#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/04/2012 12:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Μητσοτάκης τρίβει τα χέρια του, με όσα συμβαίνουν στην Κεντροδεξιά



Θυμάμαι στα χρόνια της μοναξιάς και της πολιτικής ερημιάς του Σαμαρά που κουβεντιάζαμε στην Πλατεία Δικαστηρίων της Καρδίτσας με τον Γιώργο Πράντζο και τον Σπύρο Καφφέ για το πως κατάφερε ο Μητσοτάκης να ελέγχει την πολιτική ζωή. Και μου έχει μείνει αυτό που έλεγε ο Σπύρος, εκδότης σήμερα της εφημερίδας "Πατρίδα":

Αν με ρωτούσες να σου  πω έναν πολιτικό που θα ήθελα να μου διδάξει τα κόλπα του επαγγέλματος θα απαντούσα Μητσοτάκης.

Αν πάλι με ρωτούσες ότι στην περίπτωση που ίσχυε σήμερα ο εξοστρακισμός, ποιόν θα έπρεπε να εξοστρακίσουμε, πάλι τον Μητσοτάκη θα διάλεγα

Από τότε πέρασαν πολλά χρόνια. Φύγαμε για την Αθήνα, τέλειωσα το σχολείο, πήγα φαντάρος, άρχισα να ασχολούμαι με την δημοσιογραφία, ήρθε το ΔΝΤ μας έβαλαν στο Μνημόνιο, η Ελλάδα κοντεύει να καταστραφεί, αλλά ο Μητσοτάκης εκεί. Ζει και βασιλεύει. Κοντεύει να συμπληρώσει ένα αιώνα στον μάταιο ετούτο κόσμο και μπορεί ακόμα  να καθορίζει τις πολιτικές εξελίξεις.

Και μόνο ένας τυφλός δεν θα ήταν σε θέση να αντιληφθεί, ότι πίσω από τα δήθεν δεξιά αντιμνημονιακά κόμματα, βρίσκεται ο πανταχού παρών δάκτυλος Μητσοτάκη με μοναδικό στόχο να μην σχηματίσει αυτοδύναμη κυβέρνηση ο Σαμαράς.

Ο άρχοντας της ίντριγκας έχει άλλωστε δώσει όρκο ζωής, να μην γίνει ποτέ ο Σαμαράς πρωθυπουργός.

Έτσι, θυμήθηκε τα νιάτα του και είπε να «στήσει» την αποστασία Νο 2.

Στην αρχή την υλοποίηση του μύχιου πόθου του αιωνόβιου πολιτικού- ούτε δέντρο να ήταν- ανέλαβαν η θλιμμένη θυγατέρα και το πολιτικό τέκνο του γνωστός και ως λαγός του ΠΑΣΟΚ.

Επειδή όμως δεν έφεραν τα επιθυμητά αποτελέσματα, κινητοποίησε και τα άλλα δύο πολιτικά τέκνα του, τον μαινόμενο ταύρο και τον όψιμο πατριώτη, ο οποίος  λόγω της χρόνιας εξάρτησης του στο πολιτικό σύστημα είπε να ανεξαρτητοποιηθεί.

Έτσι, ο μετρ της αποστασίας, μπορεί να κοιμάται ήσυχος τα βράδια και να ονειρεύεται την πολιτική καταστροφή του Σαμαρά.

Τα έχουμε ξαναγράψει:

Τι κοινά έχουν όλοι αυτοί που αμφισβητούν την αυτοδυναμία Σαμαρά;

- Ξεκίνησαν την πολιτική τους καριέρα  από τη Νέα Δημοκρατία.

-  Οι περισσότεροι «μπήκαν» στην πολιτική από τον …Μητσοτάκη! Πολιτικά του παιδιά είναι επομένως!

- Διδάχθηκαν μια τέχνη που ξέρει καλά ο Μητσοτάκης: την αποστασία!

 Σε ποιούς απευθύνονται;

Και οι τρείς ψαρεύουν σε θολά νερά! Ο Καρατζαφέρης …δεξιά, η Μπακογιάννη στο …μεσαίο χώρο και οι “Ανεξάρτητοι Έλληνες”  στους ….αντιμνημονιακούς όλων των …αποχρώσεων!

