#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/07/2011 15:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Λοβέρδος ομολογεί δημοσίως ότι το ΠΑΣΟΚ κορόιδεψε τον ελληνικό λαό !!!



Ο υπουργός Υγείας κ. Ανδρέας Λοβέρδος εμφανίστηκε, σήμερα, στην εκπομπή «Mega Σαββατοκύριακο» και δήλωσε: «Κατά βάση το ΠΑΣΟΚ,  ως αντιπολίτευση υπήρξε δημαγωγικό. Είπε ότι υπάρχουν λεφτά, ενώ δεν υπήρχαν…Έκανε άλλα, ηρνείτο κάθε συζήτηση για διαρθρωτική αλλαγή. Ήταν ένα κόμμα κατά βάση του «όχι». Ειδικά από μια φάση και μετά, συμφωνώ… Την κακή νοοτροπία τη δημιούργησε το ΠΑΣΟΚ της δεκαετίας του ’80, το έχω πει. Και το έχω πει, τώρα, στην κρίση».

 

Για το θέμα της επιλεκτικής χρεοκοπίας, ανέφερε: «Θα ήμουν πάρα πολύ προσεκτικός σε ό,τι αφορά τη χρήση όρων χρεοκοπία ή με κάποιον επιθετικό προσδιορισμό».

 

Για τις παραπάνω αναφορές του κ. Λοβέρδου, ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας κ. Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

 

«Η σημερινή κυνική ομολογία του κ. Λοβέρδου, αποδεικνύει ότι το ΠΑΣΟΚ συνειδητά έλεγε ψέματα στον ελληνικό λαό.

Αποδεικνύει, ότι το κόμμα του έπαιξε πολιτικά παιχνίδια, χωρίς να το ενδιαφέρει η χώρα και η οικονομία.

Για το ΠΑΣΟΚ, διαχρονικά ο στόχος ήταν μόνο ένας. Η κατάκτηση και διατήρηση της εξουσίας με οποιοδήποτε τίμημα!

Τίμημα όμως, που σήμερα το πληρώνουν οι πολίτες και η  Πατρίδας μας.

Και κάτι ακόμα: Το μεγαλοπρεπές άδειασμα στον κ. Βενιζέλο, για  το γεγονός ότι ο κ. Λοβέρδος ομολογεί ότι ποτέ δεν θα έλεγε για “επιλεκτική χρεοκοπία”, θα μπορούσε να είναι απλά ένα…”συντροφικό μαχαίρωμα”, αν το κόστος δεν κινδύνευε να το πληρώσει ακριβά η χώρα».

Απάντηση Λοβέρδου

Απαντώντας, ο υπουργός Υγείας δήλωσε: «Με τον κριτικό και αυτοκριτικό μου λόγο προσπαθώ, με τις όποιες δυνάμεις μου, να συμβάλω στη δημιουργία ενός κλίματος συνεννόησης. Η συγκεκριμένη ανακοίνωση της Νέας Δημοκρατίας αποτελεί κλασικό δείγμα του μεταπολιτευτικού δημαγωγικού μικροκομματισμού, τον οποίο πρέπει να υπερβούμε για να προσφέρουμε στο λαό και στη χώρα την απαραίτητη συνεννόηση.
Όσοι βλέπουμε αυτή τη συνεννόηση ως εθνική ανάγκη, θα πρέπει να αγνοήσουμε τους οπαδούς του μικροκομματισμού γιατί αυτοί πάντα ήταν πολύ μακριά από τις ανάγκες των Ελλήνων και της Ελλάδας.»

Ανταπάντηση  Μιχελάκη

 «Τα περί μεταπολιτευτικού δημαγωγικού μικροκομματισμού, ο κ. Λοβέρδος ας τα αναζητήσει στο πολιτικό λόγο του κόμματός του. Άλλωστε, όπως ο ίδιος ομολόγησε το πρωί στο “Mega”, η δημαγωγία ήταν βασική πολιτική στρατηγική του ΠΑΣΟΚ από την δεκαετία του ’80.

