20/02/2009 20:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Μιλοσόσκι για Σαμαρά και Ντόρα

Ο υπουργός Εξωτερικών της ΠΓΔΜ, Αντόνιο Μιλόσοσκι, εκτίμησε σε συνέντευξή του στην εφημερίδα «Ουτρίνσκι Βέσνικ», ότι η επιστροφή του Αντώνη Σαμαρά στην κυβέρνηση της Ελλάδας αποτελεί προαναγγελία πολιτικής άσκησης πιέσεων από την Ελλάδα προς την ΠΓΔΜ

«Η επιστροφή ατόμων με ακραίες πεποιθήσεις, όπως του κ. Σαμαρά, στην ανασχηματισμένη ελληνική Κυβέρνηση μας ανησυχεί σοβαρά. Φαίνεται πως τέτοιες κινήσεις αποτελούν προαναγγελία για ακόμη πιο επιθετική πολιτική άσκησης πιέσεων στη Μακεδονία από την ελληνική πλευρά...Δυστυχώς, τέτοιες συμπεριφορές θα κάνουν πιο σύνθετα τα πράγματα», ανέφερε μεταξύ άλλων ο υπουργός Εξωτερικών της ΠΓΔΜ.

 Ο υπουργός Εξωτερικών της ΠΓΔΜ κατηγόρησε επίσης την Ελλάδα για την απουσία διμερών επαφών μεταξύ εκπροσώπων των δύο χωρών και εξέφρασε την ελπίδα ότι η ανάληψη της προεδρίας του ΟΑΣΕ θα δώσει τη δυνατότητα για συνάντησή του με την Ελληνίδα υπουργό Εξωτερικών. «Αναμένω ότι η ομόλογός μου κ. Μπακογιάννη θα εκμεταλλευτεί αυτή την ευκαιρία ώστε να επισκεφθεί τη Μακεδονία κατά τη διάρκεια του τρέχοντος έτους», πρόσθεσε ο κ. Μιλόσοσκι .

Με αφορμή εξάλλου τις μετονομασίες του αεροδρομίου των Σκοπίων, δρόμων και δημοσίων εγκαταστάσεων στην ΠΓΔΜ, ο κ.Μιλόσοσκι εξέφρασε την άποψη ότι η Ελλάδα δεν έχει το αποκλειστικό προνόμιο στην διεκδίκηση της αρχαίας πολιτιστικής κληρονομιάς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 20/02/2009 20:46:40

    Πες μου τον φίλο σου, να σου πω ποιός είσαι...

  2. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 20/02/2009 20:56:18

    @ 1
    Δεν τη ρίχνετε την κυβέρνηση, μιά και είναι υπουργός και "δελφίνος" η Ντόρα (όπως έκανε τότε και ο συμπιλίδης);
    Θα ξαναβρεθεί άραγε καλύτερη ευκαιρία; Σκεφθήτε το, η πρόταση έχει πολλά πλεονεκτήματα, μη κουραστεί και ο Παπαντρέας να περιμένει!

  3. kanis avatar
    kanis 20/02/2009 21:04:03

    @Anonymous 2

    Από που είπαμε, ότι κατάγεται ο σαρκό;

    @"Κόκκινος Πάνος"
    Ο Παπαντρέας περιμένει,ή, η φουκαριάρα η μάνα της;

  4. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 20/02/2009 21:14:48

    @ 4 kanis
    Φυσικά και οι δύο περιμένουν, ο καθένας για άλλο πράγμα (αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιττα).
    Ξέχασες όμως την υπόλοιπη οικογένεια. Εκτός από τη μάνα, και αυτοί αδημονούν, μη παρατείνουμε την αγωνία τους.
    Για τον Σαρκό, δεν ξέρω άν μου πέφτει λόγος, αλλά εγκυκλοπαιδικά, άκουσα ότι είναι παπαντάν από την Ουγγαρία (Sarkozy, παλαιά παραδοσιακή οικογένεια γνωστών Μαγυάρων πολιτικών με προσμίξεις γαλάζιου αίματος), και αναντάν Σαλονικιός. Ο δικός σας, ο Πανίκας, θα ξέρει καλύτερα.

  5. kanis avatar
    kanis 20/02/2009 21:24:52

    @5"Κόκκινος Πάνος"

    "Επισπεύδων" ξέρεις, ποιός θεωρείται κατά τους νομικούς;...περί αυτών ο λόγος και το νιτερέσσο.

    Οσο για τον Πανίκα, δεν κατάγομαι από τον Πόντο και τις χαμένες πατρίδες (αν και τους εκτιμώ ιδιαίτερα τούτους τους γόνους). Ως εκ τουτου, προς τι η αντωνυμία "σας". Γνωριζόμαστε; Λίγο προσοχή παρακαλώ.

