04/07/2008 23:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Μαυρίδης που είναι;

Διαβάστε ένα χάρτη εταιρειών και ονομάτων (πατήστε εδώ) που εμπλέκονται στα μαύρα ταμεία της Ζήμενς, όπως τον δημοσίευσε τον περασμένο Δεκέμβριο η Wall Street Journal και υπενθυμίζει σήμερα το Ίχνος . Όπως θα διαπιστώσετε κεντρικό πρόσωπο είναι ο Πρόδρομος Μαυρίδης, για τον οποίο δεν ακούγεται κουβέντα τελευταία στην Ελλάδα. Λέτε να τον ξέχασαν και ασχολούνται μόνο με τον Χριστοφοράκο;Δείτε κι αυτό: http://online.wsj.com/public/article_print/SB119879170772353601.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 05/07/2008 00:34:47

    Αυτο το διαγραμμα της Wall Street Journal σαν ηλιος με ακτινες μοιαζει...Τοσο πολυ ζεματαει!
    Αλλα απο πυροβασια σκιζουν τα φυντανια μας...

  2. Lara avatar
    Lara 05/07/2008 00:53:47

    Οι 3000 Ελληνες εργαζομενοι εκτος της γραφτης ανακοινωσης στον τυπο και στα ηλεκτρονικα μεσα ενημερωσης,
    θα επρεπε να κανουν μια ειρηνικη πορεια διαμαρτυριας με προορισμο τη Βουλη, ζητωντας να παραδωσουν την εγγραφη δηλωση με υπογραφες του προσωπικου στον προεδρο της εκλεγμενης Βουλης.
    Το δικαιωμα ελευθερης εκφρασης και ειρηνικης διαδηλωσης ειναι το οπλο του πολιτη μεσα στη δημοκρατια συνταγματικα κατοχυρωμενο.
    λαρα

  3. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/07/2008 01:06:08

    να πας πουν επισης

    - εαν ειχαν εκπροσωπο τους στο ΔΣ της Μιζενς.

    - ποσοι απο τους 3.000 εργαζονταν στις συμβασεις Δημοσιου, και τι ηξεραν και γιατι δεν μιλησαν?? για να μην χασουν τη δουλεια τους?

    - ποσοι εργαζονταν στα Ιατρικα/Παραιατρικα και ποσα $$ και πως τα εχωναν στους γιατρους και νοσοκομειαρχες αλλα και τραυματιοφορεις. Ποσα ταξιδια " ενημερωσης " πληρωσαν σε γιατρους με τις γκομενες τους και λοιπους.

    - ποσοι απο τους 3.000 επεσαν απο τα συννεφα? δωστε ενα ποσοστο %.

    τα πιο πανω και πολλα περισσοτερα ισχυουν και για τις αλλες εταιριες οι οποιες θα σκασουν αργα η γρηγορα. Συμβουλη προς εργαζομενους των, να βγουν να μιλησουν διοτι δεν αρκει να φωναζουμε στην παραταση και μετα τα πεναλτυ. οκ? ας τα λενε εδω στον Φακτωρα.

    ππ

  4. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/07/2008 01:08:29

    λαρα,

    λεω να κανουνμε εμεις πορεια διαμαρτυριας εναντια στο οποιο % των εργαζομενων στη Μιζενς γνωριζε και εκανε την παπια.

    αρτκετα με " τα εν οικω μη εν δημω". στο σπιτι τους και την περισουσια τους. Οχι στα δικα μας.

    ππ

  5. Lara avatar
    Lara 05/07/2008 01:54:17

    Prodromos Mavridis, damals Chef der Telekommunikationssparte von Siemens-Hellas, wurde am 30. März 2006 von Schweizer Fahndern vernommen, nachdem die dortige Bundesanwaltschaft einen Hinweis auf Geldwäsche erhalten hatte. Der Tipp war ein Treffer.

    Αγνοουσα οτι ο Μαυριδης πιαστηκε απο την ελβετικη Σδοε στις 30 Μαρτιου 2006 και απολογηθηκε απο τον εδω εισαγγελεα για ξεπλυμα χρηματος.
    Φτανει μια βολτα στο κεντρο της πολης για να τους πετυχεις.
    λαρα

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 05/07/2008 02:09:43

    Σε ποια πολη πιασθηκε? Σε ποια εφημεριδα το διαβασες? Το Ελβετικο ΣΔΟΕ ειναι οντως διαφορετικο! Πιο εξυπνο και λιγοτερο αρτηριοσκληρωτικο...

  7. Lara avatar
    Lara 05/07/2008 02:56:31

    Sthn polh ????malon Zürich ths Elbetias
    lara

  8. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 05/07/2008 09:40:18

    Οι εργαζόμενοι γνώριζαν κι έκαναν όντως την πάπια. φίλος είχε μάθει ότι δούλευαν πρώην υπουργό και την έλεγαν κυρία των ποσοστών από τα ποσοστά που ελάμβανε.

  9. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 05/07/2008 10:48:49

    Στην κατ αξοχην χωρα του κουτσομπολιου και του κατιναριου δυστυχως χανονται οι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ πληροφοριες καθως ελλατωνονται τα αντανακλαστικα κοινωνικης αμυνας.

  10. exon avatar
    exon 05/07/2008 13:08:14

    και ειδικα ο κ. Μαρουσης παραγνωριζε....

  11. Le canard avatar
    Le canard 05/07/2008 15:45:22

    Ο PORTA PORTA at 1:06 am ζωγραφίζει. Πράγματι, ποιοί της Ζημενς δούλευαν σε συμβάσεις του Δημοσίου, αλλά και ποιοι υπάλληλοι και στελέχη του ΟΤΕ δούλευαν σε έργα για λογαριασμό της Ζημενς (!) και έναντι -μαύρου βέβαια- μισθού από τη Ζημενς; Οχι μόνον στην Ελλάδα, αλλά και στο εξωτερικό (σε δύο βαλκανικές χώρες σίγουρα).

  12. X avatar
    X 05/07/2008 20:14:13

    ἄν κάνετε μία ἀναζήτηση μὲ Prodromos Mavrides, θὰ σᾶς λυθοῦν ὁλες οἱ ἀπορίες γιὰ τὸ ποῦ ἐργάζεται σήμερα...

  13. Le canard avatar
    Le canard 07/07/2008 11:05:18

    @X Ριαλ Κολσαντινγκ, απ'όσο ξέρω. Ποιός ειναι το αφεντικό της; Ο Νι.Βα.