#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/01/2012 10:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Λοβέρδος τώρα σε ρόλο Φούντα του ΠΑΣΟΚ



Ομολογώ ότι δεν θυμάμαι πως  μας προέκυψε  ο Ανδρέας Λοβέρδος.

Αυτό που θυμάμαι   είναι ότι στα πρώτα του πολιτικά βήματα,  το μοναδικό του προσόν  ήταν ότι υπήρξε για ένα φεγγάρι  συγκάτοικος του Θέμου Αναστασιάδη.

Έτσι μπήκε στην ζωή μας ως ο φίλος του "Μαύρη Τρύπα".

Βέβαια στην συνέχεια ο Ανδρέας επέδειξε μεγάλη ευελιξία και προσαρμοστικότητα με αποτέλεσμα να γίνει οικότροφος  του Μεγάλου Καναλιού της αλήθειας και της έγκυρης πληροφόρησης.

Έτσι μέχρι να πειστούμε για την πολιτική του δεινότητα με τον Ανδρέα ξυπνάγαμε και με τον Ανδρέα κοιμόμαστε.

Παράλληλα ο Ανδρέας ήταν και καθηγητής Συνταγματολογίας.

Αν κρίνω από τον τρόπο που λειτουργεί η δημοκρατία στην Ελλάδα και πόσο πετυχημένο αποδείχτηκε το Ελληνικό Σύνταγμα αναρωτιέμαι αν υπάρχει ποιο αποτυχημένο επάγγελμα από του συνταγματολόγου.

Για να μην μακρηγορούμε  ο Ανδρέας στην πολιτική του σταδιοδρομία έχει αλλάξει πολλούς ρόλους και προσωπεία.

Τελευταία πρωταγωνίστησε ως ο «Ανδρέας ο κλάψας» στην επιθεώρηση  Παπαδάκη –Αυτιά - Καμπουράκη όπου έλιωνε στο κλάμα κάθε φορά που πετσόκοβε εργασιακά και συνταξιοδοτικά δικαιώματα.

Ο συνδυασμός θανατηφόρος.

Από την μια η αύρα του "ωραίου" που πάντα είχε ,   από την άλλη η εικόνα του φιλεύσπλαχνου παιδιού,  τον καθιστούν  το ιδανικό πρόσωπο για όλες τις πονεμένες ψυχές.

Όλα κυλούσαν ήρεμα μέχρι την στιγμή που ο Ανδρέας αποφάσισε να θέσει υποψηφιότητα για αρχηγός του ΠΑΣΟΚ.

Και όπως όλοι καταλαβαίνουμε δεν μπορείς να πας για αρχηγός όταν σε κατατρέχει η φήμη του Νίκου Ξανθόπουλου της Δημοκρατικής Παράταξης.

Είναι γνωστό ότι οι Έλληνες θέλουν τους αρχηγούς μοβόρους, ψυχωμένους , να βγάζουν επιθετικότητα αγριάδα νταηλίκι.

Πρέπει να αλλάξω σκέφθηκε ο Ανδρέας, όπως τα έχω κάνει ούτε για γρκούμ στην Κόστα Ρίκα δεν πάω.

Έτσι  βγήκε στο Μέγκα και ποιος είδε τον θεό και δεν τον φοβήθηκε.

Θεριό ανήμερο ο Ανδρέας.

Απειλεί να μετατραπεί σε μακελάρη, σε περίπτωση που κάποιος κηλιδώσει την τιμή και υπόληψη του Παπανδρέου.

Τι άλλο θα δούμε Θεέ μου;

Ο Βενιζέλος να παριστάνει τον οσιομάρτυρα που  θυσιάζεται για την σωτηρία της ελληνικής οικονομίας , ο Χρυσοχοΐδης σε ρόλο  αμνησιακού  υπουργού  που άλλα θέλει να κάνει και άλλα εφαρμόζει , και ο Λοβέρδος σε ρόλο Φούντα στο "Στέλλα φύγε κρατάω μαχαίρι".

Όπως το πάνε δεν θα έχουμε εκλογική διαδικασία για ανάδειξη νέου αρχηγού στο ΠΑΣΟΚ αλλά οντισιόν ταλαντούχων ηθοποιών του Θεάτρου Τέχνης.

Βοήθεια μας.

