#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/10/2010 12:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο... Μιχάλης με τα λόγια, χτίζει ανώγια και κατώγια





"Δεν µπορεί µια εταιρεία να αλλάξει την τιµολογιακή πολιτική της µόνο επειδή υπάρχει µια ανακοίνωση από κάποιον πολιτικό".

Ψιλό γαζί άρχισαν πλέον να δουλεύουν τους υπουργούς τα (πραγματικά) αφεντικά της οικονομίας, και ο υπουργός Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας κ. Χρυσοχοΐδης δεν πρέπει να αισθάνεται και πολύ καλά που άφησε το ελεγχόμενο, προστατευμένο (στο βαθμό τουλάχιστον που δεν... παρεισέφρυαν επιστολές-βόμβες) ευήλιο και ευάερο μέγαρο της Κατεχάκη για να ασχοληθεί με το αντικείμενο που άλλοτε αποτελούσε τον διακαή του πόθο. Έχοντας έρθει αντιμέτωπος με την πραγματική οικονομία, θεώρησε ότι η τιθάσευσή της ήταν θέμα μιας απλής διαταγής. Καθώς όμως η οικονομία δεν είναι... ΕΛ.ΑΣ, σύντομα αποδείχτηκε ποιοι είναι τα πραγματικά αφεντικά -και, πάντως, όχι ο ίδιος.

Συγκεκριμένα, κατά τη διάρκεια της χθεσινής παρουσίασης ενός νέου... καταναλωτικού προϊόντος (μιας μηχανής καφέ), ο διευθύνων σύμβουλος της ελληνικής θυγατρικής τής Nestle, κ. Laurent Dereux, έδειξε πεντακάθαρα μέσα σε ελάχιστες μέρες τι "αξία" είχαν οι πρόσφατοι λεονταρισμοί του υπουργού περί δήθεν "30% μείωσης των τιμών ως τα Χριστούγεννα". Χαρακτηριστικά δήλωσε ότι "δεν µπορεί µια εταιρεία να αλλάξει την τιµολογιακή πολιτική της µόνο επειδή υπάρχει µια ανακοίνωση από κάποιον πολιτικό".

Έτσι είναι, κ. Χρυσοχοΐδη. Καλά-καλά, ούτε ο (όπλοις πανίσχυρος) Μακαρέζος δεν είχε τολμήσει να τα βάλει με τον Ωνάση. Είστε σίγουρος ότι θα καταφέρετε εσείς να ρυθμίσετε τις τιμές των πολυεθνικών σε ένα παγκοσμιοποιημένο περιβάλλον που στερείται σχεδόν πλήρως ρυθμίσεων και περιορισμών; Πολύ περισσότερο όταν κάποιες από αυτές τις πολυεθνικές δίνουν "προεκλογικές χορηγίες" ή δώρα όπως εκτυπωτές, καφετιέρες, πλυντήρια κ.λπ.

Αλλά στην Ελλάδα, οι δηλώσεις δεν κόστισαν ποτέ, τίποτα. Ο... Μιχάλης με τα λόγια, χτίζει ανώγια και κατώγια!

Αυριανιστής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/10/2010 12:57:34

    Ειπε και κατι αλλο ο Μιχαλακης...
    Δειτε το σχολιο μου σχετικα με τα Φωτοβολταικα των Αγροτων !!!!

    Τι λεει η Μπιρμπιλω τωρα?? καλα τα φαγανε οι δικοι τους με τις αιτησεις.. τωρα τι??

