03/10/2008 15:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Μεγάλος Λαοσυνάκτης παρεπιδημεί στο Μαξίμου

Συνεχίζει και σήμερα η Αριστέα Μπουγάτσου την αποκαλυπτική αρθρογραφία της για τις «παρασκηνιακές διαβουλεύσεις» προκειμένου ο ΟΠΑΠ να αναλάβει κοινή δράση με την Intralot σε νέες αγορές (λοταρίες). Ο ίδιος ο ΟΠΑΠ επιβεβαίωσε άλλωστε τις σχετικές πληροφορίες (βλ εδώ) απαντώντας σε ερώτημα της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς.

Το Μαξίμου, που έχει συναινέσει στη νέου τύπου σύμπραξη του ΟΠΑΠ με τον «εθνικό προμηθευτή του τζόγου», σιωπά, επιβεβαιώνοντας και αυτό με τον τρόπο του ότι η μάχη κατά των «νταβατζήδων» έχει μετεξελιχθεί σε συμπράξεις που κυοφορούνται και σε σκανδαλώδεις απ' ευθείας αναθέσεις που έχουν συνομολογηθεί επί νέας διακυβέρνησης. Σε λίγο, λοιπόν, ο βασικός μέτοχος της Intralot, Σωκράτης Κόκκαλης, μπορεί να αναδειχθεί και σε «ευεργέτη» από το Μαξίμου (άλλωστε έχει ήδη τον τίτλο του Μεγάλου Λαοσυνάκτη από το Οικουμενικό Πατριαρχείο...).

Ο κόσμος τόχει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι, Αριστέα μου. Το έργο φάνηκε από την αρχή, τότε που ο μεγάλος ηγέτης είπε στην πρώτη του ΔΕΘ ως πρωθυπουργός ότι «σταματάει το κυνήγι μαγισσών». Ανέβηκαν δηλαδή στην εξουσία για να κάνουν τα δικά τους ντηλ με τον Σωκράτη και νομίζουν ότι μας δούλεψαν κιόλας. Αλλά γελάει καλά όποιος γελάει τελευταίος. Θυμάσαι κάτι γαλάζια παιδάκια και σημερινούς υπουργούς και υφυπουργούς που παρακαλούσαν κάποτε για κανένα στοιχείο;

Διαβάστε το ρεπορτάζ εδώ: http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=45178432

ΣΧΟΛΙΑ

  1. leon avatar
    leon 03/10/2008 16:01:08

    προτιμουσα την προηγουμενη φωτο....αλλαγη παρακαλω...

  2. ares avatar
    ares 03/10/2008 16:19:57

    Οσο δεν καταλαβένουμε ότι οι μεγάλοι νταβατζίδες είναι τα κόμματα, τόσο θα βουλιάζουμε σ’ένα Βα(λ)τοπέδιο.

    Οι κολοσσοί δεν γίνονται από δημιουργική εξυπνάδα αλλά με δημόσιο χρήμα!

  3. spikol avatar
    spikol 03/10/2008 17:59:32

    Οι αποκαλύψεις της Μπουγάτσου όταν ήταν στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, είναι όλες στο αρχείο!!!!! Τώρα που την βολεύει η επικαιρότητα, και αυτήν και την εφημερίδα που δουλεύει,λέει ότι ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ τα βρήκε.
    Έλεος, αλλά ως δημοσιογράφοι, μπορείτε να λέτε 'οτι θέλετε.

  4. Theodore avatar
    Theodore 03/10/2008 18:51:49

    Τι εχετε ρε σεις με τον Κοκκαλη;Ο ανθρωπος, λεφτας ειναι και δουλειες θελει.Τις δουλειες ατες, μπορει να τις χτυπησει οποιος δυναται.
    Αν τον αδικησουν, υπαρχουν ενδικα μεσα.
    Προς τι λοιπον ο θορυβος;
    Αν εγω πω τωρα, οτι εσεις τα παιρνετε απο τους ανταγωνιστες του, εστω και ειναι ψεμμα, τι θα απαντουσατε;
    Και γιατι να σας πιστεψω δηλαδη;
    (Απο θεωριες συνωμοσιας στην Ελλαδα πια, σκιζουμε).