Και κάτι τελευταίο: Ο κ. Λοβέρδος ας μην απειλεί τους πολίτες ότι “προσέξτε διότι θα φύγουμε”, όπως λέει στη συνέντευξή του στη “Real News”. Ούτως ή άλλως, οι πολίτες θα το κάνουν πράξη αυτό, με την ψήφο τους στις επόμενες εκλογές».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/07/2011 15:08:02

    Τον πείραξε μάλλον η υπερπροβολή του Μπένυ και θέλει κι αυτός λίγη δημοσιότητα.
    Έπαθε στέρηση.

  2. antanistimi avatar
    antanistimi 16/07/2011 15:17:22

    παιζουν μπαλα μονοι τους...ποτε αμυνα,ποτε επιθεση και κακομοιρηδες και εμιρηδες......

    • zonitis avatar
      zonitis @ antanistimi 16/07/2011 16:45:18

      Το κακο ειναι οτι παιζουν χωρις αντιπαλο.

  3. Chris Theocharis avatar
    Chris Theocharis 16/07/2011 15:25:34

    Είναι η αρχή του τέλους, το έχουν καταλάβει και διαχωρίζουν τη θέση τους όσο είναι ακόμα καιρός. Μην ξεχνάμε, πως το συνέδριο είναι κοντά και κάποιοι δεν μπορούν να αφήσουν τον Μπένυ να αλωνίζει. Άλλωστε, είναι η μεγάλη ευκαιρία τους να ηγηθούν ενός κόμματος που ούτως ή άλλως θα χάσει τις εκλογές χωρίς να τους καταλογίσει κανείς ο,τιδήποτε!

  4. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 16/07/2011 15:32:06

    ΟΙ ΑΜΙΜΗΤΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ: Την στιγμή που μας κοροιδεύουν μπροστά στα μάτια μας τι μας λένε; Μπορεί να σας κοροιδεύαμε στο παρελθόν αλλά τώρα είμαστε ειλικρινείς!!!

  5. MatrixRevolutionEra avatar
    MatrixRevolutionEra 16/07/2011 15:49:42

    Πάλι ψέματα λέει. Λεφτά υπήρχαν και υπάρχουν, απλώς αλλάξαν πορυοφόλι.
    Εν πάσει περιπτώσει οι δηλώσεις αυτών των αμοιβάδων μου προκαλούν πλήξη. Δεν σώζεστε ρε ότι και να κάνετε.

  6. The Saint avatar
    The Saint 16/07/2011 16:16:00

    Ενα πολιτικο μπ.... ήταν, είναι και θα είναι αυτοί οι πασοκοι

    • The Saint avatar
      The Saint @ The Saint 16/07/2011 16:17:08

      Σκεφτειτε μόνο, ότι αυτα τα λέει ο Mr "Δεν υπάρχει σάλιο..."

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 16/07/2011 16:55:02

    Επίσης, μετά τις θεαματικές αλλαγές στο χώρο της υγείας, μια γνωστή μου κυρία δεν βρίσκει ΄΄κρεβάτι΄΄ για χημειοθεραπεία, η οποία έπρεπε να γίνει εδώ και 2,5 εβδομάδες.

  8. manos avatar
    manos 16/07/2011 17:31:04

    Αυτός δεν ήταν που έκλαιγε στα κανάλια, και έσκιζε τα πουκάμισά του?
    Τώρα που τα έχει κάνει μ..... καλλιγραφία ΚΑΙ στην υγεία, πάει να καρφώσει τον κύρη του?
    Οικτρή και λυπηρή προσπάθεια Ανδρέα παιδί μου. Οταν έρθει η ώρα της τιμωρίας, θα θυμόμαστε τι ήσουν.

  9. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 16/07/2011 17:46:22

    αυτα να τα ακουνε οι πασοκοι τι εχουν να πουν τωρα? θα ξαναψηφισουν πασοκ?
    οσο για τον λοβερδο αν ειναι μαγκας ας παραιτηθει απο υπουγος τωρα. οχι μονο λογια αλλα και πραξεις.