    ΠΠ

    • hellasatt avatar
      hellasatt @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/10/2010 20:53:53

      Δεν έχω σχετική ενημέρωση και το θέμα με ενδιαφέρει προς αποφυγήν 'πατάτας'. Που μπορώ να βρώ τις σχετικές δηλώσεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. loretta avatar
    loretta 19/10/2010 14:24:47

    ...καλα θα κανει ο Βεροιώτης να παει σπτιτι του γιατι βαρεθηκαμε τους ηρωισμους του και τις περιτρανες δηλωσεις του....δεν απευθηνετε σε κρετινους ουτε σε αδαείς....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ loretta 19/10/2010 14:32:25

      Δεν θα πάει εύκολα σπίτι του. Οι υπερατλαντικοί πάτρωνές του τον προορίζουν για διάδοχο του ΓΑΠ όταν έρθει η ώρα. Πού θα βρουν πιο πιστό σκυλάκι;

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Αυριανιστής 19/10/2010 14:35:07

        Ο Σαραγκούσης είναι ο μελλοντικός Γαπ...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 19/10/2010 14:41:52

        Τα βρήκε κι αυτός με τον "μπαρμπα-Σαμ"; Ο νεογιάνκης δεν τούς ήταν (αποδεδειγμένα) πιο βολικός;

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Αυριανιστής 19/10/2010 14:48:33

        Υπάρχει Έλληνας πολιτικός που θα δαγκώσει το χέρι του Θείου Σαμ?
        Απλά, ο Σαρα είναι σε υπερθετικό βαθμό αδίστακτος, αρχιψεύταρος, δολοπλόκος και κοινωνικά αναίσθητος.
        Δες πως "προστατεύεται" από το σύστημα, ενώ είναι υπεύθυνος για πολύ μεγάλο μέρος από τα ανοσιουργήματα που διαπράττει ο γκαπισμός σήμερα.
        Τον κρατάνε πόρτα για το χειμώνα, όταν ο Γκαπ θα κάνει ποδήλατο στο Άσπεν...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 19/10/2010 14:53:13

        Όσο για το "κοινωνικά αναίσθητος" που λες: είναι γνωστή η απάντηση που έδωσε προ μηνών στους εκπροσώπους της ΚΕΔΚΕ όταν πήγαν να διαμαρτυρηθούν για την περικοπή της κρατικής χρηματοδότησης (ακόμα και πριν από τον "Καλλικράτη"). "Γιατί θέλετε να το παίζετε φιλολαϊκοί και δεν διπλασιάζετε με τη μία τα τέλη στους δημότες;", τους είπε!

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Αυριανιστής 19/10/2010 14:58:37

        Θα προτιμήσουν αυτόν που θα κουμαντάρει καλύτερα τα πράσινα σκυλιά και θα προσφέρει τα περισσότερα. Εγώ τον βλέπω να χτίζει ήδη το προφίλ του "επικοινωνιακά" αλλά και "θεσμικά".
        Αν σκεφτείς ότι ο γκαπισμός σκότωσε το "παλιό" πασόκ, και ο Χρυσοχοΐδης θέλει δε θέλει παλιό πασόκ είναι, τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια?

        Ο διάδοχος του γκαπ θα είναι ...γκαπιστής.
        Ο καλύτερος γκαπιστής σήμερα είναι ο Σαρα. Και ο μόνος που δεν θα διστάσει να ξεπλυθεί από τη βρώμα που θα του κληροδοτήσει ο ψηλός. Θα πετάξει ανερυθρίαστα ένα "εγώ διαφωνούσα αλλά τι να έκανα, ένεκα η ανάγκη", θα πάρει και το γνωστό ύφος του που τσακίζει δέκα Βάλιες Πετούρες και δέκα Βίκες Φλέσσες και θα βρεθούν κάμποσοι tiramoles πρόθυμοι για τα περαιτέρω...

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/10/2010 14:51:05

    Σα να 'χεις δίκιο, (Α)θανάση. Άλλωστε, χαμπουργκεροπώλης ήταν στην Πάρο πριν γίνει δήμαρχος, την εθνική κουλτούρα των αμερικάνων πουλούσε. Ίσως λοιπόν να προτιμήσουν αυτόν, και να πετάξουν το νεογιάνκη σα στυμμένη λεμονόκουπα.