  5. Factorx avatar
    Factorx 03/10/2008 19:01:22

    @spikol:Πες στον φίλο σου τον Ρουσώ οτι αυτός που εβαλε την δικογραφία στο αρχείο δεν ηταν η Μουγάτσου, αλλά ο Οικονόμου, ο ανακριτής που είχε και την υπόθεση Ζαχόπουλο. Καθόλου γαλάζιος

  6. πλακα κανετε avatar
    πλακα κανετε 03/10/2008 19:07:57

    πλακα εχεται..
    τα γιουσουφακια των νταβατζηδων στα γνωστα μπλογκς,κατηγορουν τον καραμανλη οτι τα βρηκε με τα αφεντικα τους.

  7. πλακα κανετε avatar
    πλακα κανετε 03/10/2008 19:12:29

    τα ανιστορητα "ΑΦΕΝΤΙΚΑ" οταν καταλαβουν το μεγεθος της κρισης ,θα παρακαλανε τον καραμανλη να τους σωση.
    σε λιγο καιρο το δημοσιογραφικο σκυλολοι θα στηριζει καραμανλη.
    αρχιζει το μεγαλο ξεκαθαρισμα.

  8. πλακα κανετε avatar
    πλακα κανετε 03/10/2008 19:20:42

    οι νταβατζηδες θα ριξουν τον καραμανλη?
    η
    η μεγαλυτερη κριση στην ιστορια του καπιταλισμου,θα στειλει στο διαβολο τους ανικανους κρατικοδιαιτους επιχειρηματιες?
    ποιος θα προλαβει να ριξει ποιον?
    χαχαχα

  9. πλακα κανετε avatar
    πλακα κανετε 03/10/2008 19:24:39

    η εργατικη και μεσαια ταξη ηδη εχει "χρεοκοπησει".
    αυτη η κριση θα τσακισει την αρχουσα ταξη.
    θα χαθουν τεραστιες περιουσιες..
    χαχαχα
    για ποιους κτυπαει η καμπανα?

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/10/2008 21:48:20

    No man is an island, entire of itself...any man's death diminishes me, because I am involved in mankind; and therefore never send to know for whom the bell tolls; it tolls for thee

    Οι παλαιοδεξιοί του ΚΚ του Α' τέλειωσαν. Οι πασόκοι και οι πελοπονήσιοι έφαγαν του σκασμού. Οι μητσοτακάνθρωποι και οι δικοί τους έπιασαν μεζεδάκι. Οι μακεδόνες κουμπάροι έχουν πάθει πτώση στομάχου από την μάσα. Μένουν οι θεσσαλοί και οι κένταυροι του Σουφλιά.

    Ο ρουσώ κάνει κατενάτσιο για την παρέα, αλλά το παιχνίδι έχει φανεί ξεδιάντροπα, όσο ξεδιαντροπο ήταν κάθε ξεπούλημα του τόπου αυτού από τον καιρό του Ηρόδοτου μέχρι σήμερα.

    Είχα και εγώ συνάντηση σήμερα, όχι με τα δήθεν golden boys, τα ερετρικά μειράκια, τους δήθεν με τις γραβάτες, αλλά με τους πραγματικούς. Θα αλλάξει το σκηνικό. Πολλοί θα φύγουν από την χώρα, μακάρι να μην αλλάξουν σύνορα. Το μαγαζί είναι καταδικασμένο από την ατιμία και την ανικανότητα. Όπως και στο παρελθόν. Αδυνατείτε να καταλάβετε παληκαράκια τι έρχεται (με πιθανότητα πάνω από 50%, αν και διαφωνήσαμςε σε αυτό). Αλλά αν έρθει δεν μπορείτε να προβλέψετε τον πόνο. Οι παππούδες σας ίσως... Ρωτήστε τους.

