#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/12/2013 06:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Λιάπης είναι το κερασάκι στην μεταπολιτευτική αηδιαστική τούρτα

[caption id="attachment_239219" align="alignnone" width="600" caption="Ο Λιάπης ξεπροβάλει από το αεροπλάνο που έφερε τον Κωνσταντίνο Καραμανλή από το Παρίσι (η φωτό έβαλε φωτιά στο διαδίκτυο)"][/caption]

Η περίπτωση του Μιχάλη Λιάπη αναλύθηκε εκτενώς από ελληνικά και ξένα μέσα ενημέρωσης. Και τι δεν ειπώθηκε και τι δε γράφτηκε για τον εκλεκτό ανιψιό του Κ. Καραμανλή με πιο πετυχημένο εκείνο που λέει «ο βλαστός που ήρθε με το αεροπλάνο του Ζισκάρ ντ’ Εστέν, που έγινε… πλαστός με το Τουαρέγκ».

Η αστεία αλλά ταυτόχρονα ιδιαίτερα σοβαρή υπόθεση της σύλληψής του και το «κρέμασμα» στα μανταλάκια ήταν μια ευκαιρία για να θυμηθούμε το ποιόν του πολιτικού προσωπικού της χώρας. Όμως, αν μείνουμε μόνο στον Λιάπη τότε θα έχουμε χάσει το δάσος. Διότι Λιάπηδες δεν γεννιούνται μόνοι τους. Φτιάχνονται μέσα στο πολιτικό σύστημα που δημιουργήθηκε από τη Μεταπολίτευση και μετά και που δεν τιμά την Ελλάδα.

Σαν τον Λιάπη πιθανότατα να βρούμε και σε άλλες χώρες. Διεφθαρμένους πολιτικούς θα συναντήσουμε παντού και δεν θα μας προκαλέσει έκπληξη. Δείτε μόνο το σεισμό που συμβαίνει στην Τουρκία. Δείτε τι συμβαίνει στη Γαλλία με πρώην υπουργούς του Σαρκοζί να πιάνονται για «λάδωμα» 20.000 ευρώ.

Η διαφορά με την Ελλάδα είναι ότι στο εξωτερικό η πολιτική διαφθορά και η πολιτική ατιμωρησία δεν είναι τόσο μεγάλη και τόσο προκλητική. Στη χώρα μας θεωρούσαν κάτι σαν καθήκον να είναι οι πολιτικοί στο απυρόβλητο. Κι αν δεν σάρωνε την Ελλάδα η οικονομική κρίση αμφιβάλλουμε αν θα υπήρχε έστω και μια περίπτωση τιμωρίας. Άλλωστε το έχουμε ξαναδεί το έργο με τη Siemens, με τα εξοπλιστικά, τις μίζες, τις προμήθειες στις τηλεπικοινωνίες, τις περίεργες συμβάσεις του Σωκράτη, το μαύρο πολιτικό χρήμα που κυκλοφόρησε την εποχή των δομημένων ομολόγων, την περίπτωση του Βατοπεδίου και τόσων άλλων υποθέσεων. Ουδείς πήγε στη φυλακή και μόνο όταν «ζόρισαν» τα πράγματα πέρασαν χειροπέδες στον Ακη ενώ είναι ένα βήμα από τον Κορυδαλλό κι άλλα άξια στελέχη, κυρίως της σημιτικής περιόδου.

Όμως, η ατιμωρησία έχει μπει στο DNA της χώρας. Δείτε τι έγινε με την υπόθεση του Χρηματιστηρίου. Καλά, καμιά πολιτική ευθύνη δεν υπήρξε αν και ο Σημίτης, ο Γιάννος και άλλοι πολλοί έπρεπε να λογοδοτήσουν. Δεν υπήρξε ποτέ και ποινική ευθύνη; Τα λαμόγια που κορόιδεψαν τους επενδυτές γιατί την γλιτώνουν;  Μέχρι και η εισαγγελέας του Αρείου Πάγου βγήκε από τα ρούχα της.

Από τέτοιες περιπτώσεις ατιμωρησίας απαξιώνεται περισσότερο το πολιτικό σύστημα κι όχι μόνο επειδή ο Λιάπης άφησε τον γάιδαρο και πήρε την τζιπούρα, όπως δείχνει και η φωτογραφία.

