26/08/2010 16:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Μαρίνος είχε κατηγορηθεί για το Κρατικό Νίκαιας

Συνελήφθη πριν από λίγο στην Αθήνα ο ένας από τους δύο δράστες της απόπειρας ληστείας του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στην Αλόννησο.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο συλληφθείς είχε συμμετάσχει τον Ιούνιο του 1995 στη ληστεία του Γενικού Κρατικού Νοσοκομείου Νίκαιας, κατά την οποία οι δράστες είχαν αφαιρέσει από το ταμείο του νοσοκομείου 146 εκατ. δραχμές.

Για αυτήν την ληστεία όμως είχε κατηγορηθεί ο κατηγορούμενος για τρομοκρατικές υποθέσεις Χριστόφορος Μαρίνος

Από τις σφαίρες των δραστών είχε πέσει νεκρός ο ταμίας του νοσοκομείου Δημήτρης Μαντούβαλος.

Κατά τις ίδιες πληροφορίες ο συλληφθείς είναι δραπέτης φυλακών.

Η απόπειρα ληστείας στην Εθνική Τράπεζα Αλοννήσου σημειώθηκε την Τρίτη. Οι ληστές στην προσπάθειά τους να διαφύγουν με μοτοσυκλέτα συγκρούστηκαν με ένα ημιφορτηγό. Τότε έχασαν την τσάντα με τη λεία τους ύψους 1.000.000 ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σαος avatar
    Σαος 26/08/2010 16:41:16

    Η σύλληψη έγινε στα Εξάρχεια. Όπως όλα στην Ελλάδα, έτσι και κάποιοι δηλώνουν αναρχικοί αλλά είναι «αναρχικοί», φίλοι του χρήματος, του χρηματιστηρίου, του Σιμήτη και της Siemens.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/08/2010 20:28:56

    Ο συλληφθείς ληστής ήταν λέει σε 7ημερη άδεια από τη φυλακή.
    Αθάνατη ελληνική σωφρονιστική πολιτική.
    Σφάζεις, ρημάζεις, και αν σε πάνε μέσα, παίρνεις και άδειες για να σφάξεις και να ρημάξεις, κ.ο.κ.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Strange Attractor 27/08/2010 03:28:10

      Αρέσει στην εξουσία να φοβάσαι να ξεμυτύσεις απο το σπίτι σου.
      ...ποιός ξέρει αμα πολυ-συναναστρέφεσαι με τους υπόλοιπους υπηκόους... Μπορεί και να οργανωθείς εναντίων της και τότε θα δυσκολεύεται διπλά να σε πείσει απο το χαζοκούτι οτι το μαύρο είναι άσπρο.

      • s54elas avatar
        s54elas @ Ευθύμης 27/08/2010 09:09:59

        επικροτω ..

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/08/2010 20:34:16

    ... ερωτηματικά για το γεγονός ότι ο δράστης είχε λάβει 11ήμερη άδεια από τις φυλακές Αγιάς Κρήτης, καθώς έχει καταδικαστεί σε πολυετή κάθειρξη για την ανθρωποκτονία και την ληστεία, που διέπραξε το 1995, μαζί με επτά άλλους συνεργούς στο Γενικό Κρατικό Νοσοκομείο Νίκαιας, όπου δολοφόνησαν εν ψυχρώ τον ταμία...

    Αυτό είναι το βασικό θέμα που θάπρεπε να προκαλεί συζήτηση, όχι το αν θα είναι ο Φασούλας υποψήφιος δήμαρχος ή ο Μπουτάρης κλπ.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/08/2010 22:34:09

    ρε μην πετας ονοματα ετσι... Ο Μαρινος, στον τιτλο.. κ θυμηθηκα το παληκαρι του Ντυναν... επι Σημιτη και οχι μονον....!!!! και ΠΟΙΑ Συμβουλευτικη τοτε το εχτισε και εδωσε και το προγραμμα διαχειρησης κλπ κλπ κλπ και ποιος ηταν πισω απ την κουρτινα !!!!

    μη με ρωτατε... δε λεω !

    ΠΠ

  5. rage avatar
    rage 26/08/2010 23:04:04

    χαρα σ αυτόν που τα βρήκε... κι έλεγα να παω αλλονησο αυτές τις μερες...

  6. πελ avatar
    πελ 27/08/2010 01:53:45

    το καταλαβαινετε οτι ειμαστε ξοφλημενοι σαν κοινωνία με κατι τετοια νεα ε; φυσικα αν τεθει ζητημα για βραχιολι παρακολουθησης στις αδειες θα ξεσηκωθει η ΑΔΑΕ και καθε αργοσχολη αρχη της πλακας.

  7. κυνικος avatar
    κυνικος 27/09/2010 21:03:14

    καλα ποσο ανοητος πρεπει να ειναι καποιος για να ρισκαρει και να σταματισει καποιον που εχει ληστεψει μια τραπεζα.... αν οι ληστες ανοιγαν πυρ και τον σκοτωναν θα επρεπε να τον λυπομασταν κιολας για την ανοησια του..??