  11. κιλερ avatar
    κιλερ 03/10/2008 21:48:41

    Θα ήθελα να γράψει κάποιος αν και πόση δημοκρατία υπάρχει σε αυτό το μπλόκ ; Φυσικά ο Φάκτορας ο υπεύθυνος και μοναδικός υπόλογος έχει το κάθε δικαίωμα να πετά τα σχόλια στο καλάθι, αλλά έτσι δεν υπάρχει σφαιρική ενημέρωση, δεν υπάρχει αντίλογος αλλά ένας μονόλογος μονο και μόνο επειδή άραγε υπάρχει κάποιος σκοπός;
    Θέλω να πιστεύω οτι υπάρχουν και οι αντίθετες γνώμες και οτι και αυτές πρέπει να ακούγονται!
    Αν η πολιτική του μπλόκ είναι να γράφουν καλά (συμπαθεί) λόγια για το κάθε άρθρο τότε θα ήταν προτειμότερο να μην υπήραχαν σχόλια.
    Δεν είναι δεοντολογικό ούτε δημοκρατικό αν καποιος που δεν συμφωνεί με τον Φάκτορα να βρίσκεται απ΄έξω επειδή η ιερά εξέταση του τον έβγαλε ένοχο !
    Όποιος δεν συμφωνεί δεν σημαίνει οτι βρίζει;
    Πιστεύω να μην πεταχτεί και αυτό στον κάλαθο !


    FactorX: Φυσικά και θα πεταχτεί (το επόμενο) επειδή μπαίνετε μέσα εσύ και η παρέα σου μόνο για να ειρωνεύστε και να λοιδωρείτε. Σιγά μην μας κάνουν και μάθημα δημοκρατίας οι καραγκιόζηδες και οι προβοκάτορες. Και επειδή όλοι έχετε in.gr κατάληξη για δεν μένετε εκεί για σφαιρική ενημέρωση;

  12. rs avatar
    rs 03/10/2008 21:53:27

    Τελικά η STASI ήταν πολύ καλό σχολείο

  13. miaouth avatar
    miaouth 03/10/2008 22:27:19

    Το φίδι κι ο Αλέξανδρος τα κάνανε πλακάκια;
    Ο Β' "αποκαθιστά" (μετά τον Μπόμπολα) και το Γαυρο - Σωκράτη;
    Φαίνεται ότι ανάγκα και θεοί πείθονται. Ο archaeopteryx (10) έχει κατά βάση δίκιο. Το όλον κατάστημα (ο Ελληνικός "υπαρκτός καπιταλισμός", και βάλτε τα εισαγωγικά όπου θέλετε) αντιμετωπίζει σοβαρές δυσκολίες. Το κάρο το ρίξανε στη χαράδρα, οι αρματηλάτες το έχουν συνειδητοποιήσει απόλυτα, το φιλοθεάμον κοινό ελάχιστα.
    Νύν υπέρ πάντων αγών. Αυτά στο ταμείο.
    Αλλά στην πολιτική βιτρίνα; Να "τα βρούν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ να σώσουν την Ελλάδα", που προτείνει και ο ΣΥΡΙΖΑ; Καλό ως πρόθεση, αλλά πολύ δύσκολο, ως ανέφικτο. Σε επισφαλείς καταστάσεις όλες οι ομάδες δουλεύουν με αυτοματισμούς και η τρέχουσα προπονητική τακτική εν Ελλάδι είναι ν' αναλαμβάνουν το ρίσκο να βγάλουν τη μπάλα από την επικίνδυνη περιοχή οι αμαρκάριστοι παίκτες.
    Η προπονητική τέχνη λέει ότι η μπάλα θα πάει στα πόδια του Γιώργου, που τον έχουν αφήσει αμαρκάριστο, ως ξοφλμένο. Αυτός θα κληθεί να βγάλει το κάρο από τη χαράδρα. Μη τον ζηλεύετε.
    Το σύστημα δεν έχει αισθήματα.

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/10/2008 22:50:57

    Παρακαλώ η μπάλα να πάει σε κάποιον που καταλαβαίνει διαχείριση προβληματικής οικονομίας, εν μέσω πιθανής διεθνούς ύφεσης, με πληρωρισμό και άστα να πάνε. Επειδή το λέω και "αλλού" το λέω και εδώ. Αλλο management και άλλο crisis cash management. Και φοβάμαι ιδιαίτερα γιατί δεν είμαστε και πολύ καλοί στο triage. Αν ήμουν ΓΑΠ, δεν θα ήθελα καθόλου να κληθώ να βγάλω το κάρο από την χαράδρα, γιατί η χαράδρα φαρδαίνει με το λεπτό και το κάρο μπορεί να έχει φύγει.

    Πως σας φάνηκε η δήλωση ότι η Ελληνική Δημοκρατία θα εγγυηθεί τα λεφτά των καταθετών???

