#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/12/2009 12:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Μαρκογιαννάκης ετοιμάζει αποστασία στη ΝΔ Κρήτης;

 



Γράψαμε εδώ για το Νομάρχη Χανίων κ. Αρχοντάκη ο οποίος αποχώρησε από τη ΝΔ επειδή δεν βγήκε πρόεδρος η Ντόρα για την οποία πήγε να ψηφίσει.

Φαίνεται ότι θα έχουμε και συνέχεια.

Όπως μας πληροφορούν, ο βουλευτής της ΝΔ κ. Μαρκογιαννάκης εμφανίσθηκε χθες σε τοπικό κανάλι και δήλωσε ότι θα ακολουθήσουν και άλλες δέκα αποχωρήσεις από τη ΝΔ του νομού Χανίων. Και μάλλον κάτι θα ξέρει αφού όπως είναι γνωστό, ο κ. Μαρκογιαννάκης διαδραματίζει σημαντικό ρόλο στα αυτοδιοικητικά και εν γένει τα πολιτικά πράγματα των Χανίων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σταμ avatar
    σταμ 05/12/2009 12:51:26

    ....σωστη αντιδραση,,,,δεν πρεπει να νοιωθουν μοναξια οι μειωνοτικοι

  2. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 05/12/2009 13:43:16

    Γιατί ο Αντώνης δεν ζητάει από τη Ντόρα να κάνει μία δημόσια δήλωση καταδίκης όλων αυτών των παραφυάδων στην Κρήτη και τη Ροδόπη;
    Αλήθεια, γιατί;

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ελεύθερος 05/12/2009 13:59:04

      Έχουν γνωση οι φυλακες πιστευω. Μην ανησυχεις. Όποιος περιφρονει τη λαική θέληση ΘΑ ΤΟΝ ΦΑΕΙ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ..

  3. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 05/12/2009 13:52:16

    ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΝΑΝΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΦΑΙΝΕΤΑΙ.
    ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΜΕΝΑ.
    ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ!ΑΝΤΕ ΝΑ ΞΕΒΡΩΜΙΖΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ.

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 05/12/2009 14:02:45

    Αντώνη βγαλε τη χατζάρα και πάρε μερικά κεφάλια. Και ο Άγιος φοβέρα θέλει. Μια διαγραφή μπορεί να φέρει στην παράταξη περισσότερους από όσους θα διώξει. Άνθρωποι που εμπλέκονται σε σκάνδαλα πολιτικά και ηθικά, υπερασπιστές κακοποιών πχ, δεν έχουν θέση στη ΝΔ.

  5. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 05/12/2009 14:48:33

    Ο Αντώνης πρέπει να εκμεταλλευτεί την τεράστια συμμετοχή στις εσωκομματικές εκλογές και να μην παγώσει την ορμητικότητα, το momentum. Η συμμετοχή έχει να κάνει μ' αυτόν και είναι η δύναμή του. Άμεσα πρέπει να γίνει πρόσκληση των παλαιών και των νέων μελών στις τοπικές οργανώσεις της ΝΔ. Γιατί όχι πρόσκληση κοινή μέρα και κοινή ώρα για όλες τις γενικές συνελέυσεις; Άμεσα συζήτηση για ιδεολογικά και πρακτικά ζητήματα. Οργάνωση του κόμματος στα ευρωπαϊκά πρότυπα των αδελφών κομμάτων στα οποία τόσο πολύ αναφέρθηκε ο Αντώνης. Έτσι θα ξεκαθαρίσει το χτές και θα γίνει η κάθαρση, έτσι θα λουφάξουν οι διάφοροι -άκηδες και Καρατζαφέρηδες. Η υπόκοφη οργή που εκφράστηκε από εκατοντάδες χιλιάδες πολίτες, το βουβό πείσμα που μας οδήγησε στην κάλπη είναι στο χέρι του Αντώνη να το μετατρέψει σε πραγματικό Τσουνάμι. Μακάρι ο Αντώνης της ΜΕΣΑΙΑΣ ΤΑΞΗΣ και όχι του μεσαίου χώρου να μη δειλιάσει. Αν χαθεί και αυτή η ελπίδα θα περάσουν χρόνια πολλά πριν ξεπεταχτεί κάτι άλλο, και είναι αμφίβολο αν αυτό το άλλο θα έχει τη μεγάλη ευκαιρία που δόθηκε στον Αντώνη.

