#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/04/2010 14:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΛΑΟΣ δίνει δεκανίκια στο ΠΑΣΟΚ για την τρομοκρατία και η ΝΔ διαψεύδει



Κατηγορηματικά διέψευσε ο πρώην αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών σε θέματα Δημόσιας Τάξης Χρήστος Μαρκογιαννάκης τα περί τερματισμού της παρακολούθησης του συλληφθέντα για την υπόθεση του Επαναστατικού Αγώνα Νίκου Μαζιώτη, με εντολή του τότε υπουργού Εσωτερικών Προκόπη Παυλόπουλου.

Μιλώντας στο ρ/σ Real FM, με αφορμή σχετικό δημοσίευμα, ο κ. Μαρκογιαννάκης έκανε λόγο για ασύστολα ψεύδη: «Από χθες το απόγευμα με πήρε ένας συνάδελφος σας ... όταν του είπα ότι για το 2009 δεν δόθηκε τέτοια εντολή και στο τέλος – τέλος εγώ θα ήμουν αρμόδιος να δώσω τέτοια εντολή και όχι ο κύριος Παυλόπουλος, τώρα βλέπω το πάνε δύο χρόνια πίσω. Συνομίλησα και με τον κύριο Χωριανόπουλο και τον προκάτοχό του, του προηγούμενου διευθυντή της αντιτρομοκρατικής υπηρεσίας, οι οποίοι το διαψεύδουν κατηγορηματικά, ξέρω πάρα πολύ καλά και επί ημερών μου γινόταν κανονικά παρακολούθηση, χαρακτηριστική η περίπτωση της Θήβας όπου έγινε προσαγωγή του Μαζιώτη (σ.σ. το 2009)».

Ο πρώην αναπληρωτής υπουργός επέκρινε τέλος την τωρινή ηγεσία του υπουργείου Προστασίας του Πολίτη για αλλαγές στα πρόσωπα που στελέχωναν επί των ημερών του την Αντιτρομοκρατική Υπηρεσία: «Στο επιτελείο ήταν οι άνθρωποι που συμμετείχαν και στην 17Ν και οι έξι τμηματάρχες ήταν όλοι που συμμετείχαν στην 17Ν, όταν ήρθε ο Χρυσοχοίδης τους ξήλωσε όλους. Είπα "Μιχάλη (σ.σ. αναφέρεται στον κ. Μιχάλη Χρυσοχοΐδη) πάει πολύ καλά η αντιτρομοκρατική μην την ακουμπήσεις", την άλλη μέρα φύγαν όλοι και πήγαν σε άλλες υπηρεσίες».

Προηγουμένως ο πρώην διοικητής της ΕΥΠ και βουλευτής του ΛΑΟΣ Ιωάννης Κοραντής είχε δηλώσει στο ΒΗΜΑ FM ότι η ΕΥΠ είχε σημαντικά στοιχεία για τον Ν.Μαζιώτη και υπήρχαν υποψίες για συμμετοχή του στον Επαναστατικό Αγώνα, ήδη από το 2007.

Ο κ. Κοραντής ισχυρίστηκε ότι μετά την επίθεση στην αμερικάνικη πρεσβεία το Ιανουάριο του 2007, με εντολή του τότε υπουργού Δημόσιας Τάξης Β.Πολύδωρα η παρακολούθηση του Μαζιώτη πέρασε από την ΕΥΠ στην Αντιτρομοκρατική. Σύμφωνα με τον κ. Κοραντή, η ΕΥΠ παραχώρησε το φάκελο και όλες τις πληροφορίες που είχε για τον Ν.Μαζιώτη στην Αντιτρομοκρατική.

Ο ίδιος δήλωσε, δε, άγνοια κατά πόσο η παρακολούθηση του κατηγορούμενου για συμμετοχή στον Επαναστατικό Αγώνα συνεχίστηκε από την Αντιτρομοκρατική.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 14/04/2010 15:16:35

    Ποιός είπαμε ότι διόρισε τον κύριο Κοραντή στην ΕΥΠ;

    • ataktos avatar
      ataktos @ Κώστας Ροδινός 14/04/2010 15:31:57

      Πες τα αγαπητέ πες τα μην ξεχνάμε …

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Κώστας Ροδινός 14/04/2010 15:55:15

      Μην τάχα και τον διόρισε ο Θωμάς;

    • anonymous avatar
      anonymous @ Κώστας Ροδινός 14/04/2010 16:27:25

      Δηλ. το πρόβλημα είναι ποιος τον διόρισε και το ότι μίλησε; Και όχι τι είπε;
      Είπε ότι τον παρακολουθούσαν ήδη από το 2007 και μέχρι το 2010 ήταν ανίκανοι να τον πιάσουν. Αυτό είναι ντροπή για την αστυνομία.

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 14/04/2010 15:38:40

    Το μόνο που θέλω είναι να μου εξηγήσεις, τι σχέση έχει ο τίτλος της ανάρτησης με το ρεπορτάζ που παραθέτεις.