  15. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 03/10/2008 22:52:48

    @archaeopteryx: "Είχα και εγώ συνάντηση σήμερα, όχι με τα δήθεν golden boys, τα ερετρικά μειράκια, τους δήθεν με τις γραβάτες, αλλά με τους πραγματικούς (;). Θα αλλάξει το σκηνικό, (παγκόσμια ή εδώ;). Πολλοί θα φύγουν από την χώρα, μακάρι να μην αλλάξουν σύνορα, (άμα φύγουν, ΠΩΣ δεν θα αλλάξουν σύνορα; ή λες να μην αλλάξουν τα σύνορα;). Το μαγαζί είναι καταδικασμένο από την ατιμία και την ανικανότητα, (η ΝΔ; τόση ώρα γι' αυτούς μιλάς;). Όπως και στο παρελθόν (;). Αδυνατείτε να καταλάβετε παληκαράκια τι έρχεται (ΚΡΑΧ;) (με πιθανότητα πάνω από 50%, αν και διαφωνήσαμε σε αυτό). Αλλά αν έρθει δεν μπορείτε να προβλέψετε τον πόνο (;). Οι παππούδες σας ίσως… Ρωτήστε τους", (για ποιους μιλάς, τελικά;).

    Φίλε, με μπέρδεψες! Και ξέρεις; πώς και πώς περιμένω να διαβάσω την γνώμη τής Γνώσης σου! Για τα golden boys της ΝΔ μιλάς, ή τα διεθνή;

    Παρεμπιπτόντως, archaeopteryx, αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι, σε ποιους καταλήγουν τα λεφτά που χάνονται από την παρούσα χρηματοπιστωτική "φούσκα", -μια και ΔΕΝ ...εξαϋλώνονται. Για να μπορέσω να δω και "ποιος" ωφελείται, ώστε να υποθέσω και "πού" το πάει...

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/10/2008 23:06:25

    Το ξεφούσκωμα, δεν είναι zero sum στην χρονική περίοδο που το βλέπουν οι κοινοί θνητοί. Σε ύφεση με κρίση ρευστότητας και πληθωρισμό, οι έχοντες ρευστότητα με λιγότερο πληθωρισμό αγοράζουν φτηνά. Κάτι σαν Νέα Τζάκια (αλλά με πτώματα στον δρόμο)

    Δεν μιλάω για την Νέα Δημοκρατία, για την χώρα μιλάω. Μιλάω για τα golden boys που νόμισαν ότι έγιναν επενδυτικοί τραπεζίτες και dealmakers, όταν τα μισά διπλώματά τους είναι μαϊμουδίτσες και δεν έμαθαν ποτέ την ευθύνη της διαχείρισης ξένων περιουσιών.

    Πως σου φάνηκε ότι η Κυβέρνηση θα εγγυηθεί τα λεφτά των καταθετών? Με τι λεφτά?

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/10/2008 23:11:51

    συγγνώμη, τα golden boys γιαλαντζή δεν έιναι μόνο ελληνικό φαινόμενο έχει και υπεράκτιους. Απλά εκεί η οικονομία και οι πολιτικοί έχουν περισσότερο "βάθος", και οι γιαλαντζή δεν είναι πλειοψηφία.

  18. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 04/10/2008 00:22:10

    ΟΚ. Για το ..."παρεμπιπτόντως", όμως, τι λες; Έχεις άποψη; Εκεί είναι, πιστεύω, το "ζουμί", το "δια ταύτα" της υπόθεσης.

