15/10/2008 12:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Μίκης για Πρόεδρος της Δημοκρατίας;

Διερωτάστε μήπως γιατί οι δημόσιες παρεμβάσεις του Μίκη Θεοδωράκη και οι αναφορές σε αυτόν είναι τόσο συχνές τελευταία;

Για παράδειγμα χθες δημοσιεύτηκε επιστολή του στα ΝΕΑ με τίτλο «Μίκης: Να κινητοποιηθούν οι διανοούμενοι για τα Σκόπια» (διαβάστε εδώ).  Είχε προηγηθεί παρέμβασή του στο Resalto (resaltomag) κλπ. κλπ.

Εμείς πάντως μαθαίνουμε ότι βρίσκεται εν εξελίξει συμφωνία ΝΔ - ΠΑΣΟΚ - ΣΥΡΙΖΑ να είναι αυτός το 2010 ο επόμενος Πρόεδρος της Δημοκρατίας.

Θα μας διαψεύσουν βέβαια τώρα όλοι. Αλλά σημειώστε πότε το γράψαμε. Την ημέρα που ο Καραμανλής δέχτηκε ουσιαστικά το αίτημα της αντιπολίτευσης για εξεταστική επιτροπή.

Σημειώστε επίσης ότι η συμφωνία για Πρόεδρο συνοδεύεται από πληροφορίες περί αποφυγής του ενδεχομένου βουλευτικών εκλογών, πριν από το 2010, επειδή κανείς τους (δικομματισμός και δεκανίκια) δεν τις θέλει πραγματικά. Στο σημείο βέβαια αυτό γελάνε....

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στελιος avatar
    Στελιος 15/10/2008 12:56:31

    Μακαρι να γινοταν γιατι θα ηταν μεγιστη τιμη για την Ελλαδα να εχει ενα τετοιο ΑΝΔΡΑ στη θεση του Προεδρου της Δημοκρατιας.Ομως άλλο τι θελουμε και άλλο τι μπορουμε.Υπαρχει και η Βιολογικη πλευρα του θέματος(το γραφω οσο πιο κομψα γινετε απο σεβασμο στο προσωπο...)

  2. Rogue avatar
    Rogue 15/10/2008 13:03:40

    Κάνει, έχει ήθος, είναι Έλληνας.
    Προέρχεται από την αριστερά, προσαρμόστηκε, δεν έμεινε απολίθωμα και δεν είναι νεοταξιακός.

    Όταν όμως τόλμησε να ασκήσει κριτική στα κόμματα για το χειρισμό στο Σκοπιανό, πέσανε τα media να τον φάνε. Ξεκούτη και άσχετο τον αποκαλούσαν.

    Όταν ο Λαζόπουλος διάβασε την επιστολή του, πήγαν να φάνε και το Λαζόπουλο, που τόλμησε να εμπλακεί στα πολιτικά δρώμενα. Όταν έκανε πλάτες στο νεοταξιακό σύριζα, δεν πείραζε.

    Άρα, δεν είναι η ηλικία του το πρόβλημα. Του τη φυλάνε από την περσινή χρονιά.

  3. factorx avatar
    factorx 15/10/2008 13:07:24

    Εξάκτινε. Συγνωμη εσβησα ενα σχόλιο σου. Ξαναβάλτο. Μπερδευτηκα με το επομενο ποστ. θα καταλλαβεις

  4. Στελιος avatar
    Στελιος 15/10/2008 13:08:26

    Rogue Says: Συμφωνω απολυτα με τις αναφορες και τις σκεψεις σου.Μακαρι...

  5. ataktos avatar
    ataktos 15/10/2008 13:13:25

    Με όλο τον σεβασμό φίλοι μου εγώ του εύχομαι να μας ζήση και να μας γράφει μουσική και να παρεμβαίνει ,ας τον αφήσουμε όμως έξω από την πολιτική στην γαλήνη της μουσικής του ,και μας ….ας τον ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ!!!! .