  4. man8os avatar
    man8os 19/10/2010 14:53:51

    Εχει σειρα και ο Χρυσοχοιδης. Ο Ραγκουσης απλα του εκλεψε την θεση, η την πρωτια αν σας αρεσει καλυτερα....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ man8os 19/10/2010 14:57:52

      Κι όμως, μπορεί ο (Α)θανάσης να το βλέπει πιο σωστά. Άλλωστε ο Ραγκούσης είναι νεότερος σε ηλικία, οπότε ο άλλος τίθεται αυτομάτως εκτός παιχνιδιού αν ο πρώτος υπερισχύσει.

      Ίσως γι' αυτό και να τον έβαλαν σε αυτό το υπουργείο, ο ΓΑΠ με το Ραγκούση. Όπως εκμηδενίστηκε πολιτικά η Λούκα που πέρασε από εκεί, έτσι και αυτός. Σαν τον... Κουλούρη τον βλέπω να καταντάει. (Κοίτα που στο τέλος θα τον λυπηθούμε κιόλας...)

      • man8os avatar
        man8os @ Αυριανιστής 19/10/2010 15:04:57

        Να θυμομαστε το come back του Σαμαρα και την προθυπουργια Μητσοτακη. Ποτε δεν ειναι αργα. Αλλα σιγουρα ο Ραγκουσης τον περασε στο σπριντ. Ο Χρυσοχοιδης δεν επρεπε να δεχτει, ηταν λαθος οτι δεχτηκε.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 19/10/2010 15:08:34

        Ίσως να παρασύρθηκε. Μπορεί οι τραπεζίτες, που έπνεαν μένεα κατά της Λούκας, να του είπαν "εσένα θέλουμε" κι εκείνος νομίζοντας ότι του αρκούν οι δικές τους πλάτες, βάλε και τη "δόξα" από το Υ.ΠΡΟ.ΠΟ, αφέθηκε και του φούσκωσαν τα μυαλά. Λίγο θέλει, νομίζεις;

        Αλλά προσγειώθηκε ανώμαλα όταν διαπίστωσε ότι τα αφεντικά του είναι εκείνα που διαμορφώνουν τις τιμές, και όχι αυτός...

      • man8os avatar
        man8os @ Αυριανιστής 19/10/2010 15:13:48

        Σε αυτο εχεις δικιο. τωρα εχει πελαγωσει μεσα στην τρικυμια. Δεν ακουγετε καθολου. Αλλα ουτε μπορει να παραιτηθει , θα εχει τεραστιο προσωπικο κοστος. Οπως εστρωσε θα κοιμηθει. Αν αποδειχτει μετα απο αυτο αντοχιτζης ισως εχει ελπιδες σε 10 χρονια να ηγηθει καποιας μεριδας του ΠΑΣΟΚ.

  5. Xa! avatar
    Xa! 19/10/2010 15:25:32

    Από άσημος δήμαρχος, επαρχιακού δήμου (έστω και νησιού, όπως η Πάρος. Δεν είναι δα κι ο Γλέζος...), εμφανίστηκε απ το πουθενά, αναρριχήθηκε εντυπωσιακά γρήγορα κι επέκλεισε εξ ίσου εντυπωσιακά, παλιές στη δολοπλοκή καραβάνες. Για σκεφτείτε, ο τύπος είναι αδίστακτος αριβίστας! Το μέλλον του προμηνύεται λαμπρόν...

    • man8os avatar
      man8os @ Xa! 19/10/2010 15:28:04

      Αντικαταστατης του ΓΑΠ τωρα, αρχηγος του ΠΑΣΟΚ οταν ο ΓΑΠ αποδημισει στην ΗΠΑ, και αν ημαστε τοσο ηλιθιοι να ξαναψηφισουμε ΠΑΣΟΚ προθυπουργος το 2011-13

  6. Enzo avatar
    Enzo 19/10/2010 16:19:32

    ο ανθρωπος ειναι ασχετος. εδω ειχε πει τον ομπαμα οτι ειναι μουσουλμανος.