 Τι επιδιώκουν;

Μα προφανώς, και δεν το κρύβουν, να πλήξουν τη Νέα Δημοκρατία! Να καλλιεργήσουν κλίμα ηττοπάθειας και να ελαχιστοποιήσουν τις πιθανότητες  της  ΝΔ να επιτύχει την  αυτοδυναμία στις επόμενες εκλογές! Αν καταφέρουν να της στερήσουν και την πρωτιά, ακόμα καλύτερα!

Είναι λυπηρό, για τον κόσμο της παράταξης κυρίως, που τους τίμησε στο παρελθόν με την ψήφο τους, σήμερα να μετατρέπονται σε δεκανίκια του ΠΑΣΟΚ και όργανα του συστήματος το οποίο υποτίθεται ότι πολεμούν, ενώ στην ουσία  το εξυπηρετούν.

Βέβαια, στην υλοποίηση του έργου του «ψηλού», έπαιξε ρόλο και η ανικανότητα των εκπροσώπων του Σαμαρά στο κοινοβούλιο, οι οποίοι την επίμαχη περίοδο της ψήφισης  της δανειακής, τον είχαν καθησυχάσει ότι οι βουλευτές που ενδέχεται να την καταψηφίσουν ήταν το πολύ τέσσερις.

Όπως αποδείχτηκε όμως, πιάστηκαν στον ύπνο και του έφυγαν 21...λες και ήταν κοτόπουλα.

Φυσικά, ο ανεξάρτητος Έλλην, εκμεταλλεύτηκε την περίσταση και έκανε το κόμμα του.

Γιατί άραγε ο ανεξάρτητος Έλλην δεν ίδρυσε το κόμμα του όταν τον διέγραψε ο Σαμαράς από την κοινοβουλευτική της ΝΔ επειδή καταψήφισε την κυβέρνηση Παπαδήμου;

Μήπως υπάρχει παρασκήνιο πίσω από την συγκεκριμένη εξέλιξη, καθώς ένας εκ των εκπροσώπων του Σαμαρά στη Βουλή, στις εσωκομματικές του 09’ δήλωνε δημοσίως ότι πρόεδρος του κόμματος θα είναι η Ντόρα;

Ποιός είναι; Το γνωρίζει. Όπως γνωρίζει ότι ήμουν και αυτόπτης μάρτυρας.

 

Αλλά θα τα πούμε όλα αυτά μετά τις εκλογές. Προς το παρόν προέχει ο αγώνας και η νίκη

 Πάνος Ζ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 21/04/2012 12:50:35

    Ζεῖ ἀκόμα;!;

    • tak avatar
      tak @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 21/04/2012 21:10:59

      Σου φαίνομαι για ... γοργόνος; Πού να ξέρω...

  2. Wolf avatar
    Wolf 21/04/2012 13:03:55

    Μπράβο Πάνο!!!

  3. Jim Bim avatar
    Jim Bim 21/04/2012 13:05:06

    Ο Μητσοτάκης έχει βαθιές ρίζες στο σύστημα και το σύσυημα τους χρειάζεται για να τρώει, το θέμα είναι ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ? Μπορούμε να οργανωθούμε και να κάνουμε εκλογές ? Θέλει φαντασία και αυτοοργάνωση. ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ , ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ. Νομίζω ότι εάν κάποιος προσπαθήσει να πάει στην Κόρινθο με ποδήλατο θα κάνει τεράστια προσπάθεια, αλλά αυτό είναι το ζητούμενο ??

  4. Aris. A avatar
    Aris. A 21/04/2012 13:49:57

    Παιδιά ο Μητσοτάκης παίζει μπάλα τόσα χρόνια επειδή όπως αποδεικνύεται και η απέναντι μάλλον είναι ψιλοανίκανοι.

    Ο Καραμανλής παντοδύναμος με την ψήφο του λαού το 2004 κάθονταν και διαπραγματεύονταν όπως αποδείχθηκε με τους ανύπαρκτους με αποτέλεσμα η κυβέρνηση του μετά το 2007 να είναι κατά 80% Μητσοτακική.