  19. miaouth avatar
    miaouth 04/10/2008 00:51:47

    Φaίνεται παράδοξο, αλλά όταν σκάει μια τέτοια “φούσκα”, κάποια από τα λεφτά χάνονται, όντως εξαυλώνονται. Ακριβώς επειδή ποτέ δεν υπήρξαν πραγματικά, ως ισοδύναμο πραγματικών, παραγμένων αξιών. Και το ξεφούσκωμα, δεν είναι zero sum, που λέει σωστά και ο archaeopteryx.
    Η “φούσκα”, άν και χρηματοπιστωτική, ξεκίνησε από την πραγματική οικονομία. Από τα αλόγιστα υπερτιμημένα ακίνητα και τις υποθήκες τους. Και από τη λοιπή υπερεπένδυση σε ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΑ αγαθά
    (και όχι κεφαλαιουχικά, όπως στην κρίση του 1928).
    Η Ελληνική Δημοκρατία λέει ότι θα εγγυηθεί ΟΛΑ τα λεφτά των καταθέσεων, είτε του μικροκαταταθέτη των 20.000, είτε ... θού Κύριε φυλακήν τω στόματί μου. Λυπάμαι αλλά μεταδίδει μήνυμα ότι εγγυάται ΚΑΙ τον αέρα της φούσκας (που εδώ ακόμα δεν ξεφούσκωσε καθόλου).
    Όσο πιό πολύ μένει φουσκωμένη μιά φούσκα, τόσο πιό πολύ θόρυβο κάνει στο τέλος. Και αυτό που λέει εν τέλει, είναι ότι εγγυάται όλα τα λεφτά (και της φούσκας), με εγγύηση τα ... λεφτά της φούσκας. Που φούσκωσαν τόσο το εγχώριο κατά κεφαλήν εισόδημα, ώστε το αναθεώρησε ο Αλογοσκούφης προς τα πάνω. Do you remember?
    Κάτι ξέρουν οι Σκανδιναυοί και προνοούν για τέτοιες περιστάσεις, και κρατούν τους φόρους που κρατούν στις εποχές παχιών αγελάδων. Από τα παχιά διανεμόμενα εισοδήματα βέβαια, όχι από τα μπλοκάκια. Ούτε από τα επενδυόμενα κέρδη.

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/10/2008 00:54:38

    να το πω αλλιώς. "Δεν είναι zero sum game" εννοώ ότι για ένα χρονικό διαστημα ΟΛΟΙ θα είμαστε χαμένοι. Είχαμε 100, έχουμε 80 ή 70. Η διαφορά χάθηκε, ξεφούσκωσε. Δεν την πήρε κάποιος. Revaluation. Αυτό για συγκεκριμένη χρονική περίοδο.

    Κάποιοι που θα έχουν ρευστό, θα αγοράσουν στις εκπτώσεις... Αν μεγαλώσεις την χρονική περίοδο παρατήρησης, ο πλούτος φτήνηνε, και αγοράστηκε φτηνα από άλλους, και, αν ξανακριβήνει, οι άλλοι μας τα πήραν.

    Μην πέσεις στην παγίδα να πεις "α! μας τα παίρνουν" Νομίζαμε ότι είμαστε πλουσιοι, αλλα, απλά φτωχύναμε.

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/10/2008 00:59:18

    κι όμως βγήκε, miaouth, και το είπε και δεν κοκκίνησε ούτε μεγάλωσε η μύτη του. Εγραψα κάπου αλλού ότι ο αμερικάνος μπορεί να "τυπώσει" δολλάρια για να καλύψει ρευστότητα, αλλά ο Ελληνας δεν μπορεί να τυπώσει ευρώ. Εκτός αν του έταξαν οι Γαλλογερμανοί...ή οι ...Ρώσσοι.

    Εξ ού και το 2ο ερώτημα: πως πάνε οι Γερμανικές τράπεζες?

  22. miaouth avatar
    miaouth 04/10/2008 01:11:21

    @ archaeopteryx
    Προβλήματα έχουν μερικές Γερμανικές, αλλά αυτοί, παρά το ακριβό ευρώ, έχουν το δυνατό σημείο στην παραγωγή και στις εξαγωγές (κεφαλαιουχικά αγαθά κυρίως), όχι στην κατανάλωση. Έχουν ταμείο.
    Δυό τρείς μικρές & επενδυτικές, που έμπλεξαν με αμερικάνικα στεγαστικά ή με τη Lehman, είναι τελειωμένες.
    Από την άλλη πλευρά, πρόσφατα η Deutsche Bank, εξαγόρασε τη Dresdner. Είναι σαν να πήρε η Εθνική την Πειραιώς (αναλογικά) εν μέσω κρίσης.
    Κατά τη γνώμη μου η υγιέστερη κατάσταση υπάρχει σήμερα στις Ιαπωνικές τράπεζες (χάρις στην προηγούμενη αποθέρμανση της Ιαπωνικής οικονομίας).
    Μετά ακολουθούν οι Γερμανικές.
    Σημειωτέον ότι οι Γερμανοί έχουν αγορά ακινήτων κάθε άλλο παρά υπερτιμημένη.