Άρις Α

ΣΧΟΛΙΑ

  1. makis avatar
    makis 24/01/2012 10:23:42

    Την δήλωση του Μ. Χρυσοχοϊδη για το μνημόνιο την ακούσατε ?? Νομίζουν ότι ο κόσμος θα τους λυπηθεί... http://shar.es/f09Ym

  2. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 24/01/2012 10:36:20

    Αμ ο έτερος Καπαδόκης ο Χρυσοχοϊδης;

    Δασκάλα: Χρυσοχοϊδη! Στον πίνακα. Πές μας παιδί μου τι προέβλεπε το Μνημόνιο 1;
    Χρυσοχοϊδης: Συγγνώμη κυρία αλλά δεν έχω διάβασει το Μνημόνιο γιατί...να, είχα κάτι άλλες δουλειές τότε. Κυνηγούσα κάτι εγκληματίες και κάτι τρομοκράτες!

    h--p://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63606539

  3. Y. avatar
    Y. 24/01/2012 10:38:15

    Πολλά φρούτα συνταγματολόγους έχουμε. Με το Μπένη το Χοντρό, προεξάρχοντα. Να μη ξεχάσουμε και τον Αλιβιζάτο, Μόνιμο εξωπολιτικό βαποράκι. Ήταν και στη Μικρή Βουλή μαζί με τον χατζηδάκη, για προγκαλά του νέου εκσυνχρωνιστικού κόμματος, με την Αννούλα, και τα άλλα παιδιά της Β. Ένας ακόμη πόλος, μαζύ μ’ αυτόν του Φλωρίδη
    Πού ‘σε ρε Μάνεση, με τις ρηξικέλευθες απόψεις σου!

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Y. 24/01/2012 15:46:02

      ''Να μη ξεχάσουμε και τον Αλιβιζάτο, Μόνιμο εξωπολιτικό βαποράκι''Αψογο !Προσυπογραφω ανεπιφυλακτα !

      • tak avatar
        tak @ Ραβινος 24/01/2012 20:50:37

        Για τον Πάκη, τον δ'κό μας;;; Ούτε μια λέξη;

        • Y. avatar
          Y. @ tak 24/01/2012 21:40:24

          Ο Πάκης είναι στο Δημόσιο Δίκιαιο. Κατά τα πρακτέα του, ειδικά τη πατάτα με το Βασικό Μέτοχο, δε διαφωνώ

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Y. 25/01/2012 14:07:45

            Απο απόψεως γνώσης συνταγματικού δικαίου ως καθηγητής Δημοσίου Δικαίου ο Παυλόπουλος είναι πολύ καλύτερος από Αλιβιζάτο και Βενιζέλο. ϊσα ίσα είναι αυτός που μέσα από τον Ελεύθερο Τύπο τελευταία υποδεικνύει τους λόγους αντισυνταγματικότητας για τα επικείμενα δικαστήρια που θα στηθούν για τα χαράτσια, τις απολύσεις δήθεν εφεδρείες, τις έκτακτες εισφορές κ.λπ.
            Η αποτυχία του με τον βασικό μέτοχο δεν οφείλεται σε κακή επιστημονική προετοιμασία κάθε άλλο. Το πρόβλημα ήταν πολιτικό. Αντί να επικεντρώσουν στον βασικό μέτοχο ΜΜΕ θα έπρεπε να πάνε στην άλλη πλευρά και να αυστηροποιήσουν τις προϋποθέσεις για να πάρει μια εργολαβική, κατασκευαστική (ή προμηθευτική προς το δημόσιο) εταιρεία την άδεια να εξασκεί την επαγγελματική της δραστηριότητα με στόχο να μην συμμετέχουν σ' αυτές εταιρείες ελληνικές, ευρωπαϊκές ή οφσόρ ή πρόσωπα που κατέχουν οποιοδήποτε ποσοστό σε ΜΜΕ. Έτσι δεν θα υπήρχε κανένας Ευρωπαίος με συμφέροντα στα ΜΜΕ να υποστηρίξει τον Μπόμπολα και τους λοιπούς που ανέτρεψαν μέσω των διασυνδέσεών τους στην Ευρώπη τον βασικό μέτοχο.

