#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/06/2012 22:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Μητσοτάκης δεν θέλει Σαμαρά πρωθυπουργό;



«Η Ελλάδα έχει επείγουσα ανάγκη από κυβερνητική σταθερότητα και είναι απαραίτητη μία κυβέρνηση φιλοευρωπαικών δυνάμεων τύπου Μόντι ή Παπαδήμου με τη συμμετοχή πολιτικών και τεχνοκρατών» τόνισε σε συνέντευξή του στην Τηλεόραση του ΣΚΑΪ ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης.

Έτσι γράφει τουλάχιστον ο ΣΚΑΙ ,επειδή εμείς δυστυχώς είχαμε άλλες δουλειές να κάνουμε και δεν τον ακούσαμε.

Αν όμως αληθεύουν όσα μεταδίδει ο ΣΚΑϊ τότε αυτά σημαίνουν ότι την ώρα που ο Σαμαράς βάζει στην άκρη το παρελθόν για την ενότητα της παράταξης σε αυτή την κρίσιμη μάχη, ο Πατριάρχης της Οικογένειας θέλει άλλον για πρωθυπουργό.

Θυμηθείτε επίσης τι έχουμε γράψει κατά καιρούς για το ..."κόμμα Παπαδήμου" και την επίμονη παρουσία του τελευταίου στην πολιτική ζωή του τόπου

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κρης avatar
    Κρης 12/06/2012 22:36:09

    h**p://www.skai.gr/player/tv/?mmid=229421

  2. man8os avatar
    man8os 12/06/2012 22:36:53

    H καταρα λυνεται με τακτικη προσευχη, εξομολογιση και ευχελαια

  3. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 12/06/2012 22:37:16

    Μια χαρά, σίγουρη νίκη ο Σαμαράς.
    Εάν πει και καλή επιτυχία στον Τσίπρα, βλέπω για 40% την ΝΔ.

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 12/06/2012 22:41:16

    Ποιος σοβαρός άνθρωπος εμπιστεύεται την Οικογένεια Μητσοτάκη;

    • 1kris avatar
      1kris @ Προφήτης 13/06/2012 00:22:49

      Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΟΥ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Ο ...ΣΑΜΑΡΑΣ,ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 12/06/2012 22:55:16

    ΣΚΑΙ - Ειδήσεις 21:00 - 12/06/2012
    Συνέντευξη Μητσοτάκη

    Κοσιώνη : Λένε πολλοί, μα, ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ευθύνονται που φθάσαμε εδώ, είναι δυνατόν να τους ψηφίσουμε για να μάς σώσουν;

    Μητσοτάκης : Είπα εγώ να τους ψηφίσουν!!!!!!!!!!

    Είπε επίσης να αναζητηθεί πρωθυπουργός "τρίτος", αποκλείοντας τον κ. Σαμαρά.

    χαχαχαχαχαχα

    Αφιερωμένο στις πανστρατιές.

    Τα γραπτά μένουν :
    "Στην Ντόρα και στην Οικογένεια μπορεί να επιδείξει τόση εμπιστοσύνη όση σε έναν κροταλία" 02/12/2009
    h**p://www.antinews.gr/2009/12/02/26145/

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/06/2012 23:00:56

    Μη θεωρείτε τυχαία την παρέμβαση, μόλις μία μέρα μετά το "μανιφέστο" τού χαμπουργκεροπώλη της Πάρου. Τα ζόμπι του νεοφιλελεύθερου "εκσυγχρονισμού" σκοπεύουν να χτυπήσουν συντεταγμένα, διακομματικά -από τα ντοράκια στη ΝΔ ως τον Φλωρίδη στο ΠΑΣΟΚ αλλά και τους Μα(ρ)γαρίτηδες στο ΔΗ.ΑΡΙ του Κουβέλη- το ίδιο κιόλας βράδυ των εκλογών!

  7. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 12/06/2012 23:05:47

    Εκτός αυτού είναι και πλήρως αναξιόπιστος και ξεκάθαρος κωλοτούμπας. Ας δούμε τι δήλωνε ο τάχα μου έμπειρος ψευτονέστωρας για τον πλέον αποτυχημένο πρωθυπουργό της μεταπολίτευσης Γιώργο Παπανδρέου:

    "«Στηρίζω τον Γιώργο Παπανδρέου γιατί στηρίζω την Ελλάδα» δήλωσε σε τηλεοπτική του συνέντευξη ο επίτιμος πρόεδρος της Νέα Δημοκρατίας, Κωνσταντίνος Μητσοτάκης.

    Ο κ. Μητσοτάκης ζήτησε από τον πρωθυπουργό να συνεχίσει με αποφασιστικότητα την πολιτική του αντί να προχωρήσει σε πρόωρες εκλογές σε μια λάθος στιγμή κάνοντας το ίδιο λάθος που έκανε και ο Κώστας Καραμανλής.

    Παράλληλα, αναφερόμενος στην πολιτική του ΠΑΣΟΚ είπε ότι είναι «ξεκάθαρη» και «δεν επιδέχεται ελάττωση ή αλλαγή» ενώ για τις λαϊκές αντιδράσεις είπε ότι «αυτό το γνωρίζει όποιος αποφασίζει να γίνει αντιδημοφιλής και να πάρει μέτρα που πλήττουν προσωρινά τις λαϊκές μάζες».

    Δε νομίζω ότι ο πρωθυπουργός δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα, ανέφερε ο κ. Μητσοτάκης και πρόσθεσε σε άλλο σημείο, ότι ο τόπος χρειάζεται πολιτική σταθερότητα και τότε ο ελληνικός λαός θα επιδοκιμάσει τον Γ. Παπανδρέου και θα του δώσει την ενίσχυση που χρειάζεται..."

    http://www.ant1online.gr/Politics/General/Pages/201010/d4eb1ac3-7eb7-47bc-af10-dec0ba3e2360.aspx

  8. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 12/06/2012 23:12:02

    Μετά την οικογένεια Πλεύρη και η Αγία Οικογένεια ζει το δικό της δράμα...

  9. Φελίζα avatar
    Φελίζα 12/06/2012 23:16:36

    ..και μόλις νομίσαμε ότι είχαμε στο πλευρό μας όλη την οικογένεια , μας ξέφυγε ο μπαμπάς ......κρίμα !

  10. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 12/06/2012 23:23:07

    Ευχή, μην περιμένετε να δώσει στον Τσίπρα! Τον προτιμά, ή μάλλον είναι δεκτικός στην οιανδήποτε άλλη λύση, αρκεί να μην είναι ο Αντώνης πρωθυπουργός. Αυτό βέβαια το γνωρίζαμε και διατί να το κρύψωμεν άλλωστε!

    Εκείνο που αποτελεί ένα εύλογο ερώτημα είναι, το τί θα έλεγε αν η Ντόρα και οι επανακάμψαντες πρώην βουλευτές της, είχαν τοποθετηθεί στα ψηφοδέλτια μετά και τον 1ο επιλαχόντα των εκλογών της 6ης Μαΐου. Τότε θα μετράγαμε, το αν ο πόθος του για την τακτοποίηση της κόρης είναι πάνω ή κάτω από το μίσος του προς τον Αντώνη!

  11. TopGunZ avatar
    TopGunZ 12/06/2012 23:27:05

    Μήπως ο Κυριάκος είχε βαρεθεί το "ντάντεμα" του μπαμπά και είχε την πολιτική οξυδέρκεια να παρατήσει τη δογματική εξουσιολαγνεία της οικογένειας? Μην το μπερδεύουμε αυτό που λέω με τις κινήσεις που έκανε ως μέλος του μπλοκ των νεοφιλελεύθερων, ένα παραπάνω ίσως που να αποδείκνυε πως προτιμούσε να εδραιώσει ένα σταθερό φέουδο στη ΝΔ, από το να κυνηγάει πρωθυπουργικούς ανεμόμυλους σαν την Ντόρα. Κάποια στιγμή τη βαριέσαι την ίντριγκα, ακόμα κι αν λέγεσαι Μητσοτάκης, όταν βλέπεις πως δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα... προς το παρόν τουλάχιστον...

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ TopGunZ 13/06/2012 01:05:00

      Ενώ εσύ δίνεις τον δύσκολο αγώνα σου, ο Κούλης έχει εκ γενετής, εκτός των άλλων, δυο σπίτια :
      - ένα διαμερισμα δίπλα στην 5η Λεωφόρο, στην Νέα Υόρκη
      - μια κατοικία σε πολύ ωραία περιοχή, στο Λονδίνο.

      Δεν δούλεψε για να τα αποκτήσει, ούτε ο πατέρας του δούλευε, ο γέρος είναι βουλευτής από το 1946 και ουδέποτε άσκησε το επάγγελμα του δικηγόρου (ξέχασα, ήταν εκδότης).