  10. Γιάννης Παπαζαχαρίας avatar
    Γιάννης Παπαζαχαρίας 16/07/2011 18:27:30

    ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗΓΟΣ

  11. ηλιας avatar
    ηλιας 16/07/2011 18:43:01

    Τα λένε και δεν ντρέπονται ;;;; Είναι σαν να σου λένε : "Συγγνώμη που σε σκότωσα, δεν το ήθελα, τι να κάνουμε τώρα ;; Η ζωή συνεχίζεται" !!! Δυστυχώς όμως υπάρχουν Έλληνες που θα τους ξαναψηφίσουν επικαλούμενοι την ειλικρίνεια της αυτοκριτικής τους και παραβλέποντας τα εγλκηματικά ψέμματα του πρόσφατου παρελθόντος.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ηλιας 16/07/2011 19:20:52

      Στα πρώην κομμουνιστικά κράτη τα Κομμουνιστικά κόμματά τους λαμβάνουν ακόμη και σήμερα περί το 20%. Ο λόγος είναι ότι τους ψηφίζουν τα παλιά τους στελέχη που ήταν βολεμένα επί κομμουνισμού. Το ίδιο θα γίνει και με το ΠΑΣΟΚ. Ή θα κρατήσει ως ψηφοφόρους αυτούς με τους οποίους τα φάγανε μαζί ή θα μεταλλαχθεί, θα αλλάξει όνομα και θα συνεχίσει την πορεία του και την πολιτική του.

  12. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 16/07/2011 19:06:37

    Αν ο Λοβέρδος προσπαθεί να την κοπανήσει από το ΠΑΣΟΚ για να γλυτώσει, δεν έχει παρά να παραιτηθεί.

    • EΛΛΗΝΑΣ avatar
      EΛΛΗΝΑΣ @ Δημήτρης 16/07/2011 19:18:24

      Και που να πάει ; Να φορέσει εκείνο το αμπέχωνο που φορούσε στα αμφιθέατρα της δεκαετίας του 70, να αφήσει και το μούσι που επίσης είχε ; Και να ξεγραβατωθεί ; Δεν θα το αντέξει όχι.

  13. anonymous avatar
    anonymous 16/07/2011 19:22:08

    Κάποιος θα πρέπει να πει στο Λοβέρδο ότι αυτό που έκαναν εν γνώσει τους είναι συνταγματική εκτροπή και πρέπει να περάσουν μια βόλτα από τα κελιά των απριλιανών.

  14. φωνη avatar
    φωνη 16/07/2011 19:55:38

    Βρίσκονται πραξικοπηματικά στην εξουσία. Ας πάψουμε να τους αντιμετωπίζουμε σα μια δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση. Δεν κυβερνούν ούτε με το σύνταγμα, ούτε με τους νόμους, ούτε με το λαό. Κυβερνούν με τα ΜΜΕ είναι το μόνο άνδρο που τους κρατάει στην εξουσία.

    Είναι μια χούντα που κυβερνάει όχι με το στρατό αλλά με το δημοσιογραφικό του στρατό. Ντου στα μεγάλα μέσα ενημέρωσης. ΕΥΘΕΙΑ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΤΑ ΜΜΕ ΤΟΥΣ.

    • ήγγικεν avatar
      ήγγικεν @ φωνη 17/07/2011 11:11:08

      Η φωνή της αλήθειας.

  15. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 16/07/2011 20:52:00

    Οι δηλώσεις Λοβέρδου ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΝ ΒΑΝΑΥΣΑ όλους τους πολίτες.Αφού μας αράδιασαν τ' άπειρα ψέματα,αφού διακρίθηκαν στη ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ,στην ΑΔΙΑΦΑΝΕΙΑ και τις ΑΘΛΙΟΤΗΤΕΣ,έρχεται τώρα και παριστάνει τη ''ΜΕΤΑΝΟΟΥΣΑ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ''....

