#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/12/2011 15:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Μπαρόζο δείχνει στην Ελλάδα την πόρτα της εξόδου από την Ευρωζώνη



Ανοιχτό το ενδεχόμενο αποχώρησης της Ελλάδας από την ευρωζώνη, σε περίπτωση που δεν τηρήσει τις δεσμεύσεις της, αφήνει ο πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο σε συνέντευξή του στην εφημερίδα Die Welt.

«Αν η Ελλάδα τηρήσει τις δεσμεύσεις της τότε είναι αδιανόητο. Σε αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να το εξετάσουμε. Θα ήταν ωστόσο ένα κακό μήνυμα προς τις αγορές αν η ευρωζώνη χάσει ένα από τα μέλη της», δήλωσε ο πρόεδρος της Κομισιόν ερωτηθείς αν είναι πιθανή μια ευρωζώνη χωρίς την Ελλάδα.

Αναφερόμενος στην επικείμενη Σύνοδο Κορυφής, ο κ. Μπαρόζο σημείωσε πως περιμένει πολλά από τους ευρωπαίους ηγέτες. «Η Σύνοδος Κορυφής έχει ξεχωριστή σημασία. Μπορεί να είναι σημείο καμπής και να συμβάλει στην αποκατάσταση της εμπιστοσύνης των αγορών. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι μια δημοσιονομική συμφωνία, που θα εγγυάται περισσότερη σταθερότητα, ανάπτυξη, πειθαρχία, ευθύνη, σύγκλιση, αλληλεγγύη και έλεγχο.»

«Έχουμε ένα κοινό νόμισμα και θα πρέπει να είμαστε περισσότερο πειθαρχημένοι για να παραμείνει το ευρώ , ανέφερε απαντώντας στο ερώτημα της γερμανικής εφημερίδας πώς εξηγεί στα παιδιά του την ευρωκρίση. «Τους λέω επίσης ότι τα προβλήματα που έχουμε σήμερα δεν προέρχονται από το ευρώ, αλλά από την ανεύθυνη στάση ορισμένων κυβερνήσεων και των αγορών», είπε.

Ο Μπαρόζο επανέλαβε πως το κούρεμα του ελληνικού χρέους αποτελεί μοναδική περίπτωση και δεν πρέπει να επαναληφθεί, ενώ τάχθηκε υπέρ μιας ενισχυμένης πλειοψηφίας αντί της ομοφωνίας για τη μελλοντική ένταξη χωρών στο μόνιμο μηχανισμό στήριξης (ESM).

Κάνοντας εξάλλου στροφή στις θέσεις του περί ευρωομολόγου, ο επικεφαλής της Κομισιόν ευθυγραμμίστηκε με τον άξονα Μέρκελ-Σαρκοζί, που το απέκλεισαν κατηγορηματικά. Σε ό,τι αφορά τις αλλαγές των ευρωπαϊκών συνθηκών, εκτίμησε ότι αυτές μπορούν να ολοκληρωθούν σε 4-5 μήνες. Κατά προτίμηση με ομοφωνία των 27, όπως είπε, και όχι με ειδική διακρατική συμφωνία των Γαλλογερμανών με «πρόθυμες» χώρες, που θα δίχαζε και θα αποδυνάμωνε την Ε.Ε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 06/12/2011 16:03:43

    «Μπορεί να υπάρξει ευρωζώνη και χωρίς εσάς!»
    και θα την λένε Ζώνη σκέτο!

  2. Ραβινος avatar
    Ραβινος 06/12/2011 16:07:38

    Αυτο που ταιριαζει στον Μπαροζο μ'αυτα που λεει ειναι το λεχθεν απο τον Σωκρατη ''Τους μεν κενους ασκους το πνευμα διισησι ,τους δε ανοητους ανθρωπους το οιμα''!.

  3. φωνη avatar
    φωνη 06/12/2011 17:03:56

    Δεν τους έχετε βαρεθεί; Πραγματικά πρέπει να είναι βλαμμένοι οι άνθρωποι έχουν εγκεφαλική βλάβη. Χθες η S&P έδωσε deadline 90 ημερών στις χώρες με ΑΑΑ και η αξιολόγηση τους έλεγε ότι αμφισβητούν την Ευρωζώνη ως σύνολο. Τι ασχολούνται ακόμα με την Ελλάδα; Λες και αυτό είναι το θέμα. Ας πείσουν αν μπορούν τη Γερμανία να πάρει καμιά σοβαρή λύση που απαντάει στο τωρινό πρόβλημα και όχι στο προηγούμενο πρόβλημα κάθε φορά, γιατί τα υπόλοιπα είναι βλακείες.

  4. JOHN avatar
    JOHN 06/12/2011 17:12:48

    Mεχρι ποτε θα πιστευουμε οτι θα πεθανουμε χωρις το ευρω;Προτου το κοινο νομισμα δεν ζουσαμε δεν δημιουργουσαμε και επι πλεον ειχαμε και καποια αξιοπρεπεια γιατι ειμαστε και κυριοι στο τοπο μας.Εαν τοσο πολυ εχουμε εθιστει απο τον υπερκαταναλωτισμο μια ζωη θα τους πληρωνουμε για να παραμενουμε στο κοινο νομισμα,ν αγοραζουμε τα παλιοσιδερικα τους κανοντας αυτους πλουσιους κι εμας εξαθλιωμενους¨ευρωπαιους¨ ζητιανους!

