#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/06/2011 00:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Λαός μίλησε (φωτορεπορτάζ)



Αυτή ήταν η μεγαλύτερη συγκέντρωση που έγινε τα τελευταία τριάντα χρόνια στην Αθήνα. Και συγκρίνεται μόνο με τις μεγάλες συγκεντρώσεις τα πρώτα χρόνια μετά την πτώση της Χούντας.

Οι εκτιμήσεις ξεκινάνε από τους 100.000 (πραγματικούς όμως) και φτάνουν τους ...400.000 αν συνυπολογίσουμε και όλους αυτούς που πήγαιναν στην πλατεία κάθονταν λίγο και έφευγαν.

Παρά τον αποκλεισμό των κεντρικών προσβάσεων προς το Σύνταγμα, δεκάδες χιλιάδες πολιτών συνέρρεαν από παντού στην πλατεία

Η πλατεία ήταν γεμάτη μέχρι αργά τη νύχτα της Κυριακής.

[caption id="attachment_104764" align="alignnone" width="600" caption="Πανεπιστημίου και Κανάρη. Είχαν κλείσει τους δρόμους για την προστασία τάχα της Βουλής"][/caption]

[caption id="attachment_104765" align="alignnone" width="600" caption="Οδός Κανάρη, 8μμ. Δεν έχει ξαναυπάρξει τόσος κόσμος!"][/caption]



Μεγάλη ήταν η συμμετοχή των πολιτών και στις κεντρικές πλατείες άλλων πόλεων της χώρας. Χιλιάδες, μεταξύ των οποίων και μοτοσικλετιστές, διαδήλωσαν στην καθιερωμένη συγκέντρωση διαμαρτυρίας των «Αγανακτισμένων» και στη Θεσσαλονίκη, στην πλατεία του Λευκού Πύργου.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης, οργανώθηκαν τοπικές πορείες, με τους συγκεντρωμένων να χτυπούν κατσαρόλες και άλλα μαγειρικά σκεύη.

Στη συγκέντρωση κυριάρχησαν συνθήματα κατά του μνημονίου, ενώ υπήρχαν σκίτσα αυτοσχέδιας ζωγραφικής, αλλά και βιβλίο συλλογής υπογραφών.

Μεγάλη ήταν η προσέλευση του κόσμου και στην Πάτρα, στην κεντρική πλατεία της πόλης.

Ανάλογη εικόνα και στη Λαμία, όπου εκατοντάδες πολίτες συγκεντρώθηκαν στην πλατεία Πάρκου της πόλης. Μαζί τους και οι ιδιοκτήτες φορτηγών αυτοκινήτων οι οποίοι απέκλεισαν με τα φορτηγά το κέντρο της Λαμίας, δημιουργώντας ένα κομφούζιο. Τα συνθήματα κατά του μνημονίου κυριάρχησαν ενώ συγχρόνως ερασιτεχνικά καλλιτεχνικά σχήματα ξεκίνησαν από το απόγευμα να δίνουν συναυλίες. Για λίγο πριν τα μεσάνυχτα είχε προγραμματιστεί η προβολή του ντοκιμαντέρ «Χρεοκρατία».

Οι «αγανακτισμένοι» βρίσκονται στο κέντρο της Λαμίας κάθε βράδυ εδώ και 12 μέρες, ενώ η σημερινή συγκέντρωσή τους ήταν η μεγαλύτερη.

Τη μεγαλύτερη συγκέντρωση πραγματοποίησαν και οι «αγανακτισμένοι» του Ηρακλείου της Κρήτης στην πλατεία Ελευθερίας. Δυναμική ήταν και η παρουσία δικυκλιστών που με τη παρουσία και τα κορναρίσματά τους έδωσαν ένα ακόμα πιο ηχηρό «παρών» στη διαμαρτυρία.











φωτορεπορτάζ Antinews

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 06/06/2011 00:43:35

    Πολύ περισσότεροι από 200.000 μάλλον μιλάμε για μισό εκατομμύριο αν συνυπολογίσετε ότι κόσμος πάι κι έρχεται όλη την ώρα.

    Η Κανάρη γεμάτη, όπως λέει και κάτω από τη σχετική φωτογραφία,
    μικρή συγκέντρψση στη γωνία με Ακαδημίας που κι εκεί είχαν μπλόκο τα ΜΑΤ,
    η Κριεζώτο γεμάτη κόσμο και στη γωνία της με Πανεπιστηνίου επίσης πολύς κόσμο προς το Πανεπιστήμιο.
    Από εκεί και στους δρόμους γύρω από την πλατεία το αδιαχώητο. Πυκνό το πλήθος ως και μέσα στην Καραγιώργη Σερβίας, αρκετός κόσμος και στη έξοδο Ερμού.
    η Φιλελλήνων με αρκετό κόσμο στα πρώτα 200 μέτρα.
    Πολύ αλλά όχι πυκνό το πλήθος μπροστά από τον Βοτανικό.
    Φυσικά μπροστά στον Άγνωστο Στρατιώτη... της κακομοίρας.
    Ελάχιστοι πρόσεχαν τη ... συνέλευση στο κέντρο, παντελώς αγνοημένοι οι φουκαράδες, μόνο 500 άτομα το πολύ ασχολιόντουσαν.