  16. juliet avatar
    juliet 16/07/2011 21:21:57

    Μετά την επιλεκτική χρεωκοπία θα έχουμε και την επιλεκτική ομολογία.
    Καλύπτει τα νώτα του ,φοβάται τα γιαουρτόματα και λουστράρει και την καρέκλα του ,σε περίπτωση που χηρέψει η θέση του αρχηγού ,τρώμε και τον επιλεκτικό ....και πάμε για την αρχηγία.Είναι πιο επικίνδυνος από όλους,έχει το χάρισμα της επικοινωνίας,ξέρει να κτυπά την πλάτη και ακουμπά το χέρι του ψηφοφόρου,ξέρει να μετατοπίζει την ευθύνη αλλού.Μη τον υποτιμάτε.

  17. Enzo avatar
    Enzo 16/07/2011 21:54:38

    Καραμπινατο αυθαίρετο ο Παπακωνσταντίνου και μου είναι και υπουργός περιβάλλοντος .
    Έχει χαθεί η μπάλα σε αυτη την χώρα

  18. βασίλης avatar
    βασίλης 17/07/2011 00:26:46

    Κ Λοβόρδε σας επιασε ξαφνικά κρίση συνείδησης γιατί άραγε' .
    Μήπως στην συγκεκριμένη χρωνική στιγμή που ο Ν Παπανδρέου έκανε την
    δήλωση για τον αδελφό του οτι δεν ήθελε να γίνει προθυπουργός κρίβει κάτι
    μεγαλύτερο σε συνδυασμό με την δήλωση λοβέρδου και με την άφιξη της Κλίντον.
    Πάντως οτι και να συμβαίνει καμμιά κρίση συνείδησης και καμμιά μεταμέλια
    δεν σας σώζει κ Λοβέρδε οχι μόνον εσας και ολη την κλίκα στην οποία ανήκεται.

  19. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 17/07/2011 00:38:47

    Ο ΦΤΩΧΟΣ ΜΑΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΔΗΜΑΓΩΓΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΜΑΣ: Ρε Ανδρέα διαβάζω εδώ http://news247.gr/ellada/politiki/h_vila_toy_papakwnstantinoy_kai_to_enoikio_poy_aykshthhke.1189062.html ότι ο Παπακωνσταντίνου έχει μια βίλα που κάνει 1.000.000 ευρώ και την νοικιάζει από 3.250 ευρώ μέχρι 6.250 ευρώ την εβδομάδα!!! Αμέσως καταλαβαίνω γιατί ο Παπακωνσταντίνου είναι υπέρ του μνημονίου. Διαβάζω εδώ http://news247.gr/ellada/politiki/aera_parisioy_gia_thn_mpirmpilh_me_mistho_25_000_eyrw.1189048.html ότι ο νέος μισθός της Μπιρμπίλη μπορεί να είναι 25.000 ευρώ. Αμέσως καταλαβαίνω γιατί η Μπιρμπίλη είναι υπέρ του μνημονίου. Εσύ όμως που είσαι ένας φτωχός υπουργός και ο δημαγωγός πρωθυπουργός μας γιατί είσαστε υπέρ του μνημονίου;

  20. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 17/07/2011 01:39:02

    μας ζαλισαν επι ν.δ τα καναλια με το αυθαιρετο μαγκινα. τωρα μουγκα. μια με το βατοπαιδι μια με το ζαχοπουλο,μια μετα ομολογα,μας ειχαν πρηξει καθε μερα οι ναυλομενες ουκρανεζες μεχρι να ριξουν τον καραμανλη.τωρα σιωπη. ειρθε και το περιφημο λεφτα υπαρχουν για να δεση το γλυκο.

    ολοι καθε μερα εξω απο το σπιτι του παπανδρεου. που θα παει δε θα καταλαβει οτι πρεπει να φυγει?

  21. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 17/07/2011 11:05:34

    Πόσο κυνικοί μπορούν να γίνουν πιά?Πόσο ξεφτιλισμένοι είναι?Αυτό ο άνθρωπος είναι δυνατόν να έχει και ηγετικές φιλοδοξίες?Και υπάρχουν άνθρωποι που τους ψηφίζουν και τους πιστεύουν ακόμα?Αυτή η χώρα τελικά έχει πάρα πολλούς μακάκες......

  22. Nκόλαος Καλογερόπουλος-Kaloy avatar