  3. Factorx avatar
    Factorx 14/04/2010 15:44:19

    H Νδ διαψευδει τα αντιτρομοκρατικά δεκανικια που προσφερει ο Καρατζαφέρης στον Παπανδρεου

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Factorx 14/04/2010 16:20:13

      Επιτέλους παραμέρισε το κομματικό σου μένος και εξήγησε μου σε ποιο σημείο του ρεπορτάζ ισχύει ότι η ΝΔ διαψεύδει τα αντιτρομοκρατικά δεκανίκια... κλπ, γιατί αν και δεν το πιστεύεις, εκτός από τους κομματικούς σου φίλους σε διαβάζουν και νοήμονες.

  4. diasapollon avatar
    diasapollon 14/04/2010 16:05:31

    Τα λάθη εδώ πληρώνονται λέει ο λαός και έτσι είναι γιά τον διωρισμό του κ.Πρέσβη.Ας πρόσεχαν.

  5. anonymous avatar
    anonymous 14/04/2010 16:23:44

    Εγώ δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω κανένα. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να παρακολουθούνταν ο Μαζιώτης με την προϊστορία που είχε.
    Να μας πει λοιπόν η ΝΔ γιατί από το 2007 μέχρι το 2009 δεν τους έπιασε τη στιγμή που τους παρακολουθούσε. Προφανώς γιατί ο Πάκης ήταν άχρηστος.
    Με τούτα και μ εκείνα πήγαν σπίτι τους και δε φαίνεται και φως στον ορίζοντα.

  6. Γιώργος avatar
    Γιώργος 14/04/2010 16:32:41

    Χθες έγραψα ότι ο ΛΑΟΣ καλά θα κάνει να προτείνει συνεργασία στο ΠΑΣΟΚ και όχι στη ΝΔ για τις δημοτικές εκλογές, αφού συνεργάζονται άψογα σε όλα τα θέματα.
    Και προτού ο αλλέκτωρ λαλήσει τρις, ήρθε ο κ. Κοραντής να στηρίξει τον Χρυσοχόου και να κατηγορήσει για άλλη μια φορά τη ΝΔ.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Γιώργος 14/04/2010 16:50:22

      Που είδες τη στήριξη στο ΠΑΣΟΚ; Το αντίθετο μάλιστα. Τους λέει τον παρακολουθούσαμε από παλιά. Τώρα για τη ΝΔ ας βγει να απαντήσει γιατί μέχρι το 2009 δεν τους είχε πιάσει.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ anonymous 14/04/2010 17:38:25

        Δεν έχει κανένα λόγο να απολογηθεί η ΝΔ στον (πρώην υπάλληλο του ΠΑΣΟΚ) κ. Κοραντή, ο οποίος έκανε ένα εντυπωσιακό πολιτικό άλμα και βρέθηκε στο ...ακροδεξιό ΛΑΟΣ.
        Ας μας πει ο κ. Πρέσβης για ποιό λόγο δεν ζήτησε να συληφθεί ο Μαζιώτης, όταν ήταν διοικητής της ΕΥΠ, αφού είχε συγκεντρώσει τόσα πολλά στοιχεία για αυτόν.
        Είτε δεν υπήρχαν στην πραγματικότητα αυτά τα στοιχεία, είτε δεν ήταν επαρκή για να στηρίξουν τη σύλληψη.
        Στοιχεία που προέκυψαν ΜΕΤΑ τον τυχαίο θάνατο του Φούντα.

        Επομένως, η ΝΔ έκανε σωστά τη δουλειά της, με βάση τα στοιχεία που είχε στη διάθεση της(εκτός κι αν θες να κάνουν προληπτικές συλλήψεις για όσους έχουν απλά "υποψίες").

      • anonymous avatar
        anonymous @ anonymous 14/04/2010 19:14:32

        Η ΝΔ απολογείται στον Ελληνικό λαό. Ο Κοραντής λέει αλήθεια κι αν δε λέει να βγουν να τον διαψεύσουν, ότι δηλ. δεν παρακολουθούσε και δεν παράδωσε το φάκελο στην αντιτρομοκρατική. Τα υπόλοιπα δε με ενδιαφέρουν.
        Αν μέσα σε 2 χρόνια δε μπόρεσαν να βρουν στοιχεία με τόσα χτυπήματα τότε ήταν άχρηστοι.

  7. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 15/04/2010 02:17:28

    Οκ λοιπον, έχει δίκιο ο Κοραντής και το ΠΑΣΟΚ και ο ΣΚΑΙ (μη ξεχνάμε και τα ΜΜΕ στο παζλ) που εξεγείρονται για τι διακοπή της παρακολούθησης το 2007....

    Ώπα ρε παιδιά.... το 2007 είπαμε...ο Επ.Αγωνας ξεκίνησε τη δράση του μερικά χρόνια πριν ... Ο..."φερόμενος ως αρχηγός" δεν είχε δώσει κανένα δείγμα μεχρι το 2007...

    Ουφ...πάλι περίεργα πράγματα συμβαίνουν...

  8. ζωη avatar
    ζωη 13/05/2010 12:55:20

    συγγνωμη...
    γιατι λετε Ο ΛΑΟΣ .... λες και ειναι ο λαός .......
    και δεν λετε ΤΟ ΛΑΟΣ (λάος) .........
    αυτο θέλει το λάος ... να υπαινίσετε πως αντιπροσωπευει το λαο !
    απαραδεχτο ... το ακουω συνεχως... πληρωνονται για να τ λενε???