    Εύγε ΚΥΡΙΟΣ !!!

  6. προό avatar
    προό 15/10/2008 13:33:00

    Αυτό μας έλειπε!

    Η Προεδρία της Δημοκρατίας δεν είναι ο χώρος να βάλουμε ένα πρόσωπο μόνο ή κατεξοχήν με πνευματικές περγαμηνές πχ την Ιωάννα Καρυστιάνη (?!) που συζητούσαν ή τον Ελύτη που λέγαν παλιά. Χρειάζεται ένας άνθρωπος με ζώσα πείρα της πολιτικής όπως διεξάγεται στην Ελλάδα με όλα τα στραβά και τα άσχημά της. Ο θεσμός του προέδρου δεν έχει την δυνατότητα παρέμβασης που είχε παλαιότερα αλλά δεν είναι *εντελώς* γλάστρα. Κάποτε θα χρειαστεί να πάρει αποφάσεις, να ηγηθεί όταν το καλέσουν οι περιστάσεις, να συνομιλήσει με ξένους ηγέτες για κάτι ουσιαστικότερο από τα εθιμοτυπικά και τον ωραίο καιρό της Ελλάδας.

    Ο Θεοδωράκης άφησε ένα τεράστιο έργο (εμένα δεν μου αρέσει άλλα αυτό είναι άσχετο) αλλά δεν θέλω να τον δω σε αυτή τη θέση. Προτιμώ ένα πραγματικό πολιτικό--δεν μας τέλειωσαν οι έντιμοι ή οι ικανοί. Ας κρατήσουμε την πολιτική για τους πολιτικούς αφού, ούτως ή άλλως, ΤΙΠΟΤΑ δεν μας εγγυάται ότι ο επιτυχημένος πνευματικός δημιουργός θα είναι και επιτυχημένος πολιτικός.

  7. Leo avatar
    Leo 15/10/2008 13:36:32

    Όχι δα και πρόεδρος της Δημοκρατίας.
    Μην το ακούσει και καβαλήσει το καλάμι ακόμα παραπάνω, είπαμε σπουδαίος συνθέτης αλλά μην τα μπερδεύουμε.

    Σε τι φταίμε δηλαδή, να ακούμε τις αναλύσεις επιπέδου καφενείου με τις επιστολές που γράφει κάθε τρις και λίγο.

    Όχι, δεν είναι ο κατάλληλος για αυτό τον θεσμό, θα ήταν τραγικά λάθος επιλογή.

  8. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 15/10/2008 14:04:20

    Σε αυτήν τη χώρα οι διωκώμενοι του σήμερα είναι οι αγνοί αγωνιώντες πατριώτες.

    Όποιος τολμήσει να παραμείνει απαρασάλευτος στην κρίση του, όποιος κρίνει οτι πρέπει να πετάξει τις κομματικές παρωπίδες και να εκφράσει τον τίμιο προβληματισμό του για το καλό της ιερής ιδέας της Ελλάδος, μακριά από άρρωστες αγκυλώσεις και ισοπεδωτικές δήθεν προοδευτικούλικες προσεγγίσεις, έχει να αντιμετωπίσει την ολομέτωπη επίθεση των κοτοπουλοειδών δίποδων υπηρετών της ασχήμιας, της δειλίας, της μικροπρέπειας, της ημιμάθειας, του κομπλεξισμού, του εθνομηδενισμού...

    Μίκη, σκεπτόμενε συμπολίτη μου, εραστή της τέχνης, αξιολήλευτε μουσουργέ, αγνέ πατριώτη ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΤΟΥΣ.
    Σύντομα οι τιποτένιες ύαινες θα αρχίσουν να αλυχτάνε εναντίον σου, ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΜΟΙΑΣΕΣ.
    Μην τους δώσεις την παραμικρή σημασία.

