11/09/2008 15:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΛΑΟΣ μηνύει τον …Άρειο Πάγο για την υπόθεση Παυλίδη

Μήνυση κατά του υπουργού Δικαιοσύνης, Σωτήρη Χατζηγάκη, του εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Γιώργου Σανιδά, του αντεισαγγελέα του Αρείου Πάγου, Αθανάσιου Κονταξή και κατά παντός υπευθύνου, κατέθεσε το πρωί στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης ο πρόεδρος του Λαϊκού Ορθόδοξου Συναγερμού (ΛΑΟΣ), Γιώργος Καρατζαφέρης.

H μήνυση αφορά τη διαδικασία αρχειοθέτησης της δικογραφίας που είχε σχηματιστεί σε βάρος του πρώην υπουργού Αιγαίου, Αριστείδη Παυλίδη, σχετικά με τον διαγωνισμό για τα πλοία της άγονης γραμμής στο νότιο Αιγαίο.

«Ο ανώτατος εισαγγελικός λειτουργός, ο κ. Σανιδάς, και ο κ. Κονταξής σφετερίστηκαν, οικειοποιήθηκαν, αρμοδιότητες της Βουλής. Πιστεύω λοιπόν ότι το θέμα πρέπει να φθάσει στη Βουλή και αυτή η μήνυσή μου προς τα εκεί κατατείνει», δήλωσε ο κ. Καρατζαφέρης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. salmonellas avatar
    salmonellas 11/09/2008 15:15:13

    Να δουμε αν ποτε θα συζητηθει. Διατηρω σοβαρες επιφυλαξεις.

  2. δημοσθενης . avatar
    δημοσθενης . 11/09/2008 15:15:40

    Μπα ρε αδελφέ ξέχασε βλέπω την περσινή δήλωση του στη βουλή για ενδεχόμενη υποστήριξη του Μπουλη σε περίπτωση κρίσης .Πως λέμε είπα –ξύπα .

  3. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 11/09/2008 15:38:58

    Όταν αμφισβητείται το κύρος του Ανωτάτου Δικαστηρίου, δεν επαρκεί η αλλαγή κυβέρνησης.

  4. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 11/09/2008 16:07:44

    Μποτίλια στο πέλαγος-αυτά που μας λες είναι σωστά σε ένα δημοκρατικό κράτος Ε.Ε εδώ όμως είναι το Καραμαλισταν .Πως θα γίνει? .Θέλεις να ανατρέψεις το κατεστημένο ,ξέχασες κάτι “”ευαίσθητους”” που σου είχαν επιτεθεί προσωπικά πρόσφατα σε αυτό το blog . .και μέχρι σήμερα ούτε συγγνώμων δεν σου έχουν πει(λόγο αδυναμίας?? ) .

  5. Aline avatar
    Aline 11/09/2008 16:25:24

    Eδω ειναι το προβλημα, Μποτιλια

    Για μενα αυτο ειναι μια πασιφανης ενδειξη πληρους διαβρωσης και διαλυσης των κυριων δομων και αξιων, που συγκρατουν τον κορμο του κρατικου οικοδομηματος.

  6. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 11/09/2008 16:28:26

    @ Αθανάσιος Ι
    Δεν πειράζει, εγώ τους αγαπάω όλους.
    Εξ άλλου υπάρχουν και κάτι ψιλές συμπάθειες.
    Κατά τα άλλα το σύστημα θα αλλάξει γρήγορα. Το ζητούμενο είναι από ποιους και προς ποια κατεύθυνση.
    Κάποιος μου είχε πει κάποτε: Αν καταφέρεις εσύ να αλλάξεις τίποτα, το πολύ-πολύ να έρθουν όλοι αυτοί να τους δώσεις και δανεικά.

  7. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 11/09/2008 16:36:22

    παλι δανεικα ,Και άλλο, αντέχεις ως ποτε ???.
    Αυτοι Ούτε δικαίωμα ψήφου δεν δίνουν στους μετανάστες μας .

  8. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 11/09/2008 16:55:47

    @ Αθανάσιος
    Δυστυχώς δεν είναι μόνο το δικαίωμα ψήφου που στερήθηκαν. Όσοι ζείτε στην Ελλάδα αναμφίβολα στερείστε πολλά. Εμείς έχουμε για βιος το τραγούδι του Διονυσίου "Ο ξένος".

  9. makedonas avatar
    makedonas 11/09/2008 21:18:51

    Μα...νομίζω ότι όλοι ισχυρίζονται ότι θα δώσουν ψήφο στους μετανάστες,απλά όχι στους Έλληνες μετανάστες...

  10. ρομαντικος avatar
    ρομαντικος 11/09/2008 21:56:30

    Αγαπητέ Μποτίλια στο πέλαγος για ποιό κύρος μιλάς ?. Δυστυχώς σήμερα οι έγκυροι δικαστές είναι πλέον μικρή μειοψηφία που καπελώνεται από τους ανίκανους και διαβλητούς συναδέλφους τους

  11. thanos avatar
    thanos 12/09/2008 00:47:00

    @7.Αθανάσιος Ι.
    September 11th, 2008 at 4:36 pm

    Ναι,ναι με δανεικα.Μην ξεχνας και ο Βουλγαρακης δανεικα πηρα απο την Τραπεζα και εγινε μαγαλος και τρανος και με δυο πλεουμενα...:-))

  12. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 12/09/2008 19:38:17

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΧΗ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