει η ήδη αλλοτριωμένη ζωή μας ακόμα χειρότερη. Η κοινωνική συναίνεση πρέπει να επιβληθεί πάση θυσία. Την πιο καλή δουλειά όμως μέχρι τώρα την έχουν κάνει οι συμβιβασμένες συνδικαλιστικές ηγεσίες, η κλαδική-συντεχνιακή νοοτροπία που οδηγούν στην απογοήτευση και στον ατομικισμό ,ώστε να περνάνε τα νέα μέτρα με τις μικρότερες δυνατές αντιστάσεις.

Η ώρα είναι κρίσιμη γιατί το κίνημα των εργαζομένων πρέπει και μπορεί να συνεχιστεί και να κλιμακωθεί αγωνιστικά.

 Όλοι στο συλλαλητήριο Τρίτη 16 Μαρτίου, ημέρα συνεδρίασης του Ecofin, στις 6 το απόγευμα, στα Προπύλαια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΟΥΝ.

                            Πρωτοβουλίες οικονομικών υπαλλήλων  protovouliesoik.yp@gmail.com

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλφα2012 avatar
    αλφα2012 15/03/2010 12:24:54

    μου θυμιζει που ο νταβατζης δερνει, πηδαει κλπ χειροδικιες και η πορνη τον πληρωνει και του ειναι και δουλικη .....κατσε καλα νοοτροπια μας σερβιρουν

  2. anonymous avatar
    anonymous 15/03/2010 12:37:17

    Για το πόσα λεφτά θα χάσουν αυτοί οι κύριοι δε μου καίγεται καρφί. Που ήταν όταν πέρναγε ο λαθρονόμος; Για να τους στηρίξω πρέπει να με στηρίξουν. Δε με στήριξαν; Ε δεν τους στηρίζω.

  3. boanerges avatar
    boanerges 15/03/2010 13:44:58

    Οι αποδοχές των "οικονομικών υπαλλήλων" (sic) είναι εξωφρενικές, με όποιο
    μέτρο και αν τις πάρεις.
    Υπάλληλοι με απολυτήριο λυκείου και δεκαετή υπηρεσία παίρνουν στο ΥΠ.ΟΙΚ πάνω από 4.000 (τέσσερις)χιλιάδες ευρώ μηνιαίο μισθό.
    Τα επιδόματα δε είναι σχεδόν διπλάσια του μισθού.
    Αυτά ήταν μέχρι πρόσφατα άγνωστα στους πολλούς, κυρίως γιατί οι ίδιοι οι υπάλληλοι κρατούσαν ως επτασφράγιστο μυστικό το ύψος των απολαβών τους, επικρατούσε δηλαδή μια ιδιότυπη ομερτά. Τα πραγματικά μεγέθη βγήκαν προς τα έξω όταν άρχισαν οι περικοπές.(Βλ.Πχ Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία 14/02/2010).

  4. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 15/03/2010 13:51:06

    ΡΕ anonymous και boanegres γιατί χάβετε ότι σας σερβίρουν τα παπαγαλάκια του ΓΑΠ?;άκου 4000 ΕΥΡΩ ...ΓΚΑΙΜΠΕΛΙΣΜΟΙ...!
    Γιά όλους χτυπάει η καμπάνα,εκτός εάν είσαστε κεφαλαιούχοι η' μεγαλοεισοδηματίες....

    • boanerges avatar
      boanerges @ ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 15/03/2010 13:54:00

      ΟΚ Αντιγκέμπελς πες το αληθές νούμερο.Γιατί θα παραθέσω στοιχεία.

    • ΜΗΤΣΟΣ avatar
      ΜΗΤΣΟΣ @ ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 15/03/2010 20:21:06

      Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι εν ολίγοις ,ένας υπάλληλος που δεν θα πάρει δώρο κι αυτός με τη σειρά του δεν θα δώσει δώρο.
      Η ερημοποίηση της αγοράς θα αποδείξει το πόσο μεγάλο λάθος είναι αυτά τα μέτρα.

  5. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 15/03/2010 14:17:31

    boanegres Η' είσαι ανεύθυνος, η' συκοφάντης που κρύβεται πίσω από την ανωνυμία..αυτά ούτε ο παπαγάλος Κώνστας δεν τολμάει να τα πεί...

    Ωραίο στυλάκι ! "πες το αληθές νούμερο γιατί θα παραθέσω στοιχεία".
    Από ότι ξέρεις εσύ είσαι υποχρεωμένος να παραθέσεις στοιχεία...που φυσικά δεν υπάρχουν,ήδη ενημέρωσα φίλους μου υπάλληλους του ΥΠΟΙΚ..