  9. fresco avatar
    fresco 15/10/2008 14:08:56

    αυτό με τον Μίκη ακούγεται χρόνια...

    θα είναι λάθος βέβαια να το κάνουν για να εξυπηρετήσουν μικροπολιτικές σκοπιμότητες και όχι ως τιμή στον μέγιστο συνθέτη αυτής της χώρας...

    μακάρι...

  10. ataktos avatar
    ataktos 15/10/2008 14:10:05

    Προό, leo,anonymous –αφήστε στην άκρη της προσωπικές απόψεις για προσωπική χρήση .Ο Μίκης ζει και να μας ζήση!!!!

  11. Helmut avatar
    Helmut 15/10/2008 14:10:58

    Ο Μίκης έχει ξεμωραθεί εδώ και μία δεκαετία ρε παιδία τι λέτε τώρα;;;

  12. Tzeni avatar
    Tzeni 15/10/2008 14:28:41

    Βρίσκω παράλογο τον ισχυρισμό σου πως και ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θέλει εκλογές, αφού είναι δομένη η άνοδός του.

  13. ataktos avatar
    ataktos 15/10/2008 14:29:02

    Anonymous Says: 2:22 sorry!!

  14. ftsatsaris avatar
    ftsatsaris 15/10/2008 14:45:36

    Συζητάει εξωτερική πολιτική ο Γιωργάκης με το Μπέννυ:
    - Να σου πω ρε Μπέννυ... Τελικά ποιο είναι το σωστό: το Ιράν ή το Ιράκ;

  15. Σακης Λ. avatar
    Σακης Λ. 15/10/2008 15:00:57

    Λέτε να περάσαμε στην εποχή της Πλουτοδημοκρατίας ;

  16. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 15/10/2008 15:01:33

    @13 2:16

    μα είμαι ποιητής.

    ορίστε και ένα πόνημά μου ειδικά για σένα:

    εκούναγες μιαν αχλαδιά
    και πέφτανε τ'αχλάδια
    μα ένα που παράπεσε
    σε βρήκε στην κεφάλα

    και από τότε σκόρπαγες
    ολούθε δώθε κείθε
    στα μπλόγκια και στα σχόλια
    ανούσιες πομφόλυγες.



    εντάξει με τις ταμπέλες και τους ετεροπροσδιορισμούς;

  17. τιραμολα avatar
    τιραμολα 15/10/2008 15:25:41

    Απο τους μεγαλυτερους συνθετες αλλα αν εκλεγει προεδρος δημοκρατιας θα χορτασουμε βλακεια...

  18. Σακης Λ. avatar
    Σακης Λ. 15/10/2008 15:44:36

    Η αχλαδιά τα έχει από πίσω

  19. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 15/10/2008 15:51:27

    Ελεος! Δειξτε λιγο σεβασμο στον Ελληνα,τον Μουσουργο,τον Μουσικο,τον Αγωνιστη,τον Ανθρωπο που εκανε τον Ερωτα και την Βιοπαλη τραγουδια αξεπεραστα.

    Μπορει-και εγω αυτο πιστευω-να μην ειναι ο ιδανικος για Προεδρος,αλλα να τον λοιδορουν καποιοι επειδη εχουν ενα πληκτρολογιο,Φωτια να τους καψει!

    Ας προσπαθησουν, για να γινουν ανθρωποι, να παρουν κατι απ την Ροδια την τετρακλωνη και...ασε καλυτερα!

  20. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 15/10/2008 15:53:50

    Συμφωνώ με πολλούς ότι ο Μίκης δεν είναι κατάλληλος για Πρόεδρος της Δημοκρατίας

  21. nas avatar
    nas 15/10/2008 16:12:39

    Ασφαλώς και δεν είναι κατάλληλος...αλλά γιατί να "ξυλεύεται" ένας άνθρωπος που αν μείνει πάνω στις δάφνες του θα τον θυμόμαστε όλοι;

  22. Horatio avatar
    Horatio 15/10/2008 16:25:54

    Τι μπούρδες είναι αυτά περί αριστερού και αγωνιστή;

    Αυτό το εμφυλιοπολεμικό απολίθωμα εγώ δεν το θέλω για ΠτΔ.