    Ειδε και απόειδε ο κόσμος και μαζικά τους έστειλε στον αγύριστο τον Νοέμβρη του 2009 και όχι μόνο αυτό αλλά το κόμμα της ατυχήσασας πιάνει πάτο.

    Μόλις άρχισε να στρώνει το πράγμα αποφάσισε ο Σαμαράς με πάσες να τους ξαναβάλει στο παιχνίδι.

    Γιατί ρε παιδιά έπρεπε να διαγραφούν οι 21 και να κάνουμε παράγοντα τον Καμμένο γνωστό παραμυθέμπορα από τότε που ήξερε ποια είναι η 17 Νοέμβρη.

    Δεν λέω Αγιος μπορεί να ειναι ο Συμπιλίδης αλλά δεν ήταν ώρα να γίνει τέτοιο σούσουρο με την επιστροφή του και μάλλιστα να αποσυρθεί κακήν κακώς.

    Ποιος ανέχεται 2.5 χρόνια την ομάδα Μητσοτάκη να κόβει και να ράβει στν ΝΔ και να επιβάλει την πολιτική της.

    Δεν λέω ότι ο Μανώλης είναι άριστος αλλά γιατί να προβοκάρονται εντός ΝΔ από τον μικρό Μητσοτάκη όσοι είναι ενάντια στον σκληρό νεοφιλελευθερισμό και το κόμμα να ανέχεται αυτήν τν τραγική μειοψηφία.

    Και όχι μόνο αυτά αλλά ετοιμάζεται η Μητσοτακική ομάδα την επόμενη των εκλογών να κάνει μπάχαλο την ΝΔ μιλώντας για χαμηλά εκλογικά αποτελέσματα
    και να προβοκάρει τον Σαμαρά.

    Κάποιοι στην ηγετική ομάδα και ο ίδιος ο Σαμαράς καβάλησαν το καλάμι και απομακρύνθηκαν από την εντολή που πήραν από τον κόσμο για διαφάνεια και ανανέωση στο κόμμα.

    Δηλαδή ο Μαρκόπουλος και ο Μανώλης που στο κάτω κάτω πάλεψαν για να ηττηθεί ο Μητσοτακισμός τι περιμένετε να έκαναν όταν έβλεπαν την γνωστή ομάδα να λύνει και να δένει και ο Ψυχάρης να σπρώχνεται με τα χίλια από τον Πρόεδρο.

    Ο κόσμος ειδικά για τον Ψυχάρη πιστεύει το απλό. Η προωθησή του είναι αποτέλεσμα υπόγειας συννενόησης διαπλοκής Σαμαρά.

    Αλλά εμείς δεν θέλαμε αυτά από τον Σαμαρά.

    Μην ψάχνουμε φαντάσματα. Ο κόσμος με τν ψήφο του διέλυσε τους Μητσοτάκηδες και κάποιοι με την ανοχή τους και τα λάθη τους τους έστησαν στα πόδια τους.

    Ευτυχώς που είναι τόσο αντιπαθητική η Ντόρα και δεν θα μπει στην βουλή αλλά αυτό δεν αλλάζει την ζημιά που έχει γίνει στην καρδιά της παράταξης και ειδικά των απλών ψηφοφόρων που βλέπουν να συνεχίζεται η παράταξη να είναι κόμμα βαρώνων.

    • ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
      ΑΜΟΡΓΟΣ @ Aris. A 21/04/2012 17:37:28

      ΠΟΛΛΑ ΔΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΣΤΗ ΝΔ ΑΛΛΑ ΔΕ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ.
      ΝΑ ΜΝΗΜΟΝΕΥΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΑΝΩΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ,ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.

  5. ΤΣΕ avatar
    ΤΣΕ 21/04/2012 14:03:17

    Το να ριχνει καποιος το αναθεμα στον καθε Μητσοτακη ειναι μια ευκολη δικαιολογια για τα λαθη. Το προβλημα της Ν.Δ ειναι ενα και μοναδικο. Εχει αποκοπει τελειως απο την ιδεολογικη της μητρα και εννοω το Ριζοσπαστικο Φιλελευθερισμο,και ταξιδευει σαν ενα αεροπλανο με" απωλεια στηριξης".Καλα θα κανουν οι διαφοροι ανοητοι νεοφιλελευθεροι, που δυστυχως επεκρατησαν στην Ν.Δ,να ξαναδιαβασουν τα σοφα κειμενα του Κωνσταντινου Καραμανλη για να βρουν και της απαντησεις για το πως θα βγουμε απο την κριση.Κομμα χωρις ιδεολογικες ριζες ειναι καταδικασμενο σε εκφυλισμο.