  2. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 06/06/2011 00:52:22

    Και βέβαια ο λαός μίλησε, μάλλον βροντοφώναξε!
    Καιρός τώρα να μιλήσει και η κάλπη, που αυτήν τη φορά δεν θα είναι γκαστρωμένη, αλλά κι αν είναι ξέρουμε από τώρα τί θα βγάλει!
    Το σινούκ είναι έτοιμο;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αφροδίτη 06/06/2011 00:53:42

      Στην Πορτογαλία οι Σοσιαλιστές βούλιαξαν

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ Orestios 06/06/2011 00:59:00

        Αγαπητέ μου Ορέστιε, γράφε τους με τη σωστή τους "ορθογραφία" σε παρακαλώ. "Σοσιαληστές" στην κυριολεξία!

  3. Orestios avatar
    Orestios 06/06/2011 00:53:11

    Ήταν κάτι πρωτόγνωρο!!!!!
    Ο καναπές τελείωσε και τα ΜΜΕ επίσης

  4. Απορία avatar
    Απορία 06/06/2011 01:09:59

    Έτσι είναι.

    Δεν μιλάμε για ένα στατικό γεγονός δυο-τριών ωρών.
    Από τις 4 είχε μαζευτεί κόσμος στην πλατεία κι ακόμα έχει.

    Θα έχουν περάσει σήμερα από το σύνταγμα τις τελευταίες 7 ώρες πάνω από 600 χιλιάδες κόσμος.

    Περισσότερο κόσμο έχω δει μόνον στη συγκέντρωση για τις ταυτότητες του Χριστόδουλου και αυτή ήταν συγκεκριμένης ώρας και διάρκειας.

    • dealex avatar
      dealex @ Απορία 06/06/2011 11:57:28

      στις αρχες της δεκαετιας του 90 για το ζητημα των σκοπιων, ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ καλα, ποσος κοσμος κατεβηκε στις συγκεντρωσεις?

  5. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 06/06/2011 01:43:37

    Μὴν ἀκούσω τίποτα γιὰ "ἐκτόνωση" καὶ τὰ τοιαῦτα. Εἷναι παραπάνω ἀπὸ σαφὲς ὅτι αὐτὴ ἡ ἱστορία κάπου θὰ βγάλει.

    Εὑτυχῶς διαψεύστηκε ὁ Ν.Ζ., ὅτι σήμερα θὰ συνέβησαν προσχεδιασμένα ἔκτροπα (καὶ μᾶς εἶχε ἀγχώσει!). Ὅλα καλά.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 06/06/2011 01:44:05

      *θᾶ συνέβαιναν

  6. Άλλος avatar
    Άλλος 06/06/2011 01:50:48

    Οι εικόνες αυτές θα πρέπει να αποσταλούν στα emails των βουλευτών ΟΛΩΝ των κομάτων και σε πολλαπλά αντίτυπα στους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ με μόνο σχόλιο ότι η βούληση του ζωντανού λαού είναι εδώ και όχι μπροστά στους τηλεοπτικούς δέκτες να τρέφεται με τις παρόλες τους.

  7. man8os avatar
    man8os 06/06/2011 02:33:01

    Προεδρε ζητα εκλογες! 2,000,000 κοσμος εκφραστηκε σημερα! Μην τους αφησεις να μας βαλουν υπο κατοχη! Ζητα εκλογες! Ολοι θα σε στηριξουμε!

  8. man8os avatar
    man8os 06/06/2011 02:34:18

    (2,000,000 σε ολη την Ελλαδα εννοω αν σκεφτουμε οτι τουλαχιτον 500,000 (μετραω και αυτους που πηγαν ειτε πολυ νωρις ειτε πολυ αργα) πηγαν στο συνταγμα σημερα)

  9. captain avatar
    captain 06/06/2011 02:46:00

    Ολους τους μετραμε γιατι κι αυτοι που πανε για λιγο πανε για να καταγραφουν, αλλιως θα πηγαιναν για καφε, δε θα περιμενανε 1 ωρα μονο να βγουν απο το μετρο!!! Μην αρχιζουμε εκπτωσεις...

  10. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 06/06/2011 02:52:48

    Η δύναμη της Μούντζας...Μαύρο στον Μαυρογυαλούρο!
    Αθάνατε Κωνσταντάρα...
    Αυτός τελικά είχε φιλότιμο και παραιτήθηκε....

    Ο ΓΑΠ?...σιγά μη παραιτηθεί...εξάλλου το φιλότιμο είναι ελληνική λέξη που δε μεταφράζεται..

    Απολαύστε το βιντεάκι....συγχρονισμένες μούτζες..να ακούγεται το ΦΛΑΠ...πάρτε ιδέες..

    http://www.youtube.com/watch?v=8n_AaCCYQwg

  11. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 06/06/2011 09:24:31

    απόλαυση ήταν η κυρία με τη γκλίτσα και τις κουδούνες, μπροστά στο πανό των you-tubers. Κέφι, ζωντάνια κ επιτέλους, δεν φανταζόμουν να ξαναδώ χαρούμενο κόσμο στους δρόμους της πρωτεύουσας.