    Αυτόν τον κολλητό όλων των δικτατόρων τού υπαρκτού σοσιαλισμού που έκανε μαθήματα κομμουνισμού στον Τσαουσέσκου.

    Ας κοιτάξουμε μπροστά, επιτέλους, και ας σταματήσουμε να εξιδανικεύουμε τη φανατική κομμουνιστική αριστερά που ματοκύλησε την Ελλάδα εξίσου ή και περισσότερο με την αρτηροσκληρωτική χουντοδεξιά.

    Στο κάτω-κάτω, με τι θράσος γλύφεται προεδριλίκια ο Θεοδωράκης; Είναι ήδη 120 χρονών, ως το 2010 και ως το 2015... φέξε μου και γλύστρησα... εδώ εμείς που είμαστε 30-κάτι και δεν ξέρουμε αν θα ζούμε τότε.

  23. anetos avatar
    anetos 15/10/2008 16:32:41

    Ρε παιδια εδω διαλεξανε τον Σαρτζετακη ...ο θεωδωρακης αν και γερος και ακαταλληλος με τα σημερινα stadards (Στεφανοπουλςο -Παπουλιας ) ειναι φιλοσοφος μπροστα του

  24. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 15/10/2008 16:54:04

    Το ήθος και την προσωπικότητα του Μίκη νομίζω ότι δεν μπορεί κανείς να την αμφισβητήσει. Εχει προσφέρει τόσα σε αυτόν τον έρημο τόπο και προσωπικά τον θαυμάζω τόσο που δεν θα με πείραζε να τον δω σε οποιαδήποτε θέση, αρκεί να τον βλέπω και να τον ακούω.
    Και ξέρετε κάτι, εάν ο Μίκης είχε τα χρόνια μας δεν θα μυξοέκλαιγε από τα πληκτρολόγια όπως κάνουμε εμείς σήμερα, αλλά θα είχε κάνει την επανάστασή του.

  25. donaE avatar
    donaE 15/10/2008 16:59:48

    Οτι, αμα τον συμφερει 'αφηνει' το θυμικο του ελευθερο ειναι γεγονος.Ειναι συμφεροντολογος ετσι εφτιαξε την εικονα του.Εχει μια προσηλωση στον εμφυλιο,αλλα ειναι ο μυθος του τελικα και η γενια του.Παντως εχει κυρος εξω,και συνομιλει με πολυ κοσμο,και το μυαλο του φαινεται νεανικο.Μ'αρεσει,περισσοτερο απο κατι πρωην υπουργους αποτυχημενους.

  26. Tzeni avatar
    Tzeni 15/10/2008 18:10:51

    Xa xa xa xa

  27. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/10/2008 18:28:06

    Οι ηγέτες πρέπει να ηγούνται. Να είναι το παράδειγμα, η έμπνευση. Να σε κάνουν περήφανο. Να χαίρεσαι που περιμένεις να τους δεις από μακριά, όσο ΑΝΤΙεξουσιαστής και να είσαι.

    Έχοντας πει αυτά, άσχετα από πολιτικές πεποιθήσεις, δεν νομίζω ότι πολλοί πρωθυπουργοί στα πρόσφατα χρόνια μας έκαναν περήφανους. Πολλοί χειροκρότησαν πολλούς, αλλά "σου είπαν ψέματα πολλά".

    Ο πιο δημοφιλής και λαοπλάνος συνέπεσε με μουσική του Θεοδωράκη, αλλά ήταν δύσκολα χρόνια. Ο Θεοδωράκης, ο Ελύτης, ο Ρίτσος, ο Κάλβος, ο Χαζηδάκις, είναι μαζί μου. Τους άλλους τους έχω αποβάλει.