    • tak avatar
      tak @ ΤΣΕ 21/04/2012 21:12:57

      Καλά το είπες... "Ριζοσπαστικό Φιλελευθερισμό" και όχι ... "Κοινωνικό", που δε λέει τίποτα!

  6. Ηλιας avatar
    Ηλιας 21/04/2012 14:06:14

    Και πόσα ακόμα. Φιλία με τον Μπους, φιλία της θυγατέρας με την Κοντολίζα .
    Αντιπολίτευση στον Κ.Καραμανλή . Εκείνος προσπαθούσε να αναπτύξει συνεργασία με τον Πουτιν και η θυγατέρα εκανε δηλώσεις υπερ της αντιπυραυλικής ζώνης. Ανθρωποι που δεν ξέρουν τι σημαίνει Δημόσιο σχολείο, ΜΜΜ , δημόσιο νοσοκομείο, ΙΚΑ , ενσημο, λαική αγορά, δάνειο στεγαστικό, θητεία στα σύνορα, σπουδες σε Ελληνικο Πανεπιστήμιο , αγώνας για καριέρα κλπ. Γνωρίζουν όμως πολύ καλά τι σημαίνει ιντριγκα.

  7. tsakali avatar
    tsakali 21/04/2012 14:08:29

    την δουλεια του κανει ρε ο ανθρωπος, αλλα εκει κατω στην ΣΥΓΓΡΟΥ τι κανουν οι συμβουλοι -σαινια του Προεδρου? ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΜΑΚΑΡΙΩΣ ! Δεν εχουν παρει ΧΑΜΠΑΡΙ ουτε οτι ο ΛΑΛΙΩΤΗΣ μαζευτηκε κ ειναι στην Ιπποκρατους.
    Α ρε φραγγελιο που τους χρειάζεται !!!

  8. Δραγουμης avatar
    Δραγουμης 21/04/2012 14:10:30

    o Mητσοτακης και η οικογενεια του αποτελουν παρελθον απο την πολιτικη σκηνη του τοπου

    αρκετο κακο εχουν κανει ,

    ο Κ. Σαμαρας επρεπε να τελειωσει και τον Κυριακο

  9. Κεκερής Δημήτριος avatar
    Κεκερής Δημήτριος 21/04/2012 14:18:30

    Νομίζω ότι για ηθικούς και μόνο λόγους πρέπει να ξαναδούμε το θέμα Siemens

  10. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 21/04/2012 14:22:44

    Aφήστε τον Μητσοτάκη στα Καρπάθια και ανασκουμπωθείτε!Πόρτα -Πόρτα για να μη χαθεί ούτε μια ψήφος στους διάφορους "δεξιούς"!!!Δεν είναι πολύς ο καιρός και τα sms δεν αγγίζουν κανένα!!!
    Πόρτα -πόρτα μέρα και νύχτα,η Πατρίδα κινδυνεύει!!!

    • S.P. avatar
      S.P. @ Κώστας Τ 21/04/2012 15:05:42

      Α, έτσι λες;;; Ε, φαίνεται κάτι θα γνωρίζεις.

  11. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 21/04/2012 14:35:30

    Κι εγώ με το Σαμαρά είμαι, αλλά έλεος με την αντιμητσοτακίτιδα! Στο κάτω-κάτω ο Ψηλός, παρά τα γνωστά του ηθικά ελαττώματα, αποδείχθηκε μακράν ο πιο νουνεχής Έλληνας πολιτικός και επί ημερών του η ΝΔ πήρε 47%, ποσοστό που μετά μόνο με κυάλια το ξαναείδε.Ο Μητσοτάκης φταίει που τα πρωτοπαλίκαρα του Σαμαρά ( Μαρκόπουλοι κ Σία) την είδαν καπετάνιοι και προσέτρεξαν στον αρχικαπετάνιο Καμμένο , για να ορμήσουν στην εξουσία; Τι σχέση έχουν οι αντιμνημονιακοί Καμμένοι ( όνομα κ πράγμα) με τον σουπερμνημονιακό Μητσοτάκη;

  12. firiki2010 avatar
    firiki2010 21/04/2012 14:41:16

    Mήπως το παρακάνουμε κρίνοντας τα πάντα με βάση τι αρέσει, τι δεν αρέσει τι συμφέρει, τι βλάπτει κλπ τον Μητσοτάκη ή την Μπακογιάννη; Η ζωή έχει προχωρήσει και το μέλλον μάλλον είναι παγερά αδιάφορο για τέτοιου είδους προβληματισμούς.

    • thanasis avatar
      thanasis @ firiki2010 21/04/2012 19:54:32

      θα λογαριαστούμε στη κάλπη με την ντοροκλίκα της Β Αθήνας!δεν ξεχνάμε!!!

  13. man8os avatar
    man8os 21/04/2012 14:48:44

    ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΥΛΑ
    ΖΗΤΩ Η ΝΙΚΗ!!
    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ!

  14. FALCON avatar
    FALCON 21/04/2012 14:48:47

    Αν κάποιοι τρίβουν τα χέρια τους, εγώ έχω πιάσει το φτυάρι

  15. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 21/04/2012 15:03:16

    Όσοι είναι έτοιμοι να υιοθετήσουν σενάρια ηττοπάθειας να το ξανασκεφτούν. Οι δημοσκοπήσεις είναι το κυριότερο όπλο που έχει το σύστημα ΠΑΣΟΚ - αναπόσπαστο τμήμα του οποίου είναι και το μητσοτακαίικο όπως έχει δείξει η πρόσφατη πολιτική ιστορία (και παρά την προσωπική κόντρα του πάτερ φαμίλια με τον πρώην σύντροφό του στην Ένωση Κέντρου Ανδρέα Παπανδρέου).

    Οι δημοσκοπήσεις αυτές είναι οι τελευταίες, από τώρα και μέχρι τις εκλογές απαγορεύεται η δημοσίευση άλλων.

    Έχετε θάρρος! Ψηλά το κεφάλι. Έχουμε 15 ημέρες να πείσουμε με το πρόγραμμα μας και με ηγέτη το Σαμαρά και να πετύχουμε την αυτοδυναμία.

    ΛΑγΟΣ, ΔΗΣΥ, ΑΝ.ΕΛ., Χ.Α., ΔΡΑΣΗ = ψήφος επιβίωσης του ΠΑΣΟΚ.

    Στόχος εφικτός: Ο λαός να ψηφίσει για πρωθυπουργό. Τότε το ποσοστό των ΛΑΟΣ και ΑΝ.ΕΛ. δεν θα πιάσει ούτε το 3% έκαστο. Για τα υπόλοιπα κομματίδια δεν το συζητάμε, σε μια τέτοια περίπτωση θα κρυφτούν ξανά στο λαγούμι τους.

  16. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 21/04/2012 15:12:30

    ΑΝΕΛ; Και γιατί κρύβεσαι; Σε καταλάβαμε...

    • yianna avatar
      yianna @ Γεώργιος Τ. 21/04/2012 17:21:10

      Συγγνώμη για μένα ρωτάς? Εάν ναι, ούτε ΑΝΕΛ ούτε ΝΕΛ ούτε Ντόρα, ούτε πράσινα άλογα. ΝΔ είμαι από καταβολής κόσμου, Καραμανλική μέχρι το μεδούλι, μέλος μετά τις τελευταίες εκλογές, όταν ψήφισα ΑΣ. Δεν ήμουν οργανωμένη ποτέ απλά σταθερή ψηφοφόρος, και άρρωστη που λέει και ο άνδρας μου, που ήταν μέλος της ΠΟΛΑΝ.

  17. vardarskian avatar
    vardarskian 21/04/2012 15:17:28

    Επιτέλους ήρθε η ώρα να γίνει κατανοητό και στην τελευταία γιαγιά της χώρας, ότι η χώρα πλέον κινδυνεύει ΑΜΕΣΑ. Το σύστημα της διαπλοκής με όλες τις εκφάνσεις του (κόμματα, αποκόμματα, ΜΜΕ, Δράκουλες και Σία ) είναι ΑΠΕΝΑΝΤΙ απο τον Σαμαρά (ΜΕΣΑ κι έξω από τη ΝΔ). Οι πειραματισμοί και τα πείσματα ΔΕΝ θα έχουν γυρισμό. Κάποιος είπε ότι η σφαίρα κάνει μικρότερο κακό από την ψήφο γιατί η ψήφος μπορεί να σκοτώσει μια ολόκληρη γενιά.

  18. Jim Bim avatar
    Jim Bim 21/04/2012 15:47:38

    Ο Μητσοτάκης εκφράζει μία παλιά, ξεπερασμένη εποχή. Σήμερα έχουν μείνει μόνο συντρίμια. Το στοίχημα είναι να εκφραστεί η νέα εποχή από τον Α Σαμαρά. Α

  19. yianna avatar
    yianna 21/04/2012 16:23:30

    Πάνο Ζ. υπερβολικό σε κόβω. Άν είχε τη δύναμη που λες ότι έχει, η Ντόρα με την αποχώρησή της θα είχε πάρει μαζί της τους μισούς βουλευτές.
    Οι ψηφοφόροι της ΝΔ δεν ήταν ποτέ Μητσοτακικοί, άλλωστε αυτό φάνηκε και από την κίνηση Καραμανλή να επιστρέψει ο Σαμαράς. Η Ντόρα μπορεί να είχε το βιλαέτι της στη ΝΔ, αλλά μέχρι εκεί.
    Στην παρούσα φάση τέτοια επιχειρήματα και επιθέσεις δεν έχουν νόημα. Η πλειοψηφία του κόσμου θα ψηφίσει, όπως έκανε πάντα, με κριτήριο την τσέπη της, που είναι άδεια.
    Άς φύγουμε από τα στερεότυπα του παρελθόντος, να ανακαλύπτουμε εχθρούς εκεί που δεν υπάρχουν. Δηλαδή άν η Ντόρα ήταν αρχηγός της ΝΔ, θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα για την παράταξη? Γιατί αυτό μας λες.

  20. Mara avatar
    Mara 21/04/2012 17:05:36

    Άς του κάνουν 15 μέρες πριν τις εκλογές του Μητσοτάκη δωράκια... τύπου Συμπιλίδη και μετά λέμε γιατί τρίβει τα χέρια του.....

  21. stoxastis avatar
    stoxastis 22/04/2012 00:19:12

    καλό μικρέ!!!

  22. Eagle avatar
    Eagle 22/04/2012 01:16:42

    Ο Μητσοτάκης θα κάνει ότι μπορεί για να μην δεί τον Σαμαρά Πρωθυπουργό. Μπορεί να μην του βγαίνει με την Ντόρα και να κρατάει στη ΝΔ τον Κυριάκο (για το μέλλον), αλλά έχει και πολλά άλλα κανάλια (π.χ. Καρατζαφέρης, Κύρτσος, Αλαφούζος, Παπαχελάς, Χατζηνικολάου, Βενιζέλος, Μπακατσέλος, ΒΗΜΑ, Γερμανοί φιλελεύθεροι κλπ).

  23. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 22/04/2012 01:36:43

    Ναι, θα συμφωνήσω με το πολύ καλό άρθρο και εμμέσως θα τοποθετηθώ και απέναντι σε ορισμένους σχολιαστές του. Είναι λάθος να θεωρείται ως βλαπτική ενδοσκόπηση, η ενασχόληση με τον μητσοτακισμό, κατά την ταπεινή μου άποψη. Ο μητσοτακισμός είναι συνώνυμος και ισοβαρής του παπανδρεϊσμού, δύο σχολές πολιτικής πρακτικής που έβλαψαν ανεπανόρθωτα τον τόπο. Βέβαια ο παπανδεϊσμός διέπρεψε στη δημαγωγία ενώ ο μητσοτακισμός έχει περγαμηνές στην υπονόμευση. Το κοινό τους στοιχείο είναι πως οι πατέρες των δύο πολιτικών σχολών έχουν δύο βασικά κοινά γνωρίσματα: 1. Θεωρούνται από τους περισσότερους Έλληνες οι δύο μοιραίοι άνθρωποι για τη χώρα, σε κρίσιμες φάσεις της ανασυγκρότησής της και 2. Οι δύο γόνοι τους, ΓΑΠ και Ντόρα, ήταν τα αγαπημένα παιδιά της παγκοσμιοποίησης και επιλέχθηκαν να παίξουν καθοριστικό ρόλο στο ξεπούλημα του τόπου. Τα οφέλη για εκείνους πολλά και ποικίλα, παγκοίνως γνωστά! Το θέμα είναι πως ο αρθογράφος περιγράφει και με σαφήνεια και μεγάλη δόση αλήθειας το ποιοί ενήργησαν ως το μακρύ χέρι του επιτίμου, στις διάφορες κρίσιμες φάσεις της Ν.Δ. Ούτε σημαίνει τίποτα το γεγονός πως επειδή απέτυχε το εγχείρημα Καρατζαφέρη δεν θα υπήρχαν επαρκή αποθέματα δούρειων ίππων στο εσωτερικό του κόμματος, ούτε και πρέπει να πιστέψει κανείς πως ακόμα δεν υπάρχουν. Μπορεί ο μητσοτακισμός να μην έχει ερείσματα στην κοινωνία-πράγμα που φαίνεται από τη δύουσα πορεία της ΔΗ.ΣΥ. αλλά στο μηχανισμό της Ν.Δ. καθώς και στο λεγόμενο κατεστημένο έχει πολλά ακόμα. Χωρίο που φαίνεται δεν χρειάζεται κολαούζο! Και γνώμη μου εν τέλει είναι, πως άμα δεν καθαρίσεις το σπίτι σου από τους ποντικούς τα σαράκια και τους δηλητηριώδεις σκορπιούς, πάντα θα βρίσκεσαι μπροστά σε δυσάρεστες εκπλήξεις! Εσχάτως δε βλέπω τη Ντόρα να «δέχεται» ως πρωθυπουργό τον Αντώνη και πρόθυμη να στηρίξει κυβέρνηση συνεννόησης και νοιώθω πως ψάχνει να βρεί τη χαραμάδα, παρότι κόμπρα σε μέγεθος και δηλητήριο, να ξανατρυπώσει στο σπίτι από το οποίο έφυγε «οικειοθελώς», αφού έπρεπε να τηρήσει τις δεσμεύσεις της απέναντι στους εντολείς της!

  24. Ελιζα avatar
    Ελιζα 22/04/2012 04:36:52

    Αγαπητε Πανο Ζ. Είναι πολλά που πρέπει να ειπωθούν μετά τις εκλογές! Αρκεί να είμαστε όλοι απολύτως ειλικρινείς. Δεν διαφωνείτε φαντάζομαι κι ας μην περιοριζόμαστε αποκλειστικα σε ενέργειες τρίτων. Τα μεγάλα λάθη είναι κ των έσω..

  25. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 22/04/2012 08:44:09

    Ο Αντώνης Σαμαράς τηρεί πολύ αξιοπρεπεί στάση στο θέμα και προσπαθεί να κρατά ισοροπίες.Το αποτέλεσμα των εκλογών θα δείξει την αποστροφή των πολιτών από το μητσοτακισμό.