  4. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 24/01/2012 10:58:19

    Κάθε εποχή έχει τα φρούτα τις

  5. juliet avatar
    juliet 24/01/2012 11:06:58

    Αρη μου,
    καλημέρα ,ξέχασες ο κύριος ''Οτι μου ανέθεσαν το έφερα εις πέρας''.
    Αλλά με τόσα χαρίσματα τι να πρωτοθυμηθείς ..τι να πρωτογράψεις.
    Αχ, Πάτρα.... τι λεβέντες μεγάλωσες και παρέδωσες στην κοινωνία.
    Mπουρλότο!!που έλεγε και η Σαμφώ Νοταρά.

  6. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 24/01/2012 11:14:05

    Εγώ θυμάμαι τη φάτσα του, όταν την επόμενη των εκλογών του 2009, το ΠΑΜΕ έκανε κατάληψη στο υπουργείο του και εκείνος με ένα υφος όλο απορία και παράπονο μιξόκλαιγε μπροστά στη κάμερα.
    "Μα τι τους έκανα και δεν μ αφήνουν να δουλέψω?"

  7. Σ.Κ. avatar
    Σ.Κ. 24/01/2012 11:46:49

    Ετοιμάζεται εντός της ημέρας δήλωση-ρεβάνς Λοβέρδου: "εγώ δεν έχω διαβάσει ούτε τη Διακήρυξη της Τρίτης του Σεπτέμβρη".

  8. EΥΑ avatar
    EΥΑ 24/01/2012 13:11:25

    Μα είναι φυσιολογικό να βρίσκομαι τώρα σε δίλημμα..;;να γελάσω ή να κλάψω με αυτούς που διαχειρίζονται την τύχη της χώρας....;;

    • juliet avatar
      juliet @ EΥΑ 24/01/2012 13:32:06

      Να γελάς με όλα αυτά τα φυντάνια και να κλαίς αυτούς που τους έφεραν στην εξουσία.Αυτούς θα τους απομονώσουμε ...τι στα κομμάτια,από τους άλλους που θα κυκλοφορούν ανάμεσά μας ποιός θα μας σώσει;τους οπαδούς εννοώ.

  9. juliet avatar
    juliet 24/01/2012 15:16:21

    Πλαστά συμβόλαια.....έφυγε στην Ιταλία νύχτα....για τα υπόλοιπα πολλά λέγονται στη Πάτρα...θυμάμαι παιδί βούΐζε η Πάτρα ,και τη μάνα μου να σκέφτεται αν τα συμβόλαια που της έφτιαξε ήτανε έγκυρα.Βέβαια δεν ήτανε ,αλλά δεν υπήρχαν κληρονόμοι άλλοι και έτσι γλυτώσε το σπίτι.

  10. Y. avatar
    Y. 24/01/2012 15:39:29

    Μια και πιάσατε τους πατεράδες (...αν και δεν συμφωνώ περί οικογενειακής ευθύνης, κατόπιν αποδείξεως), για να μας πουν λεπτομέρειες οι δικηγορούντες στη Θεσσαλονίκη, για το δικηγόρο μπαμπα του Μπένη?

    • juliet avatar
      juliet @ Y. 24/01/2012 15:54:46

      Υ.
      συμφωνώ μαζί σου ,αλλά ο σοφός μας λαός λέει ..το μήλο κάτω από τη μηλιά θα πέσει.
      Ένας λόγο που δεν θέλω να πω άλλα είναι αυτό που είπες,αλλά .......αξίζει η τιμή της Πατρίδας μας απέναντι στην ατιμία των υποτιθέμενων Ελλήνων;όταν πεθαίνουν άνθρωποι αβοήθητοι ,όταν αυτοκτονούν αθώοι,όταν παιδιά μένουν ορφανά ..φίλε δεν θα πάρω ,κτυπάω και δεν έχω έλεος για κάνεναν απ΄αυτούς.
      Για την τιμή της Ελλάδας ,για την τιμή όλων όσων βασανίστηκαν ,ατιμάστηκαν για να δοξαστούν όλα αυτά τα όρνια.

      • Y. avatar
        Y. @ juliet 24/01/2012 17:15:53

        Η έννοια του “..κατόπιν αποδίξεως” σημαίνει, ..αν ο μπαμπάς σου ήταν τίμιος, οφείλεις να είσαι και συ, αν ήταν καρ..όλης, να δείξεις ότι δεν είσαι

  11. jimmys avatar