    Δεν χρειάζεσαι να γίνεις Πρόεδρος Μίκη, και αν γίνεις, με γειά σου με χαρά σου. Σε έχω στο νου μου μόνιμα. Παίζεις σε background. Και όταν σε ακούω πραγματικά, σταματάω ότι κάνω, γιατί όλα γίνονται ασήμαντα.

  28. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 15/10/2008 19:40:28

    Αλφον: Προεδρος ειναι ο Παπούλιας ειναι μια χαρα και θα ξαναεκλεγει κατα πάσα πιθανοτητα.
    Βητον: Ο Μικης καλος συνθετης ειναι αλλα από πολιτική ειναι για τα μπάζα (παντα ηταν ανεμόμυλος, αναξιοπιστος και παπαρολόγος. Η τελευταια προ μηνών επιστολή για τα Σκοπια όμως τον κανει επικινδυνο ως προεδρο (ως εκτος τοπου και χρόνου)

  29. miaouth avatar
    miaouth 15/10/2008 20:44:45

    Τον αγαπώ πολύ όταν ακούω το "Τραίνο φεύγει στις οχτώ ταξίδι για την Κατερίνη" (σε στίχους Μάνου Ελευθερίου), "Μιά νυχτερίδα στη σκεπή", τους 'Λιποτάκτες", την "Όμορφη Πόλη", αλλά και το¨Έφτασες αργά" (του Μανόλη Αναγνωστάκη). Κλασικά πράγματα πιά. Αν και τα συνήθη πολιτικά του, δεν αντέχουν τόσο στο χρόνο.
    Φίλοι παρακαλώ θερμά, σεβαστήτε τον, αφήστε τον ήσυχο, μη τον μπλέκετε άλλο (όπως έκαναν και τόσοι άλλοι), με τις πολιτικές φαντασιώσεις σας. Υγιείς ή αρρωστημένες.

  30. thanos avatar
    thanos 15/10/2008 22:55:58

    Τον σεβομαι ,τον αγαπω,τον λατρευω,σαν καλλιτεχνη και σαν αγωνιστη.Αλλα μεχρις εκει.

  31. Σπύρος avatar
    Σπύρος 16/10/2008 01:16:05

    O Mίκης να μείνει μακριά απο τέτοια.
    Βεβαια τά Σοράκια βγάζουν τον οχετό τους εναντίον τού Μίκη γιατί δεν τούς κάνει την χάρη να ταυτίζεται μέ τούς διάφορες εθνοπροδότες τής δήθεν ΄Αριστεράς΄και τών μειοδοτών τής Φιλελεύθερης Συμμαχίας.
    Ομως ηλικιακά δεν μπορεί να ανταπεξέλθει,και επίσης κατά την γνώμη μου καλύτερα να τον θυμόμαστε για την Τέχνη του.
    Οτι και να λένε μερικοί ΄αποδομητές΄οτιδήποτε αξιόλογου έχει προκύψει στην Ελλάδα, νοιώθω και τον Θεοδωράκη αλλά και τον Χατζιδάκι σάν ΄παππούδες΄μου.
    Αλλά μέχρις εκεί.

  32. Melina Xatzidaki avatar
    Melina Xatzidaki 16/10/2008 11:19:25

    i wish this could really happen for Greece!!!
    Mikis is a very much apreciated person all around the globe
    He is the last Hellinas Greece has with an international reputation such as Melina Merkouri was.

    All these small greeks that cannot see beyond their nose, scare me

  33. wert01gf avatar
    wert01gf 16/10/2008 14:52:29

    Αφού έδωσε συνέντευξη και στο Ρεσάλτο, είναι σχεδόν βέβαιον ότι βαδίζει σε δρόμους σεμνότητας και ταπεινότητας, πλέον. Μακριά από μας.