  26. Πάνος. avatar
    Πάνος. 22/04/2012 10:16:43

    Πως τα κατάφερε ρε παιδιά ο Σαμαράς κ διέλυσε τον Κεντροδεξιό χώρο σε τόσα κόμματα;;
    Ευθύνες σε αυτόν δεν υπάρχουν; Ποιος σήκωσε την σημαία του αντιμνημονιακού κ μετά συγκυβέρνησε κ άρχισε να βάζει υπογραφές ;;
    Ποιοι είναι οι δικοί του…; Ο Μαρκόπουλος δεν ήταν κολλητός του κ την έκανε δημιουργώντας φθορά στο κόμμα;
    Ο Μητσοτάκης κ με βάση όλα αυτά που λέτε είναι μεγάλο κεφάλαιο. Πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα ρεαλιστικά. Δεν μας συμφέρει η πολυδιάσπαση, πρέπει τα κόμματα να είναι πολυσυλλεκτικά. Ήδη πολλά blogs λένε για τους φιλελεύθερους της ΝΔ κ τους κράζουν κ αυτούς. Μα αυτοί δεν είναι που θα φέρουν τους περισσότερους σταυρούς στην ΝΔ στην Β’ Αθηνών; Κυριάκος Μητσοτάκης, Χατζηδάκης, Σπηλιωτόπουλος. Πολλοί στο πλάι του Σαμαρά του βάζουν λόγια κ για αυτούς!
    Ο Σαμαράς πρέπει να σταματήσει να κυνηγάει σκιές. Ο τόπος χρειάζεται ισχυρή Κυβέρνηση κ άρα ισχυρή ΝΔ!! ¨Ολοι για αυτό πρέπει να παλέψουμε! Ας συσπειρώσει το κόμμα κ ας μην βγάζει από την ντουλάπα σκελετούς (βλ. Συμπιλίδη) που έχουν βλάψει την παράταξη και θυμίζουν στους ΝΔημοκράτες εποχές ντροπής.

  27. Γιαννης Ν. avatar
    Γιαννης Ν. 22/04/2012 12:52:56

    Σωστός και ψύχραιμος.

  28. Σκεπτόμενος avatar
    Σκεπτόμενος 22/04/2012 19:59:03

    Την στιγμή που όλος ο κόσμος μιλάει για το ΆκηςGate η επικοινωνιακή ομάδα του Προέδρου υπέπεσαν σε ένα ακόμα λάθος φέρνοντας στην επιφάνεια το θέμα Συμπιλίδη. Προφανής στόχος η συσπείρωση των ψηφοφόρων της Ν.Δ έναντι των τριών πλέον κομμάτων εκ δεξιών της Ν.Δ. Η ομάδα του Προέδρου εκτιμά ότι το Πασόκ έφτασε στο ιστορικό-χαμηλό οπότε η μόνη πηγή άντλησης ψηφοφόρων είναι τα 3 κόμματα. Παραβλέπουν όμως ότι οι φιλελεύθεροι ψηφοφόροι της Ν.Δ επηρεάζονται αρνητικά με το θέμα Συμπιλίδη. Από της δημοσκοπήσεις που έχουν δει το φως της δημοσιότητας Αβραμόπουλος, Κυριάκος, Άρης είναι από τους υποψηφίους που παίρνουν τα υψηλότερα ποσοστά στις περιφέρειες τους. Μήπως εκεί στην Συγγρού να επανεξετάσουν την στρατηγική τους?

  29. Konstantinos avatar
    Konstantinos 22/04/2012 22:53:33

    Οι μέρες που απομένουν προς τις εκλογές είναι λίγες και σκληρός αγώνας χρειάζεται από όλους προκειμένου η παράταξη της ΝΔ- ενωμένη να μπορέσει να οδηγήσει τη χώρα σε σωστή διακυβέρνηση που έχει ανάγκη ο τόπος... Αναρωτιέμαι τη στιγμή που το ΠΑΣΟΚ δείχνει τις τεράστιες αδυναμίες του με τα σκάνδαλα να το ταλανίζουν, γιατί στη ΝΔ πρέπει με τα δάχτυλά μας να βγάζουμε τα μάτια μας..? Έπρεπε σε τετοια στιγμή να ανασυρθεί το θέμα Συμπιλίδη? Γιατί τετοια αδέξια κίνηση? Και γιατί τόσο εύκολα ρίχνουμε την ευθύνη σε πολιτικούς όπως πχ. Μητσοτάκη που στο κάτω-κάτω προσέφερε πάρα πολλά σε δύσκολους καιρούς για την παράταξη ? Ας ξεκολλήσουμε από κορώνες του παρελθόντος και ας δούμε πως το κόμμα θα μπορέσει να οδεύσει ενωμένο προς τις εκλογές ...