    • boanerges avatar
      boanerges @ ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 15/03/2010 14:29:52

      Μη ρωτάς φίλους σου στο ΥΠ.ΟΙΚ. γιατί δεν θα σου πουν ακριβή νούμερα.
      Τσεκαρισμένο. Το ψέμα τους έχει γίνει δεύτερη φύση.
      Εφόσον κατηγορείς κάποιον για διασπορά ψευδών ειδήσεων θα πρέπει να είσαι σίγουρος πριν μιλήσεις.Μίλησα συγκεκρίμενα και το αμφισβήτησες.
      Πώς το αμφισβητείς;Από που το ξέρεις; Έτσι σπεύδεις να πεις τον άλλο συκοφάντη;
      Πάρε και το λίνκ: http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=14/02/2010&id=131939

  6. boanerges avatar
    boanerges 15/03/2010 14:40:47

    Απλώς παρακολουθώ με ενδιαφέρον την εξέλιξη του ενδοπασοκικού εμφυλίου.
    Διότι η συντριπτική πλειοψηφία των εν ενεργεία "οικονομικών" υπαλλήλων είναι βέβαια πασόκοι.Πολύ ενδιαφέρουσα σύγκρουση, από την έκβαση της οποίας θα κριθούν πολλά για τον ΓΑΠ.

  7. nancy avatar
    nancy 15/03/2010 17:42:53

    κ.Ελευθερίου δεν πήραμε ακόμη την άποψή σας. Είναι ανεύθυνοι ο boanerges και
    o anonumous ή δεν αποφασίσατε? Αν χτυπάει η καμπάνα για όλους, έπρεπε να
    ΗΣΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ..

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 15/03/2010 18:00:57

    Το έγραψα και προχθές, σε άλλο θέμα για την Ολυμπιάδα, σίγουρα υπάρχουν δυσλειτουργίες στο Δημόσιο, αλλά τα μέτρα είναι εναντίον δικαίων και αδίκων.
    Συλλογικές ευθύνες είχαν εθνικο - σοσιαλιστικά καθεστώτα και κεφαλικούς φόρους της δεκάτης οι Τούρκοι.
    Προσέξτε λίγο τα νούμερα και μην τρώτε ότι σας σερβίρουν:

    -Σύμφωνα με τα στοιχεία της Eurostat, το ελληνικό Δημόσιο το 2006 πλήρωσε για μισθούς υπαλλήλων του 23,149 δισ. ευρώ, κονδύλι ενώ το γερμανικό Δημόσιο πλήρωσε την ίδια περίοδο 167,740 δισ., η ανάλογη δαπάνη στην Ιταλία ήταν 162,999 δισ., στην Ισπανία 98,145 δισ., στη Γαλλία 234,715 δισ. ευρώ, και στην Πορτογαλία με 21,165 δισ.Στη χώρα μας το Δημόσιο ξοδεύει για μισθοδοσία και καταβολή συντάξεων ποσοστό ίσο με το 9,5% του ΑΕΠ κατά μέσον όρο την τελευταία εξαετία, όταν το αντίστοιχο ποσοστό στην ΕΕ των 27 αγγίζει το 11%. Αν αφαιρεθούν οι συντάξεις, η δαπάνη μισθοδοσίας του Δημοσίου πέφτει στο 6,5% και σε αυτό το ποσοστό παραμένουν καθηλωμένες από το 2004 και μετά.Για το μέγεθος του κράτους παρατίθεται έκθεση της Κομισιόν την περίοδο 2002-2006, από την οποία προκύπτει ότι οι δαπάνες του ελληνικού Δημοσίου είναι χαμηλότερες από τον μέσο όρο των υπόλοιπων χωρών της Ευρωπαϊκής Ενωσης, καθώς αντιστοιχούν στο 44% του ΑΕΠ έναντι 46,8%.
    -Τα φορολογικά έσοδα στην Ελλάδα βρίσκονται σε αισθητά χαμηλότερα επίπεδα σε σχέση με την ΕΕ παρά την υψηλή επιβάρυνση των εργαζομένων από φόρο εισοδήματος, φόρους κατανάλωσης και ασφαλιστικές εισφορές.
    Ειδικότερα, οι εισπράξεις του ελληνικού κράτους αντιστοιχούν στο 39,5% του ΑΕΠ, όταν κατά μέσον όρο στην Ευρωζώνη είναι 47%. Σε ποσά, τα έσοδα ανά κάτοικο στη χώρα μας διαμορφώνονται στα 7.610 ευρώ έναντι 10.605 ευρώ στην ΕΕ των 27 και 12.152 στη ζώνη του ευρώ.
    -Η Ελλάδα φιγουράρει στις πρώτες θέσεις όσον αφορά τη συνεισφορά των ασφαλιστικών κρατήσεων στα συνολικά έσοδα με ποσοστό 33,4% έναντι 30,6% στην Ευρωπαϊκή Ενωση των 27. Είναι, όμως, πολύ χαμηλά στα έσοδα από φόρους στους εργαζόμενους και τις επιχειρήσεις με 20,1%, έναντι 29,4%, όπως και από το κεφάλαιο 0,3% έναντι 0,5%, και βρίσκεται στο μέσο κοινοτικό επίπεδο στους φόρους κατανάλωσης, με τη συνεισφορά τους στα συνολικά έσοδα να φθάνει το 30,2%.