Όταν θα σταματήσει το πολιτικό προσωπικό και το δικαστικό σύστημα να κλείνουν τα μάτια σε καραμπινάτα σκάνδαλα. Όταν θα τιμωρούνται πολιτικοί και στελέχη του κρατικού μηχανισμού ακόμη κι αν έχουν καταχραστεί έστω κι ένα ευρώ.

Όταν υψηλά και μεσαία στελέχη κάθε κυβέρνησης δεν θα εκμεταλλεύονται τη θέση τους για να κάνουν «δουλίτσες» και να χρησιμοποιούν την εξουσία τους για πλουτισμό μέχρι τα εγγόνια τους. Όταν όλοι θα σέβονται και το τελευταίο σεντ των κρατικών ταμείων τότε μπορεί να αλλάξει η Ελλάδα.

Ο Λιάπης είναι το κερασάκι στην μεταπολιτευτική αηδιαστική τούρτα. Καιρός είναι την πετάξουμε στα σκουπίδια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. DIMITRIS avatar
    DIMITRIS 19/12/2013 07:31:39

    Ο Λιάπης δεν είναι τίποτε μπροστά στον Βενιζέλο που μόλις χτες σχεδόν όλο το σάπιο πολιτικό σύστημα τον προστάτεψε. Το ξαναέγραψα πριν λίγες μέρες και το ξαναγράφω πάλι, η ΝΔ είναι πλέον τρίτο κόμμα και μετά τις ευρωεκλογές δεν θα υπάρχει γιατί ακριβώς κρύβει στα σπλάχνα αυτή τη σαπίλα της μεταπολίτευσης.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ DIMITRIS 19/12/2013 08:50:09

      Αναρωτιέμει αν αληθεύουν τα όσα έχουν γραφτεί για τα 'κατωρθώματα" του Βενιζέλου στις πανεπιστημιακές εποχές του στη Θεσσαλονίκη...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 19/12/2013 11:42:42

        Ή για την καθυστέρηση αεροπλάνου της Ολυμπιακής με το οποίο θα πετούσε ο Βενιζέλος, προκειμένου αυτός να προλάβει άλλες επείγουσες privé και τερπνές ενασχολήσεις...

      • Μαρία Κ. avatar
        Μαρία Κ. @ ΣΤΕΛΙΟΣ 19/12/2013 12:15:27

        Μη τον κακολογείτε.
        Για τη γαλάζια παράταξη δούλευε και τότε.
        Ξέρετε τι είναι με μια απλή δήλωση του ν.105 να μεταγράφονται στην Ιατρική, από τη Σόφια ή τη Τιμισοάρα(οι πιο glamourous από τις Βρυξέλλες...) για ανύπαρκτους λόγους υγείας, οι γόνοι επιφανών νεοδημοκρατών της πανεπιστημιακής κοινότητας.
        Στοιχηματίζω ότι ο αξιότιμος κύριος Βενιζέλος θα είναι ο επόμενος πρόεδρος της Ν.Δ.
        Κοντός ψαλμός κτλ..

    • pythagorean avatar
      pythagorean @ DIMITRIS 19/12/2013 09:03:06

      ... ενώ τα 2 κατά Dimitri πρώτα κόμματα των ευρωεκλογών (προφανώς εννοεί ΣΥΡΙΖΑ & ΧΑ) είναι αγνά κι αμόλυντα.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ pythagorean 19/12/2013 10:39:56

        Πέρδονται λεβάντα και αφοδεύουν κρίνα μη σας πω. Ευτυχώς που υπάρχουν και οι Ευρωεκλογές και θα ξεσκάσει λίγο και ο επαναστάτης που κρύβει μέσα του ο ελληναράς, ο ίδιος που έκανε τον Πάνο αρχηγό κοινοβουλευτικό κόμματος και έμπασε τους νεοναζί στην Ελληνική Βουλή και τώρα κλαίγεται που ο ΣΥΡΙΖΑ έσωσε τον Βενιζέλο για μικροκομματικές σκοπιμότητες.

        • Free Democrat avatar
          Free Democrat @ TopGunZ 19/12/2013 11:03:06

          Ο ΣΥΡΙΖΑ έσωσε τον Βενιζέλο..??!!!

          Φίλε μου άλλαξε φακούς... Έχουν φθαρεί επικίνδυνα και εκμηδενίζουν την όρασή σου...

          Ξέρεις φαντάζομαι πολύ καλά γιατί ο Πάνος έγινε αρχηγός κόμματος που εκπροσωπείται στη Βουλή και γιατί οι Ναζιστές έσπασαν τα συνταγματικά τείχη και εισήλθαν στο Κοινοβούλιο..

          Η καταφανώς επαμφοτερίζουσα στάση της ΝΔ από το 2010 μέχρι σήμερα ουσιαστικά δημιούργησε ελεύθερο ζωτικό χώρο στο Δεξιό πολιτικό φάσμα και κατέστησε την ύπαρξη της ΧΑ και των ΑΝΕΛ απόλυτα αναγκαία στη συνείδηση μεγάλου κομματιού της Ελληνικής κοινωνίας.

          Επίτευγμα!!!!

    • epifanios avatar
      epifanios @ DIMITRIS 19/12/2013 09:05:06

      Ακριβως. Ομερτα λεγεται η σταση της ΝΔ στα σκανδαλα. Δεν βγαζουμε τα δικα σας για να μη βγαλετε τα δικα μας.

  2. Cynthia avatar
    Cynthia 19/12/2013 08:01:47

    Ωραίες οι επισημάνσεις του άρθρου αλλά "για να γυρίσει ο ήλιος" κατά πως φαίνεται θέλει δουλειά πολυ . Ενας παροπλισμένος γόνος -καμμιά δεκαριά άλλοι ενεργοί , μερικοί και σε υπουργικές θέσεις . Αλλες αναρτήσεις προσπαθούν να κατα δείξουν ότι φταίει ο κόσμος που τους ψηφίζει .Εν προκειμένω δηλαδή για τον Λιαπη ο κόσμος της Β´Αθήνας ...αστεία πράγματα , λες κ δεν ξέρουν όλοι πως κατευθύνονται κ χειραγωγούνται οι ψηφοφόροι . Ειναι πολύ σοβαρές οι ευθύνες των κομμάτων αλλά κ της ΝΔ βαρύτερες γιατί εκλήθη να κυβερνήσει μετά από την σαβούρα τρεις φορές και την τελευταία υπό κρίση . Και δεν έδωσε καμμιά σημασία στην ύπαρξη των λογιών λογιών Λιάπηδων .

  3. Free Democrat avatar
    Free Democrat 19/12/2013 08:07:42

    Αγαπητέ Φάκτορα,

    Δεν υπάρχει πιο καίρια και επίκαιρη εικόνα από αυτήν που γλαφηρά περιγράφει ο συντάκτης της ανάρτησης για την διαμορφωμένη αίσθηση της κοινής γνώμης για το εγχώριο πολιτικό σύστημα και το προσωπικό που το υπηρετεί. ΑΗΔΙΑ!

    Στις επερχόμενες εκλογές η χιονοστιβάδα της οργής θα παρασύρει τα πάντα στο περάσμά της. Αυτή η εξέλιξη βέβαια ενέχει κινδύνους παράπλευρων απωλειών. Όμως το κοινό περί δικαίου αίσθημα είναι επιτακτική ανάγκη να ικανοποιηθεί -επιτέλους- με όποιο τίμημα.

    Οι επιμυθείς θα το κατανοήσουν με τη βία της ανάγκης. Δυστυχώς γι'αυτούς.

  4. περίεργος avatar
    περίεργος 19/12/2013 08:14:00

    άξιοι οι απόγονοι του Δάσκαλου από το Χωριώ των Πιθαριών...
    μέχρι και εφοπλιστές στην Νέα Υερσέϋ