  6. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 20/02/2009 21:45:23

    6 @ kanis
    OK, σορρυ, παρασύρθηκα ολίγον.
    Άς όψεται ο υπερ-ορθόδοξος ραββίνος από κάτω (ή ο Αντώναρος μετεμφιεσμένος κατ' άλλους), που με παρέσυρε και τελώ εν ευθυμία, κρατώντας την κοιλιά μου εδώ και καμμιά ώρα.
    Και πάλι ζητώ συγγνώμη.

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/02/2009 22:16:21

    Ωραία.
    Εφόσον οι δηλώσεις μεταφέρονται επακριβώς, οι Σκοπιανοί μάς δείχνουν πως πρέπει να σκεφτόμαστε.
    Γιατί η αυτοτελής παραγωγή πολιτικής σκέψης έχει εκλείψει. Κι έτσι ένα σαχλοκούδουνο τριπλής ονομασίας φέρεται υποψήφιο για την πρωθυπουργία. Ντροπή μας ...

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/02/2009 23:29:16

    Με αφορμή εξάλλου τις μετονομασίες του αεροδρομίου των Σκοπίων, δρόμων και δημοσίων εγκαταστάσεων στην ΠΓΔΜ, ο κ.Μιλόσοσκι εξέφρασε την άποψη ότι η Ελλάδα δεν έχει το αποκλειστικό προνόμιο στην διεκδίκηση;;; της αρχαίας πολιτιστικής κληρονομιάς ...

  9. ink avatar
    ink 21/02/2009 00:39:18

    Α...όλα και όλα πέρασαν τρείς ολόκληρες μέρες χωρίς να μνημονευσει το παρόν blog να μνημονευσει τον κυριο ΣΑΜΑΡΑ!!!
    Σας παρακαλώ κύριε ΦΑΚΤΟΡΑ μια φορά την ημέρα ενα είναι εφικτό.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  10. kanis avatar
    kanis 21/02/2009 01:48:26

    @ΙΝΚ 10

    Αχ κυρ Αντώνη πως σ' αγαπάμε
    και μαζί σου τ' άστρα κοιτάμε
    τις φωτιές για σένα μετράμε
    ως που να 'ρθεί η βροχή
    και το θυμό σου πάντα ξεχνάμε
    σαν πουλιά μαζί τριγυρνάμε
    σαν παιδιά με σένα γελάμε
    σαν κάνεις προσευχή

  11. ink avatar
    ink 21/02/2009 02:41:28

    Προς κύριο kanis

    "Περνώ διπλό ,περνώ τριπλό
    μένα με λένε ΑΝΤΩΝΗ
    και αν είσαι άντρας έλα εδώ
    στο μαρμαρένιο αλώνι..."

    Απο το ΜΑΤΧΑΟΥΖΕΝ

    σειρά σας κύριε ΚΑΝΙΣ βρείτε καινούργιο τραγουδάκι αλλιώς χάσατε!

  12. kanis avatar
    kanis 21/02/2009 03:41:11

    @ΙΝΚ 12

    ..τα μαρμαρένια αλώνια
    τα νεκροταφεία δηλαδή
    τα άφιερώνω
    στους δολοφόνους!

    Κερδισμένοι μένουν,όσοι πολεμάνε, χωρίς να απειλούν!

  13. rs avatar
    rs 21/02/2009 09:33:11

    Αγαπητοί Faktor(ες),
    γιατί τόση "πρεμούρα" να υπάρχει πάντα κάτι για τον Σαμαρά;
    Διότι παρόμοιες δηλώσεις, μπορεί κάποιος να βρίσκει κάθε ημέρα.
    ΥΓ. Επειδή "κυκλοφορούν" διάφοροι εδώ "μέσα", θεωρώ την Ντόρα και τον Αντώνη του ιδίου "δυσθεώρητου" πολιτικού αναστήματος.

  14. ink avatar
    ink 21/02/2009 10:04:37

    Προς κύριο kanis !!!!!????

    προς rs συμφωνώ και επαυξάνω!!!

  15. Factorx avatar
    Factorx 21/02/2009 11:07:16

    @rs:

    1. Χαίρομαι που οι φίλοι της Αγίας Οικογενείας έχουν αντιληφθεί επιτέλους οτι μόνο με κομψό υφάκι μπορουν να επιβιώσουν εδώ μέσα- διαφορετικά τους πνίγει το ρεύμα

    2. Πονηρά διατυπωμένο λοιπόν το ερώτημά σου και υψηλού επιπέδου - ή υψηλής;

    3. Όμως η είδηση αυτή είχε θαφτεί χθες απο όλα τα ΜΜΕ κι εμας μας ενδιαφέρει πολύ το θέμα των Σκοπίων , ως γνωστόν. Τι σε ενόχλησε που την δημοσιεύσαμε, ή που επιβεβαιώνει τα προηγούμενα δημοσιεύματα μας για τις απειλές στον Σαμαρά μεσω youtube