    Σας και μας δουλεύουν.

    ΥΓ

    Οσο για τους φίλους "οικονομικούς" ή τελωνειακούς ή υπαλλήλους της Βουλής ή του ΥΠΕΣ, οι αιτήσεις μετάταξης είναι ελεύθερες... ανταλλάσσω τη θέση ΠΕ με 22 χρόνια και τα 1429 € με τη θέση καθαρίστριας σε ένα από τα παραπάνω ...ιδρύματα.
    Θα σεβόμουν αν μιλούσαν για κατάργηση των επιδομάτων και ενιαίο μισθολόγιο, έλα μου όμως που τα επιδόματα έχουν και αυτοτελή φορολόγηση...

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 15/03/2010 18:07:32

    ...και για να συνεχίσω είναι απαράδεκτο που μειώνονται μισθοί (Δώρα) για να συνεχίσουν κάποιοι να παίρνουν τα επιδόματα που έπαιρναν.
    Αλλά είναι πάγια τακτική η στοχοποίηση κοινωνικών ομάδων από τις κυβερνήσεις (παλαιότερα τα ρετιρέ, τώρα όλο το Δημόσιο κλπ).
    Το δε δημόσιο αυτή τη στιγμή λειτουργεί ως λαγός, είναι η μείωση αποδοχών, συντάξεων και ασφαλιστικών δικαιωμάτων ένα πείραμα και για τον Ιδιωτικό Τομέα.

    ΥΓ

    Το γελοίο της υπόθεσης και με στοιχεία της Eurostat,είναι ότι με τριτοκοσμικούς μισθούς ( 23,149 δισ. ευρώ, κονδύλι ενώ το γερμανικό Δημόσιο πλήρωσε την ίδια περίοδο 167,740 δισ., η ανάλογη δαπάνη στην Ιταλία ήταν 162,999 δισ., στην Ισπανία 98,145 δισ., στη Γαλλία 234,715 δισ. ευρώ, και στην Πορτογαλία με 21,165 δισ και με πολλαπλάσιους υπαλλήλους) απαιτούν περικοπές και παραγωγικότητα.
    Σςςςς μην ξυπνήσετε την ΑΔΕΔΥ είναι σε ΔΣ και επιτροπές οι αυριανοί μας πολιτικάντηδες....

  10. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 15/03/2010 19:02:32

    Γιά τήν τσέπη τους βγαίνουν στούς δρόμους.Γιά τήν πατρίδα,σκασίλα τους,ἀρκεῖ νά εἶναι γεμάτη ἡ τσέπη,καί δέν καταλαβαίνουν πώς χωρίς πατρίδα δέ θά ἔχουν οὖτε τσέπη.

  11. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 15/03/2010 20:47:26

    Κόριννα τι είναι αυτά που λες?Γιά ποιά πατρίδα μιλάμε?
    Των λαμογιών του χρηματιστήριου?των τραπεζιτών?της Ζήμενς?των κρατικοδιαίτων εργολάβων?των μαυραγοριτών?κλπ κλπ
    Δεν έχουμε όλοι την ίδια πατρίδα όπως και στην διάρκεια της κατοχής...
    ΚΟΡΙΝΝΑ..

  12. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 16/03/2010 11:09:59

    Ο ΝΟΜΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ! Ασφαλώς:Από τον γιαουρτωθέντα και τον... μη εισέτι ξεβρακωθέντα από τους άφαντους Κολάδες.

  13. nikiplos avatar
    nikiplos 16/03/2010 11:54:52

    Μια ερώτηση για τους γνωρίζοντες...

    Ειπώθηκε ότι η "Τυποεκδοτική" δεν απέργησε. Αληθεύει, ή είναι λάσπη?