    • Δεξιός avatar
      Δεξιός @ JOHN 06/12/2011 17:23:27

      Αυτός δεν είναι ο φόβος που μας πλασσάρουν; Ότι αν βγούμε από το ευρώ θα χάσουμε το "επίπεδο ζωής" μας; Ποιό επίπεδο ρε παιδιά;;;;;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ JOHN 06/12/2011 23:29:30

      Υπομονή, και ο κόσμος αρχίζει σιγά-σιγά να μεταστρέφει την άποψή του για το νομισματικό εξάλβμωμα των ευρωναζί στο οποίο μάς φυλάκισε ο αχαμνός λογιστάκος με τη "δημιουργική λογιστική" (με την... ευγενή συνεπικουρία Παπαδήμιου).

      Άκουσα στο ραδιόφωνο σήμερα για κάποια δημοσκόπηση, σύμφωνα με την οποία το ποσοστό των πολιτών που πιστεύει ότι πρέπει πάση θυσία να παραμείνουμε στο ευρώ ανέρχεται στο 63%.

      Πριν από μόλις έναν-δύο μήνες, η παραμονή στο ευρώ χτυπούσε σταλινικά ποσοστά στην Ελλάδα. Κατά τη γνώμη μου, αμέσως μετά τις γιορτές (και αν υπάρχει ευρώ μέχρι τότε), που πλέον όλοι θα έχουν διαπιστώσει κατά τον πιο οδυνηρό τρόπο ότι δεν είχαν χρήματα για να αγοράσουν μια κατεψυγμένη γαλοπούλα να φάνε ανήμερα τα Χριστούγεννα ή να πάρουν ένα δώρο στα εγγόνια τους την Πρωτοχρονιά, αυτά που θα χτυπήσουν σταλινικά ποσοστά στην ελληνική κοινωνία θα είναι ο άγριος ευρωσκεπτικισμός και η επιθυμία για επιστροφή σε εθνικό νόμισμα.

  5. Εnzo avatar
    Εnzo 06/12/2011 17:20:55

    “Όταν είσαι ηλίθιος, είσαι ηλίθιος. Αυτοί είναι άχρηστοι. Για αυτό δεν έχω τίποτα να πω για αυτούς τους Μπαρόζους, αυτούς τους αποβλακωμένους, αυτά τα βόδια.
    Όσον αφορά τους αποβλακωμένους όπως τον Μπαρόζο, καθώς υπήρξαν κατά καιρούς ορισμένοι Μπαρόζο στην Πορτογαλία, αποδεσμεύθηκε και του δόθηκε μια θέση εργασίας στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή.
    Και εγώ δε δίνω πραγματική προσοχή στους παραλογισμούς των ευρωπαίων υπαλλήλων”

    Ο πρόεδρος της Λευκορωσίας Αλεξάντερ Λουκασένκο

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Εnzo 06/12/2011 22:26:47

      Σημειωτέον ότι, πράγματι, ούτε οι Πορτογάλοι (έχω κουβεντιάσει με πολλούς) τον έχουνε σε καμια φοβερή υπόληψη τον Μπαρρόζο...

  6. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 06/12/2011 18:39:35

    Νά δεῖς πού αὐτός ὁ Μπαρόζας μᾶς τό κρατάει ἀκόμη γιά τό Euro 2004 πού τούς πήραμε μέσα στήν Πορτογαλία.

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 06/12/2011 19:49:28

    Δεν έχω κανένα πρόβλημα πλέον.
    Ας μην μας δανείσουν τότε και θα ...γλιτώσουν.
    Γιατί καλά τα παραμύθια
    Καλοί οι ιππότες και ο λευκός δράκος.
    Αλλά εμένα αγαπημένο μου είναι τα "Ρούχα του Βασιλιά" και είναι γυμνός πλέον...

  8. Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ avatar
    Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ 06/12/2011 20:24:12

    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.....ΑΣ ΑΝΤΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΜΠΑΡΟΖΟ......ΑΥΤΟΙ ΠΟΣΟ ΗΣΥΧΟΙ ΘΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΜΑΣ?ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΡΕΜΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΛΩΣΤΗ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΑΑΑ ΧΩΡΩΝ,ΤΙΠΟΤΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΓΙΑΥΤΟΥΣ.ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΚΑΚΙ.......ΕΙΝΑΙ ΑΓΩΝΑΣ ΠΑΛΗΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΟΝΕΣ.......ΤΟ ΕΠΑΘΛΟ ? Η ΑΝΑΔΙΑΝΟΜΗ ΤΟΥ ΠΛΟΥΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ, Η ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΤΩΝ ΗΠΑ, Η ΠΡΟΛΗΨΗ ΕΝΟΣ ΤΡΙΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ,Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.......ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΕΜΑΣ!ΟΙ ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟΣΚΟΠΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΧΕΡΙ ΣΤΟΝ ΟΡΥΚΤΟ ΠΛΟΥΤΟ ΤΙΣ ΕΛΛΑΔΑΣ........ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΗΛΙΟΥΣ ΦΕΓΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ.........ΤΟ ΧΟΝΤΡΟ ΠΑΚΕΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ.....ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΟΥΝ ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΑ ΚΟΙΤΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΣ ΑΛΑΣΚΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ Ο ΟΜΠΑΜΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΤΟΙΧΟΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ......ΤΟ ΞΑΦΝΙΚΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΛΑΡΙΑ ΣΕ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑ ΜΙΑ ΔΡΑΧΜΗ ΥΠΟΤΙΜΗΜΕΝΗ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΤΩΣΟΥΝ ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΤΥΠΩΝΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΕΟ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΚΑΙΡΟ........ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΜΑΣ.....ΘΑ ΜΑΣ ΒΙΑΣΟΥΝ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΒΙΑΣΟΥΝ ΑΣ ΔΙΑΛΕΞΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΡΤΕΝΕΡ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ......