16/09/2008 22:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Μεϊμαράκης σε ρόλο εκπροσώπου;

Στην δεύτερη δημόσια παρέμβαση του στις πολιτικές εξελίξεις, σε διάστημα μιας εβδομάδας, ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης δήλωσε ότι η κυβέρνηση  μπορεί να αναστρέψει το κλίμα «με περισσότερο έργο και με περισσότερη πολιτική δράση» και ...κάλεσε τους συναδέλφους του υπουργούς να εντείνουν την δράση τους σε θέματα οικονομίας, γραφειοκρατίας και δημόσιας διοίκησης. Επίσης, αφού κάρφωσε τον κ. Ρουσόπουλο λέγοντας ότι «πριν από τις έρευνες είχα επισημάνει ότι το κλίμα δεν είναι ιδιαίτερα ευχάριστο» τόνισε ότι  ο κ. Καραμανλής παραμένει το βασικό κεφάλαιο της Νέας Δημοκρατίας». Η πρώτη παρέμβαση του κ. Μεϊμαράκη στις εξελίξεις ήταν την παραμονή της αποπομπής Βουλγαράκη, όταν άνοιξε τα χέρια του Πρωθυπουργού λέγοντας «είμαστε μαζί με τον Καραμανλή» (βλ. Το παρασκήνιο της παραίτησης Βουλγαράκη).

Το δουλειά έχει όμως ο υπουργός Άμυνας να καλεί τους άλλους υπουργούς να «ανασκουμπωθούν»; Λέτε ο «Βαγγέλης», που έχει την εμπιστοσύνη του Καραμανλή, να ετοιμάζεται για την ...«μετα-Ρουσόπουλο εποχή»;

Ένα είναι βέβαιο: Ο «κύκλος Ρουσόπουλου» τελείωσε για την ΝΔ. Όχι μόνο εξαιτίας του Βατοπεδίου, αλλά επειδή ο Καραμανλής έχει ανάγκη αυτή τη στιγμή να συσπειρώσει πάλι γύρω του το κόμμα και την βάση. Κι αυτό δεν μπορεί να το κάνει το σημερινό δεξί του χέρι, με τις αντιπαλότητες που έχει προκαλέσει. Από την άλλη μεριά ο Μεϊμαράκης είναι ο ιδανικός άνθρωπος γι αυτό το ρόλο.

Πως θα μεθοδευτούν τα πράγματα;  Δεν νομίζω, για την ώρα, ότι θα φύγει από εκπρόσωπος ο Ρουσόπουλος και θα μπει στη θέση του ο Μεϊμαράκης. Αυτό όμως που μπορεί να κάνει ο Καραμανλής είναι να περιορίσει τις αρμοδιότητες του πρώτου και να θεσμοθετήσει το «επικοινωνιακό όργανο» που ζητάει ανέκαθεν ο Μεϊμαράκης. Και σιγά σιγά να μετακομίσει τον Ρουσόπουλο στο υπουργείο Πολιτισμού.

Αυτή βέβαια θα ήταν η νορμάλ διέξοδος. Επειδή τα μίση είναι τόσο έντονα και η κατάσταση τόσο έκρυθμη που δεν αποκλείεται τίποτα. Ακόμα και να φύγει ο Ρουσόπουλος εντελώς από το Μαξίμου, Ή να τα δει όλα αυτά ο Καραμανλής σαν προσπάθεια να τεθεί υπο διαχείριση και να πει «ρίξτε με». Αν και δεν το βλέπω για έναν άνθρωπο των ελιγμών και των συμβιβασμών. Ίδωμεν. Σε κάθε περίπτωση πάντως ο κ. Ρουσόπουλος θα έχει περισσότερο χρόνο στο μέλλον να ασχοληθεί με τις πνευματικές αναζητήσεις του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 16/09/2008 22:14:10

    factorx, θεωρείς ότι είναι δυνατόν να πάει ο Καραμανλής σε εκλογές με τον Ρουσσόπουλο; Πλάκα κάνουμε; Θα ήταν καθαρή αυτοκτονία.

    Όσο προχωράει ο καιρός θα φαίνεται το μέγεθος της πολιτικής ανοησίας που ήταν η κάλυψη των υπουργών στην έκθεση απ' τον Κωστάκη.

  2. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 16/09/2008 22:20:13

    Πως κάνετε έτσι, ολόκληρος Don δεν έχει δικαίωμα να αλλάξει consigliere ;

  3. tsougdw avatar
    tsougdw 16/09/2008 22:26:54

    Ο Ρουσόπουλος δε θα φύγει τόσο εύκολα, δε παραίτησε τζάμπα τη γυναίκα του. Θα απαλλάξει τη ΝΔ από την παρουσία του, μόνο όταν εξασφαλίσει τα απαραίτητα εχέγγυα για το μέλλον του.

  4. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 16/09/2008 22:32:12

    Μόνο που αν δεν απαλλάξει γρήγορα τη ΝΔ από την παρουσία του, η ΝΔ θα μας απαλλάξει γρήγορα από την παρουσία της στην εξουσία.

  5. THEODOSIS avatar
    THEODOSIS 16/09/2008 22:38:44

    ΠΡΟΣ PORTA PORTA
    ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΠ΄ ΟΣΑ ΛΕΣ.
    α)Η ΜΙΖΕΝΣ ΤΑΪΖΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΑ (ΑΝ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ). ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΟΠΩΣ ΛΕΣ.
    β)ΛΕΣ ΟΤΙ ΟΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΑΛΟΙ ΚΙ ΑΠΟΡΩ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕΣ ΑΥΤΟ. ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗ ΨΥΧΡΑ (ΟΜΟΛΟΓΑ - ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ - ΥΠΟΚΛΟΠΕΣ Κ.Λ.Π. ΚΑΙ ΔΕΙΓΜΑ ΓΡΑΦΗΣ ΕΔΩΣΑΝ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΜΕ ΤΗΝ “ΙΑΤΡΟΠΟΙΗΣΗ” ΤΗΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΙΚΗΣ ΣΥΖΥΓΟΥ).
    γ) ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ΕΠΙ ΠΑΣΟΚ, ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΙ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΠΑΖΑ, ΟΜΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΣ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑΜΕΙΟ ΩΣ ΤΩΡΑ ΟΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΤΗΣ ΝΔ (ΠΕΤΡΕΛΑΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ - ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΙ ΑΣΥΔΟΤΑ ΕΠΙ 4,5 ΧΡΟΝΙΑ?)
    δ) Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΜΕΤΑΤΕΘΗΚΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 15% ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΩΝ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ .
    ε) ΠΟΙΑ 20 ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΔΙΩΞΕ Ο Κ.Κ.??? ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΣΤΩ ΕΝΑΝ ΑΠ΄ΤΟ ΣΤΕΝΟ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ???
    Ο “ΑΡΧΙΕΡΕΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ” ΕΔΙΩΞΕ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΤΣΟΥΚΑΤΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑΓΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΥΤΕ Ο ΗΛΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΙΔΕ. ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΟΙΝΟ??? (ΑΓΓΕΛΟΥ - ΠΑΡΑΛΗΠΤΗΣ ΚΑΣΕΤΩΝ, ΡΟΥΣΟ - ΖΑΧΑΡΕΑ, OΦ ΣΟΡ ΕΤΑΙΡΙΕΣ Κ.Λ.Π.)
    ΝΟΜΙΖΩ, ΛΟΙΠΟΝ, ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΟ Ο archaeopteryx ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΒΟΥΤΑΣ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΣΤΟ ΜΕΛΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ!!!

  6. omogeneia avatar
    omogeneia 16/09/2008 23:33:50

    ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΣΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΒΡΑΒΕΙΟ NOBEL! Η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΧΩΡΑ ΤΩΝ 27 ΚΡΑΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΣΤΗΝ ΛΑΜΟΓΙΑ! ΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΩΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ!

  7. wert01gf avatar
    wert01gf 16/09/2008 23:42:00

    Εμένα μου φαίνεται περισσότερο εν βρασμώ η κίνηση Μεϊμαράκη παρά κίνηση τακτικής.

  8. theo avatar
    theo 17/09/2008 00:12:21

    Ο Μειμαράκης είναι παλικάρι κι αυτό έδειξε. Αμφιβάλει κανείς ότι αυτό που κατονόμασε δηλ. 'πολιτική δράση' δεν είναι αυτό που χρειάζεται η ΝΔ; Επιτέλους κάποιος μίλησε για πολιτική! Μακάρι να μπορέσει και να διεκδικήσει την αρχηγία αν το πιστεύει πραγματικά αυτό που είπε.

  9. Τάκης avatar
    Τάκης 17/09/2008 00:20:58

    Μεγάλο πολιτικο μυαλό ο Βαγγέλας, ο ανεπάγγελτος οννεδίτης, το παιδί του κομματικου σωλήνα. Αν αληθευει το σενάριο αυτό, τα πέτρινα χρόνια για τη ΝΔ είναι προ των πυλών.

  10. dona E avatar
    dona E 17/09/2008 00:23:02

    'Πολιτικη Δραση'και αερας κοπανιστος.Παλι γενικιλογιες.Τιμιους και ανθεκτικους πολιτικους χρειαζεται.Μπορει?

  11. saska avatar
    saska 17/09/2008 00:24:00

    THEODOSΙ σε άλλο ποστ έπρεπε να δώσεις την απάντηση !!!

  12. THEODOSIS avatar
    THEODOSIS 17/09/2008 03:46:24

    SASKA
    ΤΗΝ ΕΔΩΣΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΟΣΤ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΗΝ ΔΕΙ Ο PORTA PORTA ΣΙΓΟΥΡΑ!!!

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/09/2008 09:08:57

    εχέγγυα για το μέλλον του; Με τέτοιες σπουδές και τέτοιο λέγειν και τοσο ψήνειν, μπορεί να γίνει λόγιος φούρναρης.

    (σημ. το «λέγειν» και το «ψήνειν» είναι του μακαρίτη του Τσιφόρου)

  14. τιραμολα avatar
    τιραμολα 17/09/2008 10:06:36

    @theo
    Μεγααααααααλο παλικαρι ο Μειμαρακης...
    Αν γινει και αρχηγος τοτε σιγουρα η Ελλαδα θα παει μπροστα...