  6. xaroylhs avatar
    xaroylhs 05/12/2009 14:57:11

    ..σιγά μην αποχωρήσει ο Μαρκόγιαννος , η Ολγα Κεφαλογιαννη , ο Αυγενάκης ,ό Μ.Κεφαλογιάννης έχει ήδη αναλάβει πόστο , ή ο Πλακιωτάκης. Να ξέρετε ότι περιμένουν κάτι πολύ πιό άξια στελέχη όπως π.χ. Βολουδάκης ,Σχοινάς , Ροκαδάκης, Κατάσος . Θέλει μαγγιά για να αρνηθείς της σιγουριάς τα κυβικά..
    Δεν ξέρω αν είπε κάτι τέτοιο ο Μαρκόγιαννος και τι ενοούσε αλλά αν απειλεί καλά θα κάνει να αδειάσει την γωνιά όπως και όποιος άλλος νομίζει ότι δεν μπορεί να ζήσει χωρίς την Ντόρα, άντε να ξεβρωμίσει ο τόπος .....

  7. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 05/12/2009 15:02:11

    ΜΑΛΛΟΝ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΘΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΗ ΓΑΤΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ......'''ΜΕΓΑΛΕΣ ''''' ΑΠΩΛΕΙΕΣ !!!!

  8. xaroylhs avatar
    xaroylhs 05/12/2009 15:06:46

    ..ΙΑΝΕ γι'αυτό άκουα όλη την νύκτα κάτι γάτες να ουρλιάζουν κυριολεκτικά και ένας γείτονας μου είπε ότι είναι ..ο καιρός τους . Δεν θα ήξερε φαίνεται ο άνθρωπος την κίνηση Μαρκογιαννάκη.....

  9. ούτις avatar
    ούτις 05/12/2009 15:23:24

    Δεν πειράζει. Η Κρήτη, έτσι κι αλλοιώς, το 2012 θα ψηφίσει ανεξαρτησία στο δημοψήφισμα που πρόκειται να γίνει τότε...

  10. ΝΜ avatar
    ΝΜ 05/12/2009 15:30:33

    ρε παιδιά εκτός απο διαγραφές έχετε να προτείνεται κάτι άλλο. ο κόσμος έξω λέει ότι έρχεται εποχή IDS και William Hague. Αντιλαμβάνεστε ότι ο καθένας που φεύγει συρικνώνει το 33%?

    αν και αρκετοί φαντάζομαι έχουν συνηθίσει και στο 6% και στο 2.93%...

  11. ident avatar
    ident 05/12/2009 15:32:00

    Ο πρώτος αποστάτης, Ράλλης, χρειάστηκε 22 χρόνια (1980-1958) για να επανέλθει ως πρωταγωνιστής, ο δεύτερος αποστάτης, Μητσοτάκης, αρκέστηκε σε 19 (1984-1965), ο τρίτος αποστάτης, Σαμαράς, ξεμπέρδεψε σε 16 (2009-1993). Εάν η ελληνική πολιτική ευθυκρισία προσιδιάζει στην αριθμοσοφία ο επόμενος αποστάτης θα επιστρέψει ως εκλεκτός σε μόλις 13 χρονάκια (2022-2009). Ποιος θα ποντάρει στο 13;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ident 05/12/2009 17:23:00

      το να φύγεις από ένα κόμμα επειδή διαφωνείς, ή να σε διώξουν από ένα κόμμα απειδή διαφωνείς είναι ένα πράγμα.

      το να ρίξεις μια κυβέρνηση επειδή έτσι θέλει το παλάτι (και κατά Κανελόπουλο με ανταλλάγματα) είναι λίγο διαφορετικό. Δύο χρόνια μετά το 65 είχαμε χούντα.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ archaeopteryx 05/12/2009 20:32:25

        αρχαιοπτέρυγα, ...ορθολογίζεις! :)

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ B.K.Σ. 05/12/2009 20:36:35

          μπά, βράχηκα στην βροχή και κρυώνω...

    • FRESH avatar
      FRESH @ ident 06/12/2009 08:13:31

      κάπου είσαι λάθος. ο ευπατρίδης Ράλλης επέστρεψε στη ΕΡΕ μέσα σε 3 χρόνια. ο ακατανόμαστος άλλαξε (ή καλύτερα τον άλλαξαν) παράταξη. αντιπαρέρχομαι αυτά που λες για τον Α.Σ.
      πάντως αριθμολογικά, μόνο από ηλικιακή άποψη, μόνο ο Άρης ή ο Κυριάκος μπορεί να εκπληρώσει την πρόβλεψη σου

  12. ypogeio reuma avatar
    ypogeio reuma 05/12/2009 15:43:48

    mages molis tora enas filos apo Kriti poy diavase to arthro gia Markogiannaki moy eipe oti den koynite fillo! ,menei Lasithi , mono enas kos ANIBAS pou inai NODE Lsithioy paretithike kai brizei ton Samara.