  7. Dyer avatar
    Dyer 19/10/2010 17:35:42

    Η αλήθεια είναι ότι η Nestle είναι πολύ μεγάλη για τα μέτρα του Χρυσοχοΐδη. Η προσπάθεια όμως είναι επιβεβλημένη και δεν καταλαβαίνω γιατί οι σχολιαστές τον χλευάζουν.
    Ίσως αν μπορούσε να στιγματίσει τις πολυεθνικές που λυμαίνονται το τόπο, και πρώτο αυτό το κύριο από τη Nestle ο οποίος κυνικά δηλώνει ότι θα συνεχίσει να μας κλέβει, να ήταν πιο αποτελεσματικός. Αν γινόταν συνείδησή μας, ότι όλοι αυτοί έχουν κάνει καρτέλ σε βάρος μας, και απορρίπταμε τα προϊόντα τους ίσως το 30% του Χρυσοχοΐδη να γινόταν πραγματικότητα. Δεν καταλαβαίνω τι κακό είπε ο Χρυσοχοΐδης ή τι διαφορετικό θα έλεγε κάποιος από τη ΝΔ.
    Αν τα καταφέρει Μπράβο του! και ας είναι ο επόμενος μετά το ΓΑΠ. Τουλάχιστον θα είναι κάποιος αποτελεσματικός στη πράξει και όλοι θα είμαστε κερδισμένοι.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Dyer 19/10/2010 18:25:20

      H Nestle είναι πράγματι πολύ μεγάλη εταιρία.
      Πάει μπροστά τον πλανήτη και τον άνθρωπο.

      http://fading-hope.blog-city.com/nestl_supports_killing.htm
      http://www.independent.co.uk/news/world/politics/nestleacute-breaking-code-on-baby-milk-for-third-world-601941.html
      http://www.babymilkaction.org/
      http://www.roamingtales.com/2010/03/19/sustainable-food-web-dust-up-over-nestle-and-palm-oil/

      Και έχει συμφέροντα σε όλη την Αφρική (καημένη Αφρική).

      Θραξ Αναρμόδιος

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Dyer 20/10/2010 01:31:16

      Αυτό είναι το θέμα. Που ΛΕΕΙ ότι θα μειώσει τις τιμές, ενώ ξέρει κι ο ίδιος καλά πως κάτι τέτοια τα ακούνε οι μεσαιομανατζεραίοι των εταιρειών και ξεκαρδίζονται στα γέλια.

      Ποιος όμως περιμένεις να "στιγματίσει τις πολυεθνικές"; Ο... Χρυσοχοΐδης; Μα, αυτό δεν τολμούσε να το κάνει ούτε ο Κουλούρης στον πιο επαναστατικό του οίστρο! Με τους πωλητές των λαϊκών αγορών τα έβαζε μόνο!

      • Dyer avatar
        Dyer @ Αυριανιστής 20/10/2010 18:08:03

        Ο Κουλούρης φίλε Αυριανιστή ήταν ολίγο ….φαιδρός και οι εποχές ήταν χαλαρές.
        Τότε ήταν μάλιστα που ανοίγαμε …..τις πόρτες στις πολυεθνικές.
        Άλλες εποχές, άλλα μοντέλα «ανάπτυξης».
        Τώρα είναι επιβεβλημένο να στιγματισθούν οι «προσφορές» των πολυεθνικών.
        Λεει ότι θα έρθει σε ρήξη, και οποιοδήποτε αυτό θα έλεγε. Να δούμε αν θα το κάνει, και τότε τον κρίνουμε.

  8. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 19/10/2010 18:52:42

    Βρε Μιχαλάκη η οικονομία δεν είναι μπατσαρια να κάνεις τον καμπόσο είναι βαθιά νερά και συ είσαι για κολύμπι μέχρι 1.5 μέτρο και με σωσίβιο από Αμερική μεριά. Πήγαινε σπιτάκι σου να ζήσεις με την γυναικούλα σου

  9. stefan avatar