  5. warrior avatar
    warrior 19/12/2013 08:31:08

    Να θυμίσω μόνο ότι ο Καραμανλής απώλεσε κάθε ηθικό πλεονέκτημα έναντι του αντιπάλου του στη συνείδηση των πολιτών, όταν απάλλαξε τον Αριστοτέλη Παυλίδη από το σκάνδαλο των άγονων γραμμών, με μοναδικό πραγματικό λόγο ότι είχε απομείνει με 151 βουλευτές και αγωνιούσε για την πτώση της κυβέρνησής του. Στη συνείδηση των πολιτών με τον ίδιο ακριβώς τρόπο καταγράφεται και η στήριξη Βενιζέλου και πολύ φοβάμαι ότι το ηθικό πλεονέκτημα του Σαμαρά (που ήταν ο λόγος που εξελέγη έναντι της Μπακογιάννη στην ηγεσία της ΝΔ και ο βασικός λόγος που πολλοί Έλληνες τον πιστεύουν, παρά τα λάθη της κυβέρνησής του) έχει αρχίσει να πνέει τα λοίσθια. Δεν είναι πάντα αυτοσκοπός η παραμονή σε μια ηθικά ξεχαρβαλωμένη καρέκλα εξουσίας, ακόμα και αν η κατάσταση για τη χώρα είναι δύσκολη.

  6. ΥΠΕΡΒΑΤΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝ avatar
    ΥΠΕΡΒΑΤΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝ 19/12/2013 08:44:12

    Έγραψες: "Η διαφορά με την Ελλάδα είναι ότι στο εξωτερικό η πολιτική διαφθορά και η πολιτική ατιμωρησία δεν είναι τόσο μεγάλη και τόσο προκλητική. Στη χώρα μας θεωρούσαν κάτι σαν καθήκον να είναι οι πολιτικοί στο απυρόβλητο."

    Χωρίς να θέλω να μειώσω το μέγεθος της κατάπτυστης διαφθοράς στην Ελλάδα, απλά να σημειώσω ότι η πολιτική ατιμωρισία στο εξωτερικό είναι σε ορισμένες περιπτώσεις εξίσου προκλητική. Για παράδειγμα να αναφέρω την περίπτωση του πρώην καγκελαρίου της Γερμανίας, κ. Χέλμουτ Κόλ, ο οποίος ευθαρσώς έχει δηλώσει ότι "ποτέ δεν θα αποκαλύψει τα ονόματα αυτών που χρηματοδότησαν (σημ. δική μου: χρημάτισαν θα ήταν ο σωστός όρος") παράνομα το κόμμα του. Ο δε κήρυκας της ηθικής και της λιτότητας στην Ευρώπη, ο κ. Βόλφγκανγκ Σοίμπλε, παρά τις καθημερινές προσπάθειες που καταβάλει εδώ και 14 χρόνια, δεν μπορεί να θυμηθεί για ποιό λόγο έλαβε 100.000 γερμανικά μάρκα απο τον έμπορο όπλων κ. Κάρλχάιντς Σράιμπερ...

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ ΥΠΕΡΒΑΤΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝ 19/12/2013 10:17:00

      Κι όμως, υπάρχει μια μεγάλη διαφορά μεταξύ των εν Ελλάδι πεπραγμένων και των δύο περιπτώσεων της Γερμανίας που ανέφερες.
      Έγκυται δε αυτή στο γεγονός πως η διαφθορά στη χώρα μας οδήγησε σε πλήρη διάλυση των μηχανισμών του Κράτους και της οικονομίας.

      • George avatar
        George @ Μανιάτης 20/12/2013 12:17:52

        Το ανάποδο. Η ανυπαρξία δομημένου κράτους οδηγεί στη ενδημική διαφθορά. Η κουτοπονηριά δε οδηγεί στην επλίδα νομής της εξουσίας ως μέσο πλουτισμού σε βάρος των υπολοίπων και άρα στην εύλογη άρνηση δημιουργίας κράτους. Είναι η ανάποδη λογική, αρπαγής πλούτου αντί δημιουργίας του. Τελικοί κερδισμένοι είναι φυσικά άλλα -πραγματικά-κράτη ενώ οι ιθαγενείς μένουν με τις χάντρες!

  7. GJ avatar
    GJ 19/12/2013 08:50:59

    Και ποιο θα είναι το πρώτο κόμμα που ΔΕΝ θα κρύβει μεταπολιτευτική σαπίλα στα 'σπλάχνα' του???

  8. Στέργιος avatar
    Στέργιος 19/12/2013 09:16:31

    Ο κατ'Αμερικανούς "mentally-challenged" Λιάπης είναι το τέλειο ξεκάρφωμα ώστε ο κόσμος να μιλάει γι'αυτόν και όχι για τον Βενιζέλο και τα υποβρύχιά του, ο οποίος Βενιζέλος αθωώθηκε χθες δόξα και τιμή από τη Βουλή, με τις ψήφους τής ΝΔ.

    Ναι, είναι διεφθαρμένος και ηθικά πωρωμένος ο Λιάπης, που πήγε να δει ματς εξόδοις της Ζίμενς, που πλαστογράφησε πινακίδες και που έπαιρνε ΕΚΑΣ λες και ήταν συνταξιούχος των 500 ευρώ. Αλλά ο Λιάπης είναι ψιλικατζής διεφθαρμένος.

    Ο Σημίτης και όλη η μαφία των υπουργών του κυκλοφορούν ακόμη ελεύθεροι. Εξαιτίας τού Σημίτη και του ασύστολου δανεισμού εξερράγη η οικονομία κατά τα χρόνια τού Καραμανλή. Γιατί δεν το λέει κανείς αυτό; Γελάμε και κάνουμε πλακίτσες με τον Λιάπη και καλά κάνουμε. Αλλά αποσπάται η προσοχή μας από αυτούς που ήταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ διεφθαρμένοι και των οποίων η διαφθορά είχε επιπτώσεις για τη ζωή όλων μας.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Στέργιος 19/12/2013 10:13:35

      Ετσι ακριβως.

    • Panos avatar
      Panos @ Στέργιος 19/12/2013 10:57:39

      Και που μιλάμε και γράφουμε τί έγινε;;;
      Ποιός μας δίνει σημασία;;;
      Δεν Υ-ΠΑ-ΡΧΟΥ-ΜΕ. Ούτε καν στις εκλογές. Ότι και άν ψηφίσουμε θα βρούνε τον τρόπο (πάντα βέβαια... για την "σωτηρία" της χώρας), να κάνουνε ότι γουστάρουνε, να κουκουλώνουν τα σκατά τους, να αθωώνουν τα εγκλήματα τους και η ζωή συνεχίζεται....θαυμάσια μόνο για αυτούς.
      Ψήφισα εγώ ή εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος Βενιζέλο;;;; ΟΧΙ....
      Γιατί λοιπόν πρέπει εγώ να τον βλέπω να μου έχει κατσικωθεί στον σβέρκο και να σέρνει τους πάντες εκβιάζοντας θεούς και δαίμονες για την στήριξη και την αθώωση του;;;
      Moυ είπε εμένα κανένας Σαμαράς όταν μου ζήταγε την ψήφο μου πως άν δεν φθάνουν τα κουκιά... θα κάνει συγκυβέρνηση με το Πασόκ και θα τους αθωώνει κιόλας;;;
      Aν μου το΄λεγε υπήρχε περίπτωση να τον ψηφίσω;;;
      Εκείνος προεκλογικά δεν απέριπτε κάθε συνεργασία με Βενιζέλο;;;;
      Αλλά... ξέρω... ξέρω.... για την σωτηρία της χώρας έβαλε νερό στο κρασί του.
      Δεν μου λές ρέ ΑΝΤΩΝΗ.... για την σωτηρία της χώρας αθωώνεις τον Βενιζέλο;;;
      Τελικά την συγκυβέρνηση για τη σωτηρία της χώρας ή για τη σωτηρία του ΠΑΣΟΚ και των εκληματιών του;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  9. parsifal avatar
    parsifal 19/12/2013 10:22:36

    Θα ξαναγράψω για τα 17 Μ-113 που κατακρατά στο ...πάρκινγκ της εταιρείας του γνωστός λαιφστιλίστας οπλέμπορος που μετά του κ. Ακη κετβρόχθισε τα 50 εκ. του ΗΝ Πολέμου του ΓΕΣ...
    Τι είναι πιό βαρύ ; Το τζίπ ανευ αδείας ενός φαιδρού πολιτικού ούτως η αλλως εκτός παιγνίου, αρα προσφερομένου για ανθρωποφαγία η τα 17 ΤΟΜΠ ;
    Το οτι δεν είχα πληρώσει φόρο πολυτελείας η οτι ο ΣΤρατός είναι χωρίς ECM και μείον 50 εκ ;
    Ας ασχοληθούμε με τα πραγματικά σοβαρά και λιγότερο με τους "επώνυμους"καραγκιόζηδες.

  10. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 19/12/2013 10:24:08

    Φάκτορα,
    θέτεις ένα καίριο ζήτημα:
    Κανένας πρίγκηπας πλέον δεν πρέπει να εκλεγεί στη Βουλή ή αλλού. Τέλος!
    Ο Ελληνικός λαός να αναλογιστεί πλέον τις ευθύνες του για τις επιλογές του.
    Γιατί η ΝΔ είναι αφιλόξενο κόμμα; Γιατί είναι η μαφία των οικογενειών!
    Πρέπει να τελειώνουμε με αυτή την κατάσταση. Η Παρατάξη πρέπει να υπερβεί εν ανάγκη τους τοίχους... της Οικίας.

  11. Νιλος avatar
    Νιλος 19/12/2013 10:30:22

    Προσπάθησε να πάρει και ΕΚΑΣ για βοήθημα ο άμοιρος...Κος Λιάπης
    (Ελληνικότατο επίθετο, όπως και το Καραμάν Αλής....)
    Θα έπρεπε αυτοί οι τυχάρπαστοι, άφρονες λαϊκιστές που τον επικρίνουν να είχαν αυτοί τη βίλα του Λιάπη των 223 τ.μ. στη Μύκονο με την πισίνα σε οικόπεδο 5 στρεμμάτων ή το σπίτι της γυναίκας του των 451 τ.μ. στην Κηφισιά, για να δούμε πώς θα τα έφερναν βόλτα! Και αναφερόμαστε μόνο σε 2 από τα 28 ακίνητα που η οικογένεια του Μιχάλη Λιάπη έχει μερίδια. Οχι ένα ΕΚΑΣ, αλλά... 28 ΕΚΑΣ έπρεπε να του δίνει του Λιάπη το ελληνικό κράτος αν ήταν σοβαρό - και όχι να εκμεταλλεύονται διάφοροι τύποι μια ασήμαντη παραδρομή για να του τσαλακώσουν την αξιοπρέπεια, αλλά και τη δημιουργικότητα κατασκευής «αυτοσχέδιων» πινακίδων κυκλοφορίας. Τι περιμένετε όμως, Ελληνες δεν είμαστε; (κάποιοι τουλάχιστον)

  12. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/12/2013 11:41:10

    Το παρακάτω αναφορικά με τον Μιχάλη Λιάπη δεν είναι ανέκδοτο, αλλά πραγματικό περιστατικό:
    Την εποχή των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004, όταν ήταν Υπουργός Μεταφορών, τον ενημερώνουν ότι τον Ιούλιο επίκειται και η παράδοση του σταθμού της Καλλιθέας (εννοώντας τον σταθμό του ΗΣΑΠ στην Καλλιθέα, που είχε κλείσει για ανακατασκευή, όπως τότε όλοι οι σταθμοί του ΗΣΑΠ). Ο Λιάπης ενθουσιασμένος απαντά: "Ωραία, θα έχει τώρα και στην Καλλιθέα μετρό!", καθότι κατάλαβε ότι επεκτάθηκε το μετρό μέχρι την Καλλιθέα....
    Επί Υπουργείας Λιάπη έγινε και το εξής αμίμητο: Ανακοινώθηκε πανηγυρικά ότι επεκτείνονται οι γραμμές των τρόλλεϋ για λόγους περιβαλλοντικούς και πήραν οχήματα από τις υπάρχουσες γραμμές, με αποτέλεσμα σε γραμμές όπου υπήρχε αναμονή γύρω στα 10 λεπτά το πολύ σε ώρες αιχμής, να υπάρχει μετά αναμονή στα 15-20'...

  13. benny avatar
    benny 19/12/2013 11:52:37

    Το αρθρο σου ειναι ΟΛΑ τα λεφτα !

  14. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 19/12/2013 12:06:53

    Να υπενθυμίσω ορισμένα πράγματα που έχει ανακοινώσει το γραφείο του Σαμαρά, και παραμένουν ακόμη απραγματοποίητα, όπως εκείνα με την «επανίδρυση του κράτους», του Καραμανλή του μικρού.

    Οι ανατρεπτικές προτάσεις Σαμαρά (Ιανουάριος 2013)


    *Να προχωρήσει η θέσπιση του ασυμβίβαστου του αξιώματος του υπουργού με την ιδιότητα του βουλευτή.
    *Να αλλάξει η εκλογή του Προέδρου της Δημοκρατίας, αλλά και η ενίσχυση του ρόλου του με καθιέρωση άλλων διατάξεων για τις αρμοδιότητές του.
    *Να θεσπιστεί χρονικό όριο για τη θητεία που πρέπει να έχει ένας Πρωθυπουργός.
    *Να επανεξεταστεί ο αριθμός των βουλευτών και των βουλευτών Επικρατείας,
    *Να ιδρυθούν ιδιωτικά πανεπιστήμια.
    *Να καταργηθεί η αποσβεστική προθεσμία (χρόνος παραγραφής) ως προς την ποινική ευθύνη των υπουργών*
    Ριζική αλλαγή της διάταξης για τη βουλευτική ασυλία.
    *Να υπάρξει η πρόβλεψη ώστε να γίνεται έλεγχος του «πόθεν έσχες» των πολιτικών προσώπων από ειδικό σώμα, το οποίο θα αποτελείται από ανώτατους λειτουργούς των τριών Ανώτατων Δικαστηρίων της χώρας,
    *Να καταργηθούν τα βουλευτικά προνόμια που δεν έχουν σχέση με τα βουλευτικά καθήκοντα.
    *Να καθιερωθεί σταθερό εκλογικό σύστημα με την πρόβλεψη ότι η αλλαγή του απαιτεί πλειοψηφία των 3/5 της Βουλής.
    *Να υπάρξει διάταξη για εξάντληση της κοινοβουλευτικής περιόδου για να αποφεύγονται πρόωρες εκλογές και να ενισχυθεί η σταθερότητα.
    *Να ενισχυθεί ο ρόλος του βουλευτή, τόσο σε νομοθετικό όσο και σε ελεγκτικό επίπεδο, ενώ δεν αποκλείεται η θέσπιση Γερουσίας.
    *Να προχωρήσει η ίδρυση του Συνταγματικού Δικαστηρίου.
    *Να ιδρυθεί ειδικό τμήμα στο Συμβούλιο της Επικρατείας για τη γρήγορη εκδίκαση υποθέσεων μεγάλων δημόσιων συμβάσεων και ιδιωτικών επενδύσεων.
    *Να προχωρήσουν οι αλλαγές στη διάταξη για τα δημοψηφίσματα, ώστε να μπορούν να γίνουν με πρωτοβουλία των πολιτών για κρίσιμα θέματα.
    *Να προβλεφθεί η υποχρέωση κατάθεσης ετήσιου αναλυτικού απολογισμού από όλους τους φορείς που χρηματοδοτούνται από το κρατικό προϋπολογισμό.
    *Να θεσμοθετηθούν δύο μόνιμοι υπηρεσιακοί υφυπουργοί, Εξωτερικών και επί του Προϋπολογισμού, με 5ετή θητεία και εκλογή τους από τα 3/5 της Βουλής.

    Ακόμη περιμένουμε......

    • δημης avatar
      δημης @ Κώστας Σταματάκης 20/12/2013 01:38:09

      ++++++++++++++++++++++++++++++++++

  15. Avariel avatar
    Avariel 19/12/2013 12:44:15

    Πιστεύω ότι η παρούσα κυβέρνηση και ο Αντώνης Σαμαράς, έχουν δώσει δείγματα γραφής για το αν σκοπεύουν η όχι να καθαρίσουν το δυσώδες πολιτικό σκηνικό της μεταπολίτευσης. Χρόνο χρειάζεται μόνο πιστεύω και θα τρίβουμε τα μάτια μας.

  16. benny avatar
    benny 19/12/2013 13:02:29

    ....ρε Κωστα λεμε κ καμμια μ&^** να περναει η ωρα ,μην τα παιρνεις κ στα σοβαρα !