      Πού τα βρήκαν;

      Για σκέψου, να έχεις επειδή απλά γεννήθηκες με αυτό το όνομα, ανεξαρτήτως αξίας.
      Σε τι διάφερει από τον Μεσαίωνα;

      Τον Κούλη, επίσης, μόλις τελείωσε, τον πήρε ο Σημιτάνθρωπος Καρατζάς, τότε διοικητής ΕΤΕ, και τον διόρισε επικεφαλής του τμ. joint ventures της Εθνικής Τραπεζης.

      Ήταν ο μόνος με σπουδές η μεταπτυχιακά στα οικονομικά;

      Βλέπεις λοιπόν ότι έχουν μια εύκολη και υπερπρονομιούχα ζωή στην υγεία των κορόϊδων που τους ψηφίζουν.

      Έτσι, αν δεν μετράς κιόλας, όπως ο Κούλης, γιατί να μην επιλέξεις να "αράξεις σε ένα φέουδο", όπως λες.

      Το ερώτημα είναι : εσύ, τι θες μαζί μ' αυτόν;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Προφήτης 13/06/2012 13:47:17

        Η πλάκα ξέρεις ποια είναι, Προφήτη; Σε ραδιοφωνική συνέντευξη-"αγιογραφία" που του είχε κάνει πριν τις εκλογές της 6ης Μαΐου ο "Flash"), ο παρουσιαστής τον είχε αναγγείλει με ένα λογύδριο, στο οποίο μεταξύ άλλων έλεγε "ένας πολιτικός ο οποίος έχει κολλήσει ένσημα στη ζωή του πριν ασχοληθεί με την πολιτική"!!!

        Τα ένσημα της δοτής καρατζοθέσης εννοούσε προφανώς.

        • avanti avatar
          avanti @ Αυριανιστής 13/06/2012 13:54:01

          Ενώ το άλλο άνθος Ψυχάρης ε?
          Το δε πρελούδιο Βαρβιτσιώτης .......Πωπω, όνειρο ζώ μην με ξυπνάτε.
          Αφήνω την ζωή μου στα χέρια τους.

  12. kiwi avatar
    kiwi 12/06/2012 23:30:15

    Ελάτε τώρα ρε παιδιά! Τι τίτλος είναι αυτός στην ανάρτηση; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θέλει Σαμαρά πρωθυπουργό και δουλεύει νυχθημερόν, κι αυτός και η κόρη του για να επιτευχθεί αυτός ο σκοπός! Τι λέτε τώρα;

    "Λούτσος; Αχ καλέ τι ψάρι είναι αυτός ο λούτσος;"

    Θυμόσαστε τη Μενεγάκη που δεν ήξερε τι είναι ο ... λούτσος; 'Ετσι και ο Μητσοτάκης δεν ξέρει τίποτα από βρωμιές, συνωμοσίες κτλ. Πώς σας πέρασε από το μυαλό;

  13. NONOS avatar
    NONOS 12/06/2012 23:32:41

    Ας αναβει το καντυλι απο δω και πέρα ο Αντώνης καθε βραδυ,ας ξεματιαζεται καθημερινά ,ας κρεμμασουν καμμιά αρμαθιά σκόρδα στην εισοδο της Συγγρού,ας παει κανα κασκορσε η γυναικα του στον παππά να το διαβασει...γιατι μετα την παρεμβαση του ...επιτίμου δε τα βλέπω καλα τα πράγματα...και τα γραφω σοβαρά χωρίς να ειμαι προληπτικος................απαξ μας ευχηθηκε ο μαθουσάλας ουτε φίδι στον κόρφο μας............

  14. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 13/06/2012 00:01:14

    Όποιοι ονειρεύονται ότι ο αρχηγός του πρώτου κόμματος δεν θα είναι και πρωθυπουργός , πλανώνται πλάνην οικτράν.
    Εμείς που εμπιστευόμαστε το κόμμα αυτό και το ψηφίζουμε, το κάνουμε μόνο για έναν λόγο: Για τον Α. Σαμαρά, για την ορθότητα της πολιτικής του σκέψης, την καθαρότητα του χαρακτήρα και την επιδεξιότητα των χειρισμών του.
    Τέτοιον άνθρωπο και να ψάχναμε σε όλο το πολιτικό φάσμα δεν θα τον βρήσκαμε. Είμαστε πολύ τυχεροί, που διαθέτουμε τέτοιο πολιτικό κεφάλαιο σαν χώρα και σαν λαός.
    Είναι αυτός που δικαιώθηκε από την αρχή ως το τέλος, για όλα όσα είπε και προέβλεψε,
    είναι αυτός που εναντιώθηκε με τους ομοϊδεάτες του εντός ΕΕ για το συμφέρον της πατρίδας του,
    είναι αυτός που έβαλε το κομματικό και προσωπικό του όφελος πιο πίσω από το συμφέρον της πατρίδας του, όταν κινδυνεύαμε με έξοδο από το ευρώ και άτακτη χρεοκοπία και
    είναι αυτός που εμπιστευόμαστε ότι στην μαύρη αυτή κατάσταση θα μας βγάλει από το αδιέξοδο.
    Όλα τα άλλα που ακούγονται, είναι εκ του πονηρού και δεν θα τα επιτρέψουμε, εμείς, η βάση, οι ψηφοφόροι.
    Ο Σαμαράς θα είναι ο αυριανός πρωθυπουργός.
    Ας το χωνέψουν καλά.
    Ειδ΄αλλως θα τους δώσει ο κόσμος να το καταλάβουν.

  15. Aris. A avatar
    Aris. A 13/06/2012 00:04:06

    Στις προηγούμενες εκλογές η ΝΔ δεξιά της έχασε 17% καμμένος και χρυσή αυγή.

    Την πανστρατιά την κάναμε με το 2,5%.

    Τους αναστήσαμε και τους βάλαμε στο παιχνίδι.

    Ναναι καλά οι άνθρωποι τι περιμένατε μεγαλοψυχία;;

    Οποιος το περίμενε είναι επικίνδυνα αφελής.

  16. 1kris avatar
    1kris 13/06/2012 00:18:43

    Και ομως εμεις οταν ο λαος ειπε στην κορη του και στο κομμα της-πηγαινε κυρια μου εξω απο την πολιτικη ζωη της χωρας-που τοσο πικρανες ψηφιζοντας το πρωτο μνημονιο εμεις την πηραμε πισω και σκεφτομαι τωρα εγω δηλ. αδερφια ο ψηφος ο δικος μου θα εκλεξει Ντορα ,μαρκογιανακη ,αυγενακη,και τα παιδια του Καρατζαφυρερ που ειχαν ψηφισει και αυτοι το πρωτο μνημονιο βοριδης .πλευρης τον αντρα της ευγενιας,τον αχρειο τον βελοπουλο .αυτους θα εκλεξω με την ψηφο μου ημαρτον αλλα....προεδρε δεν σου υποσχομαι οτι μετα τισ 17 θα σου ειμαι τοσο πιστος .θα ειναι η τελευταια φορα

  17. αντιθετικός avatar
    αντιθετικός 13/06/2012 00:26:54

    Το ερώτημα είναι γιατί ο Σαμαράς δεν τους κάνει πια;

  18. Aλμωπιευς avatar
    Aλμωπιευς 13/06/2012 00:52:04

    Αδελφια ως γνωστον πρωθυπουργος γινεται ο αρχηγος του πρωτου κομματος, εφ οσον αποτελει επιλογη του . Με τρια κομματα εκ δεξιων της και απεναντι της ολο το βαθυ πασοκ ,την εμφυλιοπολεμικη ΑΡΙΣΤΕΡΑ που ονειρευεται τη ρεβανς του συμμοριτοπολεμου ,ας μου εξηγησει καποιος πως η N.Δ θα ειναι πρωτο κομμα.

  19. airman avatar
    airman 13/06/2012 00:58:28

    Το περίεργο θα ήταν να τον ήθελε!
    Και το επικίνδυνο να του ευχόταν ''Καλή επιτυχία''!

  20. Α avatar
    Α 13/06/2012 01:02:32

    στις 6/5 με 5 κόμματα εκ δεξιών του βγήκε πρώτο κόμμα. Τώρα με 3 κόμματα δεν είναι λογικό να είναι πρώτο κόμμα; Να διακινδυνεύσω μια πρόβλεψη; Ο ΣΥΡΙΖΑ θα χάσει ποσοστά και μπορεί να είναι 3ο κόμμα.

  21. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 13/06/2012 02:34:02

    Ούτε που καταλαβαίνει ότι και μόνο το όνομα, εκτός των άλλων, μεγάλο κακό στην αγαπημένη του κόρη κάνει. Αλλά τους γονείς σου , δεν τους διαλέγεις. Η τραβάς το δρόμο σου, ή γίνεσαι ίδιος και απαράλλακτος μ'αυτούς.

  22. nestrom avatar
    nestrom 13/06/2012 02:59:02

    Eμένα η Σία μου άρεσε. Είναι μικρότερη από ο,τι φαίνεται στο δελτίο.
    Τον Μητσοτάκη ούτε που τον είδα.
    Τα ίδια μια ζωή.
    Άντε να δούμε τη Ντόρα πρωθυπουργό να ησυχάσει και αυτός.
    Μας κουνάει το δάχτυλο γιατί ζούσαμε πάνω από τις δυνατότητές μας και δεν ρίχνει μια ματιά στον καθρέφτη του και στις συντάξεις που ροκανίζει μια ζωή.

    Μπράβο και στον Σαμαρά που πήρε την Ντόρα πίσω.
    Μπράβο και στους συμβούλους του.

  23. GTsokal avatar
    GTsokal 13/06/2012 05:24:21

    Μήπως διάβασε ο κ. Μητσοτάκης στην WSJ σήμερα για τα προβλήματα της κυβέρνησης Monti? Ο λαός δεν θέλει μονότονους και άχρωμους τεχνοκράτες. Θέλει ηγέτη που θα αφουγκράζεται τον κόσμο και που θα του δώσει όραμα. Ο Σαμαράς έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός ηγέτη που θεωρώ περιττά να απαριθμήσω. Όταν όλη η Ευρώπη ήταν εναντίον του, έγκυρος αρθρογράφος από τουs FT έλεγε ότι οι απόψεις του έχουν οικονομική και λογική βάση. Πρόσφατα η WSJ έλεγε ότι το μόνο κόμμα που μπορεί να προκαλέσει θετικό σοκ είναι η ΝΔ με την μείωση της φορολογίας βάση του προγράμματος της (αλλά ανέφερε ότι έδωσε λάθος στοιχεία για την οικονομία όταν ήταν κυβέρνηση - ανακρυβή αναφορά κατα την γνώμη μου).
    Εύχομαι ο Σαμαράς να είναι πρωθυπουργός για το καλό της πατρίδας μας.

  24. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 13/06/2012 09:34:16

    Δεν είστε δεξιοί ΟΛΟΙ εσείς. Σεβασμός στον παλιό αρχηγό της Ν.Δ. Οι ηγέτες της δεξιάς παράταξης δεν είναι τυχαίοι. Σήμερα στηρίζουμε χωρίς δισταγμό Σαμαρά και έχουμε ισχυρή πίστη στη Ν.Δ.

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Δεξιόχειρας 13/06/2012 13:03:44

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      Ωπα ρε μεγάλε δεξιέ ! ! ! ! ! !

      Βγήκαν τα φαντάσματα στο δρόμο ??????

      Και περιμένουν με το εξοδόχαρτο στο χέρι που γράφει ....''βράδυ της 17 Ιουνίου σημείο συγκέντρωσης το Ζάππειο'' ????????

  25. avanti avatar
    avanti 13/06/2012 12:54:34

    Να φωνάξουμε και τον Εφραίμ να τον διαβάσει, αλλά ξέχασα τα πηγαινέλα του Εφραίμ ξετίναξαν τον Καραμανλή, όχι καλύτερα τον Πατριάρχη.

  26. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/06/2012 14:01:03

    Οι χειρότερες συγκρούσεις είναι οι εμφύλιες.
    Αλλά το ρολόι χτύπησε ήδη 12.
    "Σαρώστε το λοιπόν, αν επιμένετε"...

  27. Kostas avatar
    Kostas 14/06/2012 01:09:21

    Για άλλη μια φορά ο Κων. Μητσοτάκης εμφανίζεται ενωτικός όσο ποτέ και μιλάει όπως πάντα με καθαρό λόγο και δίχως λαικισμούς . Τονίζει την κρισιμότητα της κατάστασης και προτείνει ρεαλιστικές λύσεις με την σοφία που τον χαρακτηρίζει... Ας μην ξεχνάμε εξάλλου τον σημαντικό ρόλο του όταν και αυτός ήταν αρχηγός της ΝΔ και για πόσα πράγματα είχε κατηγορηθεί τότε που τώρα όμως δυστυχώς επαληθεύονται. Από την άλλη η αναφορά στον Κυριάκο ότι δεν έχει εργαστεί , θα μπορούσε κάποιος ξεκάθαρα να απαντήσει ότι είναι από τους λίγους πολιτικούς που πρώτα καταξιώθηκε επαγγελματικά (σε Ελλάδα και εξωτερικό) και αργότερα κατέβηκε στο χώρο της πολιτικής σε αντίθεση με πολλούς σημερινούς πολιτικούς-σωτήρες ... Αλλά επιπλέον ας δούμε και το πόσο σταθερός έμεινε στην ΝΔ, ένδειξη της σοβαρότητας και συνέπειας του.