    4. Επί της ουσίας του σχολίου σου τώρα: Αγαπητε μου δεν έχουμε καμια πρεμούρα να γράφουμε για τον Σαμαρα. Είμαστε σαφώς ΑΝΤΙ σε όλους. Mας ενδια΄φρει όμως πολύ η Αγία Οικογένεια. Γι αυτήν γράφουμε

  16. ink avatar
    ink 21/02/2009 18:26:35

    Aπορια 1η: Yπάρχει κάποιος λόγος που αφαιρέθηκε η τοποθετησή μου?
    Απορία 2η Αν δεχθούμε (και πραγματικά συμφωνώ) οτι υπάρχει κρίση αξιοπιστίας στα παραδοσιακά ΜΜΕ(εφημερίδες τηλεοράση κ.λ.π)δεν βλέπω εξισου αξιοπιστία να διαχέεται στα blog .Χμμμ μπορεί και να μου φαίνεται!!!!

  17. rs avatar
    rs 21/02/2009 20:07:27

    Αγαπητοί Factor(ες)
    μερικές διευκρινήσεις/απαντήσεις μια που μου κάνατε την τιμή ν' απαντήσετε.
    1.Καμμία σχέση με την όποια "Οικογένεια", με δε την "Αγία" μας χωρίζει Άβυσσος.
    Πάντως δεν είναι επιχείρημα, πολλώ δε μάλλον εξυπνάδα, να κολλάτε "ταμπέλες" σ΄όσους σχολιάζουν στο blog και δεν συμφωνούν μαζί σας.Δεν γνωριζόμαστε και δεν νομίζω οτι μπορεί απο τα σχόλιά μου να βγεί αυτό το συμπέρασμα.
    2.Κακκό χιούμορ. Η απάντηση στο 1.
    3.Δεν μ' ενόχλησε η είδηση.Φαντάζομε άν αποδελτιώνετε τον σκοπιανό τύπο καθημερινά θα βρήτε δεκάδες παρόμοιες.
    Σχετικά με το ενδιαφέρον σας για το σκοπιανό δεν αντιλέγω,, αλλά αρκετά προς το "εμπρός να φάμε τους....".Όχι τόσο απο εσάς, αλλά από τους ...παρεπιδημούντες.Συγνώμη εάν έχω λάθος εντύπωση.
    4.Δεκτή η εξήγηση για Σαμαρά,αλλά αυτό βγαίνει προς τα έξω και νομίζω δεν είναι μόνο δική μου άποψη.
    Το ότι σας ενδιαφέρει η "οικογένεια", το δέχομαι αλλά το θεωρώ υπερβολικό σε σχέση μ' όλα αυτά που συμβαίνουν...Τώρα θα μου πείτε οτι σχεδόν σ΄όλα είναι ανακατεμένη .Σωστό κιαυτό.
    Αν είστε ΑΝΤΙ σ΄όλα...Είναι εύκολο να το λέει κάποιος αλλά πολύ δύσκολο να το βγάζει προς τα έξω...σαν κείμενα.Δεκτό πάντως, αν και εγώ, σαν παλιός αναγνώστης (απο το '75), θα προτιμούσα να έχετε το "πνεύμα" και το "ύφος" του περιοδικού ΑΝΤΙ.

  18. ink avatar
    ink 21/02/2009 20:33:21

    Συνφωνώ απόλυτα με τον rs και την τοποθετησή του στο σχόλιο 19
    Aπλά αναγνώστης του ΑΝΤΙ είμαι απο το 1985 και φυσικά δεν έχω καμια σχέση ουτε με την οικογένεια αλλά ούτε και με τον πολιτικό χώρο της ΝΔ.

  19. Factorx avatar
    Factorx 21/02/2009 20:52:04

    Και φυσικά είναι εντελώς τυχαίο οτι διακρίνεται μια αναξιοπιστία του μπλογκ στα θέματα που αφορούν τον Σαμαρα και τη Ντόρα. Πόσο ειλικρινείς είναι οι εκφραζόμενες απόψεις μπορει να το κρίνει ο καθένας. Ο ink για παράδειγμα σχολιάζει οτι του κόψαμε το σχόλιο. Αν του το κόβαμε θα το έγραφε;

  20. aris53m avatar
    aris53m 22/02/2009 00:33:08

    Να! 15 φασκελα εκ μέρους μου αρκούδα
    εκ μέρους του Πρωθυπουργού ακόμη άλλα τόσα
    φτού! να χαθείς αδιάντροπε και πονηρέ Ιούδα
    πούχεις φαρμακι στην καρδιά, φαρμάκι και στη γλώσσα
    Τι καταλάβατε , μωρέ Βουλγάροι παληανθρώποι
    όπου ανακατώσατε κι εμάς και την Ευρώπη?

    είχε πει ο Γ. Σουρής για τον Καραβέλωφ.

    Ε γείτονες είναι. Το ίδιο θάλεγε και για δαύτονε.