  13. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 05/12/2009 15:52:57

    Μην μας το κάνει αυτό τι θα απογίνουμε;

    τώρα για το πως βλέπει το δρακουλέικο το θέμα δείτε εδώ:

    http://92.48.119.209/~sunday/photos/251-1260010043.jpg

    http://3.bp.blogspot.com/_Zus0hhpeoW4/SxpMltiAvHI/AAAAAAAAXBQ/1e7HN_cLfJE/s1600/real.jpg

    ...απο τις αυριανές Κυριακάτικες.

  14. nasos avatar
    nasos 05/12/2009 16:03:10

    Από την μια αποχωρήσεις Μητσοτακικών ανά την Ελλάδα,από την άλλη η Ντόρα δηλώνει πιστή στρατιωτίνα του Κόμματος και ο Κυριάκος σπεύδει στη Ριγίλλης για να ασπαστεί την Δεξιά Χείρα του Αρχηγού.
    Τακτικές ''καλού μπάτσου'' και ''κακού μπάτσου''.
    Ελπίζω ο Σαμαράς να μην ψαρώσει.
    Απλώς γαβγίζουν,αλλά δεν θα δαγκώσουν,εκτός ΝΔ είναι ανύπαρκτοι.
    Εκτός κι αν νομίζουν πως θα κάνουν δουλειά με τον ΔΟΛ.
    Θα πάρουν το γνωστό απ'τα τρία.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ nasos 05/12/2009 16:14:03

      Καλά και εσύ πιστεύεις αυτά που δηλώνει αμφιβάλει κανείς ότι έχει αρχίσει ήδη το πριόνισμα;

  15. lsz avatar
    lsz 05/12/2009 16:47:32

    απ τα χανια δεν ειναι η ντορα?δηλαδη αν δεν βγαινει ο δικος μας ο κολητος φυγαμε?στο καλο!!

  16. Καππαδόκης avatar
    Καππαδόκης 05/12/2009 16:48:49

    Επειδή το τέλος αυτής της ιστορίας είναι γνωστό και επιθυμητό, όσο το ταχύτερο αποχωρήσουν τόσο το καλύτερο για μας. Aποφεύγουμε και το σπατάλημα του χρόνου προνίσματος και οργανώνουμε το κόμμα μια ώρα αρχύτερα.

  17. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 05/12/2009 16:59:43

    Μέχρι τώρα έχουμε επίσημα -1 στη Κρήτη και -8 στη Θράκη, άρα
    782.136 - 9 = 782.125....ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΓΜΑ!

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ Ένας Τυχαίος 05/12/2009 17:00:26

      *782.126

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ Ένας Τυχαίος 05/12/2009 17:00:49

      *782.127

  18. socrates avatar
    socrates 05/12/2009 17:08:45

    Είσαι βαθειά νυχτωμένος, φίλε ΝΜ, δεν δουλεύει έτσι το σύστημα.
    Οι ψηφοφόροι δεν είναι ακίνητη περιουσία, δεν ανήκουν σε κανένα πολιτικό διότι έχουν προσωπική κρίση.
    Όποιος πάει ενάντια στη βούληση του νεοδημοκρατικού λαού είναι χαμένος από χέρι.
    Σε ότι αφορά τα ψυχρά ποσοστά, παρατήρησε τη διείσδυση του Αντώνη Σαμαρά στο πασόκ και το Λάος και τα ξανασυζητάμε.

    • ΝΜ avatar
      ΝΜ @ socrates 05/12/2009 19:30:09

      ποια διείσδυση ρε socrates την φημολογούμενη "μεταγραφή" βορίδη σκέφτεσαι;

      εποχή IDS έρχεται και χαμπάρι δεν πήρατε. θα γεμίσει το κόμμα freaks και weirdos που λέγανε οι βρετανοί συντηρητικοί. αν δε γέμισε ήδη. ή μήπως γέμισε;

      τα παχιά τα λόγια και οι αφορισμοί του στυλ διώξε τον ενα και τον άλλο δε βοηθάνε. ο κόσμος δεν έχει ανάγκη απο ιδεολογιές. λύσεις στα προβλήματά του ψάχνει. καθίστε εσείς να λύσετε το θέμα ιδεολογίας.

      • socrates avatar
        socrates @ ΝΜ 05/12/2009 21:25:24

        Είσαι κομματάκι μπερδεμένος φίλε.

      • ΝΜ avatar
        ΝΜ @ ΝΜ 06/12/2009 12:06:51

        φαίνεται πως όσοι μιλάνε μαζί σου "είναι βαθιά νυχτωμένοι" ή "απλά μπερδεμένοι".

        μήπως συμβάνει το αντίθετο; λεω μήπως...

  19. σταμ avatar
    σταμ 05/12/2009 17:12:02

    aποστασια το λες να μαχεσαι για εθνικο θεμα μακεδονιας?,,καπου τα στρογγυλευεις τα πραγματα...

    • ident avatar
      ident @ σταμ 05/12/2009 19:24:06

      Αποστάτης, εκ του αφίσταμαι. Ο όρος είναι ουδέτερος, η χρήση του μέσα στην ιστορία του προσδίδει αξιολογικό περιεχόμενο. Ο χθεσινός Προδότης γίνεται ο σημερινός Σωτήρας, τα γεγονότα επανερμηνεύονται, οι κακοί γίνονται καλοί και οι καλοί κακοί, οι πάτρωνες του χθες γίνονται οι αποδιοπομπαίοι του σήμερα. Οι Άνοιξες φυλλορρούν, νέες Άνοιξες βλασταίνουν, οι αλλοτινές δευτευράντζες γίνονται πρωταγωνιστές κι οι προβεβλημένοι τσακίζονται και χάνονται στην ανωνυμία. Τα βάγια να 'ναι καλά, γαϊδούρια υπάρχουν πάντα να κουβαλάνε τους Μεσσίες στις θριαμβευτικές τους εισόδους στα εκάστοτε Ιεροσόλυμα.

  20. ΑΛΕΞ avatar
    ΑΛΕΞ 05/12/2009 20:28:14

    Διαβάστε και αυτό, όχι τίποτε άλλο άπλα για το κόλπο Μιχαλιολιακου,
    κάτι μου θυμίζει, το σύστημα πατριώτες ήταν πίσω από τον Σαμαρά και
    όχι πίσω από την Ντόρα, πολύ σύντομα θα το καταλάβουν οι απλοί Νεοδημοκράτες…..

    http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4549591

  21. Y. avatar
    Y. 05/12/2009 21:36:11

    Έργα και ημέρες του μεγαλοεισοδηματία εκ πολυθεσίας Πολίτη. Το ΔΟΛ, διαχρονικά στην διατεταγμένη υπηρεσία του Μητσοτακέϊκου. Όπως και οι υπάλληλοι, και τσιράκια του. Αριβίστες, διαπλεκόμενοι, γλείφτες, ελεεινοί και τρισάθλιοι, έτοιμοι να πουλήσουν και τη μάνα τους, σ’ όσους τους υποσχεθούν παραμονή στις θέσεις τους, ή τους πετάξουν μερικά χιλιάρικα. Και το Ντορέϊκο μέσω της διάβρωσης και των μηχανισμών, διαθέτει προσβάσεις παντού, αλλά και πολλά χιλιάρικα. Η αγία οικογένεια δε θα το βάλει κάτω. Έχει όλους ετούτους τους πραιτοριανούς, ακαμάτηδες, ανίκανους μισθοφόρους, κοπρίτες κονδυλοφόρους. Ουστ απ’ εδώ παλιοπαπατζήδες.

  22. τακης avatar
    τακης 05/12/2009 23:35:00

    τους βάζει η ντόρα να φύγουν για να μην βγει ο Αντώνης στις εκλογές
    και μετά να ζητήσει αυτή την προεδρία...
    και να ξαναγυρίσουν οι άλλοι πίσω

  23. ΒΟΙΩΤΟΣ avatar
    ΒΟΙΩΤΟΣ 06/12/2009 01:08:17

    Η Ντορα ειναι αντρακι και Η Ν.Δ σπιτι της. Απο αυριο η Ν.Δ Πρεπει να της αναθεσει τον τομεα ενημερωσης για το τι σημαινει ΑΓΩΝΑΣ.Οσο για μουσουλμανους και τους -ακηδες καλο ταξειδι.

  24. Σαος avatar
    Σαος 06/12/2009 13:09:49

    Σιγά την απώλεια...

  25. Kalesanos avatar
    Kalesanos 06/12/2009 16:49:05

    ΧΡΗΣΤΟ ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΗ ΘΥΜΑΣΑΙ ΠΟΥ ΣΤΙΣ ΔΙΑΔΟΧΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΥ '89 ΕΒΑΖΕΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝ ΤΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΕΙΚΟ ΝΑ ΣΕ ΒΑΛΟΥΝ ΠΡΩΤΟ ΣΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΑΝΤΙ ΤΟΥ ΒΙΡΒΙΔΑΚΗ ΠΟΥ ΠΡΟΩΘΟΥΣΑΝ?ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΧΡΗΣΤΟ...ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